Google Authorship – kompletní návod, jak dostat Vaši fotku do výsledků vyhledávače


author

Photo Credit: geishaboy500 cc

Vzhledem ke skutečnostem a změnám ve strategii pro vyhledávání v Googlu nastal čas zaměřit se na nové praktiky, jak vylepšit své pozice v tomto vyhledávači. Jednou z těchto praktik je využití služby Google Authorship. Hlavní výhodou je, že k rozběhnutí nepotřebujete žádné IT odborníky ani vlastního webmastera.

—–

aktualizace 7/2014

Pozor: Google dal, Google vzal

Od července 2014 nejsou fotky ve vyhledávači zobrazovány. Píšu o tom v článku Google Authorship je nyní bez fotek. I přestože nebudete mít fotku ve vyhledávači, investice do Google Authorship se vyplatí.

—–

O co jde?

Od poloviny roku 2011 nabízí Google novou funkci Authorship (Google autorství), která přiřazuje jednotlivé články jejich autorům (kteří o to samozřejmě stojí), a společně s jejich fotografií se poté tyto články zobrazují ve výsledcích vyhledávání. Podívejte se, jak to ve výsledku ve vyhledávači vypadá.

Náhled výsledku vyhledávání s Authorship

Náhled výsledku vyhledávání s Authorship

 

K čemu je Authorship dobré?

Na webu dnes najdeme celou řadu blogů, článků, příspěvků. A každý den přibývají stovky nových. Proč je vlastně jejich autoři píší? Nudí se? Mají potřebu být vidět, sdělovat své informace, zážitky? Ne, v podnikatelském prostředí jsou tyto články a blogy většinou psány z jednoho prostého důvodu – kvůli přímé či nepřímé propagaci značky, výrobků, služeb atd.

Pokud mají autoři štěstí, nebo jsou to velké společnosti, které již mají ve vyhledávačích vybudovanou svou pevnou pozici, jejich příspěvky můžeme najít na prvních stranách výsledků vyhledávání. Pokud máte ale malou firmu potažmo novou firmu, která nemá u svého webu historii, můžete dělat třeba kotrmelce, ale Google si Vás ani nevšimne a bude nějaký čas trvat, než se na první místa prokousáte. Je tu ale jedno řešení, které tuto dobu může výrazně zkrátit.

To řešení je právě Google Authorship. Propojte své články se svým autorstvím a začněte si na Googlu budovat pozici odborníka ve svém oboru. Pokud budou vaše články zajímavé, hodně čtené, sdílené, lajkované na sociálních sítích, věřte, že Google si toho všimne a získáte u něj jistý kredit. Google tomu říká Author Rank. Dobré je, že nemusíte přispívat pouze na svůj blog. Google nespojuje Vás s Vaším webem, produkty, výrobky, ale Vás s Vašimi články. Je to o propojení autora s jeho výtvory. Když potom své články propojíte se svým webem, profily na sociálních sítích, pomůžete i svému webu. A o to jde hlavně.

V poslední době začíná být tato funkce velice populární. Protože Váš článek je na rozdíl od ostatních označen fotografií, máte větší šanci na vyšší počet prokliků. A nejen to. Po kliknutí a přečtení článku Google po návratu zpět do vyhledávače automaticky nabídne další podobné články od stejného autora.
Samozřejmě nic není zadarmo a ani zde se lajdáctví neoceňuje, natož pirátství. Google si zde hlídá kvalitu zveřejněného článku jednotlivého autora. Je schopný strojově zpracovávat obsahy publikovaného textu a na jejich základě uděluje každému jednotlivému autorovi právě ten Author Rank (hodnota popularity = lepší pozice ve vyhledávači).

Co tím Google sleduje?

První, co člověka napadne, je určitě propagace sociální sítě Google+, která stále nemá takovou popularitu jako Facebook. Ale je jasné, že toto je krok správným směrem, protože pokud se má někdo pod něco podepsat, myslím, že si to pořádně rozmyslí, tím pádem buduje kvalitní obsah. A kvalitní obsah plus vysoce hodnocený autor se rovná vysoké umístění ve vyhledávači.

Druhý pohled se týká samotné sociální váhy autora daného článku. Když si můžete vybrat, jaký článek si přečtete? Ten, který napsal autor se 100.000 „přáteli“ na Google+, nebo článek, který napsal autor jen s desítkami příznivců?

Možnost Google Authorshipu se od října 2013 dostala i do vyhledávání obrázků a vypadá to, že jen tak nezmizí. Spíše naopak, Google plánuje usnadnit a automatizovat propojení autora s jeho obsahem bez následujících zásahů.

A jak si Authorship nastavit?

Bez Google+ to nepůjde

Všichni, kdo chtějí používat funkci Authorship, si musí vytvořit profil na sociální síti Google+. Pokud už jste v Googlu k nějaké službě registrovaní a máte tedy např. emailovou adresu @gmail, máte půl práce hotovo. Pokud ne, vytvořte si nejprve svůj profil.  Google Vás při zakládání profilu vede, Vy musíte jen vyplnit pečlivě všechna pole a hlavně vybrat správnou profilovou fotku, která se bude zobrazovat u všech Vašich publikovaných článků. Zapomeňte na fotku z občanky a hlavně dbejte na to, aby Vás na fotce šlo poznat a budila aspoň trochu důvěry. Je dobré také myslet na Vaše uváděné jméno na profilu, pokud chcete používat funkci Authorship musí se shodovat s Vaším jménem u článku.

Teď už zbývá pouze propojit Vaše autorství s profilem. Můžete to udělat dvěma způsoby:

Pomocí ověřené emailové adresy

 • Zkontrolujte, zda Vaše emailová adresa obsahuje stejnou doménu jako adresa webu. Například email vaclav.krajnak@clipsan.com má stejnou doménu jako https://clipsan.com.
 • Ujistěte se, že jsou ve všech článcích i příspěvcích, které v doméně publikujete, jasně uvedeny související informace o Vás jako autorovi.
 • Přejděte na stránku „ Autorství“ a odešlete svoji emailovou adresu Googlu. Adresu stačí odeslat jen jednou bez ohledu na množství článků nebo příspěvků, které v této doméně budete publikovat. Vaše emailová adresa se zobrazí v profilu Google+ v „Příspěvcích“. Zde máte možnost svůj email skrýt, aby nebyl veřejně viditelný (tlačítko „změnit viditelnost odkazu“).
 • Na zadanou emailovou adresu Vám přijde email s odkazem na ověření, na který stačí kliknout.
google1

Ověření emailové adresy

Propojením obsahu stránky s profilem na Google+

Na webovou stránku, kde je článek, přidejte odkaz na profil Google+, který bude vypadat takto:

<a href="[url_profilu]?rel=author">Vaše jméno</a>

Zástupný symbol [url_profilu] nahraďte adresou URL svého profilu Google+. Výsledek vypadá takto:

<a href="https://plus.google.com/106542172644843267085?rel=author">Václav Krajňák</a>

Odkaz musí obsahovat parametr ?rel=author. Pokud tento parametr chybí, nebude Google moci Váš obsah přidružit k Vašemu profilu Google+.

Do svého profilu na Google+ přidejte zpětný odkaz na webové stránky, které jste právě aktualizovali.

 • Upravte sekci „ Kam přispívám“.
 • V okně, které se zobrazí, klikněte na „Přidat vlastní odkaz“ a poté zadejte adresu URL webu.
 • Budete-li chtít určit, komu se odkaz bude zobrazovat, klikněte na rozbalovací seznam.
 • Klikněte na tlačítko „Uložit“.
 • V okně, které se zobrazí, klikněte na možnost „Přidat vlastní odkaz“ a poté napište adresu webu.
google2

Nastavení odkazů, kam přispívám

Zjednodušení ve WordPressu

Používáte na svých stránkách redakční systém WordPress? Stačí si ve svém uživatelském profilu zadat odkaz na Google+ profil. Tím pádem všechny články, které na těchto stránkách vytvoříte, budou propojeny s Vaším autorstvím. Doporučuji ještě použít nějaký plugin na SEO např. Yoast WordPress SEO nebo SEO Ultimate, který používáme na tomto blogu.

wordpress

Nastavení Google+ profilu ve WordPressu

Jak otestovat Google Authorship

Když se chcete dozvědět, jaké údaje bude Google čerpat z vaší stránky, použijte k tomu volně dostupný Nástroj na testování strukturovaných dat. Najdete ho na adrese http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets.

Výsledek vyhledávání pomocí nástroje na testování strukturovaných dat

Výsledek vyhledávání pomocí nástroje na testování strukturovaných dat

Na co si dát pozor?

Pro správné použití Authorship dodržujte tato pravidla:

 • Authorship je spojen s obsahem článku daného autora. Článek je označen fotografií a odkazem na profil autora na sociální síti Google+.
 • Authorship by neměl být používán k publikování informací o výrobku nebo produktu v eshopu. Lidé očekávají po kliknutí článek se zajímavým obsahem, chtějí si číst, něco se dozvědět. Jde o autorství, tedy o Vás a Vaší značku. Rozhodně nechtějí vidět návod nebo popis produktu. Výjimku tvoří například digitální produkty jako knihy, ebooky nebo aplikace (např. programátor WordPress pluginu).
 • Authorship nefunguje pro více autorů. Pokud článek na Vaše stránky napíše více autorů, musíte si vybrat jen jednoho z nich. Doporučuji toho, kdo má nejvíc plusek.
 • Authorship je pro reálné osoby, ne firmy nebo maskoty. Google sám preferuje lidi. Je to logické – rozhodně jako autor článku zapůsobíte lépe jako osoba s konkrétní tváří než nejasné nicneříkající logo nebo zelený panáček Alza.
 • Klidně můžete připojit své autorství i k cizojazyčným článkům, pokud nepublikujete jen v češtině. Vždy je ale propojte se stejným účtem Google+.

Pojďme si to shrnout

Chceme zvýšit svoje šance na lepší pozice v Googlu. Dobrou zprávou je, že v současné době tuto službu u nás stále moc autorů nevyužívá. Je tedy nejlepší chvíle začít a postupně vybudovat hodnotu svého jména. Nic není zadarmo a vše chce svůj čas.

Velkým firmám nejde (a mnohdy to ani nechceme) konkurovat. Ty často ani nemají ani nechtějí mít jasného autora – jistější je pouštět informace přes PR oddělení. Zato mají celé týmy SEO odborníků, kteří se snaží optimalizovat jejich aktivity na nejvyšší úrovni, mají dostatek finančních prostředků a leckdy dokáží využít všech skulinek, jak obejít různé systémy a posunout se na lepší pozice.

Pokud takové prostředky a týmy nevlastníte, pojďte to udělat jednoduše takto: využijte své jméno jako tu nejcennější značku na světě a propojte jí s tím, co umíte a můžete předat ostatním a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jaký je Váš názor na fotky ve výsledcích vyhledávání? Napište mi svůj názor.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

6 komentářů


 1. Karel Macalík napsal:

  Dobrý den Václave, děkuji za tento článek. Napsal jsem Vám email jestli to tak mohu nastavit. Předem děkuji za informaci.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zdravím Karle, odpověd je na cestě k Vám. Pro ostatní: Googlu trvá několik týdnů i měsíců než Váš profil uzná za vhodný. Je potřeba být na Google+ trochu aktivní (příspěvek jednou týdně) a mít v kruzích několikero lidí (aspoň 30).

 2. Tomáš Humhal napsal:

  Dobrý den, vše jsem nastavil dle návodu, ale přesto to nefunguje – Na webových stránkách bylo automaticky zjištěno jméno autora: Nenalezeno. A dále mi to píše u konkrétních článků: Chyba: Missing required field „updated“. Chyba: Missing required hCard „author“ – je možné že je to způsobeno šablonou, kterou používám? (Manifest v1.01) Děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý den Tomáši, pošlete odkaz na Vaše stránky. Můžeme na to mrknout a poradit 🙂

 3. Tonda napsal:

  Jen vylepšili způsob jak šmírovat lidi a vždycky se najdou volové co to budou ještě propagovat!
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.