Jak vytvořit úspěšné video


4376801881_0a5e628f71_b

Photo Credit: Mr. T in DCcc

Cílem dnešního článku není odkázat vás na profesionály a profesionální placené programy, díky kterým video natočíte a vytvoříte raz dva, ale chceme dát návod těm, kteří nemohou nebo nechtějí pro začátek vynakládat velké výdaje, přesto chtějí sílu video marketingu vyzkoušet pro své podnikání.

Tak hurá na to!

Výběr tématu a příprava natáčení

Sejděte se se svými spolupracovníky (nejlépe s obchodníky, ti jsou v terénu) a vymyslete, co by mohlo být tématem vašeho videa. Na začátku je potřeba zaměřit se na jeho obsah. Co může divákovi přinést? Vžijte se do role diváka, kterému toto video přistálo v jeho emailu, případně který přišel na vaše stránky, a odpovězte si na otázku, zda vám osobně by se líbilo a motivovalo k jeho zhlédnutí, případně nějaké akci (koupi, registraci…).

Pár příkladů témat:

 • ukázka funkčnosti produktu
 • ukázka technologie, kterou vyrábíte své produkty
 • video návody pro užívání
 • ukázka online kurzu, školení, výuky
 • prezentace firmy, prostředí, kanceláří, zákaznického centra
 • video z charitativní akce, které jste se zúčastnili
 • sestřih z team buildingu

Další reálné příklady najdete v článku „Video marketing v podnikání„.

Pokud je potřeba účinkování osob ve videu, najděte „herce“, kteří budou ochotni se natáčení zúčastnit. Vyberte sebe nebo někoho z firmy. Rozhodně si neplaťte žádné profesionály, divák to pozná a nebude vám to věřit. Vyberte lokalitu, kde bude video natočeno, a připravte si scénář. Poslední věc, kterou je nutné udělat, je sehnat potřebné vybavení na natáčení, pokud budete natáčet „živé“ video. V nejhorším případě postačí iPhone, v lepším digitální kamera.

Natáčení videa

Máte v zásadě dvě možnosti, jak video natočit.

První je natáčení „živého“ videa. To budete točit v případě prezentace firmy, video návodu, atd. Taková videa mohou mít průvodce, tzn. člověka, který bude postupně diváka seznamovat s jednotlivými informacemi, předvádět funkčnost výrobku. Tento průvodce může být pro diváka viditelný anebo může být slyšitelný pouze hlas. Záleží na tématu videa.

 

Druhou možností je příprava videa pomocí sdílení obrazovky. Pokud máte k tématu videa vytvořenou například prezentaci v Power Pointu, není nic jednoduššího než z ní vytvořit video. Využít můžete program Camtasia, pomocí něhož lze sdílet obrazovku, a jednotlivé listy můžete doplnit komentářem. Tento program něco stojí, takže určitě využijte možnost otestování zdarma. Tímto způsobem jsme vytvářeli video nápovědu v našem programu Clipsan. Podívejte se, jak to ve výsledku vypadá.

 

Stejně tak můžete vytvořit video, ve kterém svým zákazníkům přiblížíte funkčnost svých produktů. Díky videu dokáží zákazníci například lépe používat váš produkt, nebo se v programech lépe orientovat a získají tak snadno odpovědi na své otázky.

Zveřejnění videa

Natočené video pomocí některého z dostupných programů upravíte, vložíte nadpis, případně závěrečné titulky. Ti zkušenější mohou do videa na pozadí umístit hudbu, vložit přechody. Není to však nezbytně nutné. Opět záleží na tématu videa. Od toho je potřeba se odrazit. Pamatujte na zlaté pravidlo „někdy méně znamená více“. K úpravě videí můžete využít bezplatné i placené nástroje. Pokud máte v počítači operační systém Windows XP, máte k dispozici program Live Movie Maker zdarma.

Natočené video potom můžete nahrát na Youtube, Vimeo nebo další videoservery a zveřejnit tam, kde ho chcete mít.
Pojďme si prakticky ukázat, jak zveřejnit video na svých webových stránkách. Podmínkou je, že máte přístup do redakčního systému vlastních webových stránek. Pokud ne, zašlete odkaz na video správci vašich stránek a on už si s tím určitě poradí.

V případě, že přístup máte, můžete jednoduše video zveřejnit sami. Otevřete si video na Youtube a zkopírujte si URL kód svého videa. Najdete ho pod videem v záložce „sdílení“ a poté „vložit“. Celý kód zkopírujte a vložte ho do stránky, na místo, kde ho chcete mít.

success

Základní doporučení

Nyní zapomeňte na technickou stránku natáčení a přípravy videí. Pojďme se podívat na to, co by video mělo mít, co by mělo obsahovat, jaké by mělo být, aby bylo co nejúspěšnější a splnilo to, co od něj očekáváte.

Nadpis
Stejně tak jako předmět emailu v email marketingu nebo titulek článku na blogu, musí název videa diváka na první pohled motivovat k jeho zhlédnutí. Umístěte do nadpisu klíčová slova, nadpis musí zároveň odrážet obsah videa.

Popis videa
Pokud je to vhodné a možné, popište obsah videa. Tento popis pomůže posunout video výše ve vyhledávačích. Pokud máte video umístěné na webu, napište k němu pár řádek. I tento popis může diváka zaujmout a on si poté video pustí. U videa umístěného na Youtube, doplňte popis videa do „informace o videu“.

Délka videa
Optimální délka je mezi 2-5 minutami. Pokud je potřeba vytvořit video delší, je lépe ho rozdělit na několik dílů. Využijte toho a vytvořte miniseriál. Dlouhá videa totiž většinou nemají takovou úspěšnost. V dnešní uspěchané době každý chce mít všechno honem, honem. I z toho důvodu divák volí video jako snadnou a rychlou cestu k získání informací.

Obsah videa
Nejdůležitější informace je potřeba, aby zazněly ihned na začátku, poté je můžete znovu opakovat. Pokud to téma videa dovolí, vyhněte se dlouhým nezáživným úvodům. Ty vesměs stejně nikoho nezajímají a spíše diváka unudí a odradí od dalšího sledování. Na začátek a a třeba i konec vložte logo své firmy, případně název, kontaktní údaje. Tyto informace opět pomohou vyhledávacím robotům identifikovat a spojit video s vaší společností a zajistí lepší pozici. Navíc pokud máte mezi zákazníky dobré jméno, upozorníte na sebe. Budujete si důvěru u zákazníků.

4481461680_4273d06822_bPropagace videa
Tím, že jste video zveřejnili na svých stránkách, práce nekončí. Video je potřeba propagovat. Umístěte informaci o tom, že jste pro své zákazníky natočili video, na sociální sítě. Konkrétně na Facebook, Google+, Twitter ad. Nezapomeňte také na zpětné odkazy. Napište článek na svůj blog o tom, že jste připravili pro zákazníky video. Připojte vtipnou historku z natáčení.

Závěrem…

Věřím, že tímto článkem jsme vás inspirovali a ukázali, že tvorba vlastního videa není zas až tak složitá a většina ji zvládne. Opět opakuji to, co jsem naznačila už v úvodu. Tento článek není určitě vodítkem pro osvědčené profesionály, měl by sloužit spíše začátečníkům, kteří s natáčením videa váhají, přestože by rádi video na svých stránkách měli.
Netvrdím, že vytváření videa nezabere žádný čas. Hlavně na začátku, než získáte potřebné zkušenosti, bude potřeba nějaký ten čas obětovat. Ale věřte, že se to vyplatí. Je obecně známo, že průměrný návštěvník na internetu shlédne měsíčně zhruba 200 videí, tak proč tuto šanci nevyužít.

Některé firmy se neustále využívání videí brání, tento druh marketingu nepovažují za až tak důležitý. Možná to platí v jejich oboru, ale když to v tomto oboru nikdo nedělá, o to větší pozitivní dopad video bude mít. V dnešní době, kdy je ve většině odvětví vysoká konkurence, je nesmysl nevyužít video marketing k získání konkurenční výhody.
Návštěvníci a určitě i vaši zákazníci rádi sledují videa, tak proč jim touto formou neprezentovat svoji firmu a své produkty?!! Nebuďte sami proti sobě!

Máte nějaké otázky k tvorbě videí? Napište tu svou do komentáře a my odpovíme.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.

Petra Langová

Zákaznická podpora v Clipsan
Petra je absolventkou ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze a rodilá Plzeňačka. V Clipsanu se stará o zákazníky a pomáhá jim, kdykoliv potřebují poradit nebo nasměrovat.

Sdílejte

9 komentářů


 1. larra beri napsal:

  co všechno potřebuju k tvorbě?? (vybavení) ??

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Technicky dobrou kameru (spíš digitální foťák třeba Cannon Mark III nebo iPhone 6 Plus se stabilizací obrazu) a dobrý mikrofon. Buď klopák na oblečení nebo směrový.

 2. Video start napsal:

  Dobrý den, jak by jste prezentovali produktový videa? Existuje nějaký návod?

  Děkuji za odpověď.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Úplně nechápu otázku. Můžete být prosím konkrétní?
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.