LinkedIn – nástroj na získání kontaktů nejen na zaměstnance, ale také na zákazníky


Photo Credit: TheSeafarer cc

Photo Credit: TheSeafarer cc

Sociální sítě lze bezesporu vnímat jako nástroje, díky kterým můžete získávat nejen nové kontakty do své databáze, ale také kontakty na nové potenciální zaměstnance. A tento účel splňuje hlavně LinkedIn. Pokud tedy potřebujete obsadit nové nebo uvolněné pracovní pozice, nesoustřeďte se pouze na inzerci na pracovních portálech nebo pracovní agentury. Zkuste si vytvořit profil na LinkedIn a najít si nové spolupracovníky právě tam. Zároveň můžete prostřednictvím svého profilu na této sociální síti získat nové kontakty do své databáze, ze kterých se při troše marketingového umění mohou stát noví zákazníci. Na LinkedIn můžete také uzavřít nové obchody.

Jak to chodí na LinkedIn?

Jde o sociální síť, která je zacílena na profesionály ve svých oborech. Nejde o klasickou sociální síť typu Facebook, Google+ nebo Pinterest. Na LinkedIn se sdružují profesionálové, kteří veřejně sdílejí své dovednosti, vzdělání, zkušenosti a navazují nejrůznější profesní spojení. Díky těmto spojením mohou uživatelé vidět pracovní nabídky firem a firmy vyhledávat kandidáty na své volné pracovní pozice. Pokud tedy uvažujete o změně svého pracovního působení nebo prostě jen chcete dostat nějakou zajímavou pracovní nabídku, vytvořte si na LinkedIn profil a možná jednou…

Pokud pečlivě a kompletně vyplníte svůj profil, bude sloužit i jako Váš životopis. Pokud zadáváte dřívější pracovní pozice, nebojte se o nich rozepsat konkrétně. Pod jednoduchými a často cizojazyčnými názvy pracovních pozic se může skrývat cokoliv, takže pokud konkrétně vyjmenujete, jaké činnosti jste vykonávali, je to určitě lepší. Veškeré údaje pravidelně aktualizujte.

Když máte vyplněn profil, nebojte se požádat své kolegy a případně minulé vedoucí o referenci. Reference jsou často cennější než kdejaký soupis znalostí a dovedností.

Navazujte nejrůznější spojení s osobami nebo skupinami, které Vás zajímají a se kterými chcete být ve spojení.

Do svého profilu nemusíte vkládat pouze příspěvky, ale pokud máte nějaké zajímavé materiály, nezapomeňte se s nimi pochlubit. Zpracovali jste nějaký průzkum, vypracovali prezentaci na zajímavé téma, případně přispíváte na atraktivní blogy? Všechny materiály můžete nahrát do svého profilu.

Jedna malá rada pro vkládání příspěvků. Mějte stále na paměti, že jste na profesionální sociální síti, takže příspěvky o tom, že je konečně pátek, a vy vyrážíte na pařbu s kamarády, si nechte na Facebook. Sem rozhodně nepatří.

Získávejte nové kontakty

V tomto článku se zaměříme na to, jak získávat kontakty prostřednictvím profilu na LinkedIn a neinvestovat žádné finance do reklamy. S reklamou to jde sice rychleji, ale ne každý chce nebo může peníze do propagace investovat.

6448938355_40439a9b53_oAbyste mohli ze svého profilu těžit a získávat nové kontakty do své databáze, zaměřte se na jeho obsah. Vkládejte do svého profilu zajímavé příspěvky případně odkazy na články z blogu. U všech svých příspěvků můžete získat lajk v podobě kliknutí na tlačítko „To se mi líbí“. Zároveň je možno vkládat k jednotlivým příspěvkům komentáře.

Navazujte spojení se zajímavými lidmi. Na LinkedIn nepřidáváte nové přátele jako třeba na Facebooku, ale vytváříte s ostatními spojení. Ve svém profilu vidíte doporučená spojení s lidmi, které možná znáte, případně jsou ve spojení s někým, s kým jste spojeni Vy. Dále máte možnost nechat prohledat Váš email a zobrazit ty z vašich kontaktů, kteří mají na LinkedIn vytvořený profil.

POZOR – lidé na LinkedIn jsou citliví na zprávy od lidí, které neznají. Velmi často si takové chování vyslouží nepěkná slova a někdy také označení jako spam.

Nezapomínejte na členství ve skupinách. Profesionálové z daného oboru vytvářejí skupiny a Vy se můžete stát jejich členem. Pak budete členem této komunity a budete tak mít přístup a informace z oborů, které Vás zajímají. Sami se tedy aktivně podílejte na členství v jednotlivých skupinách, můžete tím získat nejen kontakty na zajímavé odborníky, ale také poměrně často dochází k uzavírání obchodů.

Ve svých příspěvcích nezapomínejte umisťovat odkazy buďto na přistávací stránky případně na podstránky vašeho webu, kde máte umístěnou past, díky které získáte nové kontakty. Past na stránkách je jednoduchý kontaktní formulář, kde výměnou za vložený kontakt nabídnete něco jako protislužbu. Může jít o váš ebook, brožuru, video, sérii tipů a rad ad. Nabídněte něco zajímavého ze svého oboru, o co můžou mít návštěvníci Vašich stránek zájem a pak vám jistě rádi nechají svůj email.

Stejně jako u většiny sociálních sítí, i tady platí jednoduchý proces:

Výstřižek

Při přípravě příspěvku nezapomeňte na následující. Název příspěvku musí být poutavý. Je to to první, co ostatní v profilu uvidí a měl by je tedy motivovat k tomu, aby rozklikli a přečetli si celý příspěvek. Text příspěvku by měl být jasný, stručný a výstižný. Nezapomeňte připojit odkaz na přistávací nebo jinou stránku a vždy by tato stránka měla korespondovat s tématem příspěvku. Nikdo slibované informace nebo produkty nebude na webu hledat zvlášť. Také vyzvěte v příspěvku čtenáře k vložení komentáře.

Příklad příspěvku na LinkedIn

Příklad příspěvku na LinkedIn

Pojďme si to shrnout

Možná se Vám zdá, že získávat kontakty tímto způsobem je složité, náročné, zdlouhavé. Ale zaplatit reklamu nebo zadat si někomu, aby Vám reklamu vytvořil a propagoval za Vás, zase něco stojí. Z vlastní zkušenosti víme, že leckdy placené reklamy nepřinesou takový efekt, jaký jsme očekávali. Pokud Vám jde jen o kvantitu, tedy získání co nejvíce kontaktů, a nesejde vám na jejich kvalitě, v pořádku. Na druhou stranu tady nechci snižovat význam placené internetové reklamy, to určitě ne, ta má také svoji sílu, ale spíše v prodejním procesu.

V procesu získávání kontaktů se nám spíše osvědčila metoda vyhledávání kvalitních kontaktů. Z takových se s daleko větší pravděpodobností stanou zákazníci. Ale je to proces dlouhodobý, který vyžaduje pravidelnou péči o Váš profil. Jen pro porovnání: v případě placené reklamy na LinkedIn Vás jeden proklik vyjde minimálně na 2 USD. Reklama na Facebooku nebo v Google Adwords se pohybuje v jednotkách korun. Záleží samozřejmě na oboru reklamy. Rozdíl je ale podstatný a to díky kvalitě kontaktu z LinkedIn.

LinkedIn je sice sociální sítí, ale specifickou. Ačkoli nedávno rozšířila věkovou hranici a účet si mohou vytvořit všichni starší 13 let, troufám si tvrdit, že dětí na LinkedIn moc nenajdeme. Co by na něm taky dělaly. Jde opravdu o profesionální síť a na to je potřeba neustále myslet. Pokud chcete najít nového kolegu do firmy, jděte na LinkedIn, pokud chcete zveřejnit fotky a zábavná videa z firemního vánočního večírku, dejte je raději na Facebook, Google+ a ostatní sociální sítě.

Máte firemní profil na LinkedIn? Dejte na něj odkaz do komentářů.

 

Následující záložky mění níže uvedený obsah.

Petra Langová

Zákaznická podpora v Clipsan
Petra je absolventkou ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze a rodilá Plzeňačka. V Clipsanu se stará o zákazníky a pomáhá jim, kdykoliv potřebují poradit nebo nasměrovat.

Sdílejte

7 komentářů


 1. Pavel napsal:

  Dobry den, mohu Vas pozadat o kontakt na Vas. Dekuji predem. Pavel Novotny tel.: 777248444 e-mail novotny@netbusiness.cz

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý den, napsal jsem Vám email.

   1. Iveta napsal:

    Dobrý den,mohu také požádat o kontakt na Vás?Můj email:inesssssis @seznam.cz
    Děkuji

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Děkuji za zájem, napíšu Vám. Ideální způsob, jak mě kontaktovat je přes nějakou sociální síť, jejich seznam najdete tady: http://vaclavkrajnak.cz/ 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.