Placená reklama na Facebooku? 100 Kč a rozdíl je obrovský


blog-fb-100
Photo Credit: Ksayer1 cc
Snažíte se mít co největší počet fanoušků, dostávat „lajky“ a získávat komentáře k příspěvkům. Každý den a pravidelně vystavujete příspěvky na profilu své firmy nebo značky… Najednou zjistíte, že klesá počet lidí, kteří se na ně dívají.

Na vině je samotný Facebook, který sám přiznal, že se velikost dosahu u neplacených příspěvků bude stále snižovat. To je bohužel smutná realita, ale nemusíte klesat na mysli. Sami jsme se přesvědčili, že za poplatek třeba jen 5 $ (100 Kč) na vybraný příspěvek dosáhneme neuvěřitelného nárůstu dosahu oproti dřívějším nepodporovaným příspěvkům.

Sami jsme vytvořili test se svými příspěvky a ukážeme Vám, že podporovat vybrané příspěvky má občas smysl. Jejich dosah je totiž obrovský. Dokážete tak oslovit a zaujmout spoustu lidí.

Naše startovní pozice byla 101 fanoušků na stránce, po skončení testu jich bylo 105.

Žádný velký rozdíl, že?

Zato v našem CRM systému máme 54 nových kontaktů. A stačily nám k tomu 2 dny a investice 16 $ (320 Kč). Možná jsou to pro Vás malá čísla – pokud máte startovní čáru výše než my, může být Váš výsledek několikanásobně vyšší.

A teď se podívejte, jak vypadal test, který u nás ve firmě provedla Tereza Hofreitrová.

Propagace článku na Facebookovém profilu

Tento způsob propagace je velmi jednoduchý – u každého příspěvku máte modré tlačítko „Podpořit příspěvek”. Zvolíte si rozpočet a necháte to celé na Facebooku. Prostě zapnete autopilota.

My jsme nejdříve otestovali náš článek s tématem o sociální síti LinkedIn. Článek jsme zveřejnili na blogu klasickým způsobem. Pak jsme vytvořili příspěvek na našem firemním profilu. A nijak ho dále nepropagovali.

Výsledek: Celkový počet lidí, kteří tento příspěvek viděli, byl 46. Jen od třech lidí jsme získali „To se mi líbí“ neboli tzv. „lajk“. Jen 5 lidí kliklo na náš příspěvek a přečetlo si článek.

Náhled příspěvku na Facebooku

Náhled příspěvku na Facebooku

Oproti tomu jiný článek o tématu Google Authorship jsme v minulosti podpořili větší částkou 31 $ (620 Kč).

Výsledek: Celkový dosah 9.064 lidí, kterým se tento příspěvek zobrazil. Získali jsme i víc „lajků“, přibyly nám komentáře a 241 lidí kliklo na článek.

Ukázka příspěvku na Facebooku

Ukázka příspěvku na Facebooku

Propagace zachytávací stránky

Na Facebook jsme přidali příspěvek s odkazem na zachytávací stránku s možností stažení naší brožury 8 tipů pro lepší pozici ve vyhledávači. Zde dokonce zelení (myšleno my) udělali chybu – zveřejnili jsme fotku brožury a odkaz dali pouze jako popis té fotky. Když se někomu téma brožury líbilo, tak musel nejprve kliknout a podívat se na fotku a pak kliknout na odkaz v textu znovu a dostat se na stránku.

Výsledek: Celkový dosah našeho příspěvku byl 77 lidí. Nezaregistroval se nikdo, naši fanoušci už většinou brožuru mají… Docela smutný kino.

Ukázka příspěvku na Facebooku

Náhled příspěvku na Facebooku

Další test byl zveřejněním toho samého příspěvku, ale přímo jako odkaz na stránku. A nastalo příjemné překvapení. Zde vidíte sami.

Výsledek: Pouze 5 $ (100 Kč) stačilo, aby náš příspěvek vidělo 3.120 lidí, kterým se podporovaný příspěvek zobrazil. 44 z nich na něj kliklo. 17 návštěvníků se registrovalo. Jeden emailový kontakt nás přišel na 5,90 Kč.

Náhled příspěvku na Facebooku

Náhled příspěvku na Facebooku

Reklama v pravém sloupci

Sociální síť  Facebook nabízí i možnost propagovat a podpořit Vaši webovou stránku. Opět můžete začít od minimální investice, což je 5 $ (100 Kč). Začnete na odkazu zde: https://www.facebook.com/ads/create/.

fb-100-create-1

U tohoto typu reklamy si na rozdíl od příspěvku můžete nastavit cílení, a tak přímo zaměřit svou propagaci podle oboru své činnosti. Máte možnost reklamy cílit na skupiny lidí podle zájmů i oborů. Dle nastavení svých kriterií dokážete zacílit reklamu na větší okruh lidí, kteří Vaši propagovanou webovou stránku uvidí na svých účtech.

Náhled prostředí Facebooku, kde se reklamy vytvářejí

Náhled prostředí Facebooku, kde se reklamy vytvářejí

Vytvořili jsme reklamy na naši přistávací stránku, kde mají opět návštěvnici možnost stáhnutí brožury 8 tipů pro lepší pozici ve vyhledávači. Protože rádi testujeme, zkusili jsme investovat do dvou reklam. Obsahem byly totožné, jen jsme vyměnili fotografii. Podívejte se na ně.

Obě dvě vytvořené reklamy jsme zacílili stejným způsobem. Na lidi od 18 let a výše, žijící v České republice. Do požadované skupiny zájmů jsme si vybrali lidi, kteří mají rádi nebo se zajímají o marketing (např. marketingová komunikace, digitální marketing, affiliate marketing, prodej atd.).
Potenciální cílový okruh uživatelů pro tyto reklamy nám po zadání našich požadavků vzrostl až na 780.000 lidí na každou zvlášť, samozřejmě podporováno rozpočtem 5 $ (100 Kč) na den.

Výsledek: Testovali jsme 2 dny a utratili necelých 11 $ (220 Kč). Celkový dosah našich dvou kampaní byl 32.516 lidí, kteří je viděli. 146 lidí kliklo na reklamu a z toho 38 lidí projevilo zájem o brožuru a zadalo svůj email. Podle statistik, které Facebook poskytuje, dokonce víme, která reklama měla větší úspěch u provedených akcí.

Je to vytvořená reklama s fotografií nabízené brožury, která zaujala zhruba o 72 % více lidí a získala 75 % nových kontaktů a registrací. V porovnání s předešlou reklamou, kde jsme použili na stejný nabízený inzerát jen logo služby místo fotografie brožury. Ruku na srdce – logo klienty při prvním kontaktu většinou nezajímá. 🙂

Co nám tato propagace příspěvků přinesla?

Díky této formě propagace jsme získali za necelé dva dny 137 nových návštěv na našich webových stránkách a z toho nám 38 návštěvníků zanechalo na sebe kontakt. Jeden kontakt nás přišel na 5,80 Kč.

Graficky znázorněné výsledky propagace

Graficky znázorněné výsledky propagace
(statistiky přistávací v Clipsanu)

Pojďme si to shrnout

Testovali jsme dva dny a utratili jsme 320 Kč (100 Kč za podpořený příspěvek a 220 za cílenou reklamu), databáze se nám rozrostla o 54 nových kontaktů a navíc jsme získali 4 nové fanoušky. Na přistávací stránku přišlo 158 návštěvníků a její konverze je krásných 30 %. Cena za kontakt je tedy 5,90 Kč. Super.

Je skvělé, že máme přistávací stránku optimalizovanou pro mobily, protože 28 lidí přišlo z mobilní verze Facebooku a 8 z nich si stáhlo brožuru – konverze přistávací stránky na mobilu je tedy 28 %. Na běžných počítačích je konverze trochu vyšší – 31 %.

POZOR: U těchto krátkých testů není rozdíl mezi „Podpořením příspěvku” a „běžnou reklamou” v ceně za kontakt. V dalších testech se podíváme na to, jak to bude u větších rozpočtů.

Každopádně nemusíte investovat do reklamy tisíce. Nemusíte někomu platit, aby Vám uměle navyšoval počet „fanoušků“ Facebook stránky. V důsledku to Vašemu podnikatelskému záměru na Facebooku stejně moc nepomůže. (Chvíli po zveřejnění tohoto článku, jsme dostali od nějakého vykuka nabídku na zakoupení „fanoušků”. Díky, ale o indické ani filipínské „lajky” za skvělou cenu zájem opravdu nemáme.)

Faktem je, že vzhledem k nárůstu obsahu na Facebooku budou mít zveřejněné příspěvky stále menší a menší dosah. Jestli je opravdu záměr Facebooku zkvalitnění obsahu zveřejněných příspěvků, nebo jestli jen chce začít na nás vydělávat, můžeme jen spekulovat. Můj osobní tip, že obojí je pravda.

Pokud bychom hledali vhodné přirovnání k našemu testu, určitě by znělo „za málo peněz, hodně muziky“.

P. S. Nemusíte samozřejmě finančně podporovat každý příspěvek, vybírejte jen ty nejlepší. Za pokus to rozhodně stojí.

Stáhněte si mapu pro ziskový marketing na Facebooku

Dal jsem dohromady 9 kroků, podle kterých postupuji při každé větší marketingové kampani na Facebooku. Obzvlášť když chci zajistit, aby se taková kampaň vyplatila. Klikněte na obrázek a mapu vám pošlu zdarma na vaši emailovou adresu.

Už máte svůj reklamní účet u Facebooku? Kolik měsíčně utrácíte?

P. S. Když už jsme u Facebooku, dejte palec tomuto článku 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

86 komentářů


 1. Miroslav Štěpánek napsal:

  Jedna reklama na stránku (komiksová postavička) mi běží kontinuálně – $5 denně. Čas od času promotnu nějaký příspěvek a rozdíl je neskutečný. Většinou tak 14 lidí bez reklamy, 4000 za $5. Je víc než zajímavé to sledovat a vyzkoušení se vyrovná stovkám článků 🙂

  Na stranu druhou je pravda, že koncem roku jsem spojil zvědavé s užitečným a udělal promotion charity (což je společensky „méně populární“ ve chvíli, kdy to od nás vyžaduje jakoukoliv aktivitu). Bylo zde krásně vidět několik věcí:
  – jak za $20 denně nedosahuji ani zdaleka výsledků první stránky
  – jak je spravování reklamy na FB nepřehledné (ne že by na tom Google byl jinak 🙂 )
  – o co náročnější je nastavovat reklamu pro externí link než pro FB posty
  – že je sebevražda snažit se o multilinguální reklamu, protože přínos se tomu bordelu co vznikne v Ads manageru rozhodně nevyrovná 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za výživný komentář. Na jakou charitu jste dělal reklamu?

   1. Miroslav Štěpánek napsal:

    Byla to akce kde soutěžily charitativní organizace – ta, kterou jsem podporoval, byla Rotary.

 2. podo napsal:

  Zdravím, čo by ste mi poradili na toto:
  http://slovenskeweby.eu/slovfejs-facebook-marketingovy-program/

  Podľa mňa dosť dobrý program, avšak z platenej reklamy mám husiu kožu, plánujem začať najprv googlom.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zásadně neradím bez kontextu a ten jsem nepochopil.

 3. Hanka napsal:

  Dobrý den,
  reklamu na Facebooku mám, ale zatím jen na sbírání fanoušků na stránku. Přijde mi ale, že to není úplně nejlepší a přemýšlím, že zkusím spíše propagovat příspěvky.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Hanko, to je paráda, že budujete zkušenosti. Sebrané fanoušky můžete pak reklamou oslovit podstatně levněji. Příspěvky propagujeme také proto, abychom oslovili lidi, které dané téma zajímá. Malá část si i lajkne samotnou stránku. Uvidíte, jak budou reagovat lidé na ty Vaše 🙂

   1. Hanka napsal:

    Děkuji za podporu. Doufám, že se s Facebookem naučím pracovat. Zatím mám zkušenosti jen jako uživatel, takže je to pro mě spíše Španělská vesnice. 🙂 Ale tak nikdo učený z nebe nespadl, že. 🙂

 4. Miroslav Benda napsal:

  Zajímavý článek, dík za něj, vyzkoušíme. Jen mám obavu, jak to půjde zacílit, přeci jen cílová skupina pro konzultanty podnikových informačních systémů se na Facebooku moc nepoflakuje :-).

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Je to velmi úzká cílová skupina, Miroslave. Připravte zajímavý obsah (článek, ebook, případovou studii), dobrý inzerát a nějakou tisícikorunu na reklamu. Uvidíte výsledky. Vedle Facebooku bych se ve Vašem případě podíval na LinkedIn, tam je možné hledat podle pozic – samozřejmě za úplatu 🙂

   1. Miroslav Benda napsal:

    Ta cílová skupina není až tak úzká, problém je, že ta skupina neví, že je cílová. Manažeři často netuší, že systém mají od toho, aby podporoval jejich business a tím pádem že to jsou oni, kdo ho má vybírat, a ne jejich IT oddělení, kam nás obvykle odkazují. Je to podobná logika, jako kdyby mi auto vybíral můj automechanik.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Tak to máte ideální cílovou skupinu na vzdělávání a obsahový marketing:) Můj návrh připravte případovou studii, co se stalo/může stát, když systém vybírá IT oddělení. Podobně jako když auto vybírá automechanik.

 5. Michael Kahoun napsal:

  Zdravím, poslední rok se zajímám o reklamu/propagaci na fcb. Rád bych tu s vámi sdílel jednu z věcí která mě zneklidňuje. Ať už jde o propagaci stránky, anebo přímo vybraného příspěvku výsledkem je (mimo jiné) získávání liků stránky. Bohužel však registruji, že liků stránky (počat fanoušků) mi přibývá víc než je skutečnost. Zjednodušeně: Kouknu na fcb, vidím, že mi přibylo 5liků, překliknu na: používat fcb jménem „moje stránka“, vyskočí mi červená pětka signalizující 5 nových fanoušků, z těchto pěti nových fanoušků však jsou například pouze 3 nový. Zbylí 2 jsem viděl už při minulé kontrole, ale stejně se mi znova započetli. Tuto skutečnost si můžete zkontrolovat i v přehledu/sečtením liků…

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Michaeli to je určitě znepokojivé. Všiml jsem si toho také u naší stránky. Myslím, že to má, co dělat s nastavením soukromí uživatelů, kteří kliknou. Budu to sledovat dále 🙂

   1. Kuba napsal:

    Vypozoroval jste něco? Dost mne to zajímá. Děkuji

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Ano, je to způsobeno právě nastavení soukromí uživatelů. Dají Vám palec, ale Vy je nemůžete kontaktovat, protože nevíte kdo jsou. Samozřejmě je můžete oslovit pomocí reklamy.

 6. Petr napsal:

  Dobrý den. Využívám reklamu na fb a je to skvělé. Máte ve všem pravdu.
  Jen mám otázku co se týče placení. Způsob platby mám moji kartu. Reklama probíhá, ale z účtu mi peníze nejdou. Pak jsem našel v „historii “ nedoplatky. Tak mě zajímá, jak je mám doplatit, či jak přímo peníze odcházejí . Aby mi něco někde nenarostlo po poplatkové stránce.
  Děkuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Petře, Facebook platby strhává z karty buď po dosažení určitého limitu utracených peněz (to je individuální – u mě je to 250$) a nebo na konci měsíce, podle toho, co nastane dříve.

   1. Petr napsal:

    Děkuji moc. Takže tu hranici, jestli jsem to pochopil dobře, si tam nastavím a až jí dosáhnu tak to strhnou. A když mám neomezenou, tak si to vezmou po měsíci.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Hranici pro strhávání si určuje Facebook sám podle toho kolik utrácíte. Každopádně pokud máte zadanou kartu, moc si s tím nedělejte hlavu. Facebook si strhne, co potřebuje až se mu bude chtít 🙂

 7. Radek Strop napsal:

  Dobry den, chci se zeptat. Neni mi to totiz jasne. Kdyz bych chtel reklamu na facebooku na propagaci web. stranky. Tak si tam vyberu denni rozpocet (napr. 100kc a zobrazi se mi, ze se to zobrazi potencialne 10tis. lidem). Ale pak je tam dalsi kolonka na zaplaceni kazdeho kliknuti nebo zobrazeni. Co tedy presne dostanu za 100kc na den? Ze se to zobrazi maximalne 10tis. potencialnim zakznikum? A co kdyz tretina tech lidi klikne na tu web. stranku? Budu platit dalsi penize za kazde zobrazeni nebo kliknuti na tu web. stranku? Prosim o info. Dekuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý den Radku, děkuji za tuhle otázku. Platíte pouze rozpočet, který si určíte. V tomhle případě pouze 100 Kč denně. To, co si můžete pomocí kolonky zvolit je, jestli budete platit za zobrazení NEBO za kliknutí. Nikdy neplatíte za obojí. U běžné propagace příspěvku zvolte platbu za zobrazení. Možností jak využít reklamu je opravdu mnoho a optimalizace pro kliknutí má smysl, pokud je Vaším cílem dostat lidi z Facebooku. Facebook sám najde takové lidi, kteří s největší pravděpodobností kliknout a reklamu pak zobrazuje jim.

 8. Petr Mat napsal:

  Dobry denpane Krajnaku. Jakym zpusobem byste volil reklamu v pripade dropshippingoveho prodeje. Produkt je oprumerne cene 10000 Kc,cilova skupina 25-60let, marze z prodeje 10%. Mym cilem je letos prodat min. 70 ks. O.louvamse predem za nesdeleni moznych detailu,jsem v pocatcich obchodovani. Moc dekuji za informace,Petr M.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zdravím Petře, na začátek musím říct, že s takovou marží toho moc s placenou reklamou nevymyslíte, pokud z toho ještě chcete žít a ideálně růst. Ale třeba máte ještě nějaký upsell nebo opakovaný prodej? Takže pro teď radím jít směrem obsahu zdarma, vzdělávací videa, články, radit lidem na Facebooku, Twitteru apod.

   1. Petr Mat napsal:

    Dekuji za odpoved. Mym cilem je posunout stranky na vyssi pozice ve vyhledavacich a ziskavat kontakty pro nasledny e-mailing a prodej. Produktem jsou zahradni domky a dalsi produkty spojene se zahradou.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     To je parádní obor, myslím, že tam je velký potenciál. Co se vyhledávačů týče, tak blog je skvělý a také si myslím, že může fungovat skvěle YouTube. Na to navázaný email marketing je určitě skvělé rozhodnutí 🙂

 9. odovolenke.sk napsal:

  Super test. Zatiaľ som platenú reklamu na FB nevyužil a spolieham sa na pomalé získavanie fans, ale ako vidím bude treba zmeniť stratégiu.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za komentář. Obávám se, že bez reklamy to nepůjde, pokud chcete, aby Vaše podnikání online rostlo. Samozřejmě, pokud je Vaše firma připravena. Za rok jste získali přes 300 fanoušků a myslím, že do budoucna Vás velmi rychle někdo může předběhnout. Takže držím palce

   1. odovolenke.sk napsal:

    Ďakujem za odpoveď; už dlhšiu dobu rozmýšľam nad reklamou, radšej si zaplatiť a získať ľudí, ktorých moja stránka zaujme ako čakať na zázrak, že sa ľudia pohrnú sami. Všetko dobré prajem:)

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Mrkněte na http://www.nekonecnafrontazakazniku.cz/cs/. V prvním videu popisuji detailně jak získávat reklamou fanoušky.

 10. Lukáš Lušák Vondráček napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na ten graf co uvádíte. Dá se někde na Facebooku vyhledat? Nebo jaký způsobem ho můžeme najít?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Graf propagace zachytávací stránky je přímo z aplikace Clipsan. Pokud ji nepoužíváte, tak můžete využít statistiky Google Analytics.

 11. Blanka Ježková napsal:

  Dobrý den, jak mohu nejlépe udělat reklamu na facebooku na knihu? Použila jsem volbu: Vyšší míra využití vaší nabídky, vytvořila jsem příspěvek, ale netuším, jak zaplati, můžete mi poradit? Děkuji

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jak udělat reklamu nejlépe bohužel v komentáři neporadím, protože neznám knihu ani její čtenáře a hlavně Váš rozpočet 🙂

   Zkuste se podívat na mé další články o Facebook reklamě na tomto blogu, třeba https://clipsan.com/blog/temne-prispevky-jako-nejefektivnejsi-reklama-na-facebooku/.

   Bohužel neexistuje jediná cesta a vždy je třeba testovat. Abych byl konkrétní – příspěvek je základ, zacilte na Vaše potenciální čtenáře (nejdříve pomocí zájmu), poté začněte měřit konverzní poměr prodejní stránky. Vyhodnotíte a pak to celé znovu a lépe. Do každého pokusu bych investoval na 7 dní po 200 Kč. Samozřejmě můžete udělat i více příspěvků a testovat různé obrázky, sdělení, což se projeví i na rozpočtu.

 12. Public24.eu napsal:

  Napadlo mě to taky, že zadarmo nemohu očekávat žádný zázrak a už jednou jsem to zkusil. Díky za potvrzení mých domněnek…..

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář. Zkusil jste reklamu a prozradíte, jaké máte zkušenosti?

   1. Public24.eu napsal:

    No příliš jsem to netestoval. Je to delší dobu. Poslední dobou mám mírně omezené prostředky. Tehdy jsem investoval asi 500,- Kč na propagaci jednoho článku. Myslím, že tato propagace zvedla nejen čtenost článku, ale i sledování či sdílení stránky jako takové. Cca o 15%— Kampaň trvala týden.

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     To jsou zajímavé výsledky, děkuji za jejich sdílení. Držím palce na další testování 🙂

     1. Public24.eu napsal:

      Přihlásil jsem se na Clipsan a opravdu velmi dobrý projekt…. Ne, výborný projekt….

 13. Josef napsal:

  slyšel jsem, že jsou placené firmy a lidi za to, že klikají. Neplatí pak spíše člověk za to klikání a v pouze v pár procentech za skutečný zájem???

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Je to hlavně o tom, co měříte. Pokud někdo jásá nad 1000kou návštěvníků a nemá žádný prodej, asi se nechá jednoduše oblbnout. Jasně návštěvnost je fajn. Ale první je počet objednávek resp. cena reklamu vedoucí k objednávce nebo poptávce. Cena za konverzi – cost per conversion.
   Veškeré sliby jako kupte si 500 fanoušků nebo kupte si 1000 kliknutí, palců je přesně ta situace, co popisujete.

 14. Josef napsal:

  děkuji moc za reakce, ale můj dotaz míř na to ,jak se vyhnout falešným klikům, když už má člověk určitý počet předplaceno. Jde to vůbec nějak ošetřit, nebo podchytit?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Na Facebooku primárně platíte za zobrazení ne za klik. Vzhledem k tomu, že uživatel musí být přihlášen, je počet robotů minimální. A co se týče kliknutí, co udělá člověk, co nakonec nekoupí? To bude spíš souviset s obsahem reklamy. Jedinců, co schválně klikají, aby uškodili je opět velmi málo. Z toho plyne, že s tím nic nejde udělat. Však na billboard se také nekouknou všichni 🙂

 15. Anna napsal:

  V podniku pouzivam socialni wifi pro navstevniky a me jeden Like na FB stoji teda pribizne 2,0 Kc kdyz pridam tomu jeste jine soc siti tak me cena jeste kesne, mam Like od realnych lidi ktere navstivuji muj podnik. Navic ziskavam jejich kontat. Super systema. Bohuzel funguje je to jenum pro B2C business.

 16. Darek Sas napsal:

  Hrozivě bojuju s cenzurou reklam. Reklama mi běžela 2 týdny, pak ji najednou utnuli, že je proti pravidlům. Došlo k výměně několika desítek zpráv s podporou, kde mi anglicky mluvící psali naprosto nesmyslné odpovědi, kde dokonce citovali moji reklamu a říkali mi, který že kus je proti pravidlům, i když tomu evidentně absolutně nerozuměli. Takže jsem to nakonec vzdal.
  A teď najedou mi vyběhne na FB takováhle reklama, který porušuje minimálně 2 pravidla (otázka, někoho může urazit) a přesto tam visí. Nechápu to a jsem opravdu naštvanej. http://s17.postimg.org/oxoocizxr/ot_zka.jpg

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za názor Dareku. Reklamní systém Facebooku se neuvěřitelně rychle mění a to, co šlo před několika měsíci už teď nejde. Pokud FB zamítne reklamu, nemá moc smysl po tom pátrat, ale vytvořit alternativu. Nejčastěji jsou reklamy zamítané, že nesplňují maximum 20% textu na obrázku.
   Ve Vašem případě to nejspíš bude něco jiného, každopádně neházejte flintu do žita 🙂

   1. Darek Sas napsal:

    Tak jsem nehodil flintu do žita a jsem z jedný reklamy velmi mile překvapen. Jak se nasbíraly lajky, je z toho moc hezký organický dosah (dalších 1526 lidí k těm 5751). Jinak k té ceně, zdá se mi to, nebo mě facebook kasíruje v podstatě při všech metodách stejně za zobrazení reklamy, akorát když si vyberu placení za Zájem o příspěvek, tak prostě výslednou cenu vydělí počtem zájmů a mají cenu za zájem?

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Máte pravdu, účtování bylo dlouhou dobu za zobrazení. Minulý týden Facebook zavedl CPC (náklad za klik), jak ho známe třeba z Adwords. Zatím s tím nemám dobré zkušenosti a zůstávám u platby za zobrazení.
     Vy máte zaujetí (CTR) přes 6%, což je dobrá reklama a/nebo cílení, gratuluji 🙂

 17. Tomáš Hájek napsal:

  Ahoj mám travel blog a rád bych rozšířil nejen počet návštěv, ale taky fanouškovskou základnu na FB. Příspěvky postuji na blog 1x týdně a vždy odkaz na ně sdílím i na FB, někdy se setkají s malým ohlasem jindy s větíšm. Dnes jsem poprvé spustil post v angličtině, navíc celkem hezkou story o Apa Sherpovi, 21x na Mount Everestu, který mi šest let sliboval rozhovor a naokenc mi jej dal.
  A během prvních pár hodin tento příspěvek má organický dosah vyšší než jakýkoliv jiný příspěvek. Má cenu jej podpořit a jak, když už sám o sobě je úspěšný?
  Díky az tip.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ahoj Tomáši, pravidelná publikace nemá sice extra výkyvy, ale pro dlouhodobý účinek je fajn. Co se virálního příspěvku týče, tak bych ho určitě podpořil a „přiléval olej do ohně“.
   Pokud začínáte, tak ideální je kliknout na „Podpořit příspěvek“ a nechat se provést.
   U pokročilých kampaní a většího rozpočtu (1000 Kč a víc) bych se soustředil na cílení.
   Běžné Podpořit příspěvek je ideální na seznámení s reklamou.

 18. Honza napsal:

  Zdravím, začali jsme na fb více propagovat naší stránku s naší sportovní skupinou…zatím jsme zkusili na zkoušku dvě reklamy každou za něco málo přes 100,- a dosah se radikálně zlepšil i nějaký nový fanoušek se objevil.. je to super 🙂 Díky moc za tipy a rady…chtěl jsem se zeptat někde jsem slyšel, že fb upřednostňuje svoje videa, než videa z youtube… jak se to projeví na reklamě? Jestli je lepší promo video nahrát na FB nebo YT 🙂 Díky za odpověd

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělé, že jste se pustil do akce Honzo. Ano, videa nahraná na Facebook se automaticky pouští, mají lepší zobrazovanost a ještě je možné je využít v reklamě. Takže videa rozhodně nahrávat přímo na Facebook.

 19. Lucie napsal:

  Upřímně si myslím, že tato reklama je vhodná pro stránky, které něco nabízejí/prodávají, tím se zvýší možnost potenciálních zákazníků. Ale je tato reklama vhodná i pro stránky zaměřené na sport, filmy atd.? Naším cílem není získat co nejvíce like, ale věrné a aktivní fanoušky.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku Lucie. No aktuálně je reklama „nutností” pro všechny stránky na FB. Jinak totiž svůj obsah nedostanete k fanouškům, protože běžný organický dosah je něco kolem 10% a stále klesá.
   Pak je otázka, jak reklamu financovat. U vyloženě fanouškovských stránek je to potíž, protože tam chybí obchodní model. Takže nezbývá nic jiného než se spokojit s hardcore fanoušky, kteří si obsah stránky sami najdou.

 20. Juraj Repčok napsal:

  Dobrý deň, pekný článok. Píšete, že koľko ľudí Vám prišlo do databázy. Pomerne pekné čísla. Mňa kontakt do databázy stojí cca 0,1 – 0,4 eura (2,7 – 11kč) podľa kampane. Máte štatistiky koľko ľudí potom aj reálne číta a preklikáva na link v maily?

  Pozeral som nejaké štatistiky na amerických fórach a našiel som, že zo 100 odoslaných emailov sa otvorí cca 25 a iba 3 maily sa prekliknú cez link. Čiže zo 100 mailov sa prekliknú iba 3 osoby. To mi príde pomerne málo. Rozoberáte tu niekde na blogu túto problematiku? Aké sú Vaše skúsenosti? 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za poznámku. Máte pravdu, získávání kontaktů do databáze je jedna věc a druhá věc je jejich monetizace – konverze na prodej. Vždy záleží na kvalitě produktu a obsahu emailů.
   Já a mí partneři máme konverzi 2-7%. 2 až 7 lidí z databáze 100 kontaktů nakoupí. Jinak otvíranost mám aktuálně přes 30% a proklikovost přes 10%. Uvidíme, jak dopadne dnešní mailing 🙂

 21. toomacz napsal:

  Výborný článek! Hodně se z toho dá odnést a aplikovat na vlastním byznysu. Ještě jednou díky 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Také děkuji.
   Jestli máte na FB stránku, šoupněte na ni svá videa.
   Jakože nesdílet z YouTube, ale nahrát je přímo na FB.
   A video reklama teď frčí nejvíc 🙂

 22. Dobrý den, článek je velice pěkně napsaný. Rozjíždíme online Apple magazín, kde chceme informovat naše fanoušky o novinkách ze světa Applu a přemýšlíme o tom, že zkusíme nějakou tu reklamu. Proto nám tento článek opravdu pomohl! 🙂 Ještě nevím, jaký styl reklamy zvolíme, ale každopádně děkujeme! 🙂

 23. Michal Binar napsal:

  Tak to já jsem do reklamy na FB neinvestoval zatím vůbec nic, a dosahy mám třeba takové 🙂

  https://uploads.disquscdn.com/images/ea7f5d30a242ecf84d5c16b61b194c5ba0fb491c3d7584299203a39403e760ef.png

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dost dobré Michale, pokračujte v tom, co Vám funguje.
   U některých příspěvků, které jsou míň bavící, ale víc prodejní, tak je potřeba je popostrčit reklamou.
   Držím palce!

 24. Adriana napsal:

  Dobry den,mohla by som sa prosim spytat, aky je rozdiel medzi podporenim prispevku a reklamou? A kdy je vyhodnejsie pouzit jedno alebo druhe?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Podpora příspěvku je jeden z několika typů reklam, které na Facebooku můžete dělat. Typicky chcete poslat zajímavý příspěvek svým fanouškům. U reklamy, chcete oslovit lidi, aby si koupili to, co nabízíte.

 25. Jiří Nosek napsal:

  Dobrý den,
  podle Claire Pelletrau (http://clairepells.com/) bychom neměli tupě kliknout na „propagovat příspěvek“, ale nastavovat propagaci příspěvků v Power Editoru. Jak to děláte Vy? Můžete přihodit nějaký tip, co funguje? Nepropagace příspěvků je asi můj největší hřích, chci s tím něco udělat. Díky!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za dotaz, Jiří 🙂
   V minulosti nebylo možné po kliknutí na propagaci nastavit cílení a dnes to jde. Využívám to poměrně často. Každopádně člověk by měl nejdřív vědět o možnostech reklamy, a pak se teprve rozhodnout, že „jednoduchá” podpora příspěvku je to, co potřebuje.

 26. Petr Soukup napsal:

  Děkujeme za článek. My teď rozjíždíme projekt pro malé děti Culinka a tancohrátky (www.culinka.cz) a při neplaceném příspěvku máme 100 shlédnutí a při placeném o nulu víc. Máte-li další rady, jak ještě podpořit propagaci začínajícího projektu budeme rádi za rady. Děkujeme – Tým Culinka

 27. Jiří Nosek napsal:

  Díky za radu, funguje to! Za stovku 880 shlédnutí videa, no to je nářez 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělé Jiří, děkuji za sdílení výsledků 🙂

 28. Tereza Musialek Dvořáková napsal:

  Dobrý den, mám dotaz k vyhodnocení celoročního působení firemní stránky na facebooku. Dle přehledu od facebooku se investice „Cena za výsledky“ pohybují v rozmezí 0,13 – 2,5 Kč. (placené příspěvky). Některé méně atraktivní, ale také placené, se pohybují mezi 3 – 6 Kč. Jakou částku považujete stále za efektivní? Děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku. Odpověď je hodně individuální a záleží na tom, co prodáváte, kolik prodejů propagace přinese a celkové marketingové strategii. Někdy je 1000 kliknutí za haléře k ničemu a někdy naopak 20 kliknutí za 6 korun přinese hned několik objednávek 🙂

 29. David Vyšín napsal:

  Dobry den,
  po vytvoření reklamy s docela vysokym rozpočtem i širokým zacílením nedochazi k žádnému oslovení. Ve statistice jsou stále nuly. Prohledávám nastavení, ale stale nemohu na nic prijit. Mate nějake rady?

  1. Václav Krajňák napsal:

   Davide, to může mít hodně příčin. V dnešní době nové stránky často dlouho čekají na schválení reklamy. Zacílení může být podivné apod. Řešení je reklamu zduplikovat a zkusit to znovu.

 30. Nikita Nikita napsal:

  Dobrý den, snažím se na FB propagovat svoje zboží, ale FB mi veškerou placenou reklamu zamítá. Vždy napíšou jen neschváleno, ale pouze s dodatkem, že je proti zásadám FB 🙁 co mám v takovém případě dělat a jak zjistím v čem je chyba? nebo jaké jsou hlavní body, kterých se mám držet? úplně ze začátku mi asi tři reklamy prošly, ale od té doby zamítnuto, zamítnuto, zamítnuto.. pokud by byla možnost vám napsat i soukromě, uvítám to, děkuji

  1. Václav Krajňák napsal:

   Nikito, FB v poslední době dost přitahuje otěže. To, co dřív fungovalo, teď zamítá. Také jsme s tím hodně v posledních měsících bojovali. Řešení je připravovat reklamy o trochu jemnější a ne tvrdě prodejní.

 31. Tomáš Jarošek napsal:

  Dobrý den, hlásím se k odběru, ale vzhledem k tomu, že jste profíci přes marketing, musím upozornit – po přihlášení přes „9 kroků zdarma“ jsem přesměrován na prodej „první úspěšná reklama“ – ten obrázek ebooku je hrozný, vypadá jak z hororu. Nebýt tohoto článku, tak mě to zcela odradí….
  Ale jinak děkuji 🙂

  1. Václav Krajňák napsal:

   Tomáši, předně děkuji za to, že jste se přihlásil. Co se obrázku týče, něco s tím uděláme, moc děkuji za zpětnou vazbu 🙂

 32. Viera napsal:

  Dobrý den, prosím vás, neporadili byste mi. Chci propagovat příspěvek na facebooku (běžně tak dělám) ovšem ve výběru tlačítek je pouze: zanechat zprávu. Chybí klasický výběr asi 5 tlačítek, z nichž mě zajímá KOUPIT. Je to typem příspěvku? Napadla mě délka textu u fotky. Zkusila jsem upravit, ale nic se nestalo. Děkuji za radu. Viera.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Děkuji za otázku Viero, bude to typem příspěvku. U běžného odkazu, kdy je celý obrázek odkaz, jsou tlačítka k dispozici. U fotky tomu tak nemusí být protože, když člověk klikne na fotku, tak zůstává na Facebooku. Proto nedává tlačítko KOUPIT v tomto případě smysl. Udělejte odkaz na své stránky a bude to fungovat.

 33. Karel napsal:

  Dobrý den, také si platím na Facebooku reklamu a mám dotaz, jestli je někdo schopný dohledat jaký PayPal účet třeba platil tuhle a tuhle reklamu? Nemyslím teď banky ani finanční úřady.

  1. Václav Krajňák napsal:

   V datech Facebooku je uloženo vše, samozřejmě se zpřísňující se regulací je vše více transparentní. Já platím přímo a nikoliv přes Paypal, má to určité výhody.

   1. Karel napsal:

    To chápu, a obyčejný člověk by to dokázal najít?

    1. Václav Krajňák napsal:

     Z mé zkušenosti “běžný” člověk ani neví, že na Facebooku jsou reklamy, takže odpověď na takovou otázku nedokážu dát 🙂

 34. Jana napsal:

  Zablokovaný účet pro reklamu.
  Zdravím, mám dotaz. Ráda bych propagovala určitý příspěvek, ale příslušné tlačítko píše „propagace není k dispozci“. Po najetí myší se objeví text „Stav účtu pro reklamu: zablokováno
  Your ad account was flagged because of unusual activity. All your ads have been paused. To restart them, contact Facebook to confirm your account information.“ Dosud jsme ale žádnou reklamu nerealizovali, tak nevím kdo a proč by účet blokoval.
  Kliknu-li na „contakt Facebook“ objeví se stránka s nápisem, že stránka je nedostupná („Odkaz, na který jste klikli, je asi poškozený, nebo už je daná stránka odstraněná.“).
  Jak tedy účet pro reklamu odblokuji?
  Děkuji

  1. Václav Krajňák napsal:

   Jano, za mě si založte přístup ve Facebook Business Manageru (https://business.facebook.com) a vytvořte si nový reklamní účet. Ze zkušeností, které mají naši klienti (nám se zatím nepodařilo účet zablokovat), je odblokovat účet extrémně náročné.

 35. Ota Nevšímal napsal:

  Víte jak si poradit se zablokovaným účtem pro reklamu ? Zablokování probéhlo kvůli reklamě na prodej radiátorů zcela nelogicky a není možné to nijak obnovit. FB nekomunikuje, nemá kanály přes které by to dalo řešit nic … Leda bych se vymazal z FB … a přišel o vše.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.