Správná sociální síť pro podnikání


social-networks-1

Photo Credit: mendhak cc

Dva největší vyhledávače Google a Seznam. Hned několik sociálních sítí Facebook, Twitter, LinkedIn, FourSquare, Instagram a další. Věnovat se všem zabere neskutečně hodně času a výsledky se nemusí vždy dostavit. Na co se tedy soustředit, abych vynaložil svůj čas efektivně?

Spousta firem je hodně aktivních na Facebooku a výsledek je takový nijaký. Skoro každý chce mít stránky optimalizované pro vyhledávače, ale často je nikdo ani nehledá. Co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému (i když dělá totéž).

Je potřeba si položit dvě zásadní otázky

Co právě dělá ten člověk, který používá tu danou sociální síť nebo vyhledávač?

Důvod proč právě billboardy a různé typy reklamy nefungují, je jednoduchý. Když dělám nějakou činnost, těžko vnímám něco, co s tou činností nesouvisí. Když já jedu autem, věnuji se řízení, posádce, telefonu nebo píšu SMS za jízdy (přiznám se, jenom občas), ale rozhodně nelelkuji po okolí a nehledám Váš billboard. Na ten se s hrdostí koukáte Vy, když si jste ho zaplatil.

Když jste doma, tak neřešíte problémy z práce a když jste v práci, tak nemyslíte na to, co se děje doma. Výjimky samozřejmě existují ať v podobě podnikatelů, kteří nedokáží vypnout, anebo zaměstnanců, kteří svou práci nemají rádi.

Odpověď na otázku, co potenciální zákazník právě dělá, Vám pomůže najít ten správný zdroj návštěvnosti a zájmu nových klientů.

Kdo jsou Vaši zákazníci?

Například prodávám zemědělské stroje. Ten můj traktor si občas koupí kutil z vedlejší vesnice, ale hlavní odběr mám od velkých statků. Má pro mě tedy smysl věnovat se podpoře a marketingu kutilů na Facebooku? V ideálním světě budu psát o tom, jak obdělávat malé pole, jak traktor udržovat a pořádat soutěž o největší bramboru. Ve většině případů je to ztráta peněz, a protože v podnikání se všechno měří na peníze, nemá publikování na Facebooku pro tuto cílovou skupinu  smysl.

Majitelé firem na sociálních sítích nejsou, nemají na to čas a proto nedokáží investice do internetu uchopit. Ale každé ráno jezdí kolem billboardu, tak je důležitý. Ale majitel firmy není to samé co zákazník.

Facebook – skoro pro všechny

Už dávno není Facebook pouze doménou teenagerů. Naučily se ho využívat i firmy a získávají na něm kontakty, případně rovnou nové zákazníky.

Co dělá uživatel Facebooku?

Na Facebook lidé chodí utrácet čas. V práci, když chci vypnout a nemyslet na tlak od šéfa. Doma zase lidé sledují, co se kde děje, kdo kde byl, pročítají příspěvky, sbírají inspiraci, kam vyrazit, sledují jaké akce a soutěže někdo připravil. Rozhodně nejsou v módu nakupování, ale zábavy, lelkování. Rychle těkají, nečtou a spíše se zajímají o zábavu.

Jsou Vaši zákazníci na Facebooku?

Photo Credit: Poster Boy NYC v cc

Photo Credit: Poster Boy NYC v cc

Skoro každý má v dnešní době profil na Facebooku, proto je to jeden z nejoblíbenějších a nejlevnějších marketingových nástrojů na podporu Vaší propagace a reklamy. Ovšem i Facebook přináší různá úskalí. Než vynaložíte svůj čas do budování profilu na Facebooku a vytváření příspěvků a oslovování svých potenciálních zákazníků, měli byste se zamyslet, jestli je to opravdu ta správná volba sdílení volastní propagace. Protože co funguje sousedovi, nemusí fungovat Vám.

Lidé na Facebooku hledají inspiraci, zábavu a nápady, chtějí se dělit s ostatními o zážitky a zkušenostmi. Nechci se někoho dotknout, ale ne každá firma a produkt se hodí do tohoto prostředí.

Položme si otázku, jestli právě Váš produkt nebo značka jsou vhodné k propagaci na Facebooku nebo bude lepší využít jinou sociální síť – vhodnější a bližší Vašemu podnikání. Je-li Vaším produktem například lepidlo, odpověď na otázku vhodnosti bude nejšpíše znít, že ne. Když je Vaším oborem gastronomie nebo jsou Vaše výrobky něčím originální, tak ano. Facebook je o fotkách, nápadech a zajímavém čtení, co se kde událo, co proběhlo nebo co se bude konat.

Facebook bude skvěle fungovat

firmám, které jsou na internetu hodně aktivní. Tady je pár příkladů, co na Facebooku dobře funguje.

rosana facebook

Společnost Rosana dodává pitnou vodu v aquabarech nejen do firem, ale také do domácností. Na svém facebookovském profilu nabízejí různé akce a soutěže a díky nim získávají nové zákazníky svých produktů.

simandlová

Výživová poradkyně Lenka Šimandlová na Facebook pravidelně vkládá recepty zdravé výživy a odkazuje na své příspěvky na blogu.

horse

Facebook skvěle funguje firmě Horsefeathers – oblečení na volný pro mladé, která si hodně příznivců získala svými příspěvky a pořádáním soutěží.

supa

Moc Facebooku k nalákání nových zákazníků umí také využívat malá plzeňská polévkárna Supa Supa, která každý den pravidelně vystavuje denní jídelníček.

Kreativní Instagram

Na sociální síti Instagram jde jen o sdílení fotografií. Díky jednoduché aplikaci v mobilních telefonech dokáže každý ze zcela obyčejné fotografie vytvořit něco jedinečného a krásného. Lidé podobně jako na Facebooku dávají lajky (zdvižené palce nahradilo červené srdce), přidávají komentáře a sledují Vás.

Asi nikoho nepřekvapí, kolik lidí ho již využívá ke své propagaci. Jedny z prvních byli například Nike a Adidas. Ale vraťme se zpátky na zem. Nemusíte být celosvětově známá firma, abyste využili Instagram ke své propagaci.

instagram

Časopis Boardmag ke své reklamě vedle Facebooku i Instagram.

Fotí se Vaši klienti s Vašimi produkty?

Jestli ano, tak je začněte sledovat a motivovat na Instagramu. Hezká fotka jídla z restaurace určitě vzbudí zájem o její návštěvu. Na rozdíl od Facebooku, který nabízí více možností propagace a hlavně placených reklamních kampaní, je Instagram stále jen malou pomůckou.

Vše o Pinterestu

Pinterest si je hodně podobný s Instagramem, jedná se o podobnou marketingovou pomůcku. I na této sociální síti přispíváte jen fotografiemi a krátkými popisky. Na rozdíl o Instagramu, zde si můžete vybrat rovnou skupinu, do které budete svými fotografiemi přispívat. Můžete si vybrat, co Vás zajímá a je Vám i produktu nebo službě blízké. Od receptů, výroby šperků, rekonstrukce koupelen až po restaurování starožitného nábytku.

pinterest

Plzeňská návrhářka šperků TikŤakJinak je na Pinterestu jako doma.

 

Pinterest bude skvěle fungovat

firmám dodávající design nebo služby, které dělají svět krásnější. Kuchyňská studia, architekti, designéři, aranžéři, ale i tvůrci nebo dodavatelé oblečení, modních doplňků. Pokud je Vaším hlavním zákazníkem žena, tak Pinterest je Vaše první volba.

Foursquare – v živém světě

Nejedná se přímo o sociální síť, jde spíše o hru, ve které její hráči třeba navštíví svoji oblíbenou restauraci a prostřednictvím svého chytrého mobilního telefonu označí, že se v restauraci právě nachází. Dají tzv. CHECK-IN. Za každý CHECK-IN získají určitý počet bodů a díky nim můžou získat od provozovatele restaurace např. zákusek zdarma.

Co dělá uživatel Foursquare?

Je na ulici nebo se chystá vyrazit do města, drží v ruce svůj telefon a hledá, kde to žije nebo kam se vydá. Foursquare mu nabízí oblíbená místa a místa se speciální nabídkou pro uživatele této sociální sítě.

Když vaříte dobrou kávu, lidé k Vám do kavárny budou rádi chodit, podělí se o to se svými přáteli a budou mezi sebou soupeřit, kdo získá více bodů. Navíc se mohou u Vás vyfotit, přidat svůj názor a tyto jejich reference se budou potom objevovat u Vašeho místa.

foursquare1

Jsou Vaši zákazníci na Foursquare?

Lidé do 40 let jsou na této sociální síti více aktivní. Nutnost je mít chytrý telefon jako iPhone nebo Android a ten má stále více lidí. Starší generace a lidi orientované na efektivitu tady moc nečekejte.

Foursquare bude skvěle fungovat,

pokud jste majitelem restaurace, kavárny, baru, místa, kde si setkávají lidé a baví se. Je už skoro stoprocentní, že Váš podnik na Foursquare někdo zanesl. Tuhle sociální síť mohou využít i majitelé kamenných prodejen, knihkupectví, kadeřníci, fitka atd.

Technologický Twitter

Jde o hodně specifickou síť, kde se pohybují hlavně ajťáci, markeťáci. Je to síť více osobní než profesní, je postavená na osobní značce, ne na značce firmy. Pokud tedy nenabízíte produkt, který je vhodný pro tuto skupinu zákazníků, nemá cenu Twitteru věnovat čas a energii. V tomhle případě si pouze vytvořte profil a dejte do něj odkaz na své stránky.

Co dělá uživatel na Twitteru

Uživatel Twitteru sleduje zajímavé lidi a využívá ho hlavně ke komunikaci s ostatními. Často zde lidé pokládají otázky a očekávají, že jim jejich následovníci pomůžou.

Twitter bude skvěle fungovat

firmám, které cílí na nové technologie a marketing. Začněte tím, že si na Twitteru zadáte jméno své firmy. Pokud někoho naleznete, můžete s ním začít krátkou a rychlou komunikaci. Je možné, že si na odpověď počkáte i několik dní, ale často můžete začít zajímavý rozhovor.

twitter

LinkedIn pro firemní prodej

Uživatelé se na LinkedIn sdružují do různých profesních skupin, sdělují si mezi sebou zkušenosti, vkládají své prezentace, odborné materiály. Na LinkedIn je také možnost vložit si svůj životopis, pečlivě vyplnit osobní profil a můžete zde najít i vysněné pracovní místo. Pokud právě pro tyto uživatele máte něco, co jim bude přínosem, sem s tím.

Linked In bude skvěle fungovat

firmám, které se zabývají firemním vzděláváním, personálním agenturám, dodavatelům software pro firmy, tvůrcům internetových stránek.

Např. firma Business Success školí manažery, zaměstnance, pomáhá společnostem s firemními procesy. LinkedIn využívá nejen ke své propagaci, ale také jejím prostřednictvím získává další účastníky svých seminářů.

success 1

Photo Credit: dno1967b cc

Photo Credit: dno1967b cc

Kam se tedy vydat?

Nečekejte, až najdou zákazníci Vás. Jděte jim naproti. Najděte na internetu místa, kde se nacházejí, setkávají, komunikují mezi sebou a tam nabídněte své služby. Jděte pouze tam, kam to má smysl.

Když se budete věnovat jedné síti, najdete si své zákazníky a oni se sami budou postupně rozšiřovat. Nejdelší jsou začátky než získáte první desítky nebo stovky posluchačů. Je potřeba vydržet a nenechat se svést neustálými novinkami.

Další směr může být vydat se na jinou síť, než na které je Vaše konkurence. Jednak jí nebudete věnovat tolik pozornosti sám a druhak se nebudete přetahovat o pozornost Vašich sledujících.

Máte svůj oblíbený kanál, kam směřujete propagaci?

P. S. Tlačím více Google+, takže budu vděčný za Vaše plusko.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

2 komentáře


  1. wvtesa napsal:

    Perfektní k zamyšlení.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

      Děkuji za komentář 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.