Kompletní marketingová strategie aneb tvorba nadšených zákazníků


5104367911_892b6963e6_b

Ať už nějakou dobu budujete své podnikání nebo se teprve připravujete na jeho rozjezd, zákazníci jsou to hlavní, co k úspěchu potřebujete. Nezáleží na tom, jestli si pod úspěchem představíte lehátko na pláži, firmu s tisícem zaměstnanců nebo proměnu světa k lepšímu. Pokud nemáte zákazníky, kteří chtějí to, co nabízíte, nikdy se to nesplní. Z toho důvodu je úplně nejvyšší prioritou podnikatele získávat zákazníky a připravit pro ně vše, aby si produkt nebo spolupráci maximálně užili a získali díky ní to, co chtějí oni.

V tomto článku společně projdeme cestu, jakou by měl projít zákazník, aby o firmě (třeba té Vaší) mluvil v superlativech. Nejprve se podíváme na celý koncept a pak na jeho jednotlivé části i s příkladem, jak danou část použít. Článek je poměrně rozsáhlý (zatím můj nejdelší), ale protože vybudovat podnikání trvá dlouho dobu, můžete se o něj opírat, když  budete tvořit svoji vlastní marketingovou strategii. Nějaké části už budete mít hotové nebo je máte teprve ve své hlavě, a tak se k němu kdykoliv můžete vrátit.

Cesta zákazníka, marketingový trychtýř

Aby se z člověka, který Vaši firmu nezná, stal někdo, kdo si koupí a zaplatí co nabízíte, byl spokojený a navíc Vás doporučoval, musí projít několika kroky. V odborném hovoru se této cestě říká také marketingový trychtýř nebo prodejní trychtýř. Mně se nejvíce osvědčilo v mém podnikání, ale i při konzultacích s klienty, používat následujících 7 kroků.

Nejprve se neznámý člověk musí dozvědět, že vůbec existujete. Pokud ho Váš obor oslovil, začne se zajímat o více informací. Když mu tyto informace dodáváte a netlačíte na něj, tvoří se v jeho hlavě důvěra ve Vaši osobu nebo značku. Důvěra je fajn, ale stejně je potřeba si vyzkoušet, že opravdu platí to, co říkáte. Nyní je zákazník připraven koupit si to hlavní, co ve své firmě nabízíte. Ať už nabízíte cokoliv, když je zákazník spokojen, rád si od Vás koupí znovu a třeba i jiný produkt nebo službu. V posledním kroku začne o Vaší firmě mluvit a bude ji doporučovat svým známým a spolupracovníkům.

Cesta zákazníka

Cesta zákazníka

Všimněte si, že horní část cesty zákazníka se zužuje a spodní rozšiřuje. Zúžení je způsobeno tím, že se lidé, kteří daným krokem projdou, rozhodnou hledat štěstí jinde. Třeba poté, co uvidí leták, ho zahodí. Nebo při zkoušce zjistí, že vlastně dané řešení nepotřebují. Nejsou to Vaši ideální zákazníci a není třeba se trápit tím, že odešli. Díky zúžení se také často používá právě pojem marketingový trychtýř.

Rozšíření  je naopak způsobeno tím, že lidé, kteří koupili a jsou spokojení, sami začnou mluvit o svých zkušenostech a to Vám automaticky začne přinášet další poptávky, zakázky a objednávky.

Jak strategii použít

Pojďme si teď jednotlivé kroky probrat detailně. Abychom byli praktičtí, budeme předpokládat, že firma, která cestu tvoří, je malá nekuřácká kavárna, která se nachází kousek od centra města. Nabízí skvělou kávu a domácí voňavé koláče a dorty. Nedávno otevřeli a potřebují, aby se o ní začalo mluvit a ideálně měli stále plno. Tento příklad je ilustrační.

Krok č. 1 – Poznat

První kontakt, první setkání s potenciálním zákazníkem může nastat nejrůznějšími způsoby. Návštěvník náhodou (přes Google nebo Seznam) zavítá na webovou stránku, uvidí reklamu na internetu (Facebook, Adwords), na billboardech, potká se s Vámi osobně na veletrhu nebo na nějaké předváděcí akci, třeba ho zastavíte někde na ulici a dáte mu do ruky letáček. Musí Vás zkrátka zaregistrovat. Poznat.

V tomto kroku máte dvě možnosti, buď ponecháte vše náhodě a budete čekat, že na Vás potenciální zákazník nějak narazí nebo se o firmě dozví od někoho jiného. Tuto možnost volí často vyhořelí podnikatelé nebo začátečníci. Zkušení a odhodlaní volí možnost druhou, tj. aktivně propagovat pomocí letáčků, prezentací a inzerce. Je to jednoduché, buď propagujete a aktivně získáváte nové zákazníky (firma roste), nebo pasivně čekáte, co život přinese (firma upadá).

Co by v takovém inzerátu mělo být? Na prvním setkání s Vaší firmou není nejlepší nápad na něj hned vychrlit nabídku Vašich služeb a produktů. Je daleko efektivnější mu představit něco, co může dostat ihned, nic ho to nebude stát a ještě mu to pomůže. Nějaký úplatek, který Vám na první pohled nic nepřinese, ale obohatí čtenáře inzerátu. Víc o úplatcích v kroku číslo 2. Nápady a inspiraci, kam inzerát umístit a jak ho podpořit, najdete třeba v článcích Placená reklama na Facebooku nebo 22.000 Kč za Google Adwords.

My se teď podíváme, jak to může řešit naše kavárna.

Inzerát pro kavárnu

Kdybychom šli cestou dát na inzerát naši nabídku, tak bychom ho vytvořili třeba takto:

Nová kavárna s klidným prostředím, příjemným personálem a domácími laskominami. Právě otevřeno. Káva a zákusek za 50 Kč. Stavte se.

Takových letáčků bychom museli vytisknout tisíce, aby na ně někdo natrefil. Jelikož postupujeme podle cesty zákazníka a chceme zaujmout, tak uděláme takovýto inzerát (všimněte si, že na něm není ani slovo o naší kavárně):

Jakou kávu si dát ráno do práce a odpoledne na schůzce s přáteli? Stáhněte si Průvodce světem kávy pro Plzeňáky zdarma na www.pruvodcesvetemkavy.cz.

Krok č. 2 – Zaujmout

Photo Credit: minds-eye cc

Photo Credit: minds-eye cc

V druhém kroku jde o to, aby naše nabídka zákazníka zaujala, a my jsme od něj získali zpětnou vazbu v podobě kontaktu. Když před svým obchodem zastavíte kolemjdoucího, nabídnete mu letáček a v případě, že bude mít zájem o Vaše informace, rád Vám na sebe nechá telefon nebo email.

Úplatek, který mu nabízíte za jeho kontakt, by měl být pro něj dostatečně hodnotný, aby tento krok udělal. Asi na sebe nedáte kontakt, aby Vám někdo poslal ceník nebo katalog. Asi Vás nebude zajímat, jak někdo dělá svojí práci a ukázky jeho výsledků. Naopak většinou lidé dají na sebe kontakt za něco, co pomůže jim. Mohou to být zajímavé informace z Vašeho oboru nebo nezávislý návod, jak si vybrat spolehlivého dodavatele ve Vašem oboru.

V dnešní době je velmi jednoduché umístit úplatek na jednoduchou webovou stránku. Kontakt, který náš návštěvník vyplní, je jeho emailová adresa a na tu mu zašlete úplatek. Úplatku se také může říkat magnet na zákazníky. Takový magnet se umístí na typ stránky, které se říká zachytávací stránka, protože jejím smyslem je zachytit návštěvníka. Tady je můj příklad stránky s magnetem a ve článcích Anatomie perfektní přistávací stránky a Jak by měla vypadat zachytávací stránka najdete informace, jak by měla taková stránka vypadat a co by měla obsahovat.

Magnet na zákazníky pro kavárnu

Možná jste to už uhodli z inzerátu pro kavárnu, naše fiktivní kavárna bude mít elektronického průvodce, který řekne, jaké existují typy káv, v čem se liší a poradí mi, jakou si mám dát, když jdu do kavárny ráno nebo odpoledne. Také zjistím, jak poznat, jestli je káva dobře uvařená, a co je vhodné si ke kávě dát, abych nepokazil její chuť. Našemu magnetu dáme název Průvodce světem kávy pro Plzeňáky, abychom jasně řekli, že je určen pro obyvatele Plzně, i když bude platit po celých Čechách. To způsobí, že Plzeňáci budou mít větší zájem, než když bude průvodce určen pro všechny.

Krok č. 3 – Důvěřovat

Photo Credit: Genista cc

Photo Credit: Genista cc

Ve třetím kroku je potřeba pomoci zákazníkovi budovat důvěru k Vám a Vašemu podnikání. Tu ale nezískáme tak, že mu budeme denně posílat prodejní emaily. Naopak tím, že mu budeme opakovaně poskytovat hodnotné informace, které on využije a jsou pro něj přínosné. Pokud například pravidelně svým zákazníkům posíláte tipy ze svého oboru, zákazník Vás začne vnímat jako odborníka ve svém oboru. Vzhledem k velké konkurenci prakticky ve všech odvětvích rozhoduje většinou důvěra, od koho si produkt koupíme.

Při budování důvěry je důležité netlačit, ale motivovat – k tomu, aby potenciální zákazník chtěl udělat rozhodnutí sám. Z průzkumů vyplývá, že pouze 15-20 % lidí nakoupí ihned (do 3 měsíců) od doby, kdy projeví zájem o nějaký produkt nebo službu. Naopak 50 % zákazníků se rozhodne až po roce. Když byste jim v tomto mezidobí měli psát ručně, tak zkrachujete, protože nebudete dělat nic jiného. Zde hodně pomáhá automatizace marketingu. Přednastavíte si proces budování důvěry a poté za Vás komunikuje automat. Jak přesně takový automat funguje, najdete ve článku Autoresponder posílá emaily automaticky za Vás.

Budujeme důvěru v naši kavárnu

V následné komunikaci potenciálnímu zákazníkovi představíme svou vizi o skvělé kavárně. Řekneme důvod, proč jsme se rozhodli otevřít kavárnu, co nás k tomu vedlo a jaký je náš příběh. Milujeme kávu a vše, co s ní souvisí. Kávu nakupujeme přímo od jejích pěstitelů (Fair trade). Pro naše laskominy vybíráme ty nejlepší možné ingredience. Podělíme se o informace, jak vzniká náš nejoblíbenější koláč a v čem se liší od běžného pečiva z velké pekárny. Prozradíme pár tipů, jak se v kavárně seznámit s novými lidmi nebo naopak, jak v ní efektivně pracovat na projektech.

Krok č. 4 – Vyzkoušet

Photo Credit: Mr. iMaax. ☜ cc

Photo Credit: Mr. iMaax. ☜ cc

Nic nepřesvědčí více, než možnost si produkt nebo službu osobně vyzkoušet. Pokud tedy máte tu možnost, nabídněte svůj produkt bezplatně nebo za velice nízký poplatek k vyzkoušení. Pokud ji zatím nemáte, vytvořte ji. Díky tomu, že si zákazník produkt vyzkouší, tak zjistí, jestli opravdu splňuje všechny jeho požadavky a bude mu vyhovovat. Ve spojení s tím, že má ve Vaši značku nebo osobu důvěru, mu nebude nic bránit v koupi.

Vzhledem k tomu, že bude poměrně velký počet lidí, kteří budou chtít něco vyzkoušet, ať už zdarma nebo za velmi malé peníze, je potřeba se na to připravit. Zvolte tedy možnost, která nebude časově náročná a nebude stát spoustu peněz. Už jste v supermarketu ochutnali nějakou pomazánku? To je přesně ono. Náklady jsou dvě slečny u stánku a několik krabic pomazánek.

Služby na internetu to v tomto mají jednodušší. Mohou nabízet například 14 denní testovací provoz. Pořád je ale potřeba počítat s náklady na servery apod. My ve firmě Clipsan jsme šli trochu dál a nabízíme účet v našem email marketingovému systému zdarma.

Ochutnávka v kavárně

Našemu zatím potenciálnímu kavárenskému zákazníkovi nabídneme něco, co si nesmí nechat ujít. Připravíme pro něj speciální nabídku kávy za 10 Kč v jakékoliv pondělí. Stačí, když přinese kupón z našeho Průvodce světem kávy a zopakuje svůj kontakt. Pondělí jsme zvolili, protože v tento den není kavárna plná a máme prostor se věnovat novým zákazníkům. Kávu i desert dostane přesně takové, jaké by koupil za plnou cenu. My s touto cenou sotva pokryjeme náklady, ale vzhledem k tomu, že očekáváme, že se zákazník vrátí a koupí si u nás několikrát, se nám to bohatě vyplatí. Navíc je velmi pravděpodobné, že vydrží trochu déle a něco si přiobjedná.

Krok č. 5 – Koupit

Photo Credit: Materials Aart cc

Photo Credit: Materials Aart cc

Až nyní přišel čas na to, udělat zájemci nabídku a prodat mu svou hlavní službu. Až nyní se zúročí všechny předchozí aktivity a potenciální zákazník se stává opravdovým zákazníkem. Teď můžeme vyhodnotit, jestli jsou aktivity marketingové strategie dobře nastaveny. Tak jak se marketingový trychtýř postupně zužuje, tak se snižuje počet těch, které jsme na začátku zaujali, a ve výsledku se stanou zákazníky.

Pokud máte dražší produkt nebo službu, tak v tomto kroku nastupuje do akce Váš prodejní tým. Ten musí mít všechny podklady pro to, aby pomohl zákazníkovi udělat rozhodnutí. Prodejci znají námitky a dokážou poradit nejlepší možné řešení pro daného zákazníka. Třeba i na základě toho, jaké emaily od Vás ten daný člověk dostal a o co se nejvíce zajímal. Sledování a vyhodnocování emailů se věnuji ve článku Měření úspěšnosti email marketingu.

Prodejní nabídka v kavárně

Můžeme našeho milého hosta nechat, ať si vybere z nabídky nebo mu to usnadníme. Naše obsluha bude instruovaná, aby ke každé kávě nabízela extra náš nejoblíbenější desert a vodu. Když si zákazník sedne ke stolu, naše obsluha se zeptá z jakého důvodu nás dnes navštívil, jestli chce v klidu pracovat nebo se k němu někdo přidá. Také se nenápadně zeptá: Kam míříte poté, co vypijete svůj šálek kávy. Při odchodu pak nabídne podle získaných informací třeba sandwich do práce nebo tabulku hořké čokolády pro jeho manželku.

Krok č. 6 – Opakovat

Photo Credit: Risager cc

Photo Credit: Risager cc

V kroku číslo pět – prodeji – často končí většina firem. Očekávají, že zákazník nakoupí a tím to pro ně končí. Zákazník očekává to samé, nakoupil jsem a mám to z krku. Ty opravdu dobré firmy se ale dále starají, jestli je výrobek v pořádku, jestli seminář přinesl výsledky. V prvních momentech jsou to pouze otázky na spokojenost a později to mohou být i nabídky, které prodlouží životnost produktu nebo představí další portfolio společnosti.

Každopádně je nutné vytrvat v komunikaci se zákazníkem, který k nám má důvěru, koupil od nás a je spokojen. Je nutné si uvědomit, že zákazník pozná, že mu chcete něco dalšího prodat. Proto kombinujte nabídky a příjemné příležitosti a nezávazného povídání – třeba u příležitosti narozenin (zákazníka, ne Vaší firmy :-)).

Opakovaný prodej v kavárně

Kavárna je podnik, kde opakovaný prodej musí fungovat, protože částky za jednotlivé návštěvy jsou nízké. Naše obsluha si zapsala všechny informace, které se dozvěděla při první návštěvě zákazníka u nás v kavárně, a teď už může vítat stálé zákazníky jménem a zeptat se „Jak se dnes máte? Opět si dáte svůj oblíbený třešňový desert?“. Sem tam dá ochutnat těmto stálicím novinku ze své kuchyně. Tvoří se velmi pevný vztah mezi zákazníkem a kavárnou.

Krok č. 7 – Doporučit

Photo Credit: mueritz cc

Photo Credit: mueritz cc

Spokojený zákazník se o svoji zkušenost rád podělí se svými blízkými, přáteli, obchodními partnery. Šíří dál svoji pozitivní referenci a Váš okruh zájemců o Vaše produkty se opět zvětšuje. Abych byl upřímný, udělá to rád, ale nemyslí na to skoro nikdy. Takže je potřeba mu dát příležitost Vás doporučit a to ještě nejlépe tak, aby se u toho cítil dobře on, i ten komu je firma doporučována. Není nic horšího, než když své zákazníky rekrutujete, aby za Vás tlačili na prodej.

Dejte spokojenému zákazníkovi možnost, jakou měl on, když se vydal na svou cestu zákazníka. Dejte mu do ruky svůj magnet na zákazníky, ať ho dá svým známým, když se budou bavit o daném tématu nebo oboru. Tím pádem bude vypadat dobře v očích svých přátel, protože Váš magnet na zákazníky je jedinečný a vůbec nenutí nikoho do vlezlého prodeje.

Doporučování naší kavárny

Vytiskneme našeho Průvodce světem kávy pro Plzeňáky, upravíme v něm kupón a začneme ho rozdávat svým stálým zákazníkům se slovy „Když někoho uslyšíte mluvit o kávě, dejte mu tohoto Průvodce. Najde v něm zajímavé informace o tématu a navíc může přijít v pondělí na kávu zdarma“. Také když naše obsluha uvidí někoho nového u stálého zákazníka, nabídne mu při odchodu Průvodce s kávou zdarma.

Tvořte vlastní nadšené zákazníky

Strategie s použitím cesty zákazníka, nemá prioritu zákazníkovi prodat IHNED, ale soustředí se na dlouhodobé udržitelné podnikání. Všechny kroky na sebe navazují, plynule přechází z jednoho do druhého. Pokud se rozhodnete jeden nebo více kroků přeskočit, nezískáte zakázku dříve. Naopak ve většině případů o zájemce přijdete a Váš zákazník se z něj nestane.

Nejspíš podnikáte v jiném oboru než naše kavárna z příkladu, a tak bude potřeba vymyslet marketingovou strategii přímo pro Vaše podnikání. Vezměte sedm kroků cesty zákazníka, jeden po druhém, a začněte se dívat po Vaší konkurenci, jestli je opravdu všechny dělá. Pokud nenajdete žádnou inspiraci u konkurence, podívejte se na dlouhodobě úspěšné firmy v západní Evropě ve Vašem oboru. A jestli ani tam nenajdete několik nápadů, tak se vydejte za velikou louži do Ameriky (alespoň prsty na klávesnici). Podívejte se na příklad kavárny a ke každému kroku si napište, jak nejlépe byste mohli se zákazníkem pracovat.

Vždy, když budete mít pocit, že Vám ubývá poptávek nebo zákazníků, vraťte se k tomuto schématu znovu a projděte si, ve kterých krocích můžete zvýšit svoji aktivitu případně které vylepšit.

Jestli mě chcete slyšet o marketingových strategiích mluvit, začněte u prvního díl podcastu pro podnikatele jménem Strategické zisky: Jakým chybám se vyhnout v reklamě.

Rád si přečtu Váš názor na tuto marketingovou strategii. Napište ho jako komentář.

P. S. Udělejte mi radost a klikněte na jedno nebo všechna tlačítka sociálních sítí. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

20 komentářů


 1. Jiří Najman napsal:

  Moc hezky napsané, nezbývá nic jiného, než souhlasit. Přiznejme se ale, kdo dělá poctivě všechny kroky 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Jiří. Přiznávám, že i mé firmě není vše na 100%. Je stále, co zlepšovat a postupně to děláme. Těchto sedm kroků mi slouží k plánování, co vylepšíme, co vytvoříme 🙂

  2. Jiří Nosek napsal:

   Já 🙂 Akorát že první až třetí krok za mě dělají spokojení zákazníci, webové stránky, eBooky a videa na YouTube. Funguje to skvěle, když se snažíte vždy odvést skvělou práci a řeknete si pak o doporučení (a vystavíte ho), přicházejí k vám lidé už ve třetím stádiu.

 2. Katarína Gavurová napsal:

  :*

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za :* a posílám 8*

 3. Jarek Jesenský napsal:

  Dobrý den, opakování je matka moudrosti ;-), ale je fajn, že jste to osvěžil tím konkrétním příkladem ze života.

  Jinak když člověk přijde na Vaši přistávací stránku „Otevřete si účet zdarma“, tak se jaksi nedozví, co mu to odevzdání svého emailu vlastně konkrétně přinese (např. „Týden zdarma plná funkčnost.“, nebo „Možnost rozeslat až 1.000 emailů zdarma.“), a tím pádem Vám odchází (neprojde hrdlem ;-)) …

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Jarku za komentář i návrh vylepšení stránky registrace, pořešíme to 🙂

  2. Jolana Fišerová napsal:

   Hlavně, že hrdlem „nepropadne“ 😀

 4. Stanislav Zelenka napsal:

  Dobrý den. Jako host kavárny bych měl velký problém s tím, kdyby se mě číšník zeptal, kam po tom jdu. Z mého pohledu je to překročení hranice číšník – host. Bral bych to jako nezdvořilost. Zeptal by se mě takhle párkrát už bych asi nepřišel, byť by vše ostatní bylo v pořádku. Stejně tak na otázku proč jsem přišel, bych asi se smíchem reagoval, že na kafe. Otázka by mi přišla částečně hloupá a částečně opět nezdvořilá. Byť jsou ty informace pro marketing cenné, z hlediska zdvořilosti je to už za hranou. Snad jedině u lidí, kteří chodí pravidelně a už mají k podniku trochu vztah by to šlo, ale velice citlivě, spíš jen tak něco nadhodit a on už to nevědomě řekne sám.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za Váš pohled Stanislave. Pouze praxe a testování může ukázat, jak by na to hosté reagovali. Bohužel sám kavárnu nemám, abych to vyzkoušel:) Podobné testy děláme např. v emailech a může se stát, že někdo nějaké texty vnímá jako nezdvořilé. To se může stát, důležité je vyhodnotit efektivitu, jestli tento přístup přináší výsledky.

 5. Jolana Fišerová napsal:

  Oprašování starých článků je SUPER! (kdo by se v tom hrabal sám) Tenhle už jsem v praroce 2014 samozřejmě četla, jenže tehdy mi nic neříkal, nad nějakých 7 kroků jsem byla povznesená 😀 Vida je, teď, „Plzeňáky“, kdo by to byl řekl, to mě nenapadlo: „To způsobí, že Plzeňáci budou mít větší zájem, než když bude průvodce určen pro všechny.“ Hned zavedu 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Super Jolano, to rád slyším. Výběr cílové skupiny je základ, tak brutální, že kvůli tomu selže většina kampaní.
   A přitom lidé jsou pořád stejní a platí na ně stejné principy. Já těchto 7 kroků používám od roku 2011 a dlouho jsem nemohl přijít na to, jak je vylepšit.
   Ale už se něco rýsuje 🙂

   1. Luboš Horák napsal:

    Správně poznat svoji cílovou skupinu je jednou z nejdůležitějších činností v marketingu. Paradoxně tento krok hodně lidí podceňuje. Když se třeba vezmou reklamní předměty (např. https://darky.jirout.com/reklamni-predmety-ca-4/), tak se dá potisknout prakticky cokoliv. Musí se to ale dané skupině opravdu hodit. Často se stane, že někdo vybere předměty, které jsou sice obecně populární, ale dané skupině, kterou chce oslovit, se zase tolik nehodí…

    1. Václav Krajňák napsal:

     Napsal jste to pěkně Luboši, děkuji 🙂

 6. Michal napsal:

  Skvelý článok, pravdivý a veľmi praktický, super Václav.
  Článok by som trochu viac presvetlil. Teda rozdelil dlhé odstavce na kratšie. Tažko sa číta súvislí text a unavia sa oči, nakolko je text roztiahnutý na celú šírku bloku. Taktiež by som skrátil viaceré vety o polovicu. Kratšie vety sa lepšie čítajú.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Děkuji za zpětnou vazbu, vezmu si ji k srdci 🙂

 7. Peter Juriga napsal:

  Je dobré si tieto nevyhnutné kroky uvedomiť a zaviesť do svojho biznisu. Tiež je dobré mať nejaký príklad, na ktorom sa to dá ukázať. Kaviareň sa zdá byt dobrým príkladom, lebo si ju každý vie predstaviť, zažil ju a teda môže marketingu na jej príklade porozumieť, problém však naozaj je, že demonštrovať niektoré marketingové aktivity na zákazníkovi kaviarne (vypytovanie sa prečo prišiel a kam pôjde potom) je trochu pritiahnuté za vlasy. No, nie je ľahké písať dokonalé články, ale ďakujem aj za takéto Václav. Možno by lepšie vyhovoval príklad novootvoreného autosalónu/showroomu/predajne vozidiel Tesla a demonštrovať marketingový lievik na ňom.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Děkuji za přečtení a návrh vylepšení Peter. Příkladů strategie by to rozhodně chtělo více. Obzvlášť když tento „lievik“ pomáhám zavést firmám z různých oborů. Tak to výzva 🙂

 8. Lucie Smidková napsal:

  „Z průzkumů vyplývá, že pouze 15-20 % lidí nakoupí ihned (do 3 měsíců) od doby, kdy projeví zájem o nějaký produkt nebo službu. Naopak 50 % zákazníků se rozhodne až po roce.“ – mohu poprosit o zdroj? Na toto téma píši disertační práci a moc by mi to pomohlo 🙂 díky

  1. Obávám se, že Vám nepomůžu. Tyto studie cituje Dean Jackson (např. zde: https://jeffwalker.com/what-are-your-leads-worth/), ale nepodařilo se mi to ověřit. Třeba budete mít více štěstí. Pro mě jako podnikatele není důležitý zdroj nebo vědecké měření, ale základní myšlenka a vlastní zkušenost, která to potvrzuje v různých oborech.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.