Co sledovat každý měsíc v Google Analytics


Co sledovat každý měsíc v Google Analytics

Vzhledem k tomu, že většina podnikatelů a firem nemá moc času a stránky pro ně nejsou priorita, tak je zajímají pouze ty nejdůležitější údaje z nástroje Google Analytics.

Dlouhou dobu jsme u nás ve firmě pro klienty připravovali měsíční shrnutí statistik úspěšnosti stránek. V tomto článku se podělím o to, co jsme pro ně dělali a jak si takový report můžete udělat sami.

Google Analytics, jak název napovídá, je nástroj od Googlu. Je zdarma. Pokud již na Googlu nějaký účet máte, nemusíte se k jeho využívání ani registrovat. A jak se v něm orientovat a co je důležité sledovat se dozvíte v následujících řádcích.

Ve zkratce: chci a potřebuji vědět

 1. odkud návštěvníci přišli
 2. kolik jich bylo
 3. a co udělali

Je mi jasné, že v každém oboru slouží stránky k jinému účelu.

Někdo je má jako svoji vizitku (V dnešní době? Polejte ho kýblem studené vody, až ho potkáte.) a bude mu záležet hlavně na počtu návštěvníků na stránkách.

Naopak někdo (asi Vy, že?) využívá web jako svůj prodejní nebo marketingový nástroj. Tak ho bude více zajímat údaj o tom, kolik získal poptávek, zákazníků nebo rovnou, jaký má obrat. A celková návštěvnost pro něj není zas až tak důležitá.

Každý si tedy musí najít to své, co je pro něj důležité.

Co je to Google Analytics a co všechno dokáže

Google Analytics je nástroj, který dokáže měřit návštěvnost Vašich stránek. Získáte přehled o tom, jakým způsobem se návštěvníci na stránkách chovají, odkud k Vám přišli, jaká klíčová slova k tomu použili, jak dlouho se na stránkách zdrželi, kolik stránek si prohlédli.

Analytics měří konverze, návštěvnost ze sociálních sítí a také získáte více informací o probíhajících kampaních v Google Adwords. A to zdaleka není všechno. Jde o poměrně obsáhlý nástroj se spoustou údajů, ale ne všechny budou pro Vás přínosné – nebudete je potřebovat sledovat.

My se tedy podíváme na úplný základ toho, čemu se zpočátku věnovat. Postupem času, až získáte praxi, můžete prozkoumat více zákoutí Analytics a postavit svá rozhodnutí na těchto zajímavých statistikách.

Co je ale asi úplně nejdůležitější, naučit se získaná čísla správně vyhodnotit. S tím Vám bohužel pomůže jenom praxe, odborný konzultant anebo tento blog… 🙂

Jak začít s Google Analytics

Pokud ještě nemáte na Googlu účet vytvořený (můžete použít svůj účet Gmail, Google+ apod.), bude potřeba se zaregistrovat. Pokud již účet máte, použijete tytéž údaje i v Analytics.

Přihlaste se tedy do Google Analytics. Hned potom je potřeba propojit Vaše webové stránky s tímto nástrojem. To probíhá pomocí měřícího kódu, který si v Analytics vygenerujete a vložíte na své stránky. Je potřeba ho vložit na všechny stránky webu, o kterých mají být informace o návštěvnosti sledovány.

V redakčním systému WordPress stačí instalovat plugin Google Analytics Dashboard Plugin a zadat číselný údaj. V ostatních případech doporučuji obrátit se na správce Vašich stránek.

První kroky

První kroky v Google Analytics

Pokud se Vám o stránky stará externí firma, tak je možné, že už Google Analytics instalovali a statistiky sledují. V tom případě stačí, když Vašemu Google účtu (e-mailu) přidají práva a máte ihned přístup i k celé historii. Napište správci, že chcete přístup a dejte mu svou e-mailovou adresu, se kterou se dokážete do Analytics přihlásit.

Jdeme měřit

Při vyhodnocování statistik o návštěvnosti sledujeme aktuální data za posledních X-dní. Zabýváme se měsíčním vyhodnocováním, takže nás bude zajímat i jejich porovnání s předcházejícím obdobím. Nejčastěji hodnotíme návštěvnost za 1 měsíc (únor) a porovnáváme s měsícem předcházejícím (leden). Veškeré získané rozdíly pak vyhodnotíme a na jejich základě navrhneme opatření, která povedou ke zlepšení.

návštěvnost z odkazujících stránek

Návštěvnost z odkazujících stránek

Statistiky, které nás zajímají jsou:

 • Počet návštěvníků stránek
 • Podíl nových návštěvníků
 • Průměrná doba, kterou návštěvníci na stránkách strávili
 • Z jakých zdrojů na stránky přišli
 • Které odkazující stránky byly nejúspěšnější
 • Která klíčová slova přivedla nejvíce návštěvníků
 • Kolik návštěvníků přišlo ze sociálních sítí
 • Počet konverzí

A kde tyto údaje najdete a jak je správně vyhodnotit? Pojďme na to.

Základní údaje o návštěvnosti

Úplně první údaj, který nás o stránkách zajímá, je kolik lidí na ně přišlo a jak dlouho na nich byli. Ten druhý údaj je jedním z indikátorů, jak jsou stránky zajímavé a přínosné.

Nejdříve si nastavím období, které chci analyzovat, a zvolím stejně dlouhé období předcházející. Pro tento článek jsem zvolil 1. 2. 2014 – 25. 2. 2014 a pro porovnání 7. 1. 2014 – 31. 1. 2014. Za normálních okolností vždy u nás ve firmě hodnotíme celé měsíce, ale tentokrát chci ukázat, jaký vliv na návštěvnost měla propagace příspěvků na Facebooku, kterou jsme začali dělat a o které jsme psali v článku „Placená reklama na Facebooku? 100 Kč a rozdíl je obrovský“.

Údaje o počtu návštěvníků, podílu nových návštěvníků a průměrné době, jakou na stránkách strávili, najdete pod položkou „Cílové publikum“.

základní údaje

Základní údaje Clipsan.com leden a únor 2014

Jak je z přehledu patrné, v lednu na stránky přišlo 1507 návštěvníků a v únoru 3738. Ve statistikách dokážete zjistit i přesný důvod tohoto nárůstu. Pro tuto chvíli víme, že je to tím, že jsme začali naše články z blogu více propagovat na sociálních sítích a newsletteru. Z údajů dále vyplývá, že se zvýšil o 8,89 % podíl nových návštěv, tzn. návštěvníků, kteří na stránky Clipsanu přišli poprvé. Průměrná doba 5,98 minut, kterou na stránce v lednu strávili, se zkrátila na 4,18 minut.

Můžeme si zabušit na hrudní koš, že se nám podařilo zvýšit návštěvnost, ale údaj o počtu lidí je vyloženě pohled do minulosti a neříká nám nic o budoucnosti. Šéf marketingu má možná radost, ale ta nejdůležitější čísla teprve budeme zjišťovat.

Odkud návštěvníci přicházejí?

Z Marsu ne… Zdroj našich návštěvníků je velmi důležitý. Mají naše stránky uložené v oblíbených položkách nebo si je zadají do vyhledávacího pole na seznamu? Z pohledu optimalizace pro vyhledávače Vás určitě bude zajímat, kolik návštěvníků získáváte od partnerů. Zvlášť v případech, kdy jim za odkaz na své stránky platíte.

Informace o zdroji návštěvníků naleznete pod položkou „Akvizice“. V měsíčním reportu se stačí podívat na hlavní statistiku. Sleduji tedy návštěvnost za měsíc leden 2014 (modrá křivka) a porovnávám ji s prosincem 2013 (oranžová křivka).

akvizice

Statistika akvizice

Z údajů vyplývá, že na tyto stránky návštěvníci v lednu přišli nejčastěji z vyhledávačů, dále pak přímým zadáním URL adresy. Z vývoje je patrné, že i v prosinci nejvíce návštěvníků přišlo z vyhledávačů (řádek Organic Search). Dále pak přímým zadáním do prohlížeče (řádek Direct) a pak z cizích stránek (řádek Referral). Vaše pořadí řádků bude samozřejmě jiné. Soustavným sledováním tak můžete vypozorovat, přes který zdroj na Vaše stránky lidé nejčastěji přicházejí, a díky tomu se můžete zaměřit na zdroj, který by mohl přinášet návštěvníků více. V tomto případě klient řeší hlavně návštěvníky, kteří ho hledají a soustředí se na optimalizaci pro vyhledávače, takže to vypadá, že je vše v pořádku.

V druhém sloupci statistik je vidět náhled chování návštěvníků z daného zdroje. Míra okamžitého opuštění je chování, které říká „Návštěvník přišel, na první pohled se netrefil a tak hned odešel“. V tomto případě je vidět, že lidé, kteří přicházejí ze sociálních sítí nejčastěji odcházejí ihned (řádek Social je druhý nejdelší).

Jak jste na tom s klíčovými slovy?

Když vím, že k nám lidé chodí nebo nechodí z vyhledávačů, tak mě zajímá prostřednictvím jakých klíčových slov návštěvníci přicházejí. Tyhle informace jsou důležité z pohledu optimalizace stránek tak, aby byly nalezeny. Bohužel Google v této oblasti začal trochu „házet klacky pod nohy“ a nezobrazuje už většinu těchto klíčových slov a nepřímo tak nutí k tomu, abychom více využívali placených služeb. Více najdete v článku „Not provided- Google schovává klíčová slova“.

klíčová slova

Statistika klíčových slov

Pokud tedy chcete mít přehled o tom, jak jsou Vaše klíčová slova hledaná, můžete využít nástroje v Google Adwords, které Vám zobrazí u zadaných klíčových slov jejich hledanost. Zjistěte si také hledanost klíčových slov na Seznamu, který je druhým nejpoužívanějším prohlížečem. Najdete je pod výsledky vyhledávání pod záložkou Statistika sledovanosti.

Jak moc potřebujete Facebook?

Sociální sítě mají určitě svůj přínos pro zvyšování návštěvnosti stránek. Záleží zase samozřejmě na oboru Vaší činnosti. Pokud máte na svém webu blog, je určitě dobré zapojit do boje o zákazníky i sociální sítě. Nemusí to být nutně jen Facebook, ale i Google+, LinkedIn, Twitter ad. Zjistěte, která sociální síť Vám může v propagaci posloužit nejlépe…

Pokaždé, když zveřejníte na blogu nový příspěvek, vložte ho zároveň i na sociální sítě, které používáte a přidejte odkaz na svůj web. V Google Analytics zase můžu změřit, jaký přínos to mělo.

odkazy ze sociálních sítí

Odkazy ze sociálních sítí

V přehledu je vidět, že většina lidí přišla z Facebooku, pak z Google+ a na třetím místě je LinkedIn. Nárůsty v procentech jsou samozřejmě zajímavé, buďme ale na zemi. Když začínáme, tak roste všechno rychleji, což je i dobrý motivátor. 🙂 Dále tady vidím, že lidé z Facebooku nevydrží číst moc dlouho oproti návštěvníkům z Google+ – sloupeček „Prům. doba trvání návštěvy“ 02:04 vs. 03:20.

sociální sítě

Toky návštěvníků ze sociálních sítí

Pro další vývoj a zlepšování stránek a webu je velmi zajímavý přehled „Toky návštěvníků ze sociálních sítí“. Tam najdu nejen informaci o tom, kolik návštěvníků například z Facebooku přišlo, ale také jak dále pokračovala jejich cesta Vaším webem. Z Facebooku na článek dorazilo 676 návštěvníků a na úvodní stránku pak přešlo 38 čtenárů příspěvku. A tady je velký prostor pro zlepšení. Ty velké červené šipky ukazující směrem dolů označují lidi, kteří odešli po přečtení článku. Vyzkouším tedy na konec článků dát odkazy na další obsah z blogu a uvidíme, jak se to projeví.

Splnili to, co jste očekávali?

K čemu je mi obrovská návštěvnost, když lidé neobjednávají, nevolají a nemají zájem o spolupráci? V hantýrce online marketingu se údaji efektivity říká konverze. Kolik lidí z celkového počtu udělalo rozhodnutí a podniklo další krok. Myslím si, že je to nejdůležitější údaj z celých Google Analytics.

Pro sledování konverzí je potřeba si stanovit tzv. „Cíle“ a ty potom budete sledovat. Cílem může být např. zanechání kontaktu, registrace k nějaké službě, zakoupení produktu. U těchto cílů můžete dále sledovat, odkud návštěvník přišel – vyhledávače, sociální sítě. Pokud dokážete cíl ohodnotit finančně, můžete mu tuto hodnotu přiřadit a sledovat tak úspěšnost přímo v korunách.

V následující ukázce vidíte, že majitel webu považuje za cíl vyplnění kontaktního formuláře. Název stránek nezveřejňuji schválně. Stanoveny má celkem dva cíle – kontakt z české verze stránek a kontakt z anglické verze. Opět mám pro porovnání nastavena dvě období.

konverze

Přehled konverzí

V přehledu získávám informace o tom, jestli majitel webu získal více kontaktů za aktuální nebo předchozí období. Dozvím se také „Konverzní poměr“ celých stránek – kolik lidí z celkového počtu udělalo poptávku. V tomto případě je konverzní poměr 1.35 %. V praxi to znamená, že na stránky přijde 1000 lidí a nejméně 13 z nich udělá poptávku. A teď mám ten správný důvod zvedat návštěvnost.

Konverzím se budu podrobně věnovat v jednom z následujících článků, takže tam se dozvíte více informací, jak na ně – zaregistrujte se na konci článku k odběru newsletteru! 🙂

Jak otočit negativní statistiky

2272656387_48fc336979

Photo Credit: Svadilfari cc

Aby všechna čísla měla vzrůstající tendenci, by si přál asi každý. Je potřeba počítat s tím, že občas něco přestane fungovat, jsou zde sezónní vlivy a další jevy, které můžou návštěvnost ovlivnit. Je dobré data sledovat systematicky, dlouhodobě a pak snadno rozpoznáte, kdy je to celkem běžný a očekávaný pokles, a kdy je něco špatně a je potřeba zareagovat.

Pár tipů jak můžete zvýšit návštěvnost

 • sledujte hledanost Vašich klíčových slov a případně podobných, které pak můžete zapracovat do textů na Vašem webu
 • podporujte výkon klíčových slov psaním příspěvků obsahujících tato slova
 • vyhledávejte stále nové možnosti, kde můžete mít umístěný odkaz na své stránky (ale pozor, ať jsou to kvalitní stránky související s Vaším oborem, jinak docílíte opaku)
 • pravidelně zveřejňujte na sociálních sítích odkazy na své stránky
 • pište příspěvky na témata, která souvisejí s Vaší činností, zveřejňujte je na svém blogu a současně sociálních sítích
 • pokud máte tu možnost, přispívejte i na jiné blogy, weby
 • využívejte u svých příspěvků Google Authorship
 • pokud máte zajímavou akci, vytvořte reklamní kampaň a propagujte ji pomocí internetové reklamy

Začněte vyhodnocovat dnes

Máte stránky a o ty je potřeba se starat nebo dopadnou jako ten vrak staré červené škodovky 120 na parkovišti, kolem kterého každý den chodíte do práce. Rozbitá okna, vytržené dveře a město pořád nemůže tenhle kus plechu odstranit, protože majitel ho neodhlásil.

Vím, že toho máte hodně a pro každého nejsou stránky prioritou. Většinou stačí (no, když jinak nedáte) si vyžádat měsíční report a věnovat mu 15 minut. Udělejte si ho sami nebo řekněte asistentce, správci stránek nebo webmasterovi. Jde prostě o to dát na jeden list pár čísel z Google Analytics, které jsme si teď spolu prošli. Vy pak můžete sledovat pouze vývoj a posun kupředu.

Ve zkratce stačí vědět – Odkud přišli, kolik jich bylo a co udělali. Všechny tyto údaje jsme ve článku rozebrali. Můžeme jít hlouběji, ale předtím je nutné si položit otázku „Vyplatí se mi to?“.

Hlavně to chce trpělivost (ano, i v dnešní uspěchané době). U nás ve firmě máme stanoven rámec většího hodnocení čtvrtletí. Vím, že všechno nebude fungovat ihned, je potřeba testovat a najít si ten správný směr, který přinese nové kontakty a poté i zákazníky.

Jaké údaje ze statistik sledujete Vy?

P. S. Já sleduji i lajky a Gpluska. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

16 komentářů


 1. Václav Edl napsal:

  Jo, tak tohle je PECKA! Jako každá informace od Ing. Krajňáka. Všem co to čtou doporučuji – začněte spolupracovat s Ing. Krajňákem, protože to je ten člověk, který pomůže rozpohybovat Váš byznys !!! Hovořím z vlastní zkušenosti.

 2. Karel Macalík napsal:

  Skvělý článek. Jdu nahrát plugin – díky za něj :).

 3. Vladimír Juríček napsal:

  Ďakujem, článok je perfektne napísaný. Rád by som však vedel porovnať jednotlivé stránky webu. Ako na to?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku, jděte do Chování – Obsah webu – Všechny stránky. Tam porovnávám jednotlivé stránky webu.

 4. Michal napsal:

  velmi zajímavé, hned jsem to vyzkoušel … ale mám jeden problém .. poraďte mi prosím Václave, jak a kde si mohu nastavit ta dvě období pro porovnání … děkuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku Michale. Možnost porovnání najdete vpravo nahoře u volby časového rozmezí. Rozkliknete a pak zaškrtnete: Porovnat s hodnotou… [+Obrázek místo slov :)]

   1. Michal napsal:

    děkuji, je to snadné, když jeden ví jak na to .. 🙂

 5. Milan Vrba napsal:

  Velmi zajímavé, hned jsem to vyzkoušel pro nas e shop https://www.hgm.cz/ .Skvělý článek.

 6. Peťka napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za článek. Za sebe bych potřebovala něco o „GA pro nepolíbené.“ Pominu, jak jsem se dostala k webovkám ve wp. Nicméně mám instalováno GA a Google Analytics Dashboard for WP. Vlevo na nástěnce mám GA a pod ním namalovaný „vyplněný“ graf a GA s „nevyplněným“ grafem.
  1 GA. má 3 podnabídky s nastavením, podnabídku Sledovací kód a podnabídku Chyby a ladění. V ničem z toho se nezobrazuje žádný graf. Zřejmě se jedná o plugin GA pro WP.
  GA s „nevyplněným“ grafem má podnabídky Nástěnka a Nastavení. Nicméně z neznámého důvodu se mi nepodařilo toto GA (tento plugin) autorizovat – nevím proč. Nevím, jestli se o to mám pokoušet a nebo tento plugin odinstalovat.
  Když se podívám na seznam příspěvků, jsou vedle nich značky GA – ten „vyplněný graf“. Když na to kliknu, vyskočí tabulka, kde jsou návštěvy, uživatelé atd. U jedné stránky mám např. návštěvy 0, uživatelé 3, zobrazení stránky 18, stránky/návštěvnost 0,00. Tyto údaje mě totálně matou a nevím, jak je vyhodnotit. Tak byli tam 3 uživatelé a otevřeli to 18 x nebo tam bylo 0 návštěv?
  Statistika o tom, odkud lidé přišli, tam vůbec není a graf tam může být jen pro 1 ze sledovaných kategorií (můžu vybírat, kterou křivku chci vidět). Přijde mi, že je to něco úplně jiného, než popisujete.
  Těšila jsem se, že mi tento článek GA objasní a jsem z toho ještě víc zmatená. Prosím o odkaz, kde se v tom zorientuji, moc díky…

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za dotaz Peťko.
   Tento článek bohuže není o zprovoznění GA.
   Zkusím tedy stručně:
   1) Nejprve je nutné se registrovat do Google Analytics zde https://www.google.com/analytics/
   2) Je potřeba vytvořit účet pro Váš web nebo skupinu webů
   3) Je nutné vložit kód do stránek, třeba pomocí pluginu. Já používám „Google Analytics by MonsterInsights“.
   A jak to tak vypadá, tak vy jste v tom třetím kroku a možná bez toho, abyste udělala první dva. Ať tak či tak, statistiky doporučuji nečíst ve WordPressu, ale přímo v GA.
   Ideálně se obraťte na tvůrce webu ať poradí ve Vašem konkrétním případě.

   1. Peťka napsal:

    Dobrý den, děkuji, první 2 kroky jsem samozřejmě udělala 😉 Kód si vygenerovala a vložila do pluginu. Děkuji za radu – ano, když jdu přímo na účet GA, tak tam jsou jiné informace než nacházím při čtení ve WP 😉

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Skvělá zpráva, jsem rád, že se to nakonec podařilo 🙂

 7. Martin Pátek napsal:

  Dobrý den, je možné někde v GA vidět, kolik byl maximální počet návštěvníků v jednu chvíli na webu? Máme problémy s malou pamětí pro PHP scripty, kdy nám nestačilo pro WordPress s WooCommerce 256 MB. Ale návštěvnost v té hodině byla 10 lidí, což je strašně málo a v jednu chvíli se tam určitě také všichni nepotkali. Proto tento dotaz. Děkuji moc.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za dotaz Martine.
   Hodinově to GA neumí, ale můžete využít pohled v Real-Time a podívat se, co se děje v momentě kdy to padá.
   Nicméně GA nevidí různé boty, kteří na Vaše stránky přijdou a ty mohou takovýhle problém způsobovat. Pak už to chce pokročilé nástroje přímo na serveru.
   Nebudu se do toho ponořovat a prostě Vám doporučím obrátit se na Vladislava Musílka, což je expert na WooCommerce. Najdete ho tady: https://toret.cz/

   1. Martin Pátek napsal:

    Dobrý den Václave, děkuji za informaci. Pana Musílka znám a pár pluginů pro e-shop s personifikovanými diáři http://www.myonlymy.cz od něj máme. Je to fajn. Ten realtime od GA je super, ale bude to chtít ještě sledovat asi log na serveru. Já vím přesné časy těch problémů, a proto mne zajímalo, zda se k těm časům dá nějak zjistit aktuální návštěvnost. Jinak Vaše SEO školení je super! Doporučuji všem. Hezký den.

 8. VáclavE napsal:

  Díky moc za rozsáhlé informace o google analytics. Do budoucna se mi to bude hodit. Chci začít s PPC reklamou a kampaní a tohle jsem přesně potřeboval vědět.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.