Temné příspěvky jako nejefektivnější reklama na Facebooku


Temné příspěvky jako nejefektivnější reklama na Facebooku

Je už asi bez debat, že bez reklamy na Facebooku dlouhodobého úspěchu nedosáhnete. Obzvlášť od chvíle, kdy Facebook začal penalizovat propagační příspěvky.

Reklamní možnosti Facebooku se rychle vyvíjejí a to, co platilo včera, nemusí nutně fungovat dnes. Když investujete do reklamy, chcete, aby se Vaše peníze zhodnotily co nejlépe.

V tomto článku se s Vámi podělím o to, co již několik měsíců využívám a ukazuje se jako nejefektivnější formát reklamy, který na Facebooku v současné době je. Jsou to tzv. temné příspěvky. Dozvíte se, co to vůbec je, proč je využívat, jak vypadají, v čem se liší od běžné reklamy a hlavně, JAK je můžete vytvořit VY SAMI.

Co jsou to temné příspěvky?

Temný neboli nepublikovaný příspěvek (anglicky dark post) je takový příspěvek, který se běžně nezobrazuje v Timeline. Představte si, že na své Facebook stránce napíšete příspěvek, ale nikdo ho neuvidí, pouze ti, kterým ho pustíte pomocí cílení reklamy. Temný příspěvek je vlastně typ reklamy, která vypadá jako běžný příspěvek a zároveň má mnohem více možností než klasická Facebook reklama, kterou možná běžně na své Facebook stránce používáte .

Temným příspěvkem může být odkaz, sdělení, fotka nebo video. Největší smysl pro jeho použití je právě v kombinaci s odkazem. Jde hlavně o nastavení zacílení na ty správné lidi. Temné příspěvky můžete cílit stejně jako běžnou reklamu na Facebooku, tzn. na základě věku, pohlaví, jazyk, vzdělání, stavu, a pak také podle zájmů a chování. Navíc si můžete vytvářet své vlastní okruhy uživatelů, které příspěvkem oslovíte.

Temný příspěvek na první pohled nepoznáte. Vypadá prostě jako běžný příspěvek. A v tom je jeho síla. Prostě jenom není dostupný jinak než přes reklamu.

Proč temné příspěvky využívat?

Díky temným příspěvkům nemusíte spamovat fanoušky své facebookové stránky, ale každý uvidí pouze to, co ho nejvíce zajímá. To je výhodné hlavně v případě, že nabízíte více druhů produktů. Každý pro odlišnou cílovou skupinou.

Představte si, že nabízíte 4 různé produkty, které mají více či méně odlišnou cílovou skupinu. Pokud byste v tomto případě použili reklamu, vytvořili byste si 4 různé příspěvky a ty by se objevily ve Vašem News Feedu. Za předpokladu, že rádi testujete různé varianty titulků, textu, obrázků, by se jejich počet zněkolikanásobil a Vaši fanoušci by byli zahlceni Vaší reklamou. Výsledkem této „masáže“ pak není nárůst zákazníků, kteří přijdou na Vaše stránky, ale naopak se fanoušci stanou vůči Vašim příspěvkům imunní.

Ale díky temným příspěvkům můžete v jeden den spustit desítky různých variant příspěvků zacílených na ty správné zákazníky, které se budou lišit podle produktu, budou obsahovat různé varianty titulků, obrázků, budou zacíleny demograficky a geograficky. A přitom na Vaší Facebook stránce na Timeline nebude vidět ani jedna. Vaše konkurence se nikdy nedozví, že děláte reklamu nebo jakou reklamu děláte.

Teď už určitě chápete tu ohromnou sílu temných příspěvků.

Temné příspěvky jsou ideální nástroj na práci s remarketingem na Facebooku. Remarketing znamená, že můžete znovu oslovit návštěvníky Vašich stránek, tam kde jsou nejčastěji – na Facebooku.

Temné příspěvky můžete také využívat k A/B testování. Můžete připravit více variant příspěvku a zacílit na různé malé okruhy uživatelů. Podle získaných výsledků pak vyberete ty nejlepší, které potom použijete pro reklamu a masivní kampaň.

Nebo v případě, kdy připravujete nějakou speciální nabídku pro Vaše VIP zákazníky, využijte temné příspěvky. Díky tomu, že temný příspěvek uvidí jen omezená vybraná skupina, budou mít příjemci pocit osobitosti a výjimečnosti.

Příklady temných příspěvků

Příklad temného příspěvku

Příklad temného příspěvku

Příklad temného příspěvku

Příklad temného příspěvku

Rozdíl mezi temnými příspěvky a běžnou Facebook reklamou

 • Temné příspěvky se nezobrazují na Timeline stránky, běžný příspěvek ano.
 • Temné příspěvky se vytváří v Power Editoru, kdežto reklama ve Správci reklam.
 • V případě titulku u temného příspěvku nejste omezeni počtem znaků, u běžné reklamy ano.
 • V případě popisu u temného příspěvku nejste omezeni počtem znaků, u běžné reklamy ano.
 • U temného příspěvku můžete využít „Display link“, kam zadáte libovolnou adresu.
Rozdíl mezi běžnou reklamou a temným příspěvkem

Rozdíl mezi běžnou reklamou a temným příspěvkem

Temné příspěvky můžete vytvářet pouze za účelem „Nasměrování lidí na Váš web“ a „Zvýšení počtu konverzí“.

Jak vytvořit temný příspěvek

Temné příspěvky se vytváří v Power editoru. Jde o nástroj optimalizovaný pro Google Chrome, díky kterému můžete efektivně spravovat své kampaně. Vždy si do něj stáhnete aktuální data ze svých reklamních kampaní na Facebooku a můžete s nimi dále pracovat. Když máte připraveno, co jste chtěli, nahrajete změny zpět do světa Facebooku. (Článek o Power Editoru čekejte za 14 dní. Přihlašte se k odběru novinek, ať Vám neuteče.)

Při přípravě temného příspěvku vždy mějte na paměti, že jde o reklamu. Zaměřte se tedy na výběr titulku a textu příspěvku, poutavý obrázek, a další části.

Otevřete si tedy Power Editor a jako první klikněte na tlačítko „Stáhnout do Power Editoru“, díky čemuž se do Power Editoru stáhnou všechny údaje z Vašeho reklamního účtu – kampaně, sady reklam i samotné reklamy.

Díky aktualizaci Power Editoru v roce 2014 máte v podstatě dvě možnosti, jak s temnými příspěvky pracovat.

Jeden stejný příspěvek v několika sadách reklam

V části správa stránek v Power Editoru kliknete na „Vytvořit příspěvek“ a necháte vybrané „. Takový příspěvek pak máte k dispozici při tvorbě reklamy a můžete ho využít i několikrát pro různé cílení nebo účely.

Formulář na temný příspěvek na ve Správě stránek

Formulář na temný příspěvek na ve Správě stránek

Použít stejný temný příspěvek je vhodné, pokud očekáváte, že příspěvek časem nasbírá hodně palců a komentářů a chcete toho využít jako sociálního důkazu.

Různý příspěvek pro každou sadu reklam

Temný příspěvek vytvoříte v části „Reklama“ pro každou sadu reklam zvlášť. Výhodou je, že okamžitě vidíte, jak takový příspěvek bude vypadat. Nevýhodou je, že palce, komentáře a sdílení příspěvku je pouze u jedné reklamy a nemůžete toho využít.

Formulář na temný příspěvek při tvorbě reklamy

Formulář na temný příspěvek při tvorbě reklamy

Tento způsob práce s temnými příspěvky se využívá hlavně na testování obsahu reklamního sdělení (titulek, obrázek, text…). Vytvoříte si příspěvek s titulkem A a pak skoro stejný příspěvek s titulkem B, a zjišťujete, který z nich je efektivnější (má lepší CTR, lepší konverzní poměr apod.).

Reklamní hostina na Facebooku

Z Facebooku se rychle a jiště stává reklamní impérium budoucnosti. Možnosti, které zde firmy mají k dispozici, jsou na skoro stejné úrovni jako u Googlu, a přitom Facebook neustále investuje do své reklamní platformy. Je pouze otázkou chvíle než FB nechá Google za sebou.

To zní skvěle, ale s tím roste i počet firem, které na Facebooku do reklamy investují. Počet firem stoupá, a tím roste i cena, kterou za reklamu platíme. V budoucnu nás tedy čeká situace podobná jako na Google Adwords, kdy se běžnému živnostníkovi taková reklama nevyplatí. (O tom, že se nevyplatí dělat SEO, se radši ani nebudu rozepisovat.)

Do té doby, než bude cena reklamy příliš vysoko, tak bude štěstí přát těm nejrychlejším, kteří si vybudují přísun zákazníků, posunou své podnikání a pak si budou moci dovolit investovat do reklamy.

Stáhněte si mapu pro ziskový marketing na Facebooku

Pro aktivní firmy, podnikatele a majitele firem jsem dal dohromady 9 kroků, podle kterých postupuji při každé větší kampani na Facebooku. Obzvlášť když chci zajistit, aby se taková kampaň vyplatila. Klikněte na obrázek a mapu vám pošlu zdarma na vaši emailovou adresu.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s reklamou na Facebooku?

P. S. Pomozte mi obejít reklamu a sdílejte článek organicky. Klikněte na sdílet 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Luboš napsal:

  To zní zajímavě. Až přijde jejcich čas, začnu je používat. Díky Luboš

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Luboši. Čas temných příspěvků už nastal. Možná jste myslel až přijde čas pro reklamu na FB? Držím palce ať brzy.

 2. Mikuláš Halász napsal:

  Mne sa pomocu FB podarilo vo voľbách podporiť kandidáta, ktorému k tretiemu miestu chýbalo 54 hlasov. A bol by v politike. Lenže on prišiel tri dni pred voľbami 🙂 xixixixixi

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ještěže se volí každou chvíli a teď ví na koho se obrátit. Příště to vyjde 🙂

 3. Sorrowdy napsal:

  Nevyplatí se dělat SEO? Mohu se zeptat proč?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Investované peníze se nevrací tak rychle a předvídatelně jako z PPC reklamy. Těch důvodů je z mého pohledu více. Ale vždy záleží na individuální situaci firmy.

 4. Andrej napsal:

  Zdravím Václave, je možné využiť temné príspevky aj na priamu affiliate reklamu? Neudeluje zato FB nejaké sankcie ? vďaka

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ano, tento typ reklamy je možné je využít i na affiliate.

 5. Aleš napsal:

  Dobrý den, takže oproti běžné FB reklamě je jediný přínos a tím je větší počet znaků v textu? (Který stejně nechá power editor vyšší než přes klasické rozhraní. Rovněž u reklamy můžu vyloučit mé fanoušky).

  1. Hanč Pavlíčková napsal:

   Vždyť další přínosy jsou popsané v textu. Pokud chcete jediný příspěvek cílit placenou reklamou na více cílových skupin, tak je nemusíte mít všechny na Timeline a to je obrovsky důležité.

 6. David Řezáč napsal:

  Václave skvělý článek, díky za tip! Sdílím dále v seznamu článků ke vzdělávání o sociálníh sítích 🙂

 7. Lada napsal:

  Dobrý den, lze dark post později umístit na timeline stránky poté co běžel jako reklama? Nebo to již poté není možné. Přijde mi to škoda u příspěvku, který nasbírá hodně pozitivních lajků a komentářů… Děkuji

  1. Václav Krajňák napsal:

   Ano Lado, to je dobrá poznámka. Podobně jako lze dobrý příspěvek použít v reklamě, dá se i temný příspěvek později zveřejnit. Některé firmy tuto techniku používají: Nejprve v reklamě během 24 hodin zjistí, co funguje. Pak vítěze publikují pro své fanoušky.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.