13 tipů pro zabijácký formulář na sběr kontaktů


13 tipů pro zabijácký formulář na sběr kontaktů

On-line marketing je pro podnikatele typu sběratel skoro jako droga. Někdo sbírá fanoušky na Facebooku. Někdo jiný návštěvníky stránek.

Pak jsou tady ti rozumnější, kteří sbírají odběratele pro email marketing, protože ví, že od toho už je jen kousek ke sbírání peněz. (Na druhé straně zase někdo sbírá články, které si určitě někdy přečte.)

Abych těmto sběratelům co nejvíc pomohl, dal jsem dohromady 13 tipů, které zvýší konverzi na stránkách asi tak o 263.6 %. (Fakt! Jestli mi nevěříte, tak všechny tipy zaveďte do praxe, a pak mi ještě rádi pošlete zlatou cihlu.)

1) Srovnejte si to nejdřív v hlavě

Ještě než samotný formulář na sběr kontaktů začnete připravovat, tak si ujasněte, jaké kontakty chcete přitahovat. Jaké zájemce chcete svým formulářem oslovit. A podle toho potom připravíte nejen samotný formulář, ale i magnet, který zájemce registrací získá.

Pak si ujasněte, kam je vlastně chcete přes formulář odvést. Důvod pro budování databáze pro email marketing by neměla být samotná databáze, ale konkrétní marketingový cíl. Ať to pak neprobíhá takhle:

Návštěvník se registruje k odběru newsletteru.
Fajn a co dál?
Budeme mu posílat newslettery.
A co z toho budete mít?
No bude číst emaily a třeba se z něj stane zákazník.
Aha, tak se na to ještě raději vyspěte.

Takhle ne. Věřte mi, zkoušel jsem to a nefunguje to. Nebo to klidně to zkuste, pořád je tu šance, že jsem to dělal blbě.

Raději si dejte jasné cíle, podle kterého dlouhodobě změříte úspěšnost celého on-line marketingu založeného na obsahu. Třeba kolik lidí nakoupí do 30 dnů po registraci do databáze. Kolik do 90 dní apod.

Když máte v obojím jasno, tak…

2) Nastražte pastičku

Jestli chcete začít budovat svou databázi kontaktů pomocí formuláře umístěného na webových stránkách, tak to nejjednodušší je nabídnout za emailovou adresu něco zajímavého. Běžně se tomu říká magnet na zájemce. V dnešní době mají magnety podobu e-booků nebo brožur nebo videí.

Jaký magnet vytvořit? Je magnet dostatečně lákavý? V případě nejistoty nevolejte hasičům, ale ptejte se těch nejpovolanějších – zákazníků.

Základním kamenem pro úspěšný magnet na zájemce, a tím i formulář, je najít správné téma. Takové téma, které zákazníky zajímá a klidně by za něj i zaplatili.

Máte ve firmě zákaznickou linku nebo podporu nebo prostě jen na dotazy odpovídá určený pracovník? Super. Na co se zákazníci nejčastěji ptají? Co je v souvislosti s produkty nebo službami zajímá? Jaké dotazy přicházejí emailem? Když se zájemce rozhoduje o výběru produktu, jaká kritéria jsou pro ně důležitá?

Uchopte tedy jedno z těchto témat a zpracujte ho. Samozřejmě bude záležet i na formě – jestli magnetem bude brožura, e-book, kontrolní list, případová studie, webinář nebo nějaký jiný z 51 způsobů budování databáze kontaktů.

Magnet na zájemce na webu balony.cz

Magnet na zájemce na webu balony.cz

 

3) Slibujte (skoro) nemožné

Jestli chcete získat nový kontakt na zájemce o své produkty, musíte dát návštěvníkovi jasný důvod, proč by to měl udělat. Připravte si jasné argumenty, proč zrovna ten váš magnet je ten pravý a dokáže vyřešit návštěvníkův problém.

Ale zase pozor. V jednoduchosti je síla. Takže zapomeňte na dlouhé texty, ty nikdo číst nebude. (A co teprv tento článek. 🙁 )

 • Jasné a výstižné argumenty strukturujte například ve formě odrážek.
 • Zdůrazněte, co návštěvník registrací získá.
 • Vyzdvihněte, s čím mu magnet pomůže.

A pokud dostatečně dobře nalákáte, máte vyhráno. (Pak už jen sliby splnit.)

Ebook na webu linkedakademie.cz

E-book na webu linkedakademie.cz

 

4) Čáry máry – jednoduchý formulář

Hodně dobře si rozmyslete, jaké informace chcete a potřebujete od zájemce získat. Platí, že čím víc údajů budete požadovat, tím bude klesat ochota návštěvníků k vyplnění formuláře.

Nejdůležitějším údajem je samozřejmě emailová adresa, to je jasné. Nemusíte se ani bát, když si řeknete o jméno. Díky tomu potom můžete ve svých emailech využít oslovení. Klidně stačí křestní jméno, když nechcete oslovovat příjemce zpráv utaženým oslovení pane Nováku.

S dalšími údaji už raději buďte opatrní. Jestli zájemci nebudete volat, tak prostě nepotřebujete jeho telefonní číslo. Jestli mu nic nebudete posílat, tak nepotřebujete jeho adresu.

Prostě čím jednodušší formulář bude, tím lepších výsledků s ním dosáhnete. Lidé neradi prozrazují své osobní informace, pokud to pro ně nemá jasnou výhodu. (Trapné podvody jako: „Vyplňte adresu, abychom věděli, kam máme poslat možnou výhru.“ určitě nemáte zapotřebí.)

Jestli opravdu trváte na vyplnění všech deseti políček ve své databázi kontaktů, tak se prostě zeptejte později. V první fázi si vyžádejte emailovou adresu a jméno. Po nějakém čase, kdy už posíláte zájemci informace, připravte krátký dotazník. Nebude pro něj takový problém, poskytnout několik dalších údajů, protože už vás lépe zná a má k vám větší důvěru důvěru.

Ukázka jednoduchého formuláře na webu chytrymakler.cz

Ukázka jednoduchého formuláře na chytrymakler.cz

 

5) Plácněte to někam, kde to bude vidět

Formulář musí být na stránkách dobře viditelný. Musí návštěvníka webových stránek obrazně (možná i doslova) řečeno praštit do očí.

Formulář by měl být určitě na hlavní stránce webu. A zároveň na všech podstránkách, kde to jen trochu dává smysl. Nikdy nevíte, kdy se návštěvník při brouzdání webem rozhodne, že se mu právě teď hodí to, co nabízíte.

A jedno je téměř jisté. Nebude prohledávat celý web a hledat, kde jenom ten formulář viděl. (No, přiznám se, já ano, protože rád zkoumám marketing druhých.) Věřte, že až na podobnou nabídku narazí příště, tak po ní sáhne, a třeba to bude na stránkách konkurence. 🙂

Existuje celá řada dalších míst, kam můžete formulář umístit. Ponořit se do nich můžete v seznamu 7 míst, kam vložit formulář na sběr kontaktů.

Umístění formuláře na kontakty na webu zdenekmolcar.cz

Umístění formuláře na sběr kontaktů na zdenekmolcar.cz

 

6) Rovnou dovnitř nebo s ochranou?

U registrace kontaktů do databáze máte většinou k dispozici dvě možnosti. Single opt-in (jednoduchá registrace) nebo double opt-in (dvojitá registrace).

U těch jednoduchých registrací návštěvník stránek zadá své údaje do formuláře a ihned padne do databáze. A obratem získává slíbený magnet nebo poděkování, že se zaregistroval k odběru newsletteru.

U dvojité registrace musí nejprve svou registraci potvrdit kliknutím na odkaz v emailové schránce. Teprve až pak je jeho registrace platná.

Oba typy registrace mají své pro a proti. Část lidí, kteří se na webu zaregistrují, si ani nevyzvedne slíbený magnet. Natož, aby potvrdili nějakou svou registraci. Na druhou stranu ti, co opravdu stojí o slíbené informace, nemají problém v emailu registraci potvrdit.

Správná otázka tedy je: Chcete se chlubit velikostí své databáze nebo tím, že vaše zprávy čte procentuálně víc lidí.

dvoukrokovy

 

7) Šoupejte s tím sem a tam

Obsahují stránky webu velké množství informací a návštěvník na stránkách musí rolovat? Je článek delší než jeden odstavec?

Umístěte formulář do plovoucího boxu, který se zůstane na obrazovce vidět neustále. Nezávisle na tom, jak návštěvník čte a pohybuje se po stránce. Formulář musí mít zkrátka po celou dobu na očích.

Schválně se teď podívejte vpravo… Co vidíte?… Tak vidíte!

 

8) Hrajte na rovinu

Už při registraci dejte drahému zájemci jasně najevo, jak často mu budete emaily posílat a co bývá jejich obsahem. To může být dobrý argument právě pro jednoduchou registraci k odběru newsletteru.

Když slíbíte, že posíláte jednou měsíčně (první čtvrtek ve 14:00) newsletter, tak se návštěvník teoreticky nemusí bát, že ho budete obden bombardovat svými „jedinečnými nabídkami“. (Takže už dost technikám typu nalákat a odrbat.)

Vezměte to ale i opačně. Jestli slíbíte, že budete posílat newsletter každý měsíc, musíte to dodržet. (Taky znáte ty newslettery, které se jen tak jednou dvakrát za rok náhodně objeví, že si říkáte, co to je vůbec zač?)

Takovou drobností, že budete newsletter posílat pravidelně, budujete se zájemcem důvěru. Něco jste mu slíbili a slib držíte. (Já slíbil 13 tipů a to také splním!)

Nezapomeňte tedy přímo k formuláři stručně nastínit, co budete posílat, a jak často to bude. Jako bonus můžete vyzdvihnout, pro koho je obsah přednostně určený.

tescoma

Registrace k odběru newsletteru na tescoma.cz

 

9) Úplně největší oranžové tlačítko

Tlačítko s výzvou k akci. Často opomíjená součást formuláře. (Schválně, najdete na předchozím obrázku dřív logo nebo tlačítko? „Přitom taková renomovaná firma. Ty to určitě dělají dobře. Od těch bych měl opisovat.“)

Přitom tohle zdánlivě nevýznamné tlačítko dokáže zvýšit konverzi až o několik desítek procent. Pokud obsahuje jasnou a zřetelnou výzvu k akci. Výzva pod formulářem s obecným „Odeslat“ moc parády neudělá. Radši sáhněte po něčem údernějším.

 • Chci získat slevu
 • Pošlete mi e-book
 • Vyzkoušejte zdarma
 • Aktivuj si účet zdarma
 • Registruj se ještě dnes
 • Připojte se k nám

Kromě textu na tlačítku se zaměřte i na jeho vzhled. Mělo by být dostatečně velké a barevně výrazné. Použít „firemní“ barvy je z toho pohledu špatně. (A grafik amatér právě opouští tento článek…)

U tlačítka se vyplatí testovat různé varianty. Samozřejmě v momentě, kdy máte dostatečnou návštěvnost. Připravte několik různých variant a sledujte jejich výsledky. Někdy i nepatrná změna může znamenat zásadní rozdíl v konečné konverzi.

Ukázka tlačítka s výzvou k akci na webu zenyvrealitach.cz

Ukázka tlačítka s výzvou k akci zenyvrealitach.cz (bílé písmo by bylo výraznější)

 

10) Jen se nestyďte se, nabídněte si

Ve většině oborů je možné nabídnout nějakou ochutnávku. Nemusí to být pouze fyzický produkt, stačí nějaký obsah zdarma. Můžete nabídnout i náhled posledního newsletteru, natočit ukázkové video, umožnit stažení části e-booku ad.

Zájemce se může ještě před registrací podívat nebo začíst do vašeho obsahu, a bude mít tak větší jistotu k čemu se upisuje. Ujasní si, jestli je pro něj styl podání i samotný obsah dostatečně zajímavý a stojí opravdu o to, sledovat vaši cestu a odebírat vaše newslettery.

Příkladem je i tento článek. Když se vám líbí, přihlásíte se k odběru dalších, ještě lepších článků.

Ochutnávka v podobě videa zdarma na webu petersasin.com

Ochutnávka v podobě videa zdarma petersasin.com

 

11) Kde je fronta, tam to žije

Návštěvníci webu si všimnou, že vaše videa už sleduje 1.500 lidí. Nebo že váš newsletter měsíčně čte 4.850 příjemců. Podvědomě si řeknou, že když ten obsah odebírá už takový počet lidí, asi půjde o něco kvalitního.

Říká se tomu sociální důkaz. Jde o rozšířenou a efektivní manipulační techniku, která pomáhá s přesvědčováním lidí, aby něco udělali. (Samozřejmě jenom na ty druhé, na vás to nefunguje.)

Kromě počtu odběratelů newsletterů, můžete k formuláři umístit reference, tzn. zkušenost druhých s daným magnetem. Krátké konkrétní příběhy odběratelů nebo zákazníků. Z důvodu vyšší důvěryhodnosti uveďte u reference celé jméno, pozici, případně i firmu, ve které dotyčný působí, a pokud získáte i fotografii, jenom dobře. Víc najdete v článku Dobrá reference je nejlepší reklama.

Využití sociálního důkazu u formuláře na kontakty na webu enjoyemotion.sk

Využití sociálního důkazu u formuláře na sběr kontaktů na enjoyemotions.sk

 

12) Hlavně žádný spam!

Nikdo nemá rád spam, určitě ani vy. Připište tedy k formuláři, jakým způsobem pracujete se získanými osobními údaji a že nebudete zasílat spam. Může se zdát zbytečné takovou jasnou věc psát, ale i taková drobnost má vliv na konverzní poměr. Návštěvníkovi takové ujištění pomůže k rozhodnutí.

Běžně se používají formulace:

 • Vaše údaje jsou v bezpečí
 • Neposílám spam
 • Cením si i Vašeho soukromí
 • Nemáme rádi spam
 • Respektujeme soukromí
 • Vaše údaje nikdy nikomu nepředáme

Realita je taková, že každá nevyžádaná zpráva může být z pohledu příjemce vnímána jako spam. Takže si definici vykládá každý odesílatel po svém a nikdo ve finále spam neposílá, i když píše 3x denně. Ale to je business, přátelé. 🙂

Prohlášení o ochraně dat na webu lenkaspurna.cz

Prohlášení o ochraně dat na webu lenkaspurna.cz

 

13) Na velikosti záleží

Jestli máte svůj cíl mít co největší databázi kontaktů, tak asi nejjednodušší bude, když si jich půl milionu koupíte přes inzerát. Jestli to není váš cíl, tak už asi máte přečtený můj článek Nástrahy nákupu databáze emailových adres. Paráda.

Na úspěšný email marketing stačí klidně menší množství kontaktů, ale na takové příjemce, kteří se opravdu aktivně zajímají o to, co děláte, co nabízíte.

Ten zcela ideální zabijácký formulář vám přinese jenom ty kontakty, ze kterých se na 100 % stanou vaši zákazníci. To samozřejmě není možné, ale čím víc se k takovému ideálnímu formuláři přiblížíte, tím větší potlesk si zasloužíte.

Vytáhneš ho?

Jsem si jistý, že každý, kdo nějaký formulář sám vytvořil, má svůj vlastní tip. Ale jenom pořádnej chlapák nebo ženská se o něj podělí. Tak do toho, rád si o něm dole v komentářích přečtu.

V Clipsanu si můžete vytvořit jednoduchý formulář, vložit ho na své stránky a začít budovat svou databázi kontaktů ještě dnes. Otevřete si účet zdarma.

P.S. Většinou tady nejsou články tak provokativní, takže se klidně přihlašte k odběru dalších.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Luboš Vránek Foto-Grafika napsal:

  Zdravím, Václave,
  on-line fakturace je možná pouze prostřednictvím e-mail. správce (třeba Clipsan) či Správce mailů může řešit „jen“ maily vč. vyhodnocení kampaně a je pak napojen na fakturaci třeba na webu prodejce? Myslím tím situaci, kdy účelem mailingu bude prodej, třeba e-booku. Zájemce si klikne na odkaz Koupit a systém automaticky zprocesuje fakturaci a platbu.
  Otázkou je, zda prostřednictvím E-Správce nebo webu prodejce.
  Moc děkuji za názor, radu či zkušenost.
  Luboš

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za dotaz Luboši. Newsletterem (nebo reklamou) pošlete zájemce na prodejní stránku, která obsahuje prodejní formulář. Ten zájemce vyplní a vytvoří se mu objednávka, kterou zaplatí převodem nebo kartou. Aspoň tak lidé Clipsan využívají. Mají to na jednom místě, jak email marketing tak on-line prodej.
   Jestli jsem se netrefil s odpovědí, tak se klidně ptejte 🙂

   1. Lubos napsal:

    Překlopení ze zachytávací stránky na prodejní je jasné, Ta je na webu prodejce. Jak to ale souvisí s Clipsanem? Myslel jsem, že Clipsan je aplikace „někde“ (A) a odkazuje na web (B). Není mi jasné, jakým způsobem je do toho Clipsan „zapleten“. Znamená to, že zákazník Clipsanu využívá nejen e-mailing, ale i fakturační systém, který na C. je také?

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Fakturační systém je součástí Clipsanu v určitých balíčcích. Víc najdete zde https://clipsan.com/cs/online-prodej-fakturace.
     Clipsan funguje na pozadí vlastního webu a do něj vkládáte formuláře apod.
     Nebo i samostatně, bez nutnosti mít vlastní web, kdy si jednotlivé potřebné stránky (zachytávací, obsahovou, prodejní) tvoříte v něm.

     1. Luboš Vránek Foto-Grafika napsal:

      Děkuji, Václave, rozumím 🙂

     2. Blanka napsal:

      Zdravím Vás Václave.
      Moc tomu nerozumím. Obávala jsem se Clipsan používat, když nemám vlastní webové stránky. Navíc, když se věnuji dvěma oborům,které spolu zdánlivě nesouvisí.
      Pokud nemusím mít vlastní web,abych mohla využívat vaší stránku na propagaci, jak to valstně funguje ? Jsem sice u vás již zaregistrována,ale přestala jsem nabídky sledovat právě z důvodu, že nemám vlastní web. Lze vaše stránky používat na získávání klientů i na obě oblasti podnikání odděleně ? A zvládne nastavení v Cipsanu i úplný laik a technický antitalent ??? 😉 😀 Možná jsem i z vaší databáze vypadla, když jsem se už dlouho nepřihlásila na vaše stránky. Lze to případně obnovit,nebo se musím znovu registrovat ? Děkuji moc za odpovědi na moje otázky. 🙂 Ať se Vám daří. 🙂

     3. Vaclav Krajnak napsal:

      Je fér říct, že podnikání na internetu je tvrdé a vyžaduje specifické znalosti, jak technické, tak marketingové. Bez toho je v podstatě úspěch vyloučen.
      Ano, používání Clipsanu je maximálně (berte s rezervou) jednoduché, ale myslím, že laik a technický antitalent to z principu nedá. To je jako kdyby chtěl opravovat auta někdo, kdo jim nerozumí a není zručný.

     4. Blanka napsal:

      Děkuji za odpověď,i když jen částečnou. 😉
      Neodpověděl jste mi na otázku, jestli mohu mít v Clipsanu ( bez webu) stránku na dvě oblasti podnikání dohromady,nebo mohu mít jen jednu jen na jeden druh podnikání,a nebo mít oddělenou stránku na oba obory ? Zabývám se jako jedním z oborů MLM podnikáním,takže marketingové zkušenosti nějaké mám. 😉 S tou technickou stránkou věci to je horší,ale třeba by mi někdo s nastavením pomohl. 😉
      A lze si u vás nastavit sběr kontaktů na telefonní čísla místo emailových adres ? 😉 Ať se Vám daří. 🙂

     5. Vaclav Krajnak napsal:

      V Clipsanu můžete mít libovolný počet zachytávacích stránek, klidně i pro více podnikání. Kontakty ale padají do jedné databáze, takže když se odhlásí, tak se teoreticky odhlásí i z druhého oboru. Formulář si můžete doplnit i telefonním číslem, ale vždy tam bude i to hlavní – emailová adresa. Ať se daří 🙂

 2. Honza napsal:

  Nemusí být ve formuláři uvedeno, že zadáním e-mailu dává souhlas se zasíláním novinek a že se může kdykoliv odhlásit? Plus nějaká věta o ochraně dat?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý dotaz Honzo. V samotném formuláři to být nemusí, prověřte si vše u svého právníka. Někdy můžou pomoci s konverzí, to je hlavní důvod proč tam jsou. Je také fajn, když na stránce máte informace o ochraně osobních údajů, ke kterým se skeptik dokáže jednoduše dostat.

 3. Michaela Suchá napsal:

  Dobrý den Václave. Mám dotaz. Vlastním eshop, blog, spravuji Fcb skupinu a magnet na zákazníky (eBook zdarma) by se mi opravdu hodil. Newsletter řeším přes platformu, ale magnet na ní vytvořit nedokážu. Lze toto řešit přes Clipsan a magnet umístit jak na blog (nový na WIXu, starý na google bloger), tak na eshopu (eshop-rychle)? Sleduji Vaše poodcasty s Miklášem, které jsou velmi inspirativní a díky nim se prokousávám i chatbooty 🙂 Děkuji za odpověď.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Michaelo, moc si vážím, že nás sledujete, a děkuji za otázku 🙂
   Každopádně v mailingovém systému si vytvoříte formulář na sběr kontaktů a ten pak jde vložit v podstatě kamkoliv. Minimálně jako popup i na e-shop.
   A o magnetech budu psát už brzy 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.