Anatomie perfektní přistávací stránky


Anatomie perfektní přistávací stránky

Photo Credit: Jamie In Bytown cc

Když platíme za reklamu na internetu, chceme vydat peníze efektivně. Každá koruna, kterou dáváme Googlu nebo Facebooku navíc, může chybět pro růst vlastní firmy. Upravte si stránky podle této předlohy a zvyšte výkon reklamy.

V situacích, kdy návštěvník přijde na některou z Vašich stránek z vyhledávače, nemáme pod kontrolou, co vidí a co dělá. Podobně, jako když host přijde na návštěvu tak, že přeskočí plot. V případě, že platíme reklamu na Googlu nebo na Facebooku, chceme ho směrovat přímo na stránku, která je optimalizovaná právě pro tuto příležitost. Taková stránka se nazývá přistávací stránka (anglicky landing page).

Podíváme se na to, jak má přistávacích stránka vypadat v ideálním případě, tzn. aby byla nejúspěšnější. Na konci článku najdete také dva ověřené příklady, které fungují.

10 klíčových vlastností přistávacích stránek, které přitahují návštěvníky

10 klíčových vlastností přistávacích stránek, které přitahují návštěvníky

1. Nadpis stránky a text reklamy

Pro návštěvníka je důležité, aby nadpis stránky a text reklamy spolu úzce souvisel. Bude si díky tomu jistý, že se dostal na správnou stránku.

Dalším důvodem je lepší hodnocení kvality inzerátu od Google Adwords nebo Skliku. Lepší kvalita má vliv na cenu inzerátu, takže platíte méně.

Příklad reklamy: Jak snížit náklady na reklamu?
Příklad nadpisu stránky: Nižší náklady na reklamu díky přistávací stránce

2. Jasné a srozumitelné nadpisy

Nadpisy jsou to první, čeho si návštěvník všimne a co přečte, takže by měli být úderné, jasné a motivující k přečtení celé stránky.

Pozornost zachytí něco specifického z obsahu stránek, co si okamžitě návštěvník může představit ve své hlavě. Oproti tomu nezajímavé, nudné nadpisy snižují počet lidí, kteří udělají akci.

Příklad hlavního nadpisu:  Nižší náklady na reklamu díky přistávací stránce
Příklad druhého nadpisu: Změna nadpisu na stránce přinesla 100% nárůst registrací

3. Gramatika v pořádku

Důvěryhodnost může narušit i ta nejmenší chybička. Návštěvník bude zadávat svůj email, případně další osobní údaje a chyba v gramatice bude stát cenné body.

Nechte si zkontrolovat text i několikrát. Sám nechávám články na blogu kontrolovat a to hlavně zpětně, aby přílišná kontrola nebrzdila samotné zveřejnění.

Nejčastější chyby: tvrdé/měkké i, čárky ve větě, deformované cizí slovo.

4. Využití sociálního důkazu

Sociální důkaz je jedna z manipulačních technik dle sociologa Roberta Cialdiniho (jeho knihu Zbraně vlivu doporučuji), která buduje důvěru. Pokud se správně použije, tak je naprosto v pořádku.

Použijte reálné reference s fotkou a textem, jaký přínos mělo zakoupení zboží nebo služby pro daného člověka. Také využijte sociální sítě, ať pomocí malých boxů „Líbí se mi“ nebo celého okna z Facebooku.

Tip: Malý počet palců může mít naopak negativní vliv na úspěšnost. V počátcích kampaně ji udělejte intenzivnější, abyste sociální důkaz vybudovali.

5. Využití důvěryhodných značek

Další způsob, jak dokázat svou kompetenci a zvýšit důvěru ve stránku, je použití certifikátů, zmínek v novinách, log partnerů, pečetí kvality a certifikátů bezpečnosti stránek (Symantec dříve Verisign, McAfee, Thawte, případně další poskytovatelé SSL certifikátů).

Příklad: Testovali jsme objednávkovou stránku v projektu Radost z prodeje, kde byla jedna důvěryhodná značka (časová záruka) oproti dvěma menším . Ty dvě menší zvýšily počet objednávek o 23 %.

6. Silná výzva k akci

Poté co si návštěvník přečte nadpis přistávací stránky, musí vědět, co má dál dělat. Výzva k akci je v podstatě příkaz.

Zjistěte a otestujte, na co nejvíce návštěvníci stránek slyší a jak na odkazy „call to action“ reagují v souvislosti s Vaším produktem nebo službou. Mohou to být slova jako „nový“, „zdarma“, „teď“, „stáhnout“, „získat“, „objednat“, „začít“ nebo „koupit“.

Příklad výzvy k akci: „Chci získat přistávací stránku“

7. Tlačítko a výzva k akci musí na stránce zaujmout

Když návštěvník dorazí na přistávací stránku, chceme po něm, aby získal více informací než bylo v inzerátu a klikl na tlačítko. Kliknutím na tlačítko měříme efektivitu stránky.

Tlačítko musí být ihned za výzvou k akci nebo ji přímo obsahovat. Je nutné, aby bylo poznat, že to je tlačítko, takže si můžeme pomoci i šipkou ukazující doprava. Tlačítko musí být velké a jasné. Oranžová a žlutá barva tlačítka přitáhne oko návštěvníka a zaujme.

Tip: Grafici budou prosazovat barvy, které doplňují Vaše logo nebo firemní barvy. V případě tlačítka je v pořádku se odchýlit od uniformy. A když se někdo bude hádat a prosazovat svou? Udělejte jednodenní test.

8. Čím méně odkazů tím lépe

V ideálním případě má přistávací stránka pouze jeden odkaz a to je tlačítko. Pokud už na stránce musíte mít další odkazy, dejte jich co nejméně. Každý další odkaz má negativní vliv na statistiky úspěšnosti této stránky.

Hamburger menu

Hamburger menu

Odkazy v menu mají smysl u běžných stránek, firemních prezentací, ale nikoliv v případě reklamních kampaní a prodejních stránek. Na přistávací stránce je ideální použít formu menu v podobě tří čárek (tzv. hambuger menu) podobně jako ji můžete znát z mobilních zařízení – více o tom najdete v anglickém článku Jak mohou hamburger menu zvýšit konverzní poměr.

9. Obrázky nebo video, které podpoří obsah

Zabudování prodejního videa, video referencí klientů nebo fotek produktu má pozitivní vliv na úspěšnost stránky. Obsah musí úzce souviset s texty na stránce a klidně je může pouze zopakovat. Reálný člověk ve videu předává emoce a opět buduje důvěru.

10. Celá stránka je vidět ihned

Návštěvník může ihned vidět, co všechno má k dispozici. Základní kameny stránky, které jsme dnes prošli, musejí být vidět. Je lepší zmenšit video než obětovat prostor pro reference.

Tip: Když potřebujete zobrazit více obsahu, opakujte tlačítko s výzvou akci tak, aby bylo vždy po ruce.

Přistávací stránka v mobilu

Stále častěji jsou využívány mobilní zařízení pro prohlížení stránek. Podle statistik ze srpna 2013 přes 67% uživatelů Facebooku (zdroj Techcrunch) ho používá přes telefon nebo tablet alespoň jednou denně. Reklamu na Googlu nebo Facebooku si můžete omezit, aby se nezobrazovala mobilu. Ale přijdete tak o poměrně velký počet lidí, kteří ji mohou vidět. Nebo optimalizujete svou stránku pro zobrazování na ručních přístrojích. I tak bude konverzní poměr nižší, takže si velmi dobře spočtěte návratnost investice do reklamy.

Příklad přistávacích stránek

Stránka Jsem dobrý šéf společnosti Business Success

Pozvánka na seminář Jsem dobrý šéf společnosti Business Success

Příručka chytrého vozíčkáře společnosti Otto Bock ČR

Příručka chytrého vozíčkáře společnosti
Otto Bock ČR

 

Věřím, že podle těchto 10 základních bodů si nyní dokážete vytvořit vlastní úspěšnou přistávací stránku, která Vám přinese nové zákazníky.

Máte už nějakou zkušenost s přistávacími stránkami?

P. S. Děkuji za Váš palec a plusko.

Zdroje a podklady: blog.performable.com, blog.kissmetrics.com, formstack.com, techcrunch.com

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Josef Kohout napsal:

  Kde je tlačítko „„Chci získat přistávací stránku“ přímo pod tímhle blogem? 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   To je dobrá otázka. Článek může sloužit jako zadání do dodavatele stránek nebo webmastera. V Clipsanu je možné tvořit přistávací stránky s trochu menším omezením. Ta Vaše je také skvělá, hlavně palec nahoru za video http://www.jakrust.cz/cs 🙂

 2. Zuzka Bubelová napsal:

  Dobrý článek, spoustu z toho máme…ale vždycky je co zlepšovat 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za přečtení. Zlepšování je neustálé, hlavně na poli online marketingu 🙂

 3. Tomáš Gřešek napsal:

  Inspirativní článek. I podle mých zkušeností to funguje. Důležité je se neustále zlepšovat a neztratit se v uniformitě.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za reakci Tomáši. Které části stránky věnujete největší pozornost při přípravě?

   1. Tomáš Gřešek napsal:

    Václave, myslím si že to Vaše „desatero“ je vyvážené. Podle mě jde o to, aby to mělo celé kontext a příběh. Stránky musí na „nultý“ pohled upoutat pozornost, pak musí v návštěvníkovi vzbudit zájem tady „pobýt“ a když zákazník začne číst (sledovat video), musí to v něm vyvolat touhu něco zkusit, něco koupit, nebo se sem vrátit. A pak by si měl objednat. Ideální je když stránky ještě doporučí. 🙂 Priorita je tedy – NADPIS – OBRÁZEK (VIDEO) – CALL TO ACTION (FORMULÁŘ) a MOŽNOST SDÍLET.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Skvělé Tomáši, je vidět, že máte velmi dobré zkušenosti. Musím souhlasit, že kontext vytvářený nadpisem má hlavní prioritu. Děkuji za Váš pohled

     1. Tomáš Gřešek napsal:

      Václave, rád čtu Vaše články. Mají hlavu a patu a jsou přínosné pro rozvoj podnikání. Děkuji.

 4. Lucie Lipovská napsal:

  Užitečný článek,díky za něj. Teď jsme dělali tento projekt http://zamekvelkabystrice.cz/. V této fázi nic neprodáváme, ale chystáme si půdu pro soutěž, kterou spustím následně a chceme již takto předem oslovit naše veřejnost. Jak se díváte na využití landing page pro tento druh projektu?Díky za Váš názor.Lucie Lipovská

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Rekonstrukce zámku zní parádně a fotka je moc pěkná 🙂 Docela by mě zajímalo, jak lidé reagují na zadávání emailu, jaký máte konverzní poměr. Osobně bych se více soustředil na soutěž a fotky nechal otevřené. Držím palce

 5. karel zimmermann napsal:

  Dobry den Vaclave,

  Diky Vam za zajimavy clanek. Jen jedna vec me trosku mate. Vzdy pri budovani silneho onpage seo jsem uprednostnoval velke mnoztvi odkazu na dalsi stranky stejne domeny. Je nejaky rozdil v tom co doporucujete pro e-commerce a obsah.web, kde prodavate reklamu? Diky za odpoved. Mejte hezky den

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zdravím Karle, skvělý dotaz. Při budování SEO platí jiná pravidla než při přímé návštěvnosti nebo aktivní reklamě (PPC). Při aktivní reklamě platíte za proklik/návštěvu, takže chcete, aby byla, co největší konverze a nezajímá Vás propojení na ostatní stránky. Při SEO jsou na prvním místě klíčová slova a odkazy a konverzní poměr je až na druhém místě. Je to i z důvodu, že při optimalizaci pro vyhledávače máte malou kontrolu nad tím, na kterou stránku se návštěvník z vyhledávání dostane.
   Věřím, že jsem do toho vnesl trochu světla. Jestli je potřeba více, napište 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.