Napište článek, který vyhledávače najdou – úplný postup


Napište článek, který vyhledávače najdou - úplný postup

Chcete, aby Vás, Vaši firmu nebo značku lidé našli v Googlu nebo Seznamu? Ztratili jste pozici na stránkách vyhledávače?

První, co my ve firmě děláme a zároveň to doporučuji klientům, je napsat článek na téma související s klíčovými slovy. Buď jako novou stránku ve firemní prezentaci nebo na blogu.

Obecně se u blogů má za to, že můžete psát o tom, co děláte, co Vás zajímá, jak jste se vyspali, co jste dobrého snědli nebo co Vás právě napadlo. Pokud chcete propagovat svoji firmu, měli byste se zaměřit na psaní článků o firmě, produktech, službách, novinkách ve světě ale hlavně o zkušenostech z Vašeho oboru.

V tomto článku nenajdete návod na založení blogu a co všechno by měl blog mít. Dozvíte se ale praktický postup, jak napsat článek, který může pozitivně ovlivnit umístění Vašich stránek ve vyhledávačích (Google, Seznam).

Jestli ten článek dáte jen tak na stránky nebo ho dáte na blog už není podstatné. Navíc se dozvíte, jaké další divy se svým článkem vykouzlíte.

První kroky

Pokud v tuto chvíli váháte, zda se do psaní blogu pustit, tak na konci článku sami zjistíte, že to není tak těžké, jak to na první pohled může vypadat. Nemějte strach, není to žádná věda, stačí vyrazit kupředu podle návodu.

Možná napoprvé strávíte psaním článku více času – dobrý dlouhý článek si vezme i 8 hodin. Uvidíte sami, že pravidelným psaním získáte zkušenosti a doba psaní dalších článků se vám bude výrazně zkracovat (2-4 hodiny).

Pokud se přece jen nebudete s výběrem tématu jisti a budete potřebovat nasát trochu inspirace, najdete ji na internetu. Jen musíte vědět, kde hledat.

Ale pozor! Nechávejte se pouze inspirovat, nikdy nekopírujte již publikované články. Prostě do Googlu zadejte téma, o kterém chcete psát. Jestli umíte anglicky, tak hledejte rovnou v angličtině. Najdete více zdrojů, ze kterých můžete vycházet.

Téma a klíčová slova

Možná si jako majitel webových stránek hlídáte klíčová slova. Někdy ovšem nastane situace, že klíčové slovo, které má nalákat návštěvníky na Vaše stránky, ztrácí na „síle“.

To je právě ta chvíle, kdy můžete pomocí dobře napsaného článku vše napravit. Prostě zadáte do vyhledávače „kosmetický přípravek“ a zjistíte, že Vaše stránky jsou na 56. místě na páté stránce. Hm.

Teď bude potřeba zjistit, jestli tohle klíčové slovo zadáváte pouze Vy nebo i stovky potenciálních klientů. A jak na to?

Využijte dostupné nástroje např. Google Adwords, který možná využíváte k reklamním kampaním. Přímo v něm si najděte stránku „plánovač klíčových slov“, zadejte klíčová slova a Google Vám připraví přehlednou tabulku s výsledky, jak často jsou vyhledávána, dokonce navrhne nová, podobná slova.

Google Adwords není zdaleka jediným takovým nástrojem, my používáme i Collabim, který navrhne celou řadu souvisejících slov a frází s počtem hledanosti.

Konkrétní příklad

Zjišťovali jsme hledanost slov email marketing a jemu podobných. V Google Adwords jsme zadali klíčová slova: email marketing, emailing, mailing a odesílání emailů. Výsledky vidíte v obrázku, je vhodné se tedy v článku zaměřit na klíčová slova email marketing, emailing a mailing, které mají poměrně slušnou hledanost.

blog 13

Hledanost klíčových slov email marketing

Na Seznamu tahle čísla najdete na konci stránky vyhledávání pod odkazem „Statistika hledanosti“ – úplně dole v patičce stránky. Výsledek pak vypadá takhle.

seznam-statistika

Statistika Seznam.cz pro slovo „email“

Název článku je základ

Pozornost čtenáře upoutáte především názvem článku. Nebojte se být akční, čím chytlavější název, tím více lidí si ho přečte. Klíčové slovo nebo frázi dejte na začátek.

Další důležité informace včetně alespoň jednoho klíčového slova se snažte vměstnat do perexu – zvýrazněné části úvodu. Když jsme připravovali články na téma sociální sítě, vždy bylo v názvu konkrétní označení sociální sítě a také dodatek, který více přiblížil, co je obsahem.

Samotný obsah článku

I když v sobě možná probudíte ukrytého spisovatele, tak důvod, proč článek píšete, je, aby Vás lidé našli. Google a vyhledávače mají rádi obsah, který je unikátní (nekrást články odjinud), zajímavý (má smysl to číst, nebo jsou to jenom bláboly) a dostatečně dlouhý.

Úplné minimum textu na stránce je 300 slov. Pod tuto hranici nemá smysl psát. Nejlepší délka je 2.000 slov a více, vycházím z vlastní zkušenosti i zkušeností gurua na SEO a majitele několika úspěšných blogů Neila Pattela.

To jsem Vás asi nepotěšil, že? 🙂

Tento článek má skoro 2.000 slov a jeho příprava trvala několik dní. Když začínáte, zvolte něco mezi 500-1000 slovy. Prostě čím více, tím lépe. Slova Vám automaticky spočítá snad každý textový editor, určitě třeba běžně používaný Word, také je automaticky počítá editor redakčního systému WordPress.

Možná se to nezdá až tak důležité, ale i struktura článku samotného má vliv na jeho úspěšnost. Dlouhý text bez nadpisů a mezer není příliš lákavým čtením, čtenář během pěti sekund přelétne obsah článku a pokud ho něco zaujme, teprve potom se začte podrobněji.

Používejte tedy odstavce a článek rozdělte do několika sekcí, z nichž každá má svůj vlastní podnadpis. Využívejte vhodné formátování textu, jako nadpisy volte vždy úroveň „Odstavec 2“ (v HTML kódu H2), pokud ještě chcete v rámci odstavce rozdělit nějaké informace, použijte nadpis s úrovní „Nadpis 3“ (v HTML slangu H3).

Nebojte se ani odrážek, případně číslování. Vždy to dodá textu logickou strukturu.

Nezapomínejte vkládat do obsahu odkazy na ostatní stránky Vašeho webu. Návštěvníkům to dává možnost najít něco dalšího, co je může zajímat. Často jsou to noví lidé a ti klikají více než ostatní.

Tajný zdroj obsahu

V Čechách máme výhodu, že mnoho lidí neumí anglicky nebo je příliš pohodlných hledat zdroje informací. Takže pro svůj obsah můžete využít to, co někdo napsal v angličtině a „pouze“ to přeložit. K tomu musíte najít takový článek, který to svou licencí umožňuje, tzn. že potřebujete najít obsah zveřejněný pod licencí „Creative commons“.

Náš přítel Google nabízí tu možnost, že si v jeho vyhledání můžete navolit potřebná kritéria. Vše si jednoduše najdete v Rozšířeném vyhledávání v pravé části vyhledávače Google (viz ilustrační obrázky).

blog 12

Rozšířené vyhledávání Google

blog11

Nastavení licence „Creative commons“

Poté si jen zadáte kritéria pro vyhledání příspěvků. Ve vyhledávacím formuláři úplně dole naleznete sekci „Práva k užití“. Pokud vyberete možnost „Lze volně užívat, sdílet či upravovat i komerčně“ můžete tento článek použít jako podklad pro svůj blog, v případě cizojazyčného článku jej přeložte, přidejte svůj názor na věc a máte hotovo.

Fotografie a videa

Photo Credit: Thomas Leuthard cc

Photo Credit: Thomas Leuthard cc

Textu dodají štávu ilustrační fotografie. Nedá se předpokládat, že budete mít vždy dostatek vlastních fotografií vhodných k danému tématu. Ani není důvod je mít. Na internetu je opět celá řada stránek, tzv. fotobank, kde můžete za malý poplatek fotografie pořídit (např. český Pixmac.cz).

My na fotky do blogu používáme spoustu zdrojů pro fotky zdarma. Při vyhledávání zkontrolujte licenci „Creative commons“.

Určitě nestahujte fotografie z cizích stránek pouze přes vyhledávač Google. Ty totiž nejsou většinou volně k dispozici, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Publikováním cizích fotografií v rámci blogu na svých stránkách se zbytečně vystavujete riziku porušení autorských práv.

Ovšem i v případě fotobank musíte respektovat autorská práva. Ty určuje právě licence. Naše fotky jsou v licenci „Creative commons“, a proto u každé fotografie, kterou zveřejníme na svém blogu, máme vždy uvedeno jméno autora a odkaz na zdroj použité fotografie. Jinak se jedná opět o krádež a hrozí vám za to právní postih.

Svoje články na blogu můžete samozřejmě doprovodit i krátkými videy z vlastní produkce. Někdy je zapotřebí u odborného článku uvést i různé statistiky, grafy, citace a výstřižky. I zde platí pravidlo uvést zdroj, ze kterého jste čerpali.

Nastavení pro vyhledávače

Tohle je trochu technické a hodně záleží na možnostech redakčního systému, který používáte. Buď to umí, nebo budete muset napsat svému ITíkovi, každopádně se to vyplatí.

Možná jste si všimli, že Facebook zobrazuje fotku u článku, když mu dáte palec. To samé dělá Google. Buď si ji sám najde nebo mu trochu pomůžete. Nastavte si úvodní obrázek/fotku. To je většinou fotka, která je na začátku příspěvku. Nastavte si tzv. Open Graph značky. V HTML kódu to vypadá např. takto

<meta property="og:title" content="Odborné články" />

A pomocí těchto značek v podstatě říkáte Facebooku/Googlu/Twitteru, co má ve své síti zobrazovat. Ta správná fotka, nadpis a popis můžou mít vliv na klikání v řádech procent. Naopak není nic horšího, než když člověk sdílí Váš článek a místo fotky se zobrazí reklamní banner z pravého nebo levého sloupce.

Pro kontrolu, jak sociální sítě vidí Váš článek, a rychlou nápovědu použijte testovací nástroj Facebooku.

Významnou pomůckou pro publikování článků hlavně na Facebooku je podpis autora – Facebook Author Tag. Pomocí něj propojujete své články se svojí osobou coby autorem a budujete si tak v rámci Facebooku pozici odborníka ve svém oboru.

Zveřejnění článku a jeho propagace

Nyní nastává chvíle ke zveřejnění článku na Vašem webu, ať už to bude přímo blog nebo jen aktuality, novinky. Virtuální prostor, který mu na svých internetových stránkách věnujete, by měl obsahovat možnost sdílení na profilech sociálních sítí a také pole pro případné komentáře čtenářů.

Formulář na komentáře si můžete na své stránky jednoduchým způsobem vložit pomocí aplikace Disqus nebo přímo ze stránek Facebooku. Přečtěte si návod, jak vložit na své stránky formulář na komentáře.

Svůj článek zveřejněte i na sociálních sítích (Facebook, LinkedIn, Twitter i Pinterest), pokud tedy máte již vytvořený firemní profil. Jednak přitáhnete nové lidi na své stránky a druhak získáte zpětný odkaz a toho si vyhledavače cení. Článek také pošlete ve svém pravidelném mailingu.

Rozhodně doporučuji mít u článku možnost sdílení. Tady je v levé části formou lajku (Like) a dalších sdílecích tlačítek sociálních sítí. Dobré umístění je také na konci článku. (Věřím, že Vy kliknete a to vícekrát. 🙂 )

Na Facebooku máte možnost svůj článek efektivně propagovat pomocí placené reklamy. Nejedná se o žádnou nákladnou investici. Pokud by Vás tahle varianta propagace zajímala, přečtěte si článek Placená reklama na Facebooku? 100 Kč a rozdíl je obrovský , kde jsme testovali úspěšnost propagovaného a nepropagovaného příspěvku.

Příklady a inspirace

Tento článek jsem samozřejmě psal podle stejného postupu, takže můžete vyjít z něj.

Pro inspiraci (zajímavý obsah i různé pojetí blogů) mohu doporučit tyto stránky:

Jestli Vás psaní článků bude bavit, tak požádejte svého technického správce, ať Vám nainstaluje blogovací/redakční systém WordPress. Je to nejjednodušší systém pro správu stránek a frčí pod ním 30 % všech stránek na internetu.

Pro představu, jak by Váš blog mohl na Vašich stránkách vizuálně vypadat, jsou zde tři příklady.

Blog tvůrce oblečení Horsefeathers

Blog tvůrce oblečení Horsefeathers

Blog, na kterém právě jste:)

Blog, na kterém právě jste:)

Do toho!

A nyní již dost teorie. Pusťte se do práce. Váš článek si svého čtenáře určitě najde. Úspěšnost svých článků sledujte pomocí Google Analytics nebo Facebook Analytics.

Získáte tak dokonalý přehled, kolik lidí si Váš článek přečetlo, kolik lidí kliklo na odkazy a kolik z nich navštívilo Vaše další stránky. Pište. Sdílejte. Vyprávějte všední i nevšední příběhy své firmy. V marketingu je to jako ve filmu a co by byl film bez příběhu.

Přeji Vám lehkou ruku při psaní a mnoho čtenářů Vašich článků.

Pomohl Vám tento článek pustit se do psaní?

Napište do komentářů odkaz na svůj článek, rád si ho přečtu.

P. S. Tady můžete klikat. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

8 komentářů


 1. Vladislav Gwuźdź napsal:

  Dobrý den. Děkuji za parádní informace. Zatím jsem napsal méně než deset článků. To o čem tady píšete je přesně pro mne. Odkaz: http://www.vladislavgwuzdz.cz/cs/blog

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělé Vladislave, každý někdy začíná. Stačí jenom vydržet a dělat správné věci. Držím Vám palce.

 2. Jarek Jesenský napsal:

  Člověk téměř denně studuje novinky z marketingu, sociálních sítí, apod., a pak se tady od Vás dozví DVĚ ZCELA NOVÉ věci, neuvěřitelné! 🙂
  Děkuji Vám, o víkendu zkusím Google oznámit autorství několika tisíc mých článků a recenzí ;-).

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Super, že jste něco nového objevil. Google authorship je velká výzva, tak ať Vám přinese výsledky.

 3. Karel Macalík napsal:

  Václave je to druhý článek v krátké době od Vás a oba byly vynikající. První o Facebooku – zmenšení dosahu příspěvků a ukázka reklamy a tento byl snad ještě lepší. Také musím vyzkoušet Google authorship. Ještě dotaz, když si vyberu obrázky z Google obrázků a ve vyhledávači zadám, že to mohu upravovat, sdílet i komerčně, tak by to mělo být v pořádku že? Slyšel jsem totiž i názory, že to nelze, že mohou být problémy.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Karle, těší mě, že se články líbí. Fotky na Googlu můžete takto vyhledat, ale ověřil bych si na stránce, kde obrázek visí, jestli je opravdu s licencí Creative Commons. A případně si udělat záznam obrazovky. Najít licenci na stránce může být často problém a je možné, že autor v licenci vyžaduje jeho označení. U nás používáme Compfight, protože odkazuje přímo na lidi, kteří fotky vytvořili.

 4. Michal napsal:

  Dobrý den, super inspirace pro vytvoření článků, ale nejdeme do hlavy, když se zadá při rozšířeném vyhledávání na G. použít k právu, poslední výběr, jak tedy autor danného článku dá souhlas sdílet, upravovat i komerčně?, fotek je to logické u bank. Další věc jestli kontrolujete duplicitu překladu článku, co kdyby? Děkuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za komentář Michale. Záleží na specifické licenci Creative Commons, nějaký text i fotky je možné používat bez omezení, zdarma i komerčně. Není jich tolik, kvalita nižší a je třeba hledat.
   Duplicitu překladů nekontroluji, z pohledu vyhledavačů je duplicitní obsah vcelku nerelevatní.
   Textům se věnujeme, takže nepřebíráme 1:1, protože to pak není pro český trh reálné.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.