Facebook Author Tag přidává autorský podpis, který bloggerům přivede nové návštěvníky a fanoušky


Facebook Author Tag přidává autorský podpis, který bloggerům přivede nové návštěvníky a fanoušky

Skvělá zpráva z Facebooku! Teď je možné přidat Facebook autorský podpis k Vašim článkům na blogu! To znamená, že kdykoliv bude Váš článek na Facebooku sdílen, bude automaticky obsahovat Váš podpis. Díky tomu se čtenář může jednoduše stát fanouškem Vaší stránky nebo sledovat Váš osobní profil (pokud nemáte sledování zapnuté, dozvíte se, jak na to). Prostě skvělý způsob, jak získávat nové fanoušky a následovníky a budovat svou osobní značku. V podstatě zdarma.

Stačí přidat jeden řádek do kódu webových stránek a tím ihned zapnete možnost autorství pro celý svůj blog. Tahle možnost zatím funguje pouze na běžných počítačích, ale další šíření do mobilů a tabletů na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

V tomto článku najdete postup krok za krokem, jak Facebook Autorství (angl. Facebook Authorship) zapnout na běžných stránkách i na WordPressu. Tady je odkaz na oficiální oznámení novinky Facebooku:  http://media.fb.com/2015/06/18/using-author-tags-to-grow-your-audience/.

Co je to Facebook Authorship

Možná jste slyšeli o Google Authorship, což byla možnost mít ve vyhledávači svou fotku vedle odkazu na článek. Já sám jsem byl jeho velkým zastáncem a zatlačil slzu, když tento projekt loni Google ukončil. Koncept od Facebooku je hodně podobný a vypadá to, že Facebook s ním má velké plány.

Autoři blogů si svůj článek mohou podepsat pomocí tagu article:author a odkaz na jejich profil nebo Facebook stránku je hned viditelný při zveřejnění článku nebo sdílení na Facebooku. Podpis je viditelný, i když odkaz na článek nebo stránku zveřejní někdo jiný než jeho autor.

Podpis autora pomocí Facebook Author Tagu

Podpis autora pomocí Facebook Author Tagu

Všimněte si, že podpis „OD VACLAV KRAJNAK“ už není šedivý jako v minulosti, ale mé jméno je modré. Když na něj najedete myší, tak se otevře malé okno s náhledem profilu nebo Facebook stránky a po kliknutí se na ni samozřejmě dostanete.

Podpis Facebook stránkou

Podpis Facebook stránkou

Podpis osobním profilem

Podpis osobním profilem

A to není všechno! V momentě, kdy čtenář na článek klikne, tak se otevře v novém okně. Tam si ho může přečíst. Když se pak vrátí zpět na Facebook, tak ihned ve spodní části příspěvku vidí možnost sledovat profil nebo stát se fanouškem FB stránky – jedním kliknutím. A od toho momentu bude dostávat aktualizace z profilu nebo FB stránky. Je to opravdu novinka, takže text je zatím anglicky „See more from Vaclav Krajnak“. Hned, jak bude existovat český překlad, budu aktualizovat tento článek.

Možnost sledování autora

Možnost sledování autora

Pro autory článků, kteří si budují svou osobní značku – redaktora nebo experta na cokoliv, je to skvělý způsob, jakým k sobě přitáhnout pozornost.

Zapněte si sledování u svého osobního profilu

Když zveřejníte příspěvek na svém běžném osobním profilu, tak se tento příspěvek ukáže na stěně pouze Vašim přátelům (no popravdě – pouze části Vašich přátel – ale to je téma na jindy). Lidé, které nemáte ve svých přátelích se k němu v podstatě nedostanou, leda by se chtěli stát přáteli. To vyžaduje Vaše potvrzení – oboustranný souhlas.

Z ostatních sociálních sítí (např. Twitteru, Instagramu, Pinterestu…) možná znáte možnost, že někoho můžete sledovat bez toho, aby to potvrzoval. Prostě odebíráte jeho nebo její veřejné aktualizace. To je možné i na Facebooku, ale popravdě to není moc využívané.

I na svém osobním profilu můžete zapnout možnost, aby Vaše veřejné příspěvky sledovali lidé, které nemáte v přátelích. Budou se jim běžně zobrazovat na zdi v News feedu. Když někdo přijde na Váš profil tak má na výběr – požádat o přátelství nebo sledovat. Možná víte, že maximální počet přátel na Facebooku je 5.000, takže až toho počtu dosáhnete (ja vím, nejspíš to nebude příští týden), zbude pouze možnost sledování.

Pokud chcete, aby Váš profil nabízel Facebook v podpisu, je nutné sledování zapnout. Když sledování nemáte zapnuto, tak v podpisu sice bude Vaše jméno, ale bude šedivé a nepůjde na něj kliknout.

1) Na Facebooku klikněte na „Nastavení“ v menu vpravo nahoře

Vyberte v menu nastavení

2) Vyberte v menu položku „Sledující“

3) Změňte výběr „Kdo mě může sledovat“ na „Každý“

Upravte nastavení sledování

Na této stránce si můžete nastavit ještě další věci. Já jsem si nastavil, že kdokoliv může komentovat mé veřejné příspěvky. Dávám tak příležitost mým sledujícím být se mnou v kontaktu. Když toho někdo bude zneužívat, můžu ho vždycky zablokovat.

Jak zapnout Facebook Authorship na běžných stránkách

Pro zapnutí podpisu je nutné, aby Facebook na webové stránce s článkem našel informaci o autorovi, tj. odkaz na jeho profil nebo Facebook stránku. Je tedy nutné do HTML kódu stránky přidat tento kousek kódu:

<meta property="article:author" content="https://www.facebook.com/vaclavkrajnak.cz" />

Mou adresu nahraďte odkazem na svůj profil nebo Facebook stránku. Tento Author Tag musí být v horní části HTML kódu, jinak také hlavičce. Pokud trochu rozumíte HTML, tak to zvládnete sami. Pokud ne a máte svého webmastera, tak se na něj obraťte. Přidat tento kód je otázka maximálně 5 minut.

Když tuto změnu budete dělat, a v případě, že na Vašem blogu publikuje více redaktorů, doporučuji přidat ještě informaci o vydavateli. Tedy o firmě, které blog patří. Opět jako odkaz na Facebook stránku. Authorship Vám bude fungovat i bez toho, ale kdo ví, co Facebook za pár týdnů opět vymyslí.

<meta property="article:publisher" content="https://www.facebook.com/Clipsan" />

I přestože přidáte vydavatele, tak v podpisu stále bude odkaz na autora.

Jak zapnout Facebook Authorship ve WordPressu

Naštěstí běží většina blogů na redakčním systému WordPress (WordPress pokrývá jenom něco kolem 20 % všech webů na světě 🙂 ). Ve WordPressu máte přístup do editoru šablon a vložit kód do hlavičky můžete sami. To je trochu složité a může vést k rozbití šablony, takže toho využijte pouze, když víte, co děláte.

Jestli si chcete usnadnit život, využijte jeden z nejpoužívanějších pluginů pro optimalizaci pro vyhledávače WordPress SEO by Yoast. Po jeho instalaci zkontrolujte zapnutí tagů pro Facebook.

 1. V levém menu vyberte položku „SEO“ a pak „Sociální sítě“.
 2. Přepněte se do záložky „Facebook“.
 3. Zaškrtněte možnost „Přidat Open Graph meta data“ (resp. „Add Open Graph meta data“, pokud používáte anglickou verzi).
Zapnutí Open Graph ve WordPress SEO

Zapnutí Open Graph ve WordPress SEO

Přidejte do profilu každého autora odkaz na jeho Facebooku profil.

 1. V levém menu vyberte položku „Uživatelé“
 2. U uživatele klikněte na „Upravit“
 3. Doplňte odkaz na Facebook profil nebo Facebook stránku do pole „Facebook profile URL
Vyplnění URL adresy profilu na Facebooku pro WordPress SEO

Vyplnění URL adresy profilu na Facebooku pro WordPress SEO

A máte hotovo. 🙂 Podpis autora bude automaticky viditelný na všech článcích i zpětně.

POZOR! V případě, že máte nainstalován plugin zastaralý Facebook, tak WordPress SEO nefunguje správně. Deaktivujte tedy plugin „Facebook”. (Aktualizace 8.7.2015)

Jestli máte zapnuté nějaké zrychlovací pluginy jako třeba WP Super Cache, tak nezapomeňte smazat vyrovnávací paměť – cache. Tím zajistíte, že změny se projeví okamžitě na celém blogu.

Jak otestovat Facebook Authorship

Ať už zkoušíte novinky z Facebooku nebo potřebujete zkontrolovat, jak se Vaše webové stránky na Facebooku zobrazují, nebo chcete aktualizovat to, co Facebook zobrazuje, bude se Vám hodit nástroj na ladění příspěvků od Facebooku. Najdete ho na adrese: https://developers.facebook.com/tools/debug. Pro jeho používání musíte být na Facebooku přihlášeni.

 

Facebook nástroj na ladění

Facebook nástroj na ladění

Do nástroje vložíte adresu svého článku, kde máte doplněny informace o autorství a kliknete na „Debug“. Facebook zobrazí to, co aktuálně o stránce ví. Hledejte informace o „article:author“ a podívejte se na podpis.

Facebook Authorship ladění

Facebook Authorship ladění

Pokud tady podpis není nebo jste provedli nějakou změnu, tak Facebook musí vymazat staré informace a načíst nové. To uděláte tak, že kliknete na „Fetch new scrape information“. V případě, že je vše v pořádku, tak ihned uvidíte výsledek.V případě, že není, tak zkuste kliknout ještě jednou a pak se vydejte na své stránky zkontrolovat, jestli HTML kód opravdu Author Tag obsahuje. V Chromu použijete klávesovou zkratku CTRL+U a pak pomocí CTRL+F dáte vyhledat „article:author“.

Kontrola HTML kódu na tag article:author

Kontrola HTML kódu na tag article:author

Co Facebook Author Tag přinese bloggerům

Facebook je sociální sítí, která chce, aby na ní její uživatelé trávili maximum času. Tím, že propojil články s autory, je automaticky vtahuje do hry. Když máte na svém profilu několik stovek sledujících, tak to asi bude motivovat zveřejňovat své články právě sem. Podobný efekt byl i v Google+ s Google Authorship, kdy autoři články zveřejňovali zde, a tím pádem tuto sociální síť více využívali a tahali své fanoušky právě na ni.

Facebook autorství pomáhá autorům článků budovat osobní značku. Ta je důležitá jednak z pohledu prestiže a pozice autority, a také z obchodního pohledu, neboť pomáhá budovat důvěru – základní kámen obchodního jednání.

Vím, že v dnešní době píšou a zveřejňují články i obchodníci jako realitní makléři, finanční poradci, výživový poradci a další prodejci, kteří jsou samostatnými jednotkami pod velkou značkou. Těmto doporučuji využít pro podpis svůj osobní profil. Jejich zásah je menší a většinou chtějí pouze tolik klientů, kolik oni sami dokáží zvládnout. Možná jste doteď o svém osobním profilu na Facebooku neuvažovali jako o nástroji, který můžete využít pro své podnikání a budování osobní značky. V tom případě, si přečtěte článek Jak na Facebooku vystupovat profesionálně a působit na lidi.

Pro info-podnikatele, experty, autority a podnikatele, kteří se staví do pozice leadera firmy (dělají tvář své firmě), je vhodné využít Facebook stránku. Já svůj podpis autora směřuji na Facebook stránku, protože ji využívám v reklamě. Pokud chcete dostat z Facebooku maximum (rozuměj generovat z Facebooku poptávky a zákazníky), doporučuji založit firemní Facebook stránku, která přitahuje zákazníky.

Dle mého má Facebook v rukávu ještě další vychytávky. Soudím třeba podle dalšího tagu „article:publisher“, který v budoucnu bude možné využít třeba pro celá vydavatelství nebo blogy, které mají více autorů.

Inspiraci pro tento článek jsem čerpal z http://www.thesocialmediahat.com/news/facebook-adds-authorship-bloggers-take-note-06192015 a http://media.fb.com/2015/06/18/using-author-tags-to-grow-your-audience/.

Podepište si své články

Pusťte se do úpravy nebo vyladění svých stránek a dejte mi do komentářů vědět, jak se daří. Klidně přidejte odkaz na svůj článek, ať se ostatní mohou inspirovat. Článkem i Vaším profilem.

P. S. Sdílejte tento podepsaný článek, uděláte mi radost. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

43 komentářů


 1. Luboš napsal:

  Dobrý den, článek se mi moc líbí, hned jsem začal podle něj věc realizovat, ale zadrhlo se to v závěru, kdy na FB to po mně chce vložit kód pluginu Java SDK do „něčeho“ :). Tam jsem už nějak dál nevěděl.
  Pokud jde o aplikování podpisu, musí se vždy znovu zadat adresa nového článku nebo stačí ten první a další už se automaticky propojí: Zdá se mi, že se to musí vždy aktualizovat. Chce to po mně konkrétní odkaz, ne obecný.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za dotaz Luboši, kde jste článek podepsal? Přidejte sem prosím odkaz na článek.

   1. Luboš napsal:

    tuto: http://www.studioluvr.cz/persie-putovani-iranem/
    Jsou tam webovky, ale ne jmeno …

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     V HTML kódu chybí tag article:author. Může to být nastavením pluginu WordPress SEO. Projděte si to, případně nastavte tag ručně přímo do šablony.

     1. Lubos napsal:

      Nikde to tam v nastaveni nevidim. Pouzivam Yoast WordPress SEO

     2. Lubos napsal:

      ano, presne podle navodu :). Nicmene nikde se mi nezjevuje polozka articel, clanek, autor/author atp. Presneji receno – „Titulek pro stranku autora“ mam zadane sve jmeno

     3. Vaclav Krajnak napsal:

      Zdravím Luboši, po několika denním pátrání se mi podařilo zjistit, že problém způsobuje plugin „Facebook”. Vypněte ho a WordPress SEO začne fungovat správně.

     4. Lubos napsal:

      Zdravím, udělal jsem, tak uvidim :), zatim jsem na cestach, psat budu pozdeji.
      Dekuji Lubos

     5. Vaclav Krajnak napsal:

      Skvělá práce, já už to na Vašich stránkách vidím. Zatímco budete cestovat, tak se vyčistí cache Facebooku a vrátíte se k hotovému – tomu říkám plán 🙂

 2. Ahoj , skvelý clánok. Ale mám otazku , co znamena pre cloveka, ktorý sa nevyzna v HTML veta: Po jeho instalaci zkontrolujte zapnutí tagů pro Facebook. Potrebovala by som blizsie specifikovat, ake tagy a kde mam vypnut vo wordpresse. Inak sa neviem pohnut dalej. :-)…Dakujem

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ahoj Janka, ve WordPressu je ideální nainstalovat SEO plugin buď „WordPress SEO“ nebo jiný. Ten se o tagy postará. V článku jsou obrázky ukazující, kde přesně se to ve WordPress SEO nastavuje. Jsou to Open Graph tagy jako název stránky, popisek a obrázek. K tomu se přidá ten podpis. Dejte vědět, jestli máte plugin instalován 🙂

 3. Martin carda napsal:

  Super clanek dekuji, chtel jsem to zkusit na svem FB ale nejak nechapu to nastaveni, mam profil ktery nechci aby kazdy sledoval a pak stranku a tu naopak ano. Kdyz jsem tam nedal zadny author na stranky tak jsem tam mel svoje jmeno a kdyz pridam dany tag tak se me nezobrazuje nic. Jedna se o stranky http://apartman-cardovi.cz/ubytovani-dolni-morava dekuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zdravím Martine, koukal jsem na nastavení do ladícího nástroje a podpis máte pěkně modrý a odkazuje na Vaši Facebook stránku. Takže za mě palec nahoru 🙂

 4. Radovan napsal:

  Nějak mi to nefunguje… http://www.bazger.eu

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Vidím to správně, nejspíš jste nevyčistil vyrovnávací paměť Facebooku přes https://developers.facebook.com/tools/debug/og/object/

 5. Zora Zamecnikova napsal:

  Taky mi to nefungovalo, ale Vašek objevil problém – starý Facebook plugin, takže už mám autorský podpis radostně zprovozněný. 🙂

 6. Mikuláš Halász napsal:

  Ďakujem za skvelý článok. Mne sa tag zobrazuje, ale nezobrazujem sa mi na FB autorstvo. Dal som tam aj FB page, aj FB profil. No ja to mam na druple. Napadá Vás niečo, kde by bol pes zakopaný? 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Mikuláši, projel jste to debuggerem na https://developers.facebook.com/tools/debug/? Případně hoďte do komentáře odkaz na článek 🙂

   1. Mikuláš Halász napsal:

    Dúfam že ma disqus nevyspamuje http://www.mikulashalasz.sk/vychytane-marketingove-strategie

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     V kódu Vám chybí základní Open Graph tagy jako og:url, og:image, og:title a og:description, takže šup pořídit nějaký SEO plugin do Drupalu nebo přejít na WP 🙂

     1. Mikuláš Halász napsal:

      dakujem, aj tak to neide. ale ostávam na drupale. 🙂 mam na haku 🙂

     2. Mikuláš Halász napsal:

      Poprosil som Drupal experta nech napíš na drupal návod 🙂

     3. Vaclav Krajnak napsal:

      Skvělé, přidejte sem prosím poté odkaz 🙂

 7. Šárka napsal:

  Dobrý den,
  je možné nastavit autora u sdíleného příspěvku, ale tak, aby u jeho jména nebyl žádný proklik? Například Digizone to tak používá, má tam autora, ale není zde proklik.
  Pro naši stránku nepíší bloggeři, odkaz na jejich osobní FB je tudíž bezpředmětný a název stránky a proklik na náš FB taky není úplně vyhovující řešení, protože název stránky už u sdílení je. Rádi bychom tedy název stránky / autor, viz fotka. Používáme WP.

  Děkuji za případnou odpověď a pomoc)

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Šárko, v tomto případě stačí nepřidávat FB podpis do kódu stránky. Prostě nedělat to, co v článku píšu. Facebook vezme textové informace z tagu author a nevytvoří aktivní podpis.

 8. Pavel Kutáč napsal:

  Ahoj,

  díky moc za článek, určitě přidám na weby a popřemýšlím i o založení stránky pro můj blog.
  Jen jedna offtopic otázka, proč nemůžu odebírat tvůj blog pomocí RSS.

  Díky

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Pavle, RSS feed blogu Clipsanu najdeš zde: https://clipsan.com/blog/feed

   1. Pavel Kutáč napsal:

    Děkuji 🙂 Už odebírám a tag jsem na jedny stránky nasadil a funguje dokonale 🙂 Díky

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Paráda, gratuluji 🙂

 9. Lucie Tůmová napsal:

  Super článek, díky za něj! Na webu už mám, ještě to musím nějak dotlačit na blog.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělá práce Lucie, web je většinou těžší než blog. Držím palce 🙂

   1. Lucinka Tůmová napsal:

    Web jsem zvládla i sama podle Vašeho návodu. Za něj palec nahoru – když jsem to zvládla já, tak to dokáže opravdu každý. Ale s tím blogem si neumím poradit 🙁

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Máte blog na WordPressu nebo jiném systému?

     1. Lucie Tůmová napsal:

      Obojí na WP. Ale tomu blogu moc nerozumím.

     2. Vaclav Krajnak napsal:

      Jestli máte k oběma plný přístup, tak by to měla vyřešit instalace pluginu Yoast SEO. Máte ho tam? Případně také přidejte odkaz na Váš blog…

     3. Lucie Tůmová napsal:

      Na webu ano, ale na blog ho neumím dostat. Moc tomu nerozumím. Budu to muset asi zadat někomu, kdo ví o čem je řeč. http://www.blogrealitnimaklerky. com

     4. Vaclav Krajnak napsal:

      Dívám se, že blog máte s hostingem přímo od WordPressu. Myslím, že problém bude v tom, protože tento hosting je často zdarma a neumožňuje instalaci jakýchkoliv pluginů. Osobní zkušenost s tím nemám, protože všechny WP hostujeme na vlastních serverech.

     5. Lucie Tůmová napsal:

      Původně jsem ten zdarma měla, ale pak jsem koupila tento – právě proto, že na ten zdarma pluginy nešly. Zde už mám o něco víc možností nastavení, ale jak to tak vypadá, tak pluginy k nim stále nepatří 🙁 Každopádně díky za rady a Váš čas.

 10. Diginomad napsal:

  Ještě drobnost – pokud si na stránky vložíte tracking pixel, like tlačítko či FB authorship, zároveň poskytujete FB veškeré údaje o vaší návštěvnosti. To vám samozřejmě šikulové z FB nebudou příliš zdůrazňovat. FB si autora umí bez problémů načíst z meta tagů, žádný sledovací FB skript k tomu není potřeba. Mimochodem, na mnoha webech patří FB pixely, tlačítka a skripty k prvkům, které drasticky protahují načítání stránky.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář.
   Ve článku je popisováno právě nastavení pomocí meta tagů, takže vliv na rychlost je nulový 🙂

 11. Petr Václavek napsal:

  Díky za skvělý článek! Měl bych jen malý dotaz – refreshne Facebook sám starší články, které jsem dříve sdílel, nebo mu musím každou stránku sám ručně refreshnout přes ten debugger? Případně je nějaký nástroj, který facebook donutí všechny zaindexované stránky dané domény refreshnout?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Na ten automatický refresh bych nespoléhal.
   Ale výhodou je, že debugger je upgradován, takže do něj můžete nasázet hodně adres najednou. Tady je odkaz: https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/batch/
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.