51 odstínů budování databáze kontaktů


51 odstínů budování databáze kontaktů

Pro živnostníky, malé i velké firmy je kvalitní databáze emailových kontaktů pomyslným svatým grálem. Když máte k dispozici několik stovek nebo tisíců kontaktů na lidi, které můžete oslovit, tak Vám to dá prostor pro rozšiřování svého podnikání.

Přeci jenom 73 % marketérů říká, že email marketing je základním kamenem pro jejich podnikání. A 20 % marketérů říká, že email marketing přímo souvisí s obratem společnosti, ve které pracují. (Zdroj: Pardot.)

Nevím, jak Vy, ale já osobně budu mít raději 500 kontaktů na lidi, kteří rádi konzumují můj obsah, než mít databázi o 5.000 lidech, kterým se zježí chlupy na krku vždy, když jim pošlu zprávu. Cesta ke kvalitní databázi vede přes vlastní aktivity a přitahování těch správných lidí. Rozhodně se vyhněte nakupování databáze, jsou to vyhozené peníze a navíc si uškodíte, viz Nástrahy nákupu databáze emailových adres.

V článku najdete několik desítek ověřených tipů, nástrojů a postupů pro email marketing, které můžete okamžitě uvést do praxe. Jsou rozdělené na tři části. První Vám pomůže s výběrem správného lákadla, za které budou návštěvníci ochotni svěřit svůj email do Vašich rukou. Ve druhé části si přečtete o možnostech oslovení dalších a dalších lidí, kteří se kolem Vás pohybují. Třetí část Vám pomůže zlepšit efektivitu získávání kontaktů.

Jak přilákat kontakty do databáze

1. Přihlášení k odběru novinek

V případě, že připravujete pravidelný newsletter, ve kterém představuje své aktuální novinky, probíhající akce, vložte na svoji stránku formulář na registraci k odběru novinek. Tento způsob hojně využívají například e-shopy.

2. E-book, brožura

Umístění brožury nebo e-booku na zachytávací stránku společně s formulářem na sběr kontaktů je poměrně rozšířený a efektivní způsob, jak svoji databázi kontaktů rozšířit. Obsah je dostupný zdarma výměnou za email.

Ebook zdarma výměnou za email

Ebook zdarma výměnou za email

3. Případová studie

Nebojte se pochlubit výsledky, kterých Váš zákazník dosáhl. Pokud jste svému zákazníkovi svým řešením pomohli, připravte si případovou studii, jakých výsledků jste společně dosáhli. Tento materiál se může stát velmi dobrým magnetem na získání nových kontaktů. Podívejte se na naši případovou studii.

4. Výběr článků z blogu v PDF

Píšete pravidelně blog a máte od čtenářů kladnou zpětnou vazbu na své články, připravte PDF verzi nejlepších článků, které jste napsali, a nabídněte je zájemcům výměnou za email. Oni si je pak můžou stáhnout a pročítat, i když zrovna nejsou připojeni k internetu.

5. Návod

Spousta z nás hledá na internetu způsob, jak vyřešit svůj problém, inspiraci, jak něco dělat. Pokud máte zaručený návod na to, jak něco vyřešit, šup s ním na „papír“. Opět se může stát dobrým lákadlem na sběr kontaktů. Jak může takový návod vypadat? Připravili jsme návod na to, jak napsat článek, který vyhledávače najdou.

6. Slevový kupon

Slevy a slevové kupony jsou stále žádané a velice dobře fungují, když jsou zájemci připraveni nakupovat. Připravte na své stránky vyskakovací okno (pop up) a umístěte na něj například slevu 125 Kč na první nákup výměnou za registraci do Vaší databáze.

7. Anketa

Dejte možnost lidem vyjádřit jejich názor na nějaký problém nebo situaci. Připravte jednoduchou anketu, která bude obsahovat 5 krátkých otázek, a za její vyplnění nabídněte nějaký dárek, slevu, vzorek zdarma. Získáte nejen zpětnou vazbu na své otázky, ale také kontakty do své databáze.

8. Test

Test umístěný na Vašich stránkách může návštěvníkům pomoci rozhodnout se do jaké úrovně výuky jazykové školy se přihlásit, a zanechají Vám svůj kontakt. Vy jim pak můžete poslat vyhodnocení společně s nabídkou varianty, která je pro ně vhodná. Inspirujte se testem schopností efektivně se učit.

9. Loterie, soutěž

Lidé si rádi hrají, soutěží. Vyhlaste soutěž o některý ze svých produktů, přidejte jednoduchou otázku, a sbírejte nové kontakty.

10. Vlastní aplikace ke stažení zdarma

Valentýn už je letos za námi, ale čeká nás ještě spousta zajímavých příležitostí v průběhu roku. Nabídněte zájemcům výměnou za email stažení jednoduché aplikace, díky které mohou vytvořit krásné přání ke Dni matek, svátku Svatého Valentýna, Vánocům, Novému roku atd.

11. Videoseriál

Všichni si rádi prohlížíme videa, tak proč nepřipravit videoseriál na zajímavé téma z Vašeho oboru. Při natáčení videa se můžete inspirovat článkem Jak vytvořit úspěšné video.

12. Vlastní webinář (pouze Váš nebo s partnerem, záznam)

Webináře jsou dobrou příležitostí, jak předat Vašim zájemcům hodnotné informace. Připravte bezplatný webinář na aktuální téma, které bude pro Vaše budoucí zákazníky zajímavé. Pokud máte obavu, jak vytvořit delší prezentaci, domluvte se s některým ze svých partnerů, a připravte ho společně. Také záznam z webináře může být dobrým magnetem na nové zákazníky. Návod na to najdete v článku Jak udělat vlastní webinář krok za krokem – Google Hangouts.

Záznam webináře s možností registrace

Záznam webináře s možností registrace

13. Zkušební verze zdarma

Jestliže je to možné, nabídněte zájemcům výměnou za email vyzkoušení Vašeho produktu zdarma. Pokud máte zajímavý a kvalitní produkt, získáte nejen kontakt, ale i zpětnou vazbu a pravděpodobně i nové zákazníky.

14. Speciální akce pro zaregistrované

Nabídněte těm, kteří se zaregistrují k odběru Vašeho newsletteru, něco speciálního, určeného jen pro zaregistrované. Takovým bonusem může být například VIP sleva na všechny objednávky.

15. Doprava zdarma

Doprava zdarma je velkým lákadlem pro většinu nakupujících. Vložte na stránky vyskakovací okno a nabídněte dopravu zdarma k první objednávce výměnou za zadání emailu.

16. Časově omezená nabídka pro prvních 20, 50 registrovaných

Pokud je Vaše nabídka časově omezená, může to motivovat návštěvníka stránek k tomu, aby se rychle zaregistroval, a nikterak rozhodnutí neodkládal. Je to přesvědčovací technika, která může znásobit počet zaregistrovaných. Rozhodně ale dodržte to, co slibujete, a vypněte nabídku po naplnění míst.

17. Katalog s produkty

Pokud máte své produkty přehledně zpracované v katalogu, nabídněte jeho rozšířenou elektronickou verzi ke stažení výměnou za email. V případě tištěné verze můžete dokonce získat i další údaje o zájemcích jako adresa a telefonní číslo.

18. Webový archiv

Každý z nás dostává denně do emailové schránky spousty nabídek a zaručených informací. Nabídněte zájemci možnost nahlédnout do archívu newsletterů, může posoudit, zda mu informace budou vyhovovat, a Vy tak získáte kvalitní kontakt na člověka, který se opravdu zajímá o Vaše produkty.

19. Káva zdarma za registraci

Ani kamenné prodejny, kavárny, restaurace nemusí věšet hlavu. I tam je možné získávat od zákazníků emailové kontakty do své databáze. Výměnou za email nabídnete zákazníkovi například kávu zdarma, a poté mu můžete pravidelně posílat informace o připravovaných akcích.

20. Předprodej

Jestliže připravujete spuštění prodeje nového výrobku, tak netrpělivým zájemcům můžete nabídnout, že jim na zadanou emailovou adresu dáte vědět, kdy bude prodej spuštěn.

Jak oslovit více zájemců

21. Buďte vidět na sociálních sítích

Sociální sítě jsou skvělým místem, kde lovit a získávat nové zákazníky, ale také kontakty do své databáze. Je jedno jestli je to Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest. Najděte si tu správnou síť pro Vaše podnikání a tam buďte aktivní. Vkládejte na ně příspěvky s odkazem na zachytávací stránku s Vaším magnetem na zájemce a rozšiřujte svoji databázi.

Příspěvek s odkazem na zachytávací stránku s magnetem

Příspěvek s odkazem na zachytávací stránku s magnetem

22. Použijte internetovou reklamu

Také pomocí reklamy můžete na svou zachytávací stránku přivést nové zájemce a zákazníky. Na výběr máte spuštění reklamní kampaně na Seznamu, Googlu nebo Facebooku. Přečtěte si, jak díky propagaci na Facebooku rozšířit svoji databázi kontaktů.

23. Připravte bannerovou reklamu

Také bannerová reklama funguje velice dobře a můžete díky ní získat nové kontakty do své databáze.

24. Nezapomínejte na transakční emaily

Jedná se o emaily, které posíláte například jako potvrzení objednávky, email s platebními údaji. Do všech těchto emailů můžete vložit odkaz na svoji stránku, kde máte umístěný magnet na zájemce, případně možnost k přihlášení k odběru novinek.

25. Používejte Pop up okna

Pop up okna, neboli vyskakovací okna, jsou velmi efektivní nástroj. Návštěvník přijde na Váš blog, začte se do článku a vyskočí na něj okno s nabídkou stažení e-booku nebo shlédnutí video tréninku. Pokud ho zaujme téma, rád zadá email a pokračuje. E-shopy velice často vyskakovací okna využívají k nabídce dopravy zdarma nebo slevy na první nákup. Vyzkoušejte plugin do WordPressu zdarma WP Popup.

26. Dejte na webovou stránku Hellobar lištu

Také Hellobar lištu můžete využít na své webové stránce a lákat návštěvníka k registraci do Vaší databáze. Lišta musí být dostatečně výrazná, aby si ji návštěvník snadno všiml.

27. Spojte se s partnerem

Spolupracujte s nějakým partnerem, který doplňuje to, co zákazníkům nabízíte. Domluvte se, že na jeho webové stránky nebo blog vložíte odkaz na Vaši zachytávací stránku. Například tvůrce webových stránek může vložit odkaz na stránky grafického studia a naopak.

28. Spojte se se skupinou bloggerů

Také může dobře fungovat spojení mezi skupinou bloggerů, kteří se vzájemně podporují a umístí na své blogy odkaz na Vaši zachytávací stránku – s tím, že tam zájemce získá například brožuru se zajímavými informacemi. Vy zase na oplátku vložíte odkaz na své stránky.

29. Používejte QR kódy

Používejte na svých propagačních materiálech QR kódy, díky kterým uživatel načte do mobilu Vaši webovou stránku. Tady mu výměnou za email nabídnete slevu, dárek, nebo se může zúčastnit Vámi vyhlášené soutěže. Pro lepší efektivitu u kódu uveďte, co uživatel jeho načtením získá a rozhodně své stránky optimalizujte pro zobrazování v mobilních zařízeních.

30. Přispívejte do diskuzí

Buďte aktivní na kvalitních diskuzních fórech, vkládejte tam své komentáře a do svého profilu nebo podpisu nezapomeňte přiložit odkaz na svoji stránku. Dávejte velký pozor na to, jaké vkládáte komentáře a zda vystupujte jako odborník. Pokud probíranému tématu úplně nerozumíte, nedělejte ze sebe brouka Pytlíka. 🙂

31. Přispívejte na cizí blogy

Nabídněte majiteli cizího blogu svůj článek výměnou za to, že si do článku vložíte odkaz na své stránky. Pro samotného majitele je to hodnotný obsah, který dostal zdarma. Takže výhra pro obě strany.

Můj článek na blogu Shopero

Můj článek na blogu Shopero

32. Vkládejte odkazy do videí na Youtube

Videa na Youtube jsou velice oblíbená a sleduje je velké množství diváků. Až natočíte zajímavé video ze svého oboru, nahrajte ho na Youtube a nezapomeňte do něj vložit odkaz na svou zachytávací stránku.

33. Modernizujte papírové vizitky

U nových papírových vizitek použijte QR kód, o kterém jsem psal výše, a rozdávejte je při různých příležitostech. Díky tomu se více uživatelů po načtení kódu dostane na Vaši zachytávací stránku s magnetem.

34. Upravte svůj emailový podpis

Zapracujte do svého podpisu na konci emailu nejen kontakt na sebe, ale také odkazy na Vaše webové stránky, Váš blog nebo zachytávací stránky. Získáte tak více návštěvníků na své stránky, kde máte umístěn magnet na zájemce.

Podpis Pavla Fary

Podpis Pavla Fary

35. Vkládejte možnost přihlášení k odběru newsletterů do všech emailů

Vzhledem k tomu, že se se svými zákazníky a odběrateli komunikujete denně, využijte toho. Vložte do patiček svých emailů odkazy na Vaše stránky nebo blog. Opět tak můžete získat několik nových kontaktů.

36. Vložte odkaz do Power Point prezentace

Prostřednictvím prezentace v PowerPointu nebo KeyNote můžete svým návštěvníkům nabídnout nějakou užitečnou informaci. Na její konec vložte odkaz na svou zachytávací stránku. Pokud návštěvníka prezentace zaujme, rád se podívá na Vaši stránku a stáhne si e-book nebo jiný magnet, který máte připraven.

37. P. S. na konci emailu

P.S. na konci emailu také velice dobře funguje a pokud připravujete zajímavé emaily, které jejich příjemci dočtou až do konce, zkuste i sem zakomponovat odkaz na svou zachytávací stránku.

38. Získejte affiliatte partnery

Vaši affiliatte partneři propagují Váš produkt a v tomto případě i firmu. Zároveň mohou na své stránky umístit odkaz na Vaši zachytávací stránku.

39. Přidejte tlačítko „Přepošlete příteli“ do svých emailů

Vaši fanoušci mohou sdílet zajímavé příspěvky mezi sebou nejen na sociálních sítích. Také emailovou zprávu je možné sdílet. Do pravidelně zasílaného newsletteru vložte odkaz na jeho sdílení. Pokud obsah příjemce zaujme, bude se o něj chtít podělit s ostatními a jednoduše ho odešle svým známým.

40. Vytvořte virální obsah

Pokud připravíte opravdu zajímavý a hodnotný obsah, který pomůže spoustě lidí, věřte, že se o něj rádi podělí. Vy tak získáte spoustu nových kontaktů do databáze, a co je nejlepší – úplně zadarmo! Soustřeďte se tedy na to, abyste vytvářeli opravdu hodnotný obsah. Přečtěte si článek Obsahový marketing přitahuje pozornost jako magnet.

Zlepšete konverzní poměr

41. Odstraňte všechny bariéry pro přihlášení

Zajistěte, aby registrace do Vaší databáze byla co nejjednodušší. Nikdo se nebude proklikávat přes tři stránky a čtyřikrát potvrzovat, že se opravdu chce zaregistrovat. Také formulář by měl být co nejjednodušší. Pokud nepotřebujete více informací, požadujte po zájemcích zadání pouze emailové adresy a jména.

42. Velikost a barva formuláře

Formulář na sběr kontaktů by měl být na stránce dostatečně výrazný a viditelný, protože návštěvník možná ani neví, že nabízíte možnost registrace k odběru novinek. A pokud si formuláře nevšimne, zbytečně přicházíte o kontakt. Velikost a barvu formuláře zvolte samozřejmě v souvislosti s grafickou podobou Vašich stránek, aby nepůsobil příliš rušivě a zároveň byl kontrastní ke zbytku stránky.

43. Testujte výzvy k akci u formuláře

Otestujte různé výzvy k akci u svého formuláře. Lidé jsou raději, pokud jim poradíte, co mají dělat, nasměrujete je dále. Připravte si několik variant, každou nechte běžet například týden a pak vyhodnoťte výsledky. Nejlepší variantu začněte používat.

44. Připravte skvělou zachytávací stránku

Zachytávací stránka by měla zaujmout a vzbudit u návštěvníka důvěru zanechat Vám svůj kontakt. Také musí uvěřit, že to, co na zachytávací stránce nabízíte, pro něj představuje hodnotu. Musíte najít optimální poměr mezi množstvím informací a přehledností. Například video je skvělou alternativou textu. Podívejte se na anatomii perfektní přistávací stránky.

45. Vložte na zachytávací stránku reference

Jestliže máte své spokojené zákazníky, nebojte si jim říct o referenci. Rádi Vám ji poskytnou. Tuto referenci potom vložte na zachytávací stránku. Aby byla reference důvěryhodná, měla by obsahovat celé jméno spokojeného zákazníka a případně i fotku. Mrkněte na článek Dobrá reference je nejlepší reklama.

Reference za zachytávací stránce

Reference za zachytávací stránce

46. Používejte silnou výzvu k akci

Na svých zachytávacích stránkách používejte opravdu silné výzvy k akci. „Odeslat formulář“ je fajn, ale „Stáhnout e-book“ je lepší.

47. Jasně prezentujte, jak často budete psát

Někteří lidé se možná bojí, že po registraci je budete denně bombardovat emaily plnými prodejních nabídek. Mají už špatnou zkušenost a proto jsou k registracím zdrženliví.  Pokud jim předem dáte informaci o tom, jak často své emaily posíláte, zvyšujete svou šanci, že se zaregistrují.

48. Ujistěte, že nebudete posílat SPAM

Nikdo nemá rád SPAM. Umístěte na svoji zachytávací stránku informaci o tom, že Vy spamovat nebudete. Také je dobré na stránky umístit informace o tom, jakým způsobem pracujete s osobními údaji. V neposlední řadě přidejte kontakt na sebe, případně zákaznický servis. Zvyšuje to důvěru.

Informace o SPAM a ochraně osobních údajů

Informace o ochraně osobních údajů

49. Používejte ve svých newsletterech tlačítko „Zaregistruj se“

Možná to zní na první pohled divně. Příjemce Vašeho newsletteru přeci už je v databázi zaregistrovaný. Ale může se stát, že ho některý newsletter zaujme a přepošle ho svému známému. Ten se pak může také do Vaší databáze zaregistrovat.

50. Používejte chytré telefony a tablety

Usnadněte si vkládání nových kontaktů do databáze. I v případě, že prezentujete svoji firmu na veletrhu nebo výstavě, můžete získávat nové kontakty do databáze přímo na místě. Kolemjdoucímu nabídnete svůj chytrý telefon nebo tablet a on se může rovnou registrovat do databáze.

Extra tip č. 51

Když už kontakt získáte, velmi opatrně s ním pracujte. Nezahlťte příjemce ihned desítkami prodejních emailů, protože tak dosáhnete akorát toho, že se zase rychle odhlásí a už se nikdy nevrátí zpět.

Abyste ve svém snažení byli v dnešní době úspěšní, pamatujte na jednu velice zásadní věc. Musíte publikovat pouze takový obsah, který je hodnotný pro čtenáře. Když budete posílat bláboly, většina lidí se z dalšího odběru odhlásí a Vám zbudou oči pro pláč. Na druhou stranu, pokud budou Vaše emaily zajímavé, budou příjemcům opravdu ku prospěchu, věřte, že se internetem rozšíří rychlostí blesku.

Vyzkoušejte pomocníka pro budování databáze kontaktů a komunikaci se zájemci a zákazníky Clipsan. Otevřete si účet a posílejte emaily zdarma.

Zapoměl jsem na něčo? Napište mi své zkušenosti

P. S. Když článek nasdílíte s přáteli, máte u mě bonbon. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Petra Harazímová napsal:

  Václave, jako vždy kompletní seznam možností s kvalitním popisem, díky 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jako vždy milý komentář, děkuji Petro 🙂

 2. Super. Veľmi dobrý článok! 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář, Matúš 🙂

 3. Silvia napsal:

  Perfektne, ďakujem

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Je mi potěšením 🙂

 4. Růžena napsal:

  Článek je perfektní a navíc jsou v některých krocích další odkazy. Super!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Růženo 🙂

 5. Díky za perfektní článek. Právě tohle teď řeším se stávajícími i novými stránkami, takže „nic není náhoda“.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jsem rád:) Teď šup do nových stránek vložit formulář na sběr kontaktů, jedině ten z Clipsanu.

 6. David Řezáč napsal:

  Václave naprosto vyčerpávající 🙂 Tento článek rozhodně nesmí v emailingovém seznamu chybět!! 🙂
  http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/22/

 7. Jana Forcher napsal:

  Vaclave, you really give a lot of fantastic informations. I love reading it. Sorry for writing English, could also write in German, but I understand better Czech than I write 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Thank you Jana, deutsch oder english egal, hauptsache Sie finden hier was nutzliches 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.