Jak vytvořit chatbota pro Messenger za 10 minut, i když neumíte programovat


↓↓↓ Pusťte si video ↓↓↓

↑↑↑ Pusťte si video ↑↑↑

Získávejte zájemce a uzavírejte obchody přes chatboty

Klikněte a naučím Vás využívat Messenger boty

Určitě to znáte také. Připravíte a vymazlíte úžasný e-mail, stisknete „Odeslat“ a pošlete ho do světa. A pak čekáte, jak to dopadne. Řada příjemců tento e-mail ani nedostane. A z těch, kteří ho dostanou, ho ne všichni otevřou.

Tvrdá realita e-mail marketingu v dnešní době. Lidé jsou prostě přehlceni. Každý den dostávají desítky e-mailů. Odlišit se a zaujmout je stále těžší.

Jednou z možností odlišení je chatbot pro Facebook Messenger. O tom, co je to chatbot, a jak můžete jeho prostřednictvím oslovit své zákazníky, jsem se rozepsal v článku 6 důvodů, proč Messenger boti v roce 2018 ovládnou marketing.

Teď je ten správný čas vytvořit si vlastního chatbota, který si bude za vás povídat s vašimi zákazníky.

A vy budete milovat výsledky, protože otvíranost zpráv v chatbotu v průměru přesahuje 70 % a proklikovost nad 50 % není výjimkou. Podívejte se na statistiky svých mailingových kampaní a zkuste to porovnat.

Už slyším ty otázky: Kde se dá takový chatbot koupit? Budu s ním umět pracovat? Jak těžké je takového bota naprogramovat?

Odpověď vás možná překvapí. Není to žádná raketová věda a ani nemusíte být programátor.

Existuje totiž aplikace ManyChat, díky které svého bota postavíte do 10 minut.

Co budete potřebovat

Proč Facebook stránku? Protože obsahuje Messenger. A ten lidé hojně využívají pro komunikaci se svými známými, přáteli a rodinou.

ManyChat je služba na tvorbu chatbotů, je anglická a v základní verzi je zdarma. Když se rozhodnete ManyChat využívat naplno, zaplatíte 10 USD měsíčně a více, podle počtu odběratelů.

Začněte sbírat kontakty

První, co musíte udělat, je začít sbírat odběratele svých zpráv. Psal jsem o důležitosti databáze emailových kontaktů, a to samé platí i pro databázi v chatbotu.

Možnosti pro sběr uživatelů

Možnosti pro sběr uživatelů

Pro sběr máte několik možností. Jednou z nich je vytvoření vyskakovacího okna, které umístíte na svůj web nebo blog. Tohle okno se objeví na stránce, když člověk přijde na vaše stránky.

Vyskakovací okna možná už využíváte na svém webu pro sběr kontaktů pro e-mail marketing. Lidé na ně už jsou zvyklí a proto na ně reagují dobře.

Zaujměte a přesvědčete

V dalším kroku je potřeba zaujmout a získat tak nového sledujícího. Tomu, kdo uvidí výzvu, je potřeba říct, proč by se měl přihlásit k odběru zpráv vašeho robota.

Výchozí okno sběru uživatelů pro chatbota

Výchozí okno sběru uživatelů pro chatbota

Vymyslete chytlavý nadpis, připravte krátký popis a silnou výzvu k akci. U tlačítka s výzvou k akci můžete měnit jak barvu, tak i samotný text.

Pokud navíc přidáte do formuláře vlastní fotku, zvýšíte jeho důvěryhodnost a tím pádem i úspěšnost.

Když máte vytvořený obsah vyskakovacího okna, je potřeba nastavit, kde se bude na webu zobrazovat a případně po jaké době na návštěvníka „vyskočí“.

Někteří návštěvníci se na stránky vrací opakovaně, a proto je vhodné nastavit, kolikrát se má danému návštěvníkovi možnost vstoupit do vašeho chatbota zobrazit.

Vyladěné okno sběru uživatelů pro chatbota

Vyladěné okno sběru uživatelů pro chatbota

Když nechce vstoupit a při každé návštěvě stránek na něj toto okno vyskočí, určitě ho spíš odradíte.

Rozhodně četnost zobrazování dobře promyslete.

Připravte děkovací stránku

Poděkovat je slušnost. A platí to i v případě, když se někdo přihlásí k odběru zpráv od vašeho chatbota.

Máte v podstatě dvě možnosti.

Ta jednodušší je, že vytvoříte děkovací stránku přímo v ManyChatu. Nastavíte si titulek, popisek a třeba přidáte i svou fotku.

Děkovací stránka po přihlášení k chatbotu

Děkovací stránka po přihlášení k chatbotu

Pokročilí marketéři můžou přesměrovat návštěvníka na samostatnou děkovací stránku. Proč by to někdo dělal? Napadají mě takové zbytečnosti  jako měření konverzí, remarketing a tak… 🙂

První chatbot zpráva

Máte nového odběratele, pěkně jste mu poděkovali a teď nastal čas s ním začít komunikovat. Uživatel už je v tuto chvíli ve Facebook Messengeru a vy ho tak můžete přivítat první zprávou.

Připravte si krátkou úvodní zprávu, kterou člověk dostane hned po přihlášení. Napište, co může očekávat, ať pak není nepříjemně překvapený.

Ukažte mu taky, jakým způsobem se může z odběru dalších zpráv odhlásit.

Uvítací zpráva chatbota v Messengeru

Uvítací zpráva chatbota v Messengeru

Je to podobné, jako když posíláte lidem newslettery. Tam také do patičky vkládáte odkaz na odhlášení. V botovi žádný takový odkaz není. Musíte tedy zvolit kouzelné slovíčko, které povede k odhlášení.

V samotném obsahu chatbotu se nemusíte omezovat jen na textové informace. Můžete nahrávat obrázky, fotografie, animované sekvence nebo používat oblíbené emotikony 💩. Nechybí ani zvukové zprávy nebo přiložené soubory.

Kreativitě se meze nekladou.

Jenom myslete na to, že tato první konverzace rozhodne o tom, jestli příjemce zaujmete a bude se těšit na další zprávy, nebo ho unudíte první větou.

Vložte chatbota do svých stránek

Teď přichází na řadu trochu té techniky. Vytvořeného bota je potřeba vložit přímo do vašich webových stránek.

Ale žádný strach, není to nic složitého.

Nejprve si v ManyChatu vygenerujte kód. Jděte do „Install Javascript Snippet“ a vložte sem doménu svých stránek. ManyChat si sám ověří, jestli je váš web připravený na vložení chatbota. Jestli ano, uvidíte zelené schválení a stránky jsou autorizované.

Po úspěšném ověření klikněte na „Install Many Chat Snippet“. Vygenerovaný HTML kód potom zkopírujte a vložte hlavičky každé stránky svých webových stránek.

Když máte moderní stránky na WordPressu, tak můžete použít plugin Head, Footer and Post Injections a udělat to sami za 3 minuty.

V ostatních případech záleží na tom, jaký používáte redakční systém a jak často se usmíváte na svého webmastera.

Vložení kódu do hlavičky ve WordPressu

Vložení kódu do hlavičky ve WordPressu

Pusťte bota do světa

Teď už stačí v ManyChatu chatbota aktivovat a ten se začne zobrazovat návštěvníkům stránek podle toho, jak jste ho nastavili.

Základní statistiky vidíte hned v ManyChatu a není potřeba nic složitě nastavovat.

Podívejte se na počet zobrazení, počet přihlášení – podle toho poznáte, jak moc je chatbot zajímavý pro vaše zákazníky.

Statistiky úspěšnosti sběru uživatelů

Statistiky úspěšnosti sběru uživatelů

Tak do toho

Máte za sebou první krok k tomu, jak využít Facebook Messenger jako další kanál pro komunikaci se svými zákazníky. Víte, jak začít.

Teď se můžete směle pustit do přípravy první kampaně, kterou prostřednictvím svého Messenger chatbota pustíte do světa.

Získávejte zájemce a uzavírejte obchody přes chatboty

Klikněte a naučím Vás využívat Messenger boty

 

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.