5 typů příspěvků na Facebook, které zapojí fanoušky a zvýší dosah


5 typů příspěvků na Facebook, které zapojí fanoušky

Facebook stránky jsou tu s námi už řádku let a snad každý podnikatel má alespoň jednu. Bohužel tím, jak Facebook snižuje dosah příspěvků, je stále náročnější a náročnější dostat svůj obsah k vašim těžce nabytým fanouškům.

Dosah příspěvku je určen tím, jak moc je ten příspěvek dobrý. Jak moc na něj fanoušci reagují.

Když reagují hodně a zapojí se, tak můžete mít dosah třeba i 30 %.

Naopak, když je příspěvek nudný, tak na něj fanoušci neklikají, nedávají palce ani nekomentují a bystrý Facebook ho hned přestává zobrazovat dalším a dosah je i 5 %.

Jak tedy získat zapojení?

Dozvíte se v tomto článku kouzelný recept, který můžete hned použít a oslovit zdarma všechny své fanoušky?

Bohužel ne. 🙁

Na následujících řádcích zjistíte, jakým způsobem najít to, co může fungovat u vás, jak vyhodnocovat úspěšnost příspěvků a tak si zjednodušit a vylepšit přípravu příspěvků následujících.

Ale nejprve…

Má vůbec smysl tvořit příspěvky?

Když se příspěvky nezobrazí všem, měli byste je tvořit? Proč získávat fanoušky, když často musíte platit za to, že se k nim příspěvek dostane?

Jednoduchá odpověď zní že ANO. Stále se to vyplatí. Díky tomu, že své fanoušky zapojíte, pomůžou vám zdarma oslovit nové uživatele Facebooku.

Pokud se totiž fanouškovi líbí příspěvek vaší Facebook stránky, a on ho nasdílí, nebo k němu vloží komentář, tak tento příspěvek uvidí i část jeho přátel. A tím se váš příspěvek šíří virálně.

Jasně, neudělá to každý fanoušek. A ne všichni přátelé tu reakci uvidí, ale v množství je síla.

A tím se dostávám k tomu hlavnímu. Počet fanoušků je důležitý. Když dostanete jeden palec, nic to neznamená.

Jestli má Facebook stránka méně jak 1.000 fanoušků, tak příspěvky prostě neřešte.

Věnujete 30 minut přípravě příspěvku nebo dáte někomu 200 Kč, aby to udělal za vás, a efekt je takový, že příspěvek uvidí asi tak 100 až 200 lidí. Pokud nemáte co lepšího na práci, tak fajn.

Lepší bude nejdřív fanoušky získat. A tvorbou příspěvků většinou nezískáte nové fanoušky. Ty získáte reklamou, ale to je na jiný článek na jiné téma.

Co když tedy máte alespoň 1.000 fanoušků?

Gratuluji… Tak maximálně 50 z nich o vás bude chtít slyšet každý den. Zbytku stačí jednou za týden. A teď záludná otázka – jak často publikovat? Ano, chytrá hlavička. Stačí jednou za týden.

A hned se ozývá ten ďábel sedící na pravém rameni: „Ty velké značky tvoří několik příspěvků denně, neměl bych to dělat taky?“

Ano měl. Až budete mít velkou značku a alespoň 5.000 fanoušků. Jinak plýtváte svým časem a energií. (A klidně tím plýtvejte i tak, že mi napíšete komentář, že nesouhlasíte.)

Takže tím, jak vám poroste počet fanoušků, by měla růst i frekvence příspěvků.

A jaké příspěvky tedy připravovat?

Dejte každému příspěvku pouze jeden cíl

Udělejte si život jednodušší a hlavně udělejte jednodušší život vašemu fanouškovi. Vždyť třeba právě jede tramvají a vejrá do malé obrazovky. Když toho po něm budete chtít moc, tak nebude nic. (Neplatí tohle i partnerech? To asi patří na jiný blog.)

A co tedy po fanouškovi můžete chtít?

 • Aby dal palec
 • Aby se díval na video
 • Aby napsal komentář
 • Aby příspěvek sdílel
 • Aby přešel na váš web

No, teoreticky po něm můžete chtít i, aby si stoupnul na hlavu, ale myslím, že bude docela těžké to změřit.

Každou z těchto aktivit můžete změřit a tím pádem může být i cílem, který příspěvkem chcete dosáhnout.

Tím, že zvolíte jeden cíl, samozřejmě nezabráníte fanouškům udělat s příspěvkem i jiné věci, ale to je vedlejší produkt a spíš takový bonus.

Hlavní je dosažení vámi daného cíle.

A díky tomu můžete i měřit, jak je příspěvek úspěšný. Chcete palce a získáte jich 100. Super práce. U jiného příspěvku se stejným cílem získáte jenom 2. Tak to budete bez večeře…

No a když zamícháte víc cílů dohromady, tak třeba splníte jeden, ale ne ten hlavní původní. U tohoto příspěvku jsme chtěli návštěvníky a máme komentáře – Takže takhle NE!

No tak už se konečně pojďme detailně podívat na jednotlivé typy příspěvků…

1) Příspěvky, které získávají více palců

Příspěvky mající za úkol získat palec („To se mi líbí“, „Like“) jsou tou nejjednodušší variantou, jak zapojit fanoušky.

Cílem příspěvku je, aby si ho uživatel prohlédl a dal mu palec. Nepíšete to tam „na hulváta“, ale připravíte takový obsah, který v uživateli vzbudí tu chuť přesunout myš nebo se bříškem prstu dotknout obrazovky.

Pro cíl získání palců je ideální, když připravíte jednoduchý příspěvek s pěknou fotkou. Musí být na první pohled jasné, o co v příspěvku jde.

Lidé v rychlosti projíždějí svůj News feed a tak je nejlépe osloví skvělá fotka. Klidně do obrázku použijte i text nebo udělejte koláž. Ale selfíčka zatím pořád vedou.

Při tvorbě příspěvků vám samozřejmě pomůže znalost vašich zákazníků. Když víte, co je pro vaše zákazníky ideální stav, který chtějí zažít, tak podle toho připravíte obsah příspěvku.

Třeba v případě knihkupectví to může dobrá knížka s dobrou sklenou vína nebo čaje nebo kávy…

Velmi dobře fungují fotky jídla. Pokud podnikáte v pohostinství, je tvorba takových příspěvků opravdu jednoduchá. Vyfotíte zajímavé nebo sezónní jídlo ze svého menu (tip: projeďte ho filtrem na Instagramu) a doplníte ho krátkým textem. A když pak získáte i pochvalný komentář, tak jedině dobře.

2) Příspěvky, které získávají více shlédnutí

Od chvíle, kdy Facebook umožnil vkládání videí, tak máte naprosto fenomenální nástroj k zapojení fanoušků. A nemusí ani nic dělat. Obrovskou výhodou videí oproti běžným příspěvkům je totiž to, že se spouští automaticky.

A to zaujme uživatele, který jen tak zběžně roluje na svém profilu a hledá, co je nového. Video ho často donutí zastavit. Podívá se na první 3 vteřiny a to mu stačí k tomu, aby se rozhodl. Buď si pustí zvuk a video zhlédne celé, nebo roluje dál.

A když se dívá dál, tak to Facebook sleduje a ukládá si takovou informaci. Díky tomu pak tomuto uživateli bude ukazovat i další vaše příspěvky.

U videa je vždy uveden jeho autor. Takže když se vám povede připravit opravdu virální video, tak se takový příspěvek bude neuvěřitelně rychle šířit.

Videu může pomoci, když v něm vystupuje populární osobnost, ale není to podmínkou.

Není ani podmínkou, že video musí být vtipné nebo bůhvíjak kreativní. Důležitější je jeho obsah.

Opět jste to vy, kdo by měl znát své zákazníky, zájemce, fanoušky. Co řeší a s čím jim vaše produkty či služby mohou pomoci. A námět videa je na světě.

3) Příspěvky vyvolávající komentáře

Komentáře jsou velmi oblíbená možnost zapojení uživatelů. Lidé na Facebooku rádi píší své názory, připomínky a tak podobně. A tak je dobré toho využít.

Užijte si přípravu fotek a otázek. Lidé se rádi zapojí, když to z příspěvků bude „cítit“. Použijte vtipné obrázky a rozhodně se vyhněte upjatým korporátním fotkám z fotobanky.

Nejvíc komentářů dostanou otázky, na které je možné rychle odpovědět. Takže to udělejte ultra jednoduché. Třeba doplněním slova v nějaké větě, anebo dejte uživatelům několik možností, ze kterých mohou vybírat.

Například v příspěvku knihkupectví Martinus.cz mají uživatelé možnost hlasovat o textu na trička.

Fantazii se meze nekladou, ale i zdánlivě obyčejné otázky mohou mít pěknou odezvu.

Prostě zeptejte se svých fanoušků na něco, co se týká vašeho podnikání. Jednak zajistíte svému příspěvku více komentářů a druhak můžete získat užitečnou zpětnou vazbu nebo názory na váš produkt.

4) Příspěvky hodné sdílení

Ke sdílení se asi nejvíc hodí citáty. Tenhle trend funguje na Facebooku (i Instagramu) po celém světě. Citát ve spojení s dobrým obrázkem lidé sdílí rádi. Chtějí se pod něj podepsat a ukázat svým přátelům, co si myslí.

Citáty jsou taková stálice, která je dobrá pro získávání palců.

Vím, že vymýšlet vlastní citáty na povel je těžké, ale když vás napadne nějaká myšlenka, zapište si ji. Pokud nechcete sdílet vlastní myšlenky, najděte citát svého oblíbence nebo osobnosti.

Jestli chcete dát svému citátu náboj, spojte ho se zajímavým obrázkem nebo ideálně vaší fotkou. Samotný text možná dostane nějaké palce i komentáře, ale moc sdílení se nedočkáte.

Takže najděte vhodnou fotku (zdroje na fotky zdarma jsou tady) a text citátu do ní doplňte. K doplnění textu na fotografii využijte službu Canva.com nebo PicMonkey.com.

Právě úpravě fotografie pomocí nástroje PicMonkey jsem se věnoval v článku Jak připravit parádní fotku do newsletteru. Stejný nástroj můžete použít i pro úpravu fotky, kterou potom použijete na Facebooku.

Rozhodně nepočítejte s velkým dosahem u propagačních fotek a videí produktů. Takový obsah lidé většinou nesdílejí. Je lepší pracovat s takovým obsahem, který vaši fanoušci běžně sdílí a to jsou často pěkné blbosti (doufám, že mi typický uživatel Facebooku promine).

Platí i to, že lidé sdílí něco, co je pro ně absolutně nového a mají pocit, že se tím blýsknou mezi svými příteli.

Jenže najít něco takového je docela náročné, a tak je potřeba prostě uživatele vyzvat.

Chcete vědět, jak poznat opravdu virální příspěvek?

Podívejte se na počet reakcí a počet komentářů. Když je poměr lepší než 2:1, tak jste našli vítěze.

5) Příspěvky pro získávání návštěvnosti

Poslední typ příspěvku, který doporučuji tvořit, jsou příspěvky pro získávání návštěvnosti vašich stránek.

Facebook nemá rád, když z něj uživatel odchází, takže tyto příspěvky mívají nejmenší dosah. Naopak pro vás jsou nejcennější, protože když dostanete uživatele na své stránky, tak mu můžete i prodat.

Ale o prodeji to teď není…

Píšete vlastní blog? Pokud ano, máte ideální materiál pro zapojení svých fanoušků. Pokaždé, když na blogu zveřejníte nový článek, vytvořte na Facebooku příspěvek, který bude na blog odkazovat. Čím více článků máte, tím více obsahu můžete publikovat.

Jeden a ten samý článek můžete zveřejňovat opakovaně. Ne sice každý druhý den, ale klidně jednou měsíčně.

Ideální je napsat k článku vždy jiný úvodní text. To je samotný text příspěvku.

Mně se v praxi osvědčili spíše kratší texty se zajímavou fotkou. Fotka je asi to nejdůležitější, čím můžete na první pohled zaujmout uživatele, který roluje po svém profilu.

Když ho zaujme fotka, začte se do textu. A když ho během několika málo vět přesvědčíte, že článek je na zajímavé téma, máte dalšího návštěvníka svého blogu.

A do textu příspěvku nedávejte URL odkazu. Tedy nejdřív ji tam dejte, ať se načte odkaz. A hned pak samotnou URL adresu smažte. Příspěvek tak působí víc celistvě. Obzlášť, když je text příspěvku krátký.

A ještě jeden tip. To jak bude odkaz vypadat můžete otestovat v ladícím nástroji Facebooku na adrese https://developers.facebook.com/tools/debug

Závěr

Zapojení uživatelů rozhoduje o tom, do jaké míry bude Facebook vaše příspěvky zobrazovat zdarma. Čím je zapojení vyšší, tím víc lidí uvidí to, co vytvoříte.

Rozhodně to s tvorbou nepřehánějte, vždy se řiďte počtem fanoušků a efektem, který příspěvky mají.

U každého příspěvku zvolte jeden z pěti cílů, ať usnadníte fanouškům zapojení a sami sobě vyhodnocování úspěšnosti.

A můj cíl pro tento příspěvek?

Napište mi do komentářů, který typ příspěvků se vám nejvíc zalíbil a vyzkoušíte ho, co nejdřív. A když dáte palec nebo budete sdílet, tak to bude skvělý bonus. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

26 komentářů


 1. Hanka napsal:

  Opět zajímavý článek, děkuji. Budu si ho muset přečíst ještě jednou, naž budeme na fb tvořit další- S příspěvky na fb totiž stále bojujeme – jedna z chyb bude nejspíš, že sami nevíme, co od daného příspěvku čekat. S tím url odkazem mě to opravdu zaujalo. Už jsme přemýšleli, jestli je vhodnější ho dávat do textu nebo pak do komentářů…
  Ještě musím popřemýšlet, který typ příspěvků bude pro nás nejvhodnější, takže Vaši otázku ponechám zatím bez odpovědi 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za reakci Hanko, dejte vědět na co přijdete 🙂

 2. Zaujimavy clanok :), co vsak, ked mam novu fanpage. Je mi jasne, ze budem musiet reklamou prilakat fanusikov, cim ich vsak zaujat,aby sa chceli stat fanusikmi,pokial by som neriesila prispevky (ako pisete,ze pokial ma stranka menej ako 1000 fans,tak to nema zmysel). Moja stranka odkazuje na eshop na podporu a udrzanie zdravia – mame esencialne oleje, tachyonizovane produkty, vyzivove doplnky.. Viete mi prosim poradit alebo odkazat na nejaky clanok, kde sa zaoberate ziskavanim fanusikov? Dakujem pekne za kazdu radu 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Super otázka Viktória, přesný postup krok za krokem pro získávání fanoušků najdete ve videu tady: https://www.nekonecnafrontazakazniku.cz/

 3. Pěkné shrnutí.
  Potvrzuji vše napsané i když nepracuji v B2C a Facebook není pro mne vhodným kanálem.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Miroslave 🙂

 4. Petr Popek napsal:

  tak to je MEGA Václave! A líbí se mi, že tam máš konkrétní příspěvky i jiných lidí! Super podpora 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Petře, mám radost, když kolem sebe vidím, že to známí dělají dobře, tak se o ni prostě podělím 🙂

 5. Viktorie Nová napsal:

  Díky Václave! 🙂 za mě postování fotek a citátů 😉 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Super Viktorie, tak jen do toho 🙂

 6. Růžena napsal:

  Díky, Václave, za článek. Opakování … prostě jsem opět na pár věcí zapomněla. Také ještě nemám 1000 fanoušků, i když to ze začátku šlo docela rychle. Teď už rok stagnace. A přesně, občas nevím, co přesně má být ten jeden cíl. Mně nejlépe fungují „blbosti“ z říše zvířat, nebo něco, co ještě není moc rozšířené. V každém případě mi článek opět pomohl.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Růženo, také si to sám musím opakovaně připomínat…
   Každopádně k těm „blbostem”, je fajn, když příspěvky nějakým způsobem souvisí s Vámi nebo Vašimi službami, jinak je to „bavení” fanoušků a to je dle mého plýtvání cenného času.

 7. Petr Vavřinec napsal:

  Dobrý den. Už nějaký čas řeším, k čemu je mi dobrý like pod příspěvkem? Ano, vidim u like, kdo mi ho dal, ale k čemu je to dobré? Jak potom ten kontakt zpracovat? To jako mám poslat uživateli soukromou zprávu se žádostí, aby dal like celé strance? A jaký je přesný rozdíl mezi like strance a sledování stránky? Díky za každou radu.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrá otázka Petře. Z určitého pohledu je like k ničemu, v podnikání se počítá pouze zisk. Z druhého pohledu nejdřív člověk dá like příspěvku, pak stránce a po nějakém čase si koupí.
   Jak like u příspěvku využít? Můžete kliknout na přehled lidí, co dali palec a pozvat je jménem stránky, aby se stali Fanoušky. Pokud byste jim psal soukromou zprávu, je to spam a Facebook by se mohl rozlobit.
   Rozdíl mezi palcem stránce a sledováním je hlavně v soukromí. Vaši přátelé mohou vidět, že jste dal stránce palec např. v reklamě nebo na samotné stránce. Ale nevidí, jaké stránky sledujete. Podobně můžete sledovat i běžné lidi (když si to nastaví) a nežádat je o přátelství.

   1. Kamila napsal:

    Dobrý den, zajímalo by mě, jak zvát jménem fanpage. Na to jsem za boha nemohla přijít. Dá se vyzvat konkrétní osobu, aby dala me fb stránce like a tím ji zacla sledovat? Děkuji Kamila

    1. Kamilo, tuto možnost byste měla najít na fanpage jak na Facebooku, tak na LinkedIn už to funguje. Nicméně dosah osobního profilu je větší než fanpage, takže své přátele je dobré informovat právě přes profil.

 8. Zdeněk Fabišik napsal:

  Ahoj Václave,
  Prosím tě funguje to i u události na Facebooku nebo jen u stránek?
  Děkuji za odpověď
  Zdeněk

  1. Václav Krajňák napsal:

   Díky za dotaz Zdeňku. Ano, týká se to hlavně Facebook stránek. Události jako takové mají menší prioritu a jejich příspěvky nemají takový dosah.

 9. Daniela Maťuchová napsal:

  Ďakujem za výborný článok. Niektoré veci už praktizujem, ale som taký samouk. Podnikám 5 rokov v oblasti služieb, učím ľudí, ako si prirodzene zlepšiť zrak bez okuliarov či operácie. Je to málo známa oblasť, preto je u mňa prvoradé dostať to do povedomia ľudí. FB stránku mám len asi rok a pol a učím sa za pochodu. Asi pol roka mám blog, kde uverejňujem články nie len na tému prirodzeného zlepšenia zraku. A asi 3 mesiace mám aj skupinu na FB. Určite najväčšiu odozvu majú články na tému zraku. Pracujem aj s Canvou. Viem, že fotky sú dôležité. To čo už nerobím – nežiadam ľudí, ktorí mi lajkli nejaký príspevok, aby lajkli aj moju stránku. Ja sama to nemám rada, takže to nechávam na rozhodnutí konkrétneho človeka. Kdesi som aj čítala, že nemá zmysel silou mocou zvyšovať počet fanúšikov stránky, ak sú potom pasívni. Okrem môjho blogu, uverejňujem články aj na iných portáloch.
  Pre mňa sú veľkým prínosom referencie, takže sa asi zameriam týmto smerom a skúsim nejaké video. Ešte raz ďakujem.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Danielo, máte skvělý přístup. Souhlasím s tím, že získat fanouška z „donucení“ nebo ho nalákat na obsah, který nesouvisí s tím, co děláte, je úplně zbytečné. Přeji hodně zdaru 🙂

 10. Daniel napsal:

  Mám stránku na Facebooku s více jak 560 tis. sledujících. Takže patří zřejmě mezi nejúspěšnější české stránky. Nejvíce se mi osvědčila frekvence příspěvků co 2 hodiny.

  Uvažuji o monetarizaci obsahu, ale nevím jakou cestou se vydat.

  1. Václav Krajňák napsal:

   To jsou super výsledky Danieli. Já to vnímám jako rovnici – čím více fanoušků, tím více a častěji publikovat. Co se monetizace týče, tak možností je spousta a každý má v rukávu nějakou zaručenou radu. Mě se nejvíc osvědčuje testování – prostě nějaký způsob vybrat, stanovit si testovací podmínky a udělat to. Držím palce

 11. Alena napsal:

  Děkuji za skvělý článek. Teprve se s FB učím a zaujala mě zmínka na konci článku o smazání URL. Tedy napřed načtení odkazu a pak smazat URL a nedávat do textu příspěvku. Chtěla jsem se zeptat, jak do příspěvku ale dát jiný obrázek (a pod něj jiný text), než ten, co se načte z webovek? A přitom, aby kliknutí na obrázek vedlo na web. Děkuji. Alena

  1. Václav Krajňák napsal:

   Dobrá otázka Aleno. V minulosti bylo možné obrázek (a text) jednoduše vyměnit, dneska už to skoro nejde. Obrázek si nastavuje majitel stránek pomocí pomocí tzv. Open Graph tagů a pouze ten ho může změnit. Když odkaz sdílíte, tak tu možnost nemáte. Facebook k tomu přistoupil kvůli omezení manipulace a fake news. Dá se to sice obejít pomocí reklamních příspěvků, ale to je spíš pro vyjímečné účely. Hlavně z důvodu, že to zabere více času.

 12. Veronika napsal:

  Dekuji moc, Vaclave! Objevila jsem Vas az dnes a ani se neptejte, jak moc jsem za to rada a vdecna! ???

  Mam na Vas jeden dotaz: nejakou dobu se mi u ruznych fb stranek nezobrazuje moznost dat strance like, pouze moznost pro sledovani stranky. Dat like muzu vetsinou az po vyzve nekoho, kdo mi tu moznost da primo. V podstate az jsem u svych fanousku zachytila rozdil mezi poctem tech, co dali moji strance like a tech, kteri ji sleduji, a ted po precteni Vaseho clanku a pochopeni, v cem spociva rozdil toho impactu, nevim, co s tim a kde ten “palec” hledat. Chtela jsem ho dat Vam na fb, ale nenasla ho. Nicmene uvedomuji si, ze mozna totez se deje lidem, kteri prijdou ke mne. Muzete mi poradit, prosim?

  Dekuji! ???

  1. Václav Krajňák napsal:

   Veroniko zajímavý dotaz. Sám jsem se s tím nesetkal, nicméně nejčastější důvody jsou
   1) používáte dávání palců moc rychle
   2) překročila jste limit palců, které můžete dát
   3) byla vám dočasně zakázána možnost dávat palce
   Viz. https://www.quora.com/Why-can%E2%80%99t-I-like-any-page-on-Facebook
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.