5 způsobů, jak zvýšit prodej ve 2021


5 způsobů, jak zvýšit prodej ve 2021

Rok 2020 zásadním způsobem ovlivnila pandemie COVID-19.

Celá odvětví musela v podstatě ze dne na den řešit, jak se bleskově přesunout do on-line prostoru a zůstat v kontaktu se zákazníky, klienty i zaměstnanci. A hlavně. Jak v této složité době prodávat.

Proces digitalizace se tak výrazně zrychlil.

Kdo už používal e-mail marketing, byl v mnohem lepší situaci než ostatní. Stačilo pouze pozměnit strategii, upravit kampaně a pokračovat v efektivní on-line komunikaci s lidmi z poctivě budované databáze kontaktů.

Prostřednictvím hromadných e-mailů můžete levně a efektivně komunikovat téměř s kýmkoliv. Po celém světě používá denně e-mail více než 3,9 miliard lidí, proto je velice pravděpodobné, že mezi nimi budou i Vaši zákazníci.

A jak uvádí studie od Optinmonster, někteří z nás otevírají e-mailovou schránku i 20krát za den.

Za sebe musím říct, že do této skupiny patřím.

Potenciál e-mail marketingu je zkrátka obrovský. Zvláště v současné době, kdy vládní nařízení omezují sociální kontakt na minimum. A protože se složitá situace v dohledné době pravděpodobně nezlepší, je na místě hledat i nadále nové způsoby moderního prodeje.

Možností se nabízí celá řada.

Přečtěte si článek a získejte v roce 2021 spoustu spokojených zákazníků.

Marketingová strategie vs. marketingová taktiky

Kdo se chce marketingu věnovat smysluplně, měl by začít s marketingovou strategií a teprve potom se přesunout ke konkrétním taktikám, které pomohou k dosažení nastavených cílů.

V opačném případě budete „střílet naslepo“.

Možná občas se štěstím získáte nějakého nového zákazníka, ale budete neefektivní a většinu peněz vyhodíte jen tak z okna.

Tuto chybu dělá mnoho menších a středních společností (někdy dokonce i těch velkých), které se bez připravené marketingové strategie rozhodnou, že se začnou věnovat nějaké populární marketingové taktice.

Jak to může vypadat v praxi?

Společnost si s nadšením založí účet na sociální síti, třeba na TikToku, protože ten má v současné době skvělá čísla a hodně influencerů o něm mluví. Začne dělat obsah podle nejnovějších trendů, ale firmě to nic nepřináší.

Proč?

Například z toho důvodu, že tato sociální síť se orientuje především na zábavný obsah a často na ní není ani cílová skupina.

Společnost bez marketingové strategie si navíc v podstatě ani nedokáže změřit, co tato aktivita ve skutečnosti přinesla.

Zjednodušeně můžeme říct, že:

Marketingová strategie definuje to, čeho chcete v oblasti podnikání a marketingu dosáhnout.

Strategie zahrnuje dlouhodobé vize a cíle společnosti, které zohledňují nákupní zvyklosti a charakteristiky ideálních zákazníků, slabé a silné stránky společnosti, finanční možnosti investování do marketingu, pozici na trhu a další informace.

Marketingová strategie ukazuje dlouhodobý směr, který můžete naplnit prostřednictvím správně zvolených taktik.

Marketingové taktiky jsou potom aktivity, které děláte, abyste oslovili potenciální zákazníky a dosáhli Vašich strategických cílů. Patří mezi ně například sociální sítě, placená reklama, e-mailing, webová stránka, psaní článků na blog, brožura, webináře, optimalizace pro vyhledáváče a další.

Abychom to shrnuli.

Pro lepší prodeje potřebujete nejdříve nastavit správnou marketingovou strategii a teprve potom přistoupit k testování konkrétních taktik.

Pokud budete vědět, čeho chcete dosáhnout, kolik peněz můžete do marketingu investovat, jaké máte výhody oproti konkurentům na trhu, kdo jsou Vaši potenciální zákazníci, kde se vyskytují, jak získáte jejich pozornost atd., pak už bude poměrně snadné zvolit marketingové taktiky, které povedou ke zvýšení prodejů.

Musíte mít zkrátka jasnou představu o tom, co, komu, jak, kdy a proč naservírovat, abyste ho přesvědčili, že jste nejlepší možná volba na trhu.

Je důležité připomenout, že v čase dochází k proměnám na trhu, vyvíjí se preference zákazníků, mění se konkurenční prostředí a přímé dopady na prodeje mohou mít i vnější vlivy – aktuálně například pandemie COVID-19 a následná vládní opatření.

Pokud chcete být dlouhodobě úspěšní, musíte být připravení taktiky, ale čas od času i marketingovou strategii změnit, aby odpovídala situaci.

Jestli se chcete dozvědět více informací o tvorbě marketingové strategie, přečtěte si náš článek Kompletní marketingová strategie aneb tvorba nadšených zákazníků.

1. Sběr leadů pomocí magnetů

Princip fungování lead magnetu (česky také magnetu na zákazníky) je velice jednoduchý. Vytvoříte obsah, který zajímá Vaši cílovou skupinu. A pak ho zdarma pošlete zájemcům výměnou za e-mailovou adresu.

Proč něco takového dělat?

Nákupní proces u dražších produktů a služeb obvykle trvá delší dobu.

Lidé většinou nejsou připraveni hned nakoupit. Chtějí si nejdříve o řešení svého problému přečíst. Ujasnit si, co přesně potřebují. Získat k Vám důvěru. A teprve potom někteří z nich nakoupí.

Pomocí správně připraveného lead magnetu přitáhnete pozornost potenciálních zákazníků a zároveň prokážete vlastní odbornost v popisované problematice.

Získáním e-mailu ale Vaše práce ani zdaleka nekončí

Prostřednictvím automatické e-mailové sekvence budete pravidelně do získaných e-mailových schránek posílat další skvělý obsah k tématu, inspirativní příběhy, slevové kupóny a neodolatelné nabídky. Postupně tak budete měnit čtenáře ve spokojené zákazníky.

A jak lead magnet vypadá?

Může to být například:

 • e-book v podobě PDF
 • kontrolní list
 • šablona
 • případová studie
 • průvodce tématem
 • report výsledků
 • infografika
 • e-mailový kurz
 • případová studie
 • účet zdarma
 • a další

Obecně zažitá představa, že ideální lead magnet je e-book o několika set stránkách, není správná.

Mnohem důležitější než celkový rozsah lead magnetu je kvalita informací. Lidé si nechtějí číst dlouhé traktáty o ničem. Chtějí si přečíst nejdůležitější informace o tématu, které je zajímá.

Kvalita lead magnetů bude v roce 2021 pro získávání nových zákazníků klíčová

Množství obsahu ke konkrétním tématům se na internetu neustále zvětšuje. Kvalita ale občas pokulhává. Někdy dokonce na obě nohy. Dejte si proto na lead magnetu záležet.

Na závěr se hodí ještě malá poznámka. Lead magnet nemusíte mít pouze jeden. Naopak. Vyplatí se mít připravených více lead magnetů, které přivedou více potenciálních zákazníků.

My v Clipsanu například používáme brožuru Jak vybrat poskytovatele mailingového systému a zkušební účet na 14 dní zdarma.

Chcete získávat zákazníky přes lead magnety? Přečtěte si náš článek Jak nasadit lead magnet ve 4 krocích.

2. E-mail marketing – vyšší prodeje díky newsletterům

Jak jsme zmínili v úvodu, e-mail marketing patří dlouhodobě (už něco málo přes 40 let) mezi nejoblíbenější a nejefektivnější způsoby hromadné komunikace.

A není to náhoda.

V minulosti byl e-mail marketing poměrně složitá disciplína, ale dnes už si s ním poradí doslova každý.

Nemusíte mít velké marketingové oddělení. Nemusíte se orientovat v HTML. A dokonce nemusíte být ani profesionálním grafikem.

Abyste začali získávat nové zákazníky pomocí newsletterů, potřebujete pouze odhodlání a pokročilý emailingový nástroj.

S Clipsanem zvládnete rozeslat první várku e-mailů už za pár minut. Vše od sběru e-mailů do databáze přes segmentaci kontaktů až po hromadné odesílání připravených zpráv můžete navíc krásně zautomatizovat.

K navržení pěkných a funkčních newsletterů Vám skvěle poslouží intuitivní editor, který funguje na principu drag and drop.

Pokud se nechcete zdržovat tvorbou zcela unikátního newsletteru, můžete také využít některou z předpřipravených šablon. V takovém případě stačí jen lehce upravit obsah e-mailu, aby odpovídal Vašim cílům a představám.

Pak už jen párkrát kliknete a newslettery pohodlně rozešlete na vybrané e-mailové adresy z databáze.

Přímo v Clipsanu se také automaticky zobrazuje několik základních statistik, takže můžete snadno sledovat, jak se konkrétním kampaním daří.

Jak začít krok za krokem najdete v rozsáhlém a kompletním návodu na e-mail marketing.

Díky pravidelnému rozesílání informačních newsletterů, akčních nabídek a dalších typů e-mailů budete v dlouhodobém kontaktu s (potenciálními) zákazníky.

A až se rozhodnou nakoupit, budete pro ně první volba.

Jestli chcete v roce 2021 zvýšit prodeje, určitě se věnujte „starému dobrému“ e-mail marketingu. Nezklame Vás.

3. (Ne)placené webináře na vzestupu

Ani webináře nejsou novinkou roku 2021. Používaly se už dříve, ale s nástupem pandemie COVID-19 a vládními omezeními zažívají skutečný boom.

Proč?

Lockdown znamenal omezení sociálního kontaktu, zrušení školení a dalších důležitých akcí v reálném světě. Proto došlo ke zvýšení zájmu o on-line webináře, které zmíněné akce do určité míry nahrazují.

Příprava webináře s kvalitním obsahem sice zabere relativně hodně času, ale na druhé straně získáte poměrně slušné množství cenných e-mailových kontaktů na potenciální zákazníky, se kterými můžete dál pracovat.

Speciálně pro B2B společnosti jsou webináře v současné době skutečně skvělou zásobárnou kvalitních leadů.

Prostřednictvím webinářů posílíte také vztah s publikem, zvýšíte kredibilitu značky a v některých případech se naskytne i příležitost okamžitě prodat své služby.

Aktuálně to je také jedna z mála možností, jak vidět své (potenciální) zákazníky „naživo“.

Za extrémně povedené webináře jsou navíc lidé ochotní i slušně zaplatit, proto se pro některé školitele staly náhradním zdrojem příjmů.

Chcete v roce 2021 také začít dělat skvělé webináře a podpořit tím prodeje?

S Clipsanem zabere nejvíce času příprava hodnotného obsahu pro Vaše zákazníky. S technickým řešením si už hravě poradíte během pár minut.

Do připravených šablon vložíte vlastní informace a můžete začít.

V intuitivním nástroji snadno vytvoříte zachytávací stránku pro přihlášení na webinář. Tu propojíte s e-mailovým automatem, který každému účastníkovi rozešle sérii informačních e-mailů. „Robot“ za Vás účastníkům ve správný čas potvrdí přihlášku, pošle údaje pro připojení k webináři a několikrát připomene blížící se vysílání.

Přímo v Clipsanu si uděláte také vysílací stránku, kde budou lidé webinář sledovat.

Z předpřipravené šablony si po skončení vysílání jednoduše vytvoříte stránku se záznamem. Stačí přidat video, tlačítko s výzvou k akci a už můžete záznam rozeslat všem účastníkům webináře, aby si mohli připomenout důležité informace.

Podrobný postup, jak s Clipsanem udělat skvělé placené i neplacené webináře, si přečtěte v článku Jak připravit webinář v 6 jednoduchých krocích.

Ať už bude rok 2021 jakýkoliv, pořádání webinářů bude mít zcela určitě zásadní vliv na množství Vašich prodejů.

4. Okamžité výsledky s placenou reklamou

Rychlé výsledky nabízí placená reklama, kterou můžete znát také pod označením PPC (pay per click).

Každé kliknutí na reklamu umístěnou na Googlu, Seznamu, Facebooku, Instagramu, LinkedInu a dalších platformách Vás ale bude stát peníze.

Na druhou stranu, se Váš produkt, služba nebo jen lead magnet bude zobrazovat lidem, kteří zrovna něco takového na internetu hledají.

Ukažme si to na reálném příkladu

Majitel psa obvykle chodil pro krmení do kamenného obchodu, ale kvůli COVID-19 se nechce vystavovat potenciálnímu nebezpečí. Navíc neví, jestli je vůbec otevřeno. Proto se rozhodne nakoupit přes internet.

Do vyhledávače zadá spojení „granule pro psy“ a zobrazí se mu výsledky vyhledávání. Placené odkazy budou hned nahoře a mohou vypadat například takto.

Velkou výhodou je, že placená reklama se dá nastavením konkrétních parametrů poměrně dobře zacílit. Získáte tak relativně velkou šanci, že na reklamy budou klikat převážně lidé, kteří mají o danou oblast skutečný zájem.

Pokud máte fyzickou provozovnu, rozhodně se na Googlu vyplatí použít i regionální cílení. Cena za reklamu bude nižší a výsledky lepší.

Ale to už zacházíme trochu moc do podrobností…

Placenou reklamu můžete využít k okamžitému navýšení prodejů, ale také k rychlému a efektivnímu rozšíření e-mailové databáze o relevantní kontakty.

V takovém případě bude cílem reklamy dostat potenciální zákazníky na připravenou zachytávací stránku, kde návštěvníka webu přesvědčíte, aby udělal očekávanou akci – zažádal o lead magnet výměnou za kontaktní e-mail.

A kde propagovat?

Záleží, kde se nachází většina Vašich zákazníků.

Pro někoho bude nejlepší začít inzerovat na Googlu, pro dalšího na Seznamu a většině se vyplatí Facebook.

Skvělých výsledků na Facebooku a Instagramu dosáhnete, když použijete k cílení reklamy Vaši databázi e-mailových kontaktů – více si o tom přečtěte v našem článku Jak zacílit na odběratele newsletterů reklamou na Facebooku a Instagramu.

Rozhodně ale nepodceňujte ani placenou reklamu na dalších platformách.

Například reklama na LinkedInu se může zdát na první pohled trochu dražší, ale ve výsledku může být velice výhodná, protože s ní oslovíte i lidi na vyšších pozicích, ke kterým není snadné se dostat.

Proto nemůžeme dát všeobecně platnou odpověď na oblíbenou otázku „Kde se vyplatí používat placenou reklamu nejvíce?

Co ale víme jistě, je fakt, že s placenou reklamou zaručeně získáte více zákazníků i v roce 2021.

5. Připomeňte se pomocí remarketingu/retargetingu

Díky dynamickému remarketingu (v prostředí Skliku se obdobná služba nazývá retargeting) můžete cíleně zobrazit reklamu lidem, kteří už v minulosti projevili zájem o Vaši stránku.

Například vstoupili na web, klikli na produkt nebo přidali položku do košíku, ale zatím neudělali to nejdůležitější.

Nestali se Vaším zákazníkem.

Je to velice efektivní forma placené reklamy, která ke správnému zacílení používá informace o návštěvnících z Vašeho webu.

Základní principy fungování remarketingu si nejlépe vysvětlíme na reálném příkladě.

Člověk si chce koupit notebook, ale zatím úplně přesně neví, jaký si vybrat. Proto si začne na Vašem e-shopu s elektronikou prohlížet možnosti. Podívá se na několik modelů, přečte si specifikace produktů, ale nakonec žádný nekoupí a ze stránky odejde.

Důvodů pro nedokončení nákupu může být více. Například:

 • Zatím není 100% rozhodnutý, jaký notebook si koupit
 • Aktuálně nemá dostatek peněz
 • Něco ho vyrušilo – třeba telefon od šéfa, zákazníka nebo manželky

Tento člověk ale o koupi notebooku vážně uvažuje, proto by byla škoda ho nechat, aby za nějaký čas nakoupil u konkurence.

Díky cookies a dalším nástrojům pro shromaždování dat o návštěvnících e-shopu víte, že si potenciální zákazník prohlížel konkrétní produkty, ale nakonec nenakoupil.

Tyto informace můžete použít k remarketingu.

Placená reklama na stejné nebo podobné notebooky z Vašeho e-shopu bude člověka v následujících dnech vytrvale „pronásledovat po celém internetu“.

Reklama se tak potenciálnímu zákazníkovi zobrazí například při čtení jeho oblíbených on-line novin, magazínu nebo na Facebooku. Záleží na zvoleném nastavení.

Tímto způsobem se bude produkt neustále připomínat. Nakonec člověk na reklamu klikne a notebook si skutečně koupí.

Použitím dynamického remarketingu efektivně oslovíte nové zákazníky, které zatím nemáte v databázi kontaktů.

Otevřete si nové cesty k zákazníkům

Pandemie COVID-19 zasáhla do života nás všech. Zavření obchodů, práce na home office a další omezení sociálního kontaktu přesunulo velkou část našich životů do on-line prostoru. Včetně nákupů.

Kdo používal k podpoře prodejů on-line marketing už dříve, měl a má před konkurencí obrovskou výhodu. Stačilo upravit některé parametry kampaní, připravit se na další nápor objednávek a úspěšně pokračovat v prodeji.

On-line sektor v porovnání s měsíci před pandemií významně rostl, protože na internetu začali nakupovat i starší generace a lidé, kteří doposud dávali přednost návštěvě pobočky nebo osobnímu nákupu v kamenném obchodě.

Celá situace kolem koronaviru tak urychlila proces digitalizace.

Chcete také naplno využívat potenciál moderního on-line prodeje?

Založte si na Clipsanu účet zdarma a začněte efektivně oslovovat nové zákazníky, automaticky rozšiřovat databázi potenciálních klientů a postupně posouvat lidi v prodejním trychtýři.

Ovládněte sílu lead magnetů, e-mail marketingu, webinářů a reklamy. Úplně jednoduché to není, ale s Clipsanem a naší podporou to zvládnete.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.

Ondřej Kolda

Ondra je copywriter na volné noze a specialista na sociální sítě. Zkušenosti nabral v rádiu, TV, tištěném deníku i internetových médiích.

Sdílejte

1 komentář


 1. Hana Hindráková napsal:

  Přínosný článek, děkuji.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.