Nástrahy nákupu databáze emailových adres


nakup-databaze

Nejméně jednou týdně mi do emailové schránky přijde nabídka obeslání databáze s více jak 500.000 emailovými adresami. Na stránkách se to hemží inzeráty, které slibují legální databázi emailů. Za velmi malé peníze. Co nás čeká, pokud po této zkratce sáhneme? Hrozí nám něco?

Jsou dva případy, kdy se firmy rozhodnou zatnout zuby a vyplatit několik tisíc korun za databázi emailových kontaktů. V prvním případě jde o někoho, kdo je na začátku zkoumání email marketingu. Někde vidí video, jak ten a onen vydělal miliony posíláním emailů, a řekne si „To chci také“. A nejjednodušší cesta je koupit hodně moc adres a na ty poslat svou nabídku. Faktura je zaplacená hned druhý den a adresy jsou jeho napořád.

Bohužel neznám nikoho, komu by taková cesta fungovala. Ale o tom dále.

Druhý případ je méně častý. Když se firmě nebo podnikateli nedaří, začne sahat po všech možných způsobech, jak získat nové zakázky nebo objednávky. To je pochopitelné. Na bankovním účtu je tak akorát na zaplacení bankovních poplatků, splatnost faktur od dodavatelů se kvapem blíží a stávající zákazníci jako na potvoru zrovna nic nepotřebují. Možná takovou situaci znáte. Je nepříjemná a člověk v ní dokáže reagovat zkratkovitě, což se většinou nevyplácí.

Ať už je motiv rozhodnutí koupit databázi kontaktů jakýkoliv, má své následky. Pojďme se na ně podívat.

Emailové databáze vznikají pochybnými praktikami

Zajímali jste se někdy, jak je možné, že v době, kdy se lidé bouří proti praktikám Facebooku na invazi do soukromí, a kdy si firmy rozmýšlejí, jestli svá data svěří gigantovi jako je Google, má někdo databázi, která obsahuje 500.000 nebo dokonce 975.000 emailů?

Větší databáze může „vzniknout“ třeba tak, že nějaká firma propouští a jeden z jejích zaměstnanců je nespokojený. Vyexportovat a stáhnout si seznam emailových adres je jednoduché. Pak je stačí nahrát na USB a odnést ke svému novému zaměstnavateli nebo ho začít nabízet na uzavřených fórech za úplatu. Ano, je to krádež. Ale to nikdo veřejně nepřizná. A původní firma na to často ani nepřijde.

Měl jsem klienta, kterému se taková nepříjemnost stala a to, že k ní došlo, zjistil následovně: Už při tvorbě databáze zkoušel zasílání emailů na různé adresy a některé si k tomu účelu založil a byly zcela neveřejné. Když mu začaly chodit nevyžádané emaily na všechny tyto adresy, tak začal pátrat po odesílateli a během několika dní ho našel. Pak jen stačilo spojit čas, obsah zprávy a člověka, který k datům měl přístup a voilà, dotyčný měl na krku policejní stíhání.

Photo Credit: baboon™ cc

Photo Credit: baboon™ cc

Další způsob je získávání veřejných adres pomocí robotů. Robot je krátký prográmek, který projde webovou stránku a získá z ní emailovou adresu. Pro mladého programátora není žádný problém takový prográmek napsat. Stránky, které jsou často tímto způsobem skenované, jsou například Lide.cz, Bazos.cz nebo firemní databáze. S trochou vůle lze nabourat jakoukoliv stránku, na které člověk najde údaje i ručně. Opět zcela nelegální způsob „získání“ emailových kontaktů.

Už jste se někdy zúčastnili soutěže o exotickou dovolenou či iPad? Existují podvodné stránky, které to slibují. Zadáte emailovou adresu a pak čekáte na možnou výhru. Samozřejmě žádný iPad pro nikoho nikde připraven není. Ale tvůrce stránky má Váš email a může s ním dělat, co chce, protože v podmínkách soutěže (které nikdo nečte) to bylo uvedeno. Na druhou stranu existují soutěže, které jsou naprosto v pořádku. Pouze dejte pozor, kdo tu soutěž pořádá, a zeptejte se, proč ji pořádá.

Prodejci databází jsou podvodníci

Lidé, kteří inzeráty s emailovými databázemi připravují, sázejí na to, že se začátečník v oboru nevyzná. Mohou slíbit v podstatě cokoliv, protože ví, že je nikdo nebude zpětně vyrušovat. A kdyby vyrušoval, tak jsou připraveny výmluvy typu „Poslal jste špatný email“, „Použil jste špatný server“ nebo „Je možné, že několik uživatelů už své schránky zrušilo“. Prostě chyba je u Vás a ne u něj. Na takové výmluvy nachází protiargumenty těžko i odborník. K soudu nedojde, protože Vám těch pár tisíc za ty trable stejně nestojí.

Photo Credit: bark cc

Photo Credit: bark cc

Dostala se mi do ruky smlouva, kde jakýsi mladík z Moravy nabízí databázi. Dokonce i dává záruku, že v případě, kdy se ukáže neplatnost databáze, zaplatí penále v řádu desetitisíců. Co ve smlouvě chybí je jeho IČO. Dále uvádí, že emailové adresy získal legálně ze dvou stránek, které vypadají na papíře dobře. Když jsme je zadali do prohlížeče, tak neexistovaly.

Jak poznáte podvodníka? U emailů chybí jakékoliv další údaje jako je jméno, přezdívka apod. U emailu chybí čas, kdy se adresa získala a IP adresa počítače, ze kterého byla registrována. Když s někým takovým budete jednat, buďte s ním v kontaktu (telefonickém) alespoň pětkrát před podpisem smlouvy nebo zasláním peněz. Získejte reference a ty si ověřte.

Důvěryhodní poskytovatelé email marketingu s Vámi nebudou spolupracovat

Je chybou si myslet, že poskytovatelům emailových nástrojů je jedno, komu emaily posíláte. Myslíte si, že jim stačí pouze to, že jim pravidelně každý měsíc uhradíte fakturu za jejich služby a pak si můžete dělat, co chcete? Omyl. Tedy alespoň u těch kvalitních. My v Clipsanu zakazujeme zasílání emailů na zakoupené, zapůjčené seznamy nebo i seznamy třetích stran. I ostatní ve svých obchodních podmínkách mají ustanovení, že nesmíte rozesílat nevyžádanou poštu. Pokud toto obejdete, většinou se na to stejně přijde (když ne okamžitě, tak velmi brzy) – poskytovatelé s Vámi ukončí spolupráci a mohou vymáhat penále. Jde totiž také o reputaci celého email marketingového průmyslu.

Lidé ze zakoupeného seznamu Vás neznají

Emailový kontakt od Vás žádnou zprávu nečeká a najednou „bing“ z ničeho nic je tady email s nabídkou. Asi každý z nás už dostal celou řádku nevyžádaných emailů. A to jak do pracovní tak osobní emailové schránky. Sáhněte si do paměti, kolik takto zaslaných nabídek jste využili? Spíše naopak, naštveme se, smažeme email a jméno odesílatele nám zůstane v té části hlavy, kam ukládáme negativní vzpomínky. Chcete, aby si zákazníci takto pamatovali Vaši firmu?

Odesláním emailů si ničíte svou reputaci

Emaily jsou nejčastěji odesílány přes servery. Každý z nich má svou IP adresu a ta má své skóre kvality. Společnost Return Path, která sleduje doručování emailů po celém světě, vytvořila službu SenderScore, která monitoruje právě kvalitu.

senderscore

Skóre kvality sleduje několik ukazatelů jako hlášení spamu, doručování do schránek a také emaily, které se vracejí, protože schránka neexistuje (anglicky bounce). Když začnete zasílat nevyžádané emaily, skóre kvality jde dolů a poskytovatelé emailových schránek a internetu začínají blokovat Vaše zprávy.

Nakoupené seznamy obsahují spamové pasti

Spamové pasti (anglicky spamtrap) jsou úmyslně vytvořené emailové adresy, které nejsou zakládány ke komunikaci, ale pro nalákání spammerů. Stejně tak můžou být spamovou pastí i emaily, které jsou neaktivní po delší dobu. Tyto pasti vytvářejí úmyslně sami provozovatelé poštovních služeb jako Google, Seznam, Centrum ad. Pokud svůj nabídkový email zašlete na jednu z těchto pastí, registrují to a vnitřně si odesílatele vyhodnotí jako spammera a buď email úplně blokují nebo ho zařadí rovnou do nevyžádané pošty.

Emaily stejně nedorazí do doručené pošty

Když zašlete z nové domény email na tisíce schránek, okamžitě to je zachyceno v monitorování jako podezřelé. A zpráva putuje do složky nevyžádané pošty. Záleží na nastavení každého z poskytovatele emailové schránky nebo nastavení firemního spam filtru.

Photo Credit: Inverness Trucker cc

Photo Credit: Inverness Trucker cc

Tyto filtry kontrolují každý příchozí email, analyzují např. jeho text, emailovou adresu, ze které byl odeslán, a další faktory. Pokud například u Vámi odesílaného emailu, který je obchodním sdělením, viditelně neumístíte odkaz na odhlášení z dalšího odběru, může Váš email skončit obratem ve spamu.

Většina poskytovatelů emailových schránek se věnuje vývoji nejrůznějších filtrů. Některé filtry jsou známé a nějaké jsou tajné. Např. je velmi jednoduché měřit, jak dlouho email čtete, jestli se v něm pohybujete nebo jestli si zapnete obrázky nebo ne.

Spustíte černou komunikaci o své značce

Jak jsem už uvedl, zprávy se na internetu šíří rychlostí blesku. Velice rychle – a v případě Facebooku nebo jiných sociálních sítí i velice snadno – se začne šířit informace o tom, že posíláte spam a je potřeba si na Vaši nabídku dát pozor. Kromě Facebooku či ostatních sociálních sítí může například konkurence využít Vašeho prohřešku a na svůj blog napsat pár informací o zkušenosti s Vašimi taktikami. Takový článek z vyhledávače jen tak nedostanete.

Dostanete pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů

Pokud si myslíte, že pokud posíláte SPAM a nikdo si toho nevšimne, mýlíte se. Stačí, aby se jeden jediný příjemce z Vaší databáze, kterému jste tento nevyžádaný email poslali, naštval a o problém máte postaráno. Takový člověk, který tento email obdrží, má právo podat stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů. Jeho pracovníci potom dorazí na kontrolu do firmy a budou požadovat potvrzení o tom, že tento příjemce dal souhlas se zasíláním obchodních sdělení. Pokud tuto skutečnost nedoložíte, zahájí s Vámi právní řízení, na jehož konci je tučná pokuta. U právnických osob to může být až 10 000 000 Kč, fyzické osoby zaplatí maximálně 100 000 Kč. Stojí tedy takový přístup za to?

Photo Credit: B Rosen cc

Photo Credit: B Rosen cc

Jeden příklad z praxe je dokonce z nedávné doby – v březnu 2014 Úřad pro ochranu osobních údajů uložil společnosti eMarketing CZ za šíření nevyžádaných obchodních sdělení pokutu ve výši 480 000 Kč . Přečtěte si tiskovou zprávu.

5 z 5 lidí říká, že se to nevyplatilo

Při své práci okolo online marketingu jsem se potkal s několika lidmi, kteří chtěli připravit odesílání na neuvěřitelně velké databáze. Všechny jsem odmítl. Když jsem se jich později ptal, jak to dopadlo, dostal jsem vyhýbavé odpovědi. „Ah, nešlo to tak, jak jsem čekal„. „Ten email marketing nefunguje„. „My jsme to vlastně ani neměřili, ale poslechni si tuhle novinku…„. „Já se teď věnuji něčemu jinému.“ (Hm, slyšel jsem, že ruleta je také výhodná.). Všichni se shodují na tom, že by do toho znovu nešli. Ale dopředu měli oči zaslepené rychlým výsledkem bez práce.

Sám jsem pro několik různých projektů vyzkoušel také několik různých služeb z Čech a Slovenska, které odešlou email všem, které mají ve své databázi, ale kterou Vám nedají k dispozici. Pouze přivedou návštěvníky na Vaše internetové stránky. Ti často i dorazí. Ale nenakoupí. Ani hned, ani později, i když si je zachytíte do své databáze. Ptáte se proč? Pravý důvod neznám, ale něco mi říká, že člověk, který klikne na každý email, který mu přijde do schránky, asi nebude úplně bonitní.

Jak tedy získat databázi emailových kontaktů

Asi se shodneme, že posílání nevyžádaných emailů není ten správný způsob, jakým Vaše podnikání poroste. Tyto nástroje používají amatéři a lidé, kteří chtějí rychle zbohatnout a přitom nepracovat.

Marketingový guru Seth Godin na to téma píše „Interakce se málokdy dějí s lidmi, kterým nedůvěřujeme“. Tvorba vlastní emailové databáze je zdlouhavá, nevznikne ze dne na den, ale přinese Vám daleko více než jednorázový obchod. Dáte si dohromady marketing ve firmě. Zjistíte, co ve Vašem oboru funguje a co nefunguje, na co lidé reagují a na co ne. Tohle Vám nikdo dopředu neřekne.

Photo Credit: CJS*64 cc

Photo Credit: CJS*64 cc

Pokud tedy začínáte od nuly, mám pro Vás pár tipů, jak začít správně:

 1. Registrujte se k poskytovali email marketingu.
 2. Vytvořte si formulář na sběr emailů.
 3. Vložte formulář do stránek a vytvořte první kousek informací ze svého oboru, které budou lidi zajímat.
 4. Ozvěte se svým starším zákazníkům a zaktivujte všechny kontakty na lidi, kteří u Vás kdy poptávali. Dejte jim možnost přihlásit se k odběru novinek z Vaší firmy.
 5. Pošlete první emailový zpravodaj, ale pozor – neměl by to být prodejní email. 🙂

Email marketing je jedním z nejefektivnějších nástrojů online marketingu. Více článků na tohle téma najdete na našem blogu pod kategorií email marketing. Třeba 25 chytrých způsobů, jak mít více kontaktů pro email marketing nebo Jak začít s email marketingem.

A jaké jsou Vaše zkušenosti s nevyžádanou poštou? Napište mi do komentářů.

P. S. Registrujte se k odběru dalších informací o email marketingu.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

15 komentářů


 1. Jarek Jesenský napsal:

  Děkuji Vám za vše řešící článek, nabídku na databázi jsem už také několikrát obdržel, a pochopitelně, že za tu cenu velmi láká to jen vyzkoušet, a urychlit si tak cestu k budování vlastní databáze.
  Protože mi tu databázi mladí „podnikatelé“ i se smlouvou o „legálnosti“ poslali, pak mi nebyli schopni doložit totožnost a přestali komunikovat, získal jsem ji nakonec zcela zdarma :-).

  Nechcete Váš článek rozšířit o reálný pokus, jak obeslání takové databáze dopadne? 😉
  Samozřejmě něco solidního (ne podvodné nabídky), s možností odhlášení, s postupným rozesíláním třeba v průběhu měsíce, atd.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zajímavá zkušenost Jarku:) Reálný pokus spamování? Asi by to bylo zajímavé, ale nechci se tímto profilovat. Mě stačí výsledky, kdy se odešle email na databázi „500.000“ aktivních uživatelů, klikne jich necelých 5.000 a nakoupít jednotky.

  2. Petr Popek napsal:

   Jarku zkušenost po odeslání kampaně na 300 000 emailů „legálně zakoupené databáze“. Desítky naštvaných emailů v prvních minutách rozesílání, telefonáty na technickou podporu služby.

   Několik podaných žalob v následujících dnech, smazaný účet zákazníka a ban jeho emailových adres, IČ a jména pro další možné přihlášení.

   Pracoval jsem tenkrát na technické podpoře jedné služby pro rozesílání hromadné korespondence. Zákazník si rozesílku zaplatil a vše dělal se svým nejlepším vědomím a svědomím i přes varování.

   Tenkrát se poskytovatel služby nechal uchlácholit certifikátem dodaným k databázi a smlouvou, ve které bylo „kontakty souhlasí s odesíláním marketingových sdělení 3. stran“.

   1. Misojogi napsal:

    velmi spravne az na to ze ja nevolam na technicku podporu ale priamo tomu kto ma z toho uzitok cize napriklad riaditelovi hotela ci veducemu predajne, prevadzky apod
    Uz som zazil ospravedlnenie ze dodavatelska firma slubila marketing ale ze netusil ze to takto spravia cez spam

    nabuduce zavolam aj na technicku podporu aj koncovemu zakaznikovi,pripadne pojdem za tym clovekom osobne si to vydiskutovat ….
    a dam si zalezit na tom aby si to na buduce dotycny rozmyslel …. urobim vsetko preto ….
    a ked nas takto bude viac, tak sa dotycny nedoplati pokut a skrachuje … a tak mu treba

  3. Misojogi napsal:

   Stoji Vam to za to ked si Vas kopec ludi vyberie ako terc svojej zurivosti ?
   a ked si nedate povedat na prvykrat tak este pritvrdia?
   Nahraju si telefonicky rozhovory s Vami a podaju na Vas zalobu ? alebo trestne oznamenie za porusovanie zakona?

   Ked mi spamery poslu nezmysly anglicky tak to mazem automaticky, ale to nemam problem rozlisit
   ale aby som este riesil aj slovenske spamy tak to teda urcite nie !!!!

   1. Jarek Jesenský napsal:

    Nechápu, proč tohle píšete mně?

    Nikdy jsem nikde neřekl, že chci ve svůj prospěch rozesílat spam, naopak každý opakovaný nerelevantní spam tvrdě řeším.

 2. David Řezáč napsal:

  Skvěle sepsaný článek, díky za něj! S dovolením sdílím dále v seznamu českých článků o emailingu 🙂
  http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/22/

 3. Martin CK napsal:

  Asi najlepšie spravený článok na tému prečo nekupovať databázy emailov. Nemôžem sa zbaviť spamu. Spamujú mi môj blog a schránku, ktorú tam uvádzam. Venujem sa portálu o cestovaní a nie som firma.

  Tento článok by mal byť doplnením článku https://zn.sk/preco-urcite-nekupovat-databazy-emailovych-adries-pozor/- preto dávam do komentára odkaz na tento článok tam. Navzájom sa dopĺňajú. Čo chcú tie firmy docieliť? Aby ich ľudia ešte viac nenávideli, keď si robia reklamu takto? Prosím vás aký je zaručený postup toho, aby sa zastavilo posielanie spamu? Aby prestali? Stále mi chodí nejaký spam na náradie s odkazom na ODHLÁSENIE, ale nikdy to neodhlási, lebo chodia spamy ďalej.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Martine a přeji nadále zdravý pohled na věc 🙂

 4. Misojogi napsal:

  Konecne rozumne napisany clanok a rozumne nazory na tuto temu
  spam mi lezie uz hore krkom
  uz som par ludom zavolal a vynadal im(slovenske firmy) ze ako si opovazuju posielat mi spam a verte ze si ten telefonat nedali za klobuk
  a na par firem som uz postval urad pre ochranu osobnych udajov a COI
  netusim ako to vysvetlili uradnym osobym, ale mne COI a UOOU dali informaciu ze dotycni naozaj nemali odo mna suhlas
  predpokladam ze to riesili pokutou

  a zname maily typu „enlargement your pennis“ uz ani neriesim …

  nastve aj to ked sa prihlasim do jednej firmy na zdielanie mailov a ona to odovzda sesterskej organizacii – takze som kupoval sviecka do auta a chodili im najprv informacie na veci do auta co som akceptoval, kedze som s tym suhlasil
  ale po roku zacali zcista jasna chodit ponuky na zakupenia damskej bielizne a to ma dozralo aj ked to bola pobocka firmy (s inym nazvom takze najprv som sa stazoval na spam) kde som kupoval sviecky na auto
  mali to teda pravne osetrene, ale moje nadsenie si takto rozhodne neziskali, kedze nie som fetisista – v podstate ma tym urazili

  1. Misojogi napsal:

   dobre vie vytocit aj zdovodnenie
   „ved sa predsa mozete odhlasit“, co ale znamena ze dotycny Vas donucuje sa odhlasit (a tak potvrdit ze ide o realne pouzivany mail) a navyse Vas uz aj tak obtazuje bez Vasho suhlasu

   1. Lubo napsal:

    Podobne zacali aj telefonicke spamy. Tie zatial nikto neriesi.

  2. Lubo napsal:

   UOOU to moze riesit len ak ste dostali spam ako obcan. Ak ste to dostali na firemnu adresu, tak je to mimo kompetencii UOOU. Ako obcan mate pravo nesuhlasit s poskytnutim vasej adresy inym firmam. Samozrejme, nemyslim tym nakup tovaru a oznamenie vasich OU dorucovacej firme. Pri nakupe tovaru sa suhlas so spracuvani OU nevyzaduje. Nesmie sa kombinovat so suhlasom na zasielanie reklamy (tam suhlas je potrebny)..

 5. Lubo napsal:

  Ono je to problem. Urad na ochranu osobnych udajov riesi problem
  spracuvania osobnych udajov, t.j. osob, obcanov. Nie firemnych udajov.
  Ak firma posle spam na 100 000 firemnych adries, prijemcovia mozu len
  nadavat. UOOU (Urad na ochranu osobnych udajov) to neriesi – nie je to v
  jeho kompetencii. Ak sa vyskytne medzi prijemcami jediny obcan a poda podnet na UOOU, tak UOOU zacne pripad riesit. Problematikou ochrany osobnych udajov sa dlhodobo zaoberam, takze viem, o com pisem. Stretavam sa aj s nekalymi praktikami serioznych e-shopov, ktore si ani neuvedomuju, ze porusuju zakon. Samozrejme, najhorsie je, ak je spamer podvodnik uz od zaciatku. Vtedy svoju podvodnicku cinnost presunie do napr. USA (server). V takom pripade ani UOOU a ani SOI nebudu nic riesit, lebo je to mimo ich kompetencie. Ak spamer zacne posielat spamy z vzdy novych adries, vytvorenych na gmail serveri, prijemca nema sancu. Tak sa posielaju spamy o fantastickej lopate, o pripapravku, ktory znizi spotrebu paliv o 20% alebo o zariadeni, ktore znizi spotrebu elektriny o 10% kompenzaciou ucinnika. Su to vsetko ezmysly, s cielom vylakat peniaze. Stranka neobsahuje informacie o predajcovi, len objednavaci formular. Jedina obrana proti takymto spamom je mazanie. Vsetky ine pokusy su zbytocne a neucinne.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za pohled ze strany příjemce.
   Problém je v poptávce ze strany podnikatelů, kteří si myslí, že spamováním něco vydělají. No opak je pravdou 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.