Změny v News Feedu jsou poslední hřebík do rakve organického marketingu na Facebooku


Změny v News Feedu jsou poslední hřebík do rakve marketingu na Facebooku

Facebook 12. ledna v podstatě odstřihl Facebook stránky firem, celebrit a značek od jejich fanoušků.

Mark Zuckerberg ve svém prohlášení píše „v poslední době jsme od naší komunity dostali zpětnou vazbu, že veřejný obsah – příspěvky od firem, značek a médií – vytlačují osobní momenty (od přátel a rodiny), které nás vzájemně spojují.“.

Pak popisuje, že změní „algoritmus News Feedu tak, aby obsahoval relevantní obsah, který usnadňuje smysluplné společenské interakce mezi přáteli a rodinou.”.

Jen pro info: News Feed je seznam příspěvků, které uživatelé vidí po přihlášení do Facebooku.

Ve zkratce nové změny znamenají více příspěvků od přátel a méně pasivního obsahu, který není pro uživatele přínosný a relevantní.

Příspěvky od Facebook stránek tak budou téměř neviditelné.

Už teď mají dosah kolem 10 % a u stránek s velkým počtem fanoušků jen 2 %. A Zuckerbergův tým slibuje další zmenšení zhruba na pětinu z toho, co zbylo.

Jestli má vaše stránka 1.000 fanoušků, tak běžným marketingovým příspěvkem oslovíte 20 z nich. Tady už se vyplatí přemýšlet, jestli to má smysl.

Už několik let svým klientům radím…

Facebook stránka je sice zdarma, ale má smysl se jí věnovat jen v případě, že ji využijete v placené reklamě.

Tato změna je velká rána hlavně pro živnostníky a místní firmy, které nemají ambice získávat tisíce fanoušků, ale chtějí dát svému okolí vědět, co je u nich nového.

Nejnovější změny v News Feedu znamenají jediné – konec amatérů na Facebooku.

Co se vlastně na Facebooku změní?

Facebook byl původně založen k tomu, aby spojoval lidi. Aby sbližoval přátele a kamarády. Pak nastoupili podnikatelé a marketéři a začala honba za fanoušky a za marketingem zdarma. Facebook se tak postupně více stává platformou plnou „SPAMu“.

Výsledkem je, že Mark Zuckerberg se svým týmem přehodnotil celkovou strategii a opět chtějí uživatelům dopřát obsah, který chtějí, který v nich vyvolá aktivní reakci.

I za cenu toho, že zhorší dosah u firem. Ví o tom, a nijak mu to nevadí.

News Feed není nafukovací a v momentě, kdy Facebook bude upřednostňovat osobní příspěvky přátel a rodiny, logicky zbude méně prostoru pro marketing. To znamená daleko méně příspěvků firemních stránek.

Přednost se svými osobními příspěvky dostanou osobní profily. Následovat je budou firmy, jejichž příspěvky budou relevantní a uživatelé na ně budou reagovat. Ať už lajky, sdílením nebo komentáři.

A nejmenší prostor, tedy žádný prostor, dostanou firmy se svými příspěvky obsahující citáty a neplaceným reklamním balastem.

Proč to Facebook dělá?

Motivace Facebooku k těmto změnám je „tajemstvím“, a tak můžeme jenom spekulovat.

Už v červnu 2017 Facebook změnil své poslání na „přiblížit svět blíže k sobě“, a to znamená relevantní příspěvky a podporu zájmových komunit. Facebook skupiny v poslední době fungují velmi dobře.

Co se týče posledních změn, tak tady se Zuckerberg opírá o výzkumy, které ukazují, že lidé chtějí hlubší vztahy se svými přáteli a rodinou. To by mělo být pozitivní jak pro platformu, tak pro její uživatele. Ale to ti, co za lidmi vidí jenom peníze na účtě, asi nikdy nepochopí.

Domnívám se, že částečně jde o reakci na chování uživatelů, kteří spíš pasivně konzumují a nezveřejňují nic o sobě (Kdy jste naposledy viděli, co měl kdo k obědu?).

Částečně jde o to, že příspěvků je mraky a není je možné všechny zobrazovat.

Za dobu, co jste na Facebooku, jste nabrali stovky přátel. Kolik z nich jsou opravdoví přátelé? Také jste dali stovky palců nejrůznějším Facebook stránkám. Kolik z nich vás zajímá dlouhodobě?

Abyste odpověli, tak byste se museli podívat… A to udělá jen titěrné promile uživatelů.

Určitě jde také o příjem, který Facebook má a chce mít z reklamy značek. Oficiálně sice dopad na cenu reklamy vyloučili, ale je logické, že když lidé budou na Facebooku méně a víc lidí půjde do reklamy, tak ceny porostou.

Konec marketingu zdarma?!

Všechny kroky, které Facebook dělá a kam směřuje, prakticky znamenají konec marketingu na Facebooku zdarma.

To rozhodně neznamená, že byste měli Facebook zavrhnout a všechno, co jste na něm doteď vybudovali, hodit do koše. To určitě ne.

Lidé budou Facebook využívat i po těchto změnách a kde jsou lidé, tam musíte dělat marketing. Facebook může být i nadále zajímavou součástí vaší marketingové strategie. Jenom je potřeba se přizpůsobit novým pravidlům.

Budeme muset pro své fanoušky připravovat kvalitnější a relevantnější obsah. Využívat nové nástroje a techniky jako třeba živá vysílání nebo Messenger chatboty.

Nová pravidla se příliš nedotknou placené reklamy na Facebooku. I když stránky, které mají malý dosah (publikují nudný obsah) mohou očekávat i vyšší cenu za reklamu – placenou podporu příspěvku.

Minulý týden jsem zveřejnil článek o trendech v digitálním marketingu pro rok 2018. A když se nad tím zamyslím, tak mi z toho vychází následující rovnice.

Úspěch v roce 2018 = všudypřítomnost + relevantnost + přínos

Co to znamená pro VÁŠ marketing?

Jedním slovem PŘÍLEŽITOST.

Jestli chcete nadávat, že někdo omezil nebo v podstatě zrušit něco, co pro vás dělal zdarma, tak se přidejte k zástupům lidí žádající sociální dávky.

Máte příležitost vytvářet kvalitní obsah, na který budou fanoušci a jejich přátelé dobře reagovat.

Příležitost ukázat, že jste opravdovým expertem svého oboru, a budovat tak důvěru.

Příležitost vytvořit za svým posláním hnutí a komunitu, která ho bude podporovat.

Příležitost opustit starý nudný marketing a začít dělat marketing, který má smysl.

Příležitost změřit si návratnost aktivit na Facebooku.

Jak využít Facebook v roce 2018

Mám pro vás několik tipů, jak i v roce 2018 získávat přes Facebook nové zájemce, leady, zákazníky i klienty.

1. Vysílejte živě

Facebook podporuje živá vysílání hned od chvíle, co je spustil. Dokonce zaplatil 50 milionů dolarů celebritám, aby ho používaly (zdroj).

Není se čemu divit, sám Facebook říká, že živá vysílání udrží diváka 3x déle než běžné „neživé“ video (zdroj).

I tady platí, že vysílání, která vyvolávají diskuzi, budou mít nejvyšší dosah. Příkladem by mohlo být živé vysílání prezidentské debaty.

Zase něco jiného než živá prezentace produktů a služeb, kde je každý komentář brán jako nepříjemná námitka.

A žádný strach, Facebook si došlápl i na spam v živém vysílání – debilní živé vysílání obrázku, kde uživatelé mají pomocí palců vyjádřit svou volbu. Jedná se o clickbait – umělé vynucení kliku a to je penalizováno.

2. Připravujte kvalitní příspěvky

Druhá část prohlášení Marka Zuckerberga ukazuje na to, co je pro Facebook důležité.

Facebook odmění příspěvky, které uživatele zastaví a přimějou k tomu, aby napsal dlouhý komentář. To znamená, že uživatele osloví a dotknou se ho.

Takže místo toho, abychom tupě vkládali odkazy na své stránky, bude potřeba točit videa přímo pro Facebook, a to taková, která budou zajímavá pro naše potenciální klienty a ne jen pro nás.

Pozor! Určitě se vyhněte clickbaitovým příspěvkům typu „Označ svého kamaráda“. Nebo dalším uměle vytvářeným příspěvkům s cílem podvodným způsobem získat co nejvíc palců a komentářů. Facebook je umí automaticky rozpoznat a penalizuje je.

Přednost dostanou takové příspěvky, které přirozeně vzbudí zájem a povedou ke sdílení, komentování a lajkování.

Zaměřte se na kvalitu i za cenu toho, že nebudete zveřejňovat příspěvky každý den.

Můžete se inspirovat 5 typů příspěvků na Facebook, které zapojí fanoušky a zvýší dosah.

3. Využijte Facebook skupiny

Statistiky Facebook skupin

Statistiky Facebook skupin

Vybudovat si na Facebooku komunitu bude důležitější než kdykoliv před tím.

Ve Facebook skupinách se spojují lidé se stejným zájmem. V rámci skupiny pak můžou komunikovat nejen se zakladatelem, ale i s ostatními účastníky. Sdílet své zážitky, úspěchy, společné cíle.

Skupiny jsou na Facebooku od nepaměti, ale Facebook je v poslední době začal víc podporovat.

Od propojení Facebook stránky se skupinou, přes dotazníky při vstupu do skupiny, vytváření propojených skupin, až po statistiky skupiny.

Předpokladem úspěchu skupiny je opět přínos pro její členy. Vy coby správce můžete probouzet diskuze a komentovat, ale musí se probudit i samotní členové. Takže rovnou zapomeňte na tvrdou propagaci.

4. Komunikujte pomocí chatbotů

Konverzační roboti představují způsob, jak komunikovat se svými zákazníky a fanoušky. Sice ne přímo na Facebooku, ale v Messengeru, který téměř všichni uživatelé Facebooku mají.

Chatboti jsou novým nastupujícím trendem, který stále nabírá na popularitě. A to hned z několika důvodů.

Hlavním z nich je to, že lidé Messenger využívají víc než svou e-mailovou schránku a jsou otevření interaktivní komunikaci s roboty.

Chatbot jim totiž pomůže rychle získat odpovědi na otázky ohledně produktů. Pomohou jim sledovat stav objednávky. Nebo si díky nim rezervují místo v restauraci.

Vytvořit si vlastního chatbota není vůbec složité. Nemusíte být ani programátor. Podívejte se na návod, jak vytvořit chatbota pro Messenger za 10 minut.

5. Zaplaťte si reklamu

To, co bylo v minulosti zdarma, nyní dostanete jen, když si zaplatíte.

Stále můžete oslovit všechny své fanoušky (levněji než běžné „nefanoušky“), jen bude potřeba podpořit příspěvek reklamou.

V případě, že máte 4 příspěvky denně a měli byste platit za každý, tak sami začnete filtrovat a budete publikovat spíš méně a lépe.

Nebo přestanete „bavit“ své fanoušky a soustředíte se pouze na čistý prodej přes Facebook. Uživatelé Facebooku jsou zvyklí a už se nemusíte stydět za prodej i bez fanoušků.

Jak se nejnovější změny dotknou placené reklamy?

Možná bude pro Facebook reklamu méně prostoru, protože lidé budou na Facebooku trávit méně času. Možná bude reklama i o něco dražší, protože ji bude dělat více podnikatelů. To vše teprve ukáže čas.

Sledujte své výsledky

Facebook avizoval, že změny bude zavádět postupně.

Trochu paradoxem je, že příspěvky Facebook stránek o změnách měly obrovské zapojení uživatelů. Stránka Social Media Examiner vysílala živě a jejich vysílání má přes půl milionů shlédnutí, přes 6 tisíc sdílení a téměř 2 tisíce komentářů.

Statistiky příspěvků na Facebook stránce

Berte tedy prohlášení Facebooku s ohledem na své zkušenosti. Třeba se konečně (poprvé) podíváte na výsledky a statistiky vašich počinů na své Facebook stránce. Jestli ji používáte už nějakou dobu, budete mít data pro porovnání.

Sledujte, jaký je dosah vašich příspěvků a jaké reakce vzbuzují. V okamžiku, kdy zaznamenáte propad je potřeba reagovat. Změnit přístup, testovat, zkusit něco nového. Abyste nepsali pro sebe a svého šéfa nebo svou maminku.

Změny jsou dané, ale teprve čas a výsledky ukáží, jak se dotknou vás a vaší stránky.

Shrnutí

Změny na Facebooku souvisí s tím, jak celá platforma dospěla. Dosah neplacených marketingových příspěvků se bude blížit k nule.

Postupně směřujeme k tomu, že Facebook bude pro ty, kteří si buď zaplatí, nebo budou mít velký přínos pro uživatele.

Není to žádný nečekaný vývoj.

Podobné to bylo i v případě Googlu. Ten také svou reklamní platformu Adwords postupně vylepšoval a zaváděl pravidla toho, co se může a co ne. Spousta malých podnikatelů a firem plakala.

Na začátku roku 2018 stojí za to si položit nepříjemnou otázku: „Vyplatí se mi to?“ Tu samou otázku si položte také, když o vstupu na Facebook teprve uvažujete.

Jestli je odpověď pozitivní a máte pocit, že snížením dosahu můžete o něco přijít, začněte přemýšlet o placené reklamě na Facebooku.

 

Nezapomeňte na hlavní pravidlo marketingu…

Zákazníka získá ten, kdo za něj může zaplatit nejvíc. (Ať už penězi nebo kreativitou.)

A jak působí změny na Facebooku na vás?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

16 komentářů


 1. Nikolas Šimala napsal:

  skvelý článok, ako vždy 🙂 len je mi ľúto malých podnikateľov, ktorí cez facebook propagujú napríklad oblečenie, alebo propagujú jedlá zo svojej reštaurácie, môže to znamenať aj koniec podnikania pokiaľ niečo nové nevymyslia

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Nikolas 🙂 Věřím, že ti dobří to zvládnou a posílí je to.

 2. Luci Hron napsal:

  Ono vše má příčinu. Ještě nedávno jsem v newsfeedu viděla nejčastěji sdílená videa různých funny stránek, víc než příspěvky mých přátel. Je tomu asi měsíc, co jsem snad 10 dní po sobě, každý den musela kliknout na 20 nebo 30 takových sdílení a zadat, aby se mi nezobrazovaly. Bylo to otravné a dokonce jsem uvažovala, že kompletně z FB odejdu a přejdu pouze na Instagram. Tak moc mě to vadilo.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Lucie za osobní zkušenost. Uvažovala jste o odchodu a přitom jste sama profík v marketingu. Mark si uživatele udrží jen, když spam bude držet na uzdě.

 3. Pavol Valúch napsal:

  Výborný článok Václav, ako vždy. Slovensko bolo jedným z testovacích panákov FB a tieto zmeny sme pocítili niekedy na prelome lata a jesene 2017. A už máme i prvé výsledky … mne už FB stihol 2 krát bloknúť stránku. Prvý krát na 2 týždne a druhý práve včera na 10 dní. Odvolal som sa. Obidva krát s rovnakým výsledkom = FB zostal pri svojom pôvodnom rozhodnutí. V prvom prípade (októbri 10/2017) trošku tuším za čo to mohlo byť ale teraz som v koncoch. Netuším prečo. Ale to je v podstate jedno, hrám na jeho ihrisku. Na obhajobu FB len vetičku, že ich nepretržitá reklama, teda cca 35.-€ mesačne funguje výborne. Za túto sumu FB sľubuje určitý počet preklikov na web. V mojom prípade to bolo 4 krát viac ako FB sľuboval. Takže z mojej strany spokojnosť.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za zkušenost Pavol. Vidím, že na Slovensku už jste mohli ochutnat, jak vypadá pay-to-play 🙂

 4. Jana Krátká napsal:

  Děkuji za skvělý článek! Navíc převyprávěný, co mě velice mile potěšilo! Děkuji! 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Velmi si toho vážím 🙂

 5. Jolana Fišerová napsal:

  Nemyslím, že jsou jenom nadšenci z nové politiky FB a ti, kdož nejsou automaticky hned nadšení (kam že se to poděla hláška „FB vždy byl, je a bude ZDARMA!“? – kdyby to FB původně nedeklaroval, nikoho by to ani nenapadlo), jsou hned asociálové a žadatelé o dávky. Prostě dříve šly ty peníze na FB vydělat organicky a PAK (FB, uvědomuješ si to???) v době většího růstu firmy je na FB použít třeba na ty reklamy. Ovšem ještě v kombinaci s genialitou GDPR se bude „malým“ začátečníkům hůř začínat a hůř držet na trhu. Jasně, podnikání je „jen pro velké“. Ovšem obvykle se ZAČÍNÁ a teprve PAK poKRAČUJE 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za názor Jolano.
   Začít podnikatel se dá i dnes „zdarma”. A kupodivu i na nejrušnější a nejlukrativnější ulici ve městě – Facebooku. Ten, kdo tvoří opravdu přínosný obsah, nemá a nebude mít problém s dosahem. Bohužel to je 1 Facebook stránka z tisíce. To není problém Facebooku 🙂

   1. Jolana Fišerová napsal:

    Nevím, Václave. Mě třeba před Vánocemi a před Silvestrem FB dvakrát zablokoval na vždy celý týden s „vysvětlením“, že se lidé na moje videa „dívají až moc“ a „moc je komentují“ a „že je třeba dát prostor také ostatním“. Ale že když si propagaci svých příspěvků zaplatím, tak klidně ať se na to lidi dál dívají. Odmítla jsem takové vydírání. Nemohla jsem tedy po celou dobu blokace přidávat příspěvky ANI DO VLASTNÍCH SKUPIN (kde na to lidi čekali), nemohla jsem nikde nic komentovat, dokonce ani přát lidem k narozeninám či psát zprávy do Messengeru (přičemž přece o tu sociální interakci FB tak stojí). Odvolávala jsem se, ale napsali mi, že se odvoláníma nezabývají, kam by přišli. / Byla jsem tak otrávená, že jsem na nějaký čas přestala na FB psát a tuhle mě FB sám vyzval k aktivitě – že jako kde jsem, že fanoušci čekají…tak jsem napsala příspěvek a FB mi ho, ta hluboká logika, odmítl zveřejnit. A opět jsem nemohla udělat vůbec nic (naštěstí jen chvíli). A toto – nebo cokoli dalšího – se zřejmě může KDYKOLI opakovat, jak se FB svévolně zlíbí.

    Uvedu ještě jeden příklad: já fotím ráda obrázky z přírody, které se lidem líbí (aha, opět místo pro „rizikový“ organický dosah). Jeden čas mi je FB začal blokovat s poukazem na to, že „zobrazují nahotu či násilí“ a jestli s tím nepřestanu, zablokuje mi profil. Ale když zveřejnění finančně podpořím, tak proti fotkám FB nebude mít ničehož nic… Nevím tedy, co je na kvetoucí nebo naopak zasněžené krajině „nahého či násilného“, ale nepomohly mi ani odvolávky, prostě nějaký čas fotky na FB nesměly…

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Děkuji za jiný pohled Jolano. S takovou zkušeností jsem se zatím nesetkal.

    2. Tomáš Jarošek napsal:

     Dobrý den Jolano,
     děkuji Vám pěkně za „názory druhé strany mince“. Momentálně jsem ve stadiu započetí firemního FB resp. stále zvažování jeho smysluplnosti.
     Jsem „malý živnostník“ – výrobce hudebních nástrojů (a ještě k tomu alternativních) databáze email fanoušků se „sama“ pomalu rozrůstá a já chtěl další kanál, kde lidem budu ukazovat krátké novinky z denního života výrobce nástrojů a muzikoterapie. Tak teď je to pro mě stále otázka, či to má smysl.
     O marketing se trochu zajímám, ale dělám vše sám, tak rozhodně nebudu trávit dny nad kampaněmi.

     Ale možná, že můj obsah bude pro lidi tak hodnotný, že jej budou fanoušci sami od sebe sdílet a pak to bude fungovat i „organicky“. No uvidíme – rozhodně chci pro lidi dál každý den tvořit krásné umění a ne řešit nové pojmy (ad organický dosah).

     …díky Vám oběma…

     1. Václav Krajňák napsal:

      Tomáši, smysl to má, pokud se tomu rozhodnete věnovat energii. Je možné, že člověk něco jednorázově zkusí a nevyjde to. Ale dlouhodobě jsou sociální sítě přínosem. Držím palce

 6. Jan Spáčil napsal:

  Zdravím, díky za zajímavý příspěvek. Nedávno jsem na Českém rozhlase poslouchal rozhovor se zakladateli společnosti Avast, kteří vyrostli na poskytování softwaru zdarma, ale jedním slovem dodávali, že uživatelé dostanou jen to, za co si zaplatí. Ti, kteří chtějí věci, služby, software nebo cokoliv jiného bez jakékoli výměny musí počítat s tím, že toho moc nedostanou. Celkem Facebook chápu. Možná to přispěje k osvětě, že služby na internetu, jen proto, že jsou na internetu, nejsou zdarma.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za Váš střízlivý pohled Jirko 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.