Jak udělat vlastní webinář krok za krokem – Google Hangouts


Jak udělat vlastní webinář krok za krokem – Google Hangouts

Photo Credit: Gueоrgui cc

Google Hangouts se už nepoužívá, přejděte na aktuální návod.

Jak udělat webinář přes YouTube

Vzdělávání zákazníků vede k vyšším prodejům. Když máte kvalitní a dražší produkt je často nutné předat zákazníkovi dostatek informací, aby mohl udělat rozhodnutí, zda koupí. Velmi efektivní nástroj ke vzdělávání i prodeji je virtuální setkání přes internet nebo také webinář.

Webinář?

Možná jste se s pojmem webinář už setkal/a. Jde o formu semináře, pořádaného online (v reálném čase) přes internet. Pomocí webinářů můžete informovat o novinkách ze svého podnikání, můžete pořádat výukové kurzy nebo semináře. Vzdělávat svůj tým nebo své zákazníky. Výhodou webináře je, že nejste závislí na místě jeho konání, stejně tak jeho účastníci mohou být z různých koutů nejen České republiky, ale také z celého světa. Počet diváků, kteří se zapojí do živého vysílání, není nijak omezen.

V dnešním digitálním světě je řada aplikací, které umožňují vytvořit si svůj vlastní webinář. V minulosti jsem používal placený nástroj jménem GoToWebinar – stál 399$ za měsíc. Když přišel s řešením i Google, bylo jasno. Google nabízí vytvoření živého vysílání zcela zdarma a velice jednoduchým způsobem. Pokud máte svůj účet na Google+, tak jste si již určitě všimli dvou funkcí, Hangout a Hangout On Air. Najdete je v levé části Vaší stránky pod záložkou „Domů“.

Výhodou řešení od Google je navíc to, že divák k připojení a sledování potřebuje pouze počítač a sluchátka nebo reproduktory.

Hangouts videohovory

Photo Credit: jamiefreaky cc

Photo Credit: jamiefreaky cc

Google představil nový způsob skupinové konverzace, kdy můžete chatovat se svými přáteli přes své mobilní telefony, tablety, počítače. Vždy máte přehled, kdo se skupinové konverzace účastní a navíc můžete psát zprávy přátelům, i když nejsou právě připojeni. Videohovorů se může zúčastnit až 10 lidí, a to zcela zdarma!

Tuto funkci můžete využívat i ve všech mobilních telefonech s aplikací Android nebo Apple. V dnešním digitálním světě a online podnikání s nedostatkem času, určitě mají videohovory své místo. Pomocí videohovorů se lépe organizují například pracovní sezení s kolegy. Občas bývá fyzicky nemožné si naplánovat pracovní schůzku s kolegy, když firma má pobočky po celé České republice nebo v zahraničí.

Hangouts On Air – živé vysílání

Funkce Hangout On Air umožňuje vytvořit si své vlastní živé vysílání. Zcela jednoduchým způsobem. Tématem může být například nějaká novinka ve Vašem oboru, sortimentu, můžete pořádat vzdělávací webináře, celorepublikové porady své firmy, atd. Těch témat může být celá řada.

Pokud máte tu možnost, pozvěte jako hosta na webinář nějakého odborníka z Vašeho oboru a nezapomeňte zmínit jeho přítomnost při přípravě pozvánky. Určitě Vaše živé vysílání ozvláštní a přiláká více účastníků. Výhodné je opět to, že i tento host může sedět doma ve své pracovně a nemusí být nutně u Vás. Není potřeba mít ani vlastní webové stránky, protože účastníci mohou webinář sledovat na Google+ i nebo YouTube.

Google navíc automaticky vytváří záznam každého živého vysílání, který pak ukládá na Váš profil na Youtube. Vy se pak můžete rozhodnout, jestli ho ponecháte veřejně dostupný nebo ne.

V dalších řádcích tohoto článku se už budu věnovat pouze živému vysílání.

Bez čeho se neobejdete

Abyste si mohli rozjet vlastní vysílání, potřebujete několik základních věcí:

 1. Počítač (notebook, tablet) případně chytrý telefon iPhone, iPad nebo jiný telefon s operačním systémem Android
 2. Kvalitní a rychlé připojení k internetu (alespoň 1mbit/s)
 3. Webkameru
 4. Sluchátka s mikrofonem
 5. Účet v Google+

… a můžete se pustit do práce.

Krok č. 1 – Připravte si obsah

Photo Credit: Tsahi Levent-Levi cc

Photo Credit: Tsahi Levent-Levi cc

Dopředu si připravte strukturu webináře. Vyhnete se pak tomu, že budete přeskakovat z jednoho tématu do druhého nebo že zapomenete na důležité informace, které by měly určitě zaznít. Těžko si naplánujete každou minutu.

Na začátku by měly zaznít informace o tom, co si mají účastníci z vysílání odnést, co je čeká, jací hosté budou v průběhu vysílání s Vámi. Diváky vyzvěte, ať s Vámi v průběhu komunikují prostřednictvím komentářů, chatu. Motivujte účastníky, aby vydrželi až do konce. Například na konec webináře zařaďte překvapení, losování nějaké soutěže atd. To už je na Vaší fantazii.

Dobrou pomůckou je i prezentace např. v PowerPointu, kdy jednotlivé listy můžete mít viditelné na obrazovce vysílání, účastníci tak před sebou vidí téma, o kterém se momentálně bavíte. A neztratí tak pozornost. Při vysílání můžete také podle potřeby sdílet vlastní obrazovku – pokud ukazujete, jak využít Váš produkt, mohou to účastníci vidět přímo naživo.
Nejen v průběhu, ale i na konci, dejte účastníkům možnost položit dotazy. Vyhraďte si tedy předem i prostor pro jejich zodpovězení.

Krok č. 2 – Dejte o svém vysílání vědět

Photo Credit: David Blackwell. cc

Photo Credit: David Blackwell. cc

Není nic horšího než vysílat sám pro sebe. Na zkoušku možná dobrý, ale jinak ne. Proto je potřeba připravovaný webinář propagovat. Můžete využít:

 • Svoje webové stránky, kde na hlavní stránce v novinkách přidáte informaci o jeho konání a místě, kde ho účastníci najdou. Případně rovnou přidejte kontaktní formulář, aby se zájemci mohli rovnou registrovat. Budete tak mít lepší přehled, jaký je o webinář zájem, a navíc jim pro připomenutí můžete poslat email.
 • Pokud máte profil na některé ze sociálních sítí, kde se pohybují Vaši zákazníci, přidejte tuto informaci také tam. Jestli nevíte, jestli je pro Vás lepší využít Facebook nebo LinkedIn, podívejte se na článek Správná sociální síť pro podnikání.
 • Další možností je rozeslat na svoji databázi kontaktů email o konání živého vysílání.

Krok č. 3 – Základní nastavení

Službu Google Hangout najdete ve svém účtu Google+ na https://plus.google.com/hangouts.

Přihlašte se tedy do svého Google+ profilu, kde v levém menu najdete položku Hangout On Air a klikněte na odkaz „Zahájit Hangout On Air. Nebojte, ještě nezačnete vysílat. 🙂

hangout5

Google Vás nejdříve vyzve k instalaci pluginu (software, který nepracuje samostatně, ale jako doplňkový modul jiné aplikace a rozšiřuje tak její funkčnost).

Dále je potřeba propojit Váš účet na Google+ s účtem na Youtube. Při vytváření profilu na Google+ byl tento účet automaticky vytvořen. Po nainstalování pluginu se Vám na obrazovce objeví výzva k propojení obou účtů, při kterém zadáte své telefonní číslo, na které obdržíte sms s ověřovacím kódem. Po jeho zadání dojde k propojení obou účtů. Celým procesem Vás Google srozumitelně provede, není to nic složitého.

23
Krok č. 4 – Pojmenování přenosu a pozvání hostů

Zvolte si název svého vysílání. Při jeho výběru dbejte na to, aby byl lákavý a hlavně vystihoval obsah webináře. Pokud budete mít ve vysílání nějakého hosta, zadejte jeho email a on obdrží na webinář pozvánku. Host není to samé, co divák. Host má vlastní kameru a může hovořit, takže podmínkou je, že pozvaný host musí mít také vytvořený účet na Google+. Divák nepotřebuje kromě počítače a připojení k internetu vůbec nic.

hangout4

Ikony pozvaných hostů se po jejich připojení objeví ve vytvořeném Hangout okně vpravo dole, a během vysílání můžete libovolně přepínat kliknutím na hosta, který právě hovoří nebo si zvolit automatické přepínání. Je jen na Vás, jakou volbu v přepínání si zvolíte.

Krok č. 5 – Spusťte živý přenos

Po vytvoření přenosu a pozvání hostů, kteří obdrží do emailu pozvánku na tento hangout, můžete začít vysílat.

Malé upozornění: Svoje živé vysílání opravdu potvrďte až v případě, kdy jste skutečně připraveni začít vysílat. Okno můžete mít připravené předem a vyčkávat jen na spuštění. Po kliknutí na „Zahájit vysílání“ se webinář spustí  zhruba po 10 sekundách.

Do živého přenosu máte možnost přidat některé z rozšiřujících aplikací, díky kterým Vám mohou účastníci například pokládat dotazy k probíhajícímu webináři. Tyto funkce najdete v levém sloupci stránky. Podrobněji se podíváme na ty nejužívanější.

Cameraman – díky této funkci můžete skrývat nebo zobrazovat jednotlivé hosty, kteří se účastní Vašeho webináře.

Efekts – pro oživení svého webinář může využít efekty, které se Vám ve vytvořeném okně nabízejí. Od brýlí až po zvukové efekty jako je tleskání (využití např. při realizaci soutěžích ve vysílání).

Otázky a odpovědi – díky této funkci Vám mohou diváci webináře pokládat otázky, na které později budete odpovídat. Tuto funkci je potřeba zapnout před zahájením vysílání. V současné době není možné tuto funkci využít při sledování webináře přes Youtube a zároveň pokud účastníci sledují webinář na chytrém telefonu, nemohou své dotazy pokládat.

Všechny tyto funkce spustíte kliknutím na jejich ikony, v některých případech je potřeba je ještě nastavit, ale je to snadné – Google Vás tímto nastavením intuitivně provede.

V pravém dolním rohu obrazovky vidíte počet těch, kteří webinář sledují a zároveň profily pozvaných hostů. Po klinutí na tlačítko „Zahájení vysílání“ se Vám na obrazovce objeví upozornění o tom, že vysílání je veřejné a bude možné jej vidět jak na Google+, tak na Youtube.

5

Kde mohou účastníci webinář sledovat?

 • na Google+
 • na Youtube
 • na Vašich webových stránkách

Po spuštění vysílání je webinář ihned viditelný na Google+ a zároveň na Youtube. Je tedy jedno, na který odkaz pozvete své účastníky.

Pokud chcete webinář zveřejnit na svých webových stránkách, stačí vložit kód videa přímo do administrace stránek. Podobně jako na stránky vkládáte HTML kód pro video z YouTube nebo Clipsanu. Kód získáte v připraveném vysílacím okně vpravo dole pod nabídkou „link“ a poté zkopírujete „Kód pro vložení videa“. Ten vložíte na své stránky.

6

Diváci pak můžou sledovat webinář přímo na Vašich webových stránkách. Doporučuji vložit pod video formulář na komentáře. Díky němu budou moci návštěvníci webináře pokládat dotazy k tématu například ještě před jeho spuštěním. Možnostem vložení komentářů na Vaše stránky se budu věnovat v některém z dalších článků.

Možnost úpravy záznamu na YouTube

Při vysílání se automaticky vytváří záznam vysílání na Youtube. Máte tak možnost  po skončení živého vysílání s tímto záznamem dále pracovat. Můžete označit, jestli záznam bude veřejně dostupný či nikoliv. To se hodí, pokud nechcete, aby byl veřejně dostupný na YouTube. Potenciální zákazníci tak přijdou na další živé vysílání.

youtube

Záznam můžete i technicky upravovat. Jděte do svého účtu na Youtube, v pravém rohu najdete tlačítko „Nahrát“ a „Správce videí“. Ocitnete se na stránce se všemi videy, které máte pod svým profilem. U každého videa máte tlačítko upravit, díky kterému můžete videa stříhat, vkládat titulky aj.

Drobná rada na závěr

Z vlastní zkušenosti doporučuji založení okna v HangoutOnAir tak s hodinovým předstihem a to i v případě, že už budete mít nějaké to vysílání za sebou. Pokud máte přizvané hosty, je lepší si vyzkoušet jejich připojení, jestli jim vše funguje, jak má. Nějakou chvíli zabere vysvětlování kolegovi po telefonu, jak vše spustit. Po spuštění vysílání už je vše veřejné, tak ať nejste zbytečně překvapeni technickými problémy.

Nyní už nic nebrání k tomu, využít tento marketingový kanál k předání svých znalostí i širší veřejnosti než jen lidem ve svém okolí.

Zbývá jen pozvat na webinář pozvat diváky – tady je praktický postup Efektivní marketingová komunikace před webinářem a po něm. Další užitečné tipy k vylepšení webináře najdete v mém článku Nasloucháním účastníkům webinářů k lepším výsledkům.

Google Hangouts se už nepoužívá, přejděte na aktuální návod.

Jak udělat webinář přes YouTube

Máte vlastní zkušenosti z webinářů? Napište je do komentářů.

P. S. Děkuji za Váš like.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.