27 zdrojů na fotky zdarma, které Vám vezmou dech


27 zdrojů na fotky zdarma, které Vám vezmou dech

Tady je přehled 27 webových stránek, kde najdete fotografie zdarma i pro komerční účely. Když připravujete webové stránky, píšete články na blog, tvoříte newsletter nebo připravujte nějakou brožuru nebo e-book, kromě textů byste měli věnovat pozornost také obrázkům. Ty mohou úplně ovlivnit výsledný efekt a vzhled – negativně i pozitivně.

Fotografie si můžete nafotit sami, nebo můžete využít fotografií ve fotobankách. Většina fotobank obsahuje placené fotky, ale najdete i celou řadu stránek, ze kterých si můžete fotografie stáhnout zdarma a použít je u svých aktivit pouze za podmínky uvedení zdroje a autora fotografie. Někde ani to ne. A navíc můžou vypadat opravdu skvěle.

Malá poznámka: Chci, aby všechny odkazy byly funkční. Bohužel stránky mohou přestat existovat, tak jako se to stalo u Snapographic dva týdny po zveřejnění článku. Pokud na nějaký nefunkční odkaz narazíte, napište mi do komentářů, odstraním ho a najdu jinou parádní alternativu. 

Jak je to s právy?

Jen malá zastávka u autorského práva. Abyste se vyhnuli případným postihům, vybírejte hlavně pouze takové fotografie, které nesou označení Creative Commons Zero nebo Public Domain. Tento typ licence říká, že s fotkami můžete nakládat, jak se Vám chce.

I přesto, že stránka propaguje možnost použití fotografií zdarma, vždy si důkladně prostudujte podmínky dané stránky, pod jakou licencí jsou fotky zařazeny. Každá stránka může mít svá pravidla. Některá může požadovat u fotografií uvedení autora a některá ne. Na stránce vždy hledejte slovíčka Creative Commons, měly by obsahovat odkaz na přesný popis licence.

Ve finále jste to vždy Vy, kdo odpovídá za fotografie na svých stránkách, blogu, sociálních sítích. Z toho důvodu doporučuji věnovat pár minut času a podmínky si na stránce najít a prostudovat. Vyhnete se tak zbytečným problémům a případným pokutám.

Pojďme se tedy podívat na stránky, na kterých můžete zdarma získat opravdu kvalitní fotografie pro své blogy, prezentace, webové stránky a další marketingové aktivity.

Pixabay

Na této stránce najdete více než 450 tisíc fotografií a jejich počet neustále roste. Je to největší fotobanka na fotky zdarma vůbec. Pixabay v podstatě může nahradit komerční fotobanku. Všechny fotografie je možné zdarma použít pro komerční využití, jak v elektronické tak v tištěné podobě. Fotografie jsou rozděleny do kategorií pro lepší orientaci. Stačí se pouze zaregistrovat. Navíc je dostupný i v českém jazyce. Stránka žije z reklamy, takže v přehledu fotek v prvním řádku nabízí placené z fotobanky Shutterstock.

Gratisography

Pokud chcete fotky lidí, tak toto je místo právě pro Vás. Jako na jednom z mála serverů, zde je najdete a můžete použít bezplatně. Tato stránka je mým favoritem. Fotky zde jsou nabité emocemi, takže pokud hledáte konzervativní fotografie, tahle stránka asi nebude pro Vás.

Startup Stock Photos

Pokud hledáte fotky z moderního kancelářského prostředí, počítačů aj. určitě navštivte tuto stránku. Obzvlášť milovníci značky Apple se tady opravdu vyřádí.

Albumarium

Tahle stránka nabízí široké pokrytí různých žánrů od zvířat, přes přírodu až po města a architekturu. Ne všechny fotografie na této stránce můžete využít pro komerční užití, u všech fotografií je potřeba uvádět autora. Proto si u vybrané fotografie zkontrolujte, zda ji můžete využít pro své aktivity.

ISO Republic

Tato stránka nabízí množství fotografií určených převážně pro designery a vývojáře. Založil ji na sklonku roku 2014 angličan Tom Eversley. Najdete zde mimo jiné fotky ze světových metropolí. A velice zajímavé jsou také fotky graffiti. U každé fotky máte navíc informaci o tom, kde byla pořízena, co je na ní zobrazeno.

Jay Mantri

Na Tumblr stránce fotografa Jay Mantriho najdete každý týden sedm nových fotografií. Najdete mezi nimi jak černobílé, tak barevné opravdu parádní fotografie z přírody a prostředí města. Fotografie jsou zcela zdarma.

Death To The Stock Photo

Fotografie z této stránky jsou přístupné po zadání Vašeho emailu. Díky tomu každý měsíc obdržíte dávku fotografií zdarma, které můžete použít pro své marketingové aktivity. Pokud chcete mít přístup k více fotografiím nebo získat i přístup k archivu, tak bude potřeba sáhnout pro kreditní kartu.

JÉSHOOTS

Mňam. Pokud hledáte fotografie z oblasti životního stylu, jídla a přírody, určitě se podívejte na fotografie z této stránky. Sbíhají se Vám sliny? Můžete se také přihlásit k odběru nových fotek e-mailem.

Picjumbo

Široká škála fotografií různých žánrů, mezi kterými jsem našel i fotografie z České republiky. Všechny fotografie jsou tříděné do kategorií, můžete vyhledávat i podle klíčových slov. Pokud máte zájem získat něco navíc, předplaťte si členství PREMIUM (od 7,5$ měsíčně) a získáte každý měsíc nové fotografie, které autor běžně nezveřejňuje a různé bonusy.

StockSnap.io

Spousta svěžích a čistý fotek, které můžete používat zcela bez omezení. Fotografie na webu si můžete třídit podle data přidání, jejich oblíbenosti, počtu stažení. Nebo prostě jen vyhledáváte prostřednictvím klíčových slov. Zajímavá je i možnost setřídit fotky podle oblíbenosti nebo aktuálních trendů.

Unsplash

Kvalitní barevné fotografie ať už zajímavých detailů nebo pohledů z výšky. Všechny zdarma pro komerční využití. Na webu můžete si můžete zobrazit nově přidané fotografie nebo oblíbené a usnadnit si tak vyhledávání. Každých 10 dní se tady objeví 10 nových fotek. Samozřejmě je můžete dostávat i do své e-mailové schránky – stačí kliknout na odkaz Subscribe.

Splitshire

Fotky na Splitshire jsou rozděleny do 20 kategorií a mezi ty zajímavé patří svatebních fotografií a rozmazaného pozadí, které může sloužit jako podklad pro leták nebo zachytávací stránku. Web je prošpikovaný reklamou, ale co, nějak se servery zaplatit musí.

Ramrot

Ramrot obsahuje nabídku fotografií, které si pak stáhnete přes Flickr. Takže na licenci koukat tam – většinou je nutné uvést autora. Na úvodní stránce najdete i připravený text, který je potřeba u vybraných fotografií uvádět. Najdete tu přehled celých sad fotografií a pak ručně vybrané perly nejrůznějších žánrů jako např. komerce, doprava, cestování, jídlo a pití, hory, ad.

Foto: Markus Spiske / raumrot.com / CC-BY

Foto: Markus Spiske / raumrot.com / CC-BY

Life Of Pixs

Fotografie ve vysokém rozlišení, které jsou každý týden doplňovány novými snímky. Ve vyhledávání Vám pomůže buď pole pro vyhledávání nebo galerie kategorií. Obzvlášť zajímavá je kategorie industriálních fotek, kterou jen tak někde nenajdete. Najdete zde také odkaz na sesterskou stránku s videi Life of Vids, které můžete také zdarma využít u svých projektů.

Travel Coffee Book

Bezplatné fotky z cest. Není jich moc a vypadá to, že autor si dal od května pauzu. Najdete zde fotografie nejrůznějších míst z různých světadílů. Obzvlášť ty z Asie stojí za to. No i Turecko je fajn. Každá fotografie obsahuje označení, ve kterém místě nebo státu byla „vyblejsknuta”. Navíc si všechny fotky můžete stáhnout najednou.

Superfamous Studios

Potřebujete najít fotografie přírody, krajiny, letecké panoramatické snímky? Pak prolistujte tyto stránky. Fotky jsou pod licencí Creative Commons 3.0, takže je nezbytné uvést autora a tím je Folkert Gorter.

Stokpic

I přesto, že je Stokpic mladičký server, tak za necelý rok svého života publikoval téměř 600 fotek a napočítal přes 180.000 stažení. Zveřejněné fotky si můžete bez omezení procházet. Jestli chcete dostávat 10 nových fotek do Vaší e-mailové schránky přihlašte se k odběru pravidelného Stokpic newsletteru.

Zdroj Stokpic

Zdroj Stokpic

Sunshinesites

Výměnou za emailovou adresu získáte přístup k více jak 400 fotografiím, které můžete bez obav použít pro své webové projekty, příspěvky na sociálních sítích a ostatních propagačních materiálech. V každé kategorii najdete několik balíčků fotografií, které jsou věnovány vždy jednomu tématu. Záběr je zde opravdu široký, najdete se zde fotografie lidí, přírody, technologií, životního stylu, vzdělávání, business, architektury a spoustu dalších.

Good Free Photos

Potřebujete pro své aktivity fotografie přírody, snímky z Číny, Mexika, Haity? Věnujte pozornost této stránce. Zajímavostí jsou fotografie fosílií a krystalů.

FreeRange

Jestli hledáte opravdu velké fotky, věnujte pozornost této stránce. Všechny fotografie jsou zde ve vysoké kvalitě s minimální velikostí 2400 x 1600 pixelů. Při hledání využívejte klíčová slova, kategorie a nebo si zobrazte nově přidané případně nejpopulárnější fotky.

Realistic Shots

Jestli hledáte fotografie s „nakousnutým jablkem“, jste tu správně. Zvolte kategorii technologie a můžete vybírat. Jak vyplývá z licenčních podmínek stránky, není to sice podmínkou, ale je fajn, pokud u fotografie uvedete autora. Jeden z fotografů byl zřejmě na dovolené v ČR, najdete na fotce ukousnutou ředkvičku? 🙂

All The Free Stock

Jedná se o speciální stránku, která slouží jako rozcestník pro další dostupné databank. Několik z nich najdete i v tomto přehledu a navíc nějaké další. Zároveň zde najdete stránky, na kterých můžete stahovat videa, zvukové efekty a ikony. Většina těchto materiálů je dostupná zdarma pod licencí Creative Commons, ale najdou se zde i výjimky. Tady obzvlášť doporučuji u každé fotografie nebo videa zkontrolovat, zda je možné jej využít i pro komerční účely.

Negative Space

Každé pondělí zde najdete a můžete bezplatně použít 20 nových fotografií různých žánrů od obchodu, zvířat, jídla a pití až po architekturu. Zajímavá je určitě i kategorie černobílých fotografií.

FoodiesFeed

Jestli hledáte výhradně fotografie s jídlem, tato stránka je to pravé. Zajímavostí této fotobanky je, že nabízí i fotobalíčky věnované jednomu tématu nebo jedné konkrétní potravině. Najdete zde například balíček s označením „kokos“, který obsahuje 36 různých fotek kokosu. Fotobalíčky hodně usnadňují hledání. Určitě také neváhejte a zadejte svůj email. Tím si zajistíte každý den nový přísun fotografií.

Kaboompics

Hodně ulítlé fotky ve velkém rozlišení od dvou Poláků. Kde jinde byste našli iPhone6 Plus ve vodě 🙂 Fotky jsou označené štítky, takže hledání je velmi snadné. Pokud se Vám nějaká fotografie líbí, stránka Vám nabídne i další podobné fotky.

Pexels

Stránka se chová spíše jako fotobanka a je plná kvalitních a zajímavých fotografií nejrůznějších žánrů. Možnost zobrazit si nejoblíbenější fotky Vám možná ulehčí hledání, ale když nechcete mít na stránkách fotky, které má každý, vrhněte se do prozkoumání celé databáze. Hledání Vám usnadní jak kategorie, tak štítky. Dají se najít i takové lahůdky jako „kachna v akci”…

Shutteroo

Australská webdesignérka Klaye Morrison ví, jak je důležité používat pěkné fotky a tak se ráda dělí o svou tvorbu. Její specialitou je kolekce 15 fotek siluet lidí, západu slunce a měst. Získat ji můžete zadáním emailové adresy.

+ Made in CZ

LibreShot

Jsem rád, že i v Čechách máme fotografy, kteří rádi sdílejí svou tvorbu. Samozřejmě na různých stránkách najdete tu a tam fotku z Čech, ale za serverem LibreShot stojí šikovný fotograf Martin Vorel. Stránky jsou sice anglické, ale fotky jsou z míst, které můžete poznat. Aby to bylo jednodušší, tak určitě mrkněte do kategorie Czech.

+ Extra: Můj tip pro online marketing

UsersThink

Služba UsersThink nabízí pomoc při optimalizaci konverzí zachytávacích stránek formou zpětné vazby návštěvníků. A jedním z jejich magnetů na zájemce je 99 fotografií, které můžete na svých zachytávacích stránek využít i Vy a zajistit si tak více konverzí. Celý balík fotografií Vám přijde do 24 hodin na Vámi zadaný email.

A to je všechno?

Zdaleka jsem nepokryl všechny zdroje, které jsou k dispozici. Stránek s fotkami zdarma je mraky a ještě víc je samotných fotek. A tak problémem je hlavně jejich hledání. S hledáním fotky strávíte nějaký čas a někdy je prostě jednodušší přijít do supermarketu v podobě fotobanky, zadat klíčové slovo, stáhnout a hotovo.

Jenže fotky z fotobank vypadají uměle a to se mě osobně dvakrát nelíbí (někdy). Proto jsem vybíral jsem stránky, které občas sám používám, a také ty které se mi líbí. Věřím, že Vám tento přehled dal trochu inspirace. Teď už není žádný důvod, proč mít u článků na blogu nudné fotky 🙂

A co Vy? Používáte fotky zdarma nebo spíš fotobanky? Máte nějaký vlastní tip? Rád si přečtu Váš komentář.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

40 komentářů


 1. Pavel Klein napsal:

  Super článek, Václave. Díky 🙂 Zrovna se mi to bude hodit 😀

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   To jsem rád Pavle 🙂

   1. Honza napsal:

    Diky Vaclave

  2. Jakub Kolínek napsal:

   Mrkněte na picfoods.com, super fotobanka se spoustou premium food fotografií ZDARMA

 2. Pavel napsal:

  Článok ma oslovil, ďakujem za super informácie, prišiel vo vhodnom čase. Mám síce určité určité stránky, ale zdrojov nikdy nieje dosť.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Pavle, stránky je potřeba vylepšovat stále. Držím palce 🙂

 3. Dagmar Rendlová napsal:

  Dávám článku jedničku. Hledání fotek je fakt fuška. … ještě fotobanky …Poslední dobou jsem nebyla moc úspěšná v hledání a toho času. Takže děkuji za inspiraci.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za jedničku Dagmar a přeji ať najdete ty správné fotky 🙂

 4. Ondrej napsal:

  Tento článok mi naozaj zobral dych…naozaj dobrý report k tejto téme!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Ondřeji 🙂

 5. Adriana Stančíková napsal:

  Moc dobrý článek. Děkuji za inspiraci, určitě to využiji pro své webové stránky , i pro články v email-marketingu.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Adriano, přeji ať se fotky líbí 🙂

 6. Eva Daková napsal:

  Výborné tipy…ukládám, abych měla kam sáhnout, až budu potřebovat… Diky 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Evo, při druhém podívání vždy najdu jiný typ fotek, přeji to i Vám.

 7. Pavel Kvintech napsal:

  No ale to je hezký článek! Moc za něj děkuji!

 8. Miroslav Tropko napsal:

  Super

 9. Karel Macalík napsal:

  Skvělý článek, který ukládám a určitě jej ještě shlédnu až budu potřebovat fotky na web :).

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Karle 🙂

 10. Jirka Mazur napsal:

  Václave, díky za bezva tipy 🙂

 11. Roman Grunner napsal:

  Len pozor na Profimediu, ta je ochotna vydierat za volne dostupne fotky alebo dokonca predavat take ktore su Creative Commons Zero ci Public Domain…

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrá poznámka Romane, jeden klient mi hlásil, že mu přišlo upozornění od právníka a tučné penále. Poslal odkaz na zdroj s licencí zdarma a bylo to v pořádku. Proto je dobré mít u fotek odkaz na autora, případně si jej někam uložit, abych mohl reagovat.

 12. Birkof napsal:

  Skvělá práce! Moc díky!

 13. Petr Václavek napsal:

  Pěkný přehled a nádherný výběr fotek…. ale free fotobanky a obrázky zdarma mají svá úskalí, která by si jejich uživatelé měli nastudovat. Popravdě některé z výše uvedených fotek bych se bál komerčně použít. Máte možnost ověřit si u fotek s lidmi model release? Víte jistě, že můžete komerčně použít zeď s graffity motivem a neozve se vám pak autor toho graffita? Doporučuji si prostudovat 9 důvodů, proč free fotobanky raději nepoužívat (hlavně tedy pro komerční tvorbu): http://fotobanky.cz/proc-nepouzivat-free-fotobanky-obrazky-zdarma

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za Váš pohled Petře. Tuším, že Vás fotobanky živí, takže je to jiný pohled. Mají i své výhody a já je také často používám.
   Každopádně licence CC0 je jasná. Pokud někdo s tou licencí podvádí, tak není na vině její uživatel. Drtivá většina uvedených fotek vznikla právě za účelem toho, být zdarma. Oproti fotkám, které se jen tak někde válí a licence není jasná.

   1. Petr Václavek napsal:

    CC0 licence je jasná, ale free fotobanky své autory moc neprověřují (jak jsem ostatně psal v tom článku). Bohužel pokud někdo podvádí, tak sice uživatel vědomě nic špatného nespáchal, ale bohužel je to on (případně majitel webu či projektu, kde je ta fotka použitá), na koho pak směřuje žaloba – stačí si přečíst diskuze…

    Osobně se mi také líbí některé z výše uvedených serverů, ale když dopíšu článek a potřebuji k němu nějaký doprovodný obrázek, tak raději sáhnu po rychlém a placeném způsobu.

    1. Mihájlo napsal:

     Zdravím , myslím že majitel webu či projektů na něm , by měl být znalí takových věci ohledně autorských práv na použivaná fota v biznise . Bohužel jsem se s tim v jedne firmě setkal a bylo to ošklivé ( Kč,-) .

 14. Václave, víš, že picjumbo.com je taky české? 🙂 já jsem jeho autorem a taky skoro všech fotek na tomto webu (tím odpadají starosti, jestli fotky nejsou kradené). I FoodiesFeed je od zlatých českých ručiček, takže děkujeme za podporu!

 15. redicius napsal:

  vzít fotku z free fotobanky je sebevražda, nikdy není garance, že fotka je opravdu zdarma, že licence nebyla dříve nebo později prodána atd.. a uchovat si odkaz na zdroj je k ničemu, pokud životnost free fotobank (jako neziskových záležitostí) je klidně někde kolem 3-5ti let … když pak přijde „žaloba“ a platební příkaz, bude odkaz na neexistující web k ničemu .. dnes stojí fotky pár korun, jít do fotek zdarma bych neriskoval (natož u klienta, kde pak máte ostudu jak blázen, protože to neokecáte) …

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za Váš pohled. Myslím, že to vidíte moc černě, ale děti je také občas potřeba postrašit. Jinak by si myslely, že je zdarma všechno 🙂
   Když děláte pro klienta, tak mu samozřejmě musíte dát licenci k fotkám. Rozhodnutí, jestli chce fotky zdarma nebo placené, je ale stejně na něm. On nese případné riziko.

   1. redicius napsal:

    vidim to cerne, pokud budu provozovat osobni blog, pouzituju za 5 let 100-300 fotek, tak mi hrozi pokuta v radech statisicu a to je riziko, ktery si na zada clovek nahodi jen tezko … a dohledat a dolozit po peti letech, kdo opravdu vlastnil iicenci, kdyz uz zdrojovy projekt neexistuje, to byste mohl najit jaky straseni to je v clankach jinde 😉

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Budu rád za odkaz na nějaký článek, kde měl majitel stránek potíže, když použil fotku s licencí CC0. Stejně tak se dá argumentovat i u koupených fotek u fotobank, které přestali existovat. Jinak já mám zkušenosti s neoprávněným používáním fotek, ale i s neoprávněným vymáháním ze strany fotobanky.
     Beru Váš přístup to jako strach z podnikatelského rizika. Chápu, že to někdo tak může vidět, ale já se s tím nestotožňuji. I na účetnictví může přijít po X letech berňák a „něco“ najít 🙂
     Klidně tento seznam berte jako zdroje, kterým se zaručeně vyhnout 🙂

   2. James napsal:

    Přesně tak souhlasím s názorem!

 16. Iveta napsal:

  Moc hezký článek, díky za tipy. Jen bych potřebovala tipy na obrázky kreslených postav pro děti, které můžu tisknout na naše výrobky,které jdou k prodeji. Bylo by něco ve vašem seznamu? Díky za odpověď

 17. James napsal:

  Skvělý článek ideální tipy. a Energepic.com by stál taky za zmínku ;):)

 18. Pavol Valúch napsal:

  Ďakujem za výborný článok Václav. Prečítal som si i Vašu diskusiu s „rediciusom“. Vychádza mi z nej že sa môže jednať o fotografa, ktorý sa tým živý a free fotobanky mu zrovna nemusia „vyhovovať“. Každopádne autorské práva sú vždy horúcou témou a ak sa spýtate 10 právnikov, dostanete 15 právnych názorov. Ja osobne sa snažím používať vlastné, ale ak to nejde tak používam Pixybay. Tých ostatných sa trochu bojím. Prečo ? Som jazykový analfabet a žiaden cudzí jazyk mi nie je vlastný. (teda okrem češtiny – ikeď aj to je otázka či je to cudzí jazyk ) 🙂 Želám všetko dobré a teším sa na ďalší podnetný článok.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Myslím, že ideální jsou vlastní fotky. Palec nahoru, že je využíváte. Skvěle jste přečetl zmíněnou diskuzi. Děkuji za milou zprávu a přeji parádní fotky 🙂

 19. Ondřej Mišustov napsal:

  Rovněž musím připustit že článek je velmi přínosný. Nicméně začínám si pořizovat vlastní katalog fotografií. Pro některé články do budoucna uvažuji o ,,špeci“ k tématu.

 20. Pavel Spišák napsal:

  Super, díky. Prostuduji. Je to fuška dát tohle vše dohromady… 🙂

 21. Jitka Pourová napsal:

  Skvělé! Moc jste mi pomohl rozšířit repertoár. Děkuji.

 22. Frederik napsal:

  Rád by som pripojil k článku i jednu škandinávsku fotobanku JumpStory.com. Určite stojí za omrknutie 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.