8 trendů digitálního marketingu ve 2018 a jeden strašák


8 trendů digitálního marketingu ve 2018 a jeden strašák

Každým rokem, dokonce i měsícem, boj o zákazníka na webu přitvrzuje. Stále víc firem soupeří o uživatele, který má jen jednu pozornost.

Všichni hledáme novou skulinu, nový způsob, jak zaujmout člověka, který se ukrývá za svítící obrazovkou (nejčastěji o velikosti 1366 x 768 pixelů – 29 %) nebo mobilem (s rozlišením 360 x 640 pixelů – 41 % – zdroj).

Nenabídnu vám (bohužel) nic úplně originálního, o tom trendy nejsou. Trendy jsou o tom, co zaujme většinu vašich budoucích zákazníků a klientů. Na vás bude využít trend svým originálním způsobem.

Nečekejte ani žádné divoké předpovědi absolutních novinek jako je virtuální nebo augmentovaná realita, blockchain. To, že se o nich mluví, neznamená, že jsou v nich peníze. Alespoň pro rok 2018 je tam nevidím.

Raději se soustředím na trendy, které teď může využít „podnikatel v županu”, volnonožec nebo malá a střední firma.

Takže co nás v roce 2018 čeká a co bude v digitálním marketingu „IN“?

#1 Povídáme si s lidmi roboty

Už několik let se říká, že e-mail marketing nefunguje a už je mrtvý. Nikdy to nebyla pravda, protože neexistovala žádná alternativa a lidé četli e-maily.

Ale jedna alternativa se objevila a v roce 2018 se prodere na povrch a začne si ukusovat velký podíl z výsledků, které doteď přinášel e-mail marketing.

Lidé (i vy) daleko častěji než e-mail využívají komunikační platformy jako Messenger, Whatsapp, Viber, iMessage a další.

Dřív nebylo možné v nich komunikovat jinak než jeden na jednoho. Ale to se změnilo, když Facebook oznámil otevření plaformy Messengeru pro Chatboty – komunikační roboty.

Přivítejte chatboty

47 % spotřebitelů je otevřených nákupům přes chatboty (zdroj)

Chvilku trvalo než se objevily první nástroje, aby bylo možné takové roboty jednoduše stavět.

Teď už se začínají objevovat první výsledky, které ukazují, že e-mail marketing má silnou konkurenci.

Pomocí chatbotů zvýšíte otvíranost, proklikovost i samotné prodeje. Konkrétně se bavíme o průměrné otvíranosti 75-90 % a proklikovosti okolo 50 %.

Podrobněji jsem se chatbotům věnoval v článku 6 důvodů, proč Messenger boti v roce 2018 ovládnou marketing.

#2 Video zabíjí text

Oblíbenost videí a potenciál videa roste každým rokem. Podle průzkumu Cisco bude do roku 2021 zhruba 82 % veškerého internetového přenosu založeno na videu (zdroj).

A z toho vyplývá, že spíše než textový obsah, budou uživatelé preferovat video. Dosah článků, e-booků a newsletterů se rok od roku snižuje. U videa tomu tak není.

Když se podíváte na graf, jak roste počet uživatelů jednotlivých sociálních sítí, Youtube je na druhém místě za Facebookem.

Počet aktivních uživatelů v měsíci podle sociálních sítí (zdroj)

Měsíčně Youtube navštíví 1,5 miliardy uživatelů a měsíčně přihlášený aktivní uživatel na něm stráví až hodinu denně. A to je ohromné číslo.

Ale i když se podíváte na vítězný Facebook, tak i tomu dnes vládnou videa a živá vysílání (o těch si řekneme za moment). Instagram a jeho InstaStories a video příspěvky také rostou. A pak je tu Snapchat se svými krátkými videi.

Oproti tomu textový Twitter zajímá jen velmi specifickou menšinu.

Proto jestli chcete své sdělení v roce 2018 dostat mezi co největší počet lidí, točte videa.

Pomocí videa můžete prodávat, budovat důvěru ve značku nebo přitahovat zájemce o své produkty pomocí zajímavých a hodnotných informací.

Jestli hledáte inspiraci k tomu, jak takové video natočit a jak zpracovat jeho obsah, mrkněte se na to Jak připravit reklamní video, které promění diváka na zákazníka.

#3 Obsah stále králem

Zákazníci jsou dneska mnohem vzdělanější a nedají se opít rohlíkem. Na internetu najdou spoustu informací, snadno si porovnají různé produkty, najdou nejvýhodnější cenu. Nestačí tedy jen ukázat obrázek produktu a napsat, že je nejlepší a musí si ho koupit.

Zákazníka musíte lapit předtím než se vydá nakupovat. Třeba v okamžiku, kdy hledá odpovědi na své otázky. Nebo ve chvíli, kdy hledá náplast na svůj problém. Tehdy musí narazit na vaše stránky, blog a Messenger bota, jinak koupí jinde.

Protože jinak mu hodnotný obsah nabídne někdo jiný, přesvědčí ho o svých kvalitách a získá zákazníka. Obsahový marketing bude i v roce 2018 velice důležitou součástí marketingové strategie.

37 % marketérů očekává, že se zvýší jejich rozpočet na obsahový marketing ve 2018 (zdroj).

Vlastní obsah je tématem už několik let, ale vždy se musí přizpůsobit novým trendům, aby byl pro uživatele zajímavý a oslovil je ve správný čas na správném místě.

Vedle trendů je pro tvorbu obsahu zásadní výběr témat. I tady musíte vycházet z toho, co zajímá zákazníka a ze získaných dat.

Není to jenom o blogu, video kanálech, příspěvcích na Facebooku, infografikách a malých firmách. I Apple naskakuje na obsahový marketing tím, že investuje 1 miliardu do vlastních televizních pořadů (zdroj).

Ať se pustíte do tvorby jakéhokoliv obsahu, raději se vyhněte 10 nejčastějším chybám při tvorbě článků, videí a dalšího obsahu.

#4 Revoluce je vysílána živě

Živé vysílání má jednu obrovskou výhodu a přednost. Dokážete komunikovat s několika zákazníky najednou v reálném čase.

Živé vysílání podporuje Facebook, YouTube, Instagram, Twitter. A všechny platformy si váží každého, kdo vysílá a obdaří ho lepším dosahem.

A co na to zákazníci?

80 % diváků by raději sledovalo živé vysílání, než aby četli blog. A 82 % raději uvítá živé vysílání než běžné příspěvky (zdroj).

Živé vysílání můžete využít na různé marketingové aktivity:

 • budování značky
 • spuštění nového produktu
 • informování o novinkách
 • prodej
 • pravidelné setkávání (s klíčovou autoritou, se zákaznickou podporou)

Na živé vysílání nepotřebujete žádné složité a drahé technické vybavení. Úplně postačí notebook s kamerou a mikrofonem, přípojení k internetu a můžete začít vysílat. V úplně extrémním případě si vystačíte s chytrým telefonem.

Důkazem budiž přes 10 milionů živých vysílání na Facebooku na přelomu roku 2017 a 2018.

Facebook Live on New Year’s Eve

Zveřejnil(a) Facebook Media dne 1. ledna 2018.

#5 Moje data jsou větší než tvoje data

 • Google každou vteřinu odpoví na 64.000 vyhledávacích dotazů (zdroj).
 • Uživatelé Facebooku požádají každou minutu o 1 milion nových přátel (zdroj).
 • Na YouTube se každou minutu nahraje 300 hodin videí (zdroj).

Prakticky každý člověk má chytrý mobilní telefon. Telefon nepoužíváme jen na telefonování a psaní SMS. Připojujeme se k internetu, vyřizujeme e-maily, chatujeme se svými známými.

A nejen to, máme řadu aplikací, které nám usnadňují život nebo nás prostě jen baví. Ať už je to navigace, mapy, hry, nebo appky sledující náš výkon při běhu. Pomocí telefonu můžeme dokonce i přepínat televizi 🙂 .

A to nepíšu o všech trackerech, jablečných hodinkách, sluchátkách a dalších.

A tak všechno, co uděláme, po sobě zanechá nějaká data. Tato data někdo zpracovává. A není to Big Brother ze známého Orwellovo románu 1984.

 • V roce 2020 se bude o každém člověku každou vteřinu ukládat 1.7 MB dat (zdroj).

Big data

Neuvěřitelná a nepochopitelná čísla – to jsou ve zkratce Big Data. Rostoucím trendem je jejich sledování. Patří sem to, jaké stránky navštěvují, na co klikají, co otvírají, co kupují a jakákoliv jiná data, která dokážete získat.

Výsledkem práce s daty jsou informace o skrytých choutkách uživatelů. Často jdou proti tomu, co si člověk do té doby myslel. Není totiž nic přesnějšího, než když zákazníci sami „prozradí“, co chtějí, prostřednictví kroků, které udělají.

A díky výsledkům můžete i lépe personalizovat. Vybrat a doporučit každému zájemci ten správný produkt a neodolatelnou nabídkou ho získat do řad svých zákazníků.

Už dávno není pravidlem, že velké množství dat dokážou zpracovávat jen velké firmy. I nejznámější české startupy (třeba Rohlíci pod vedením Tomáše Čupra) využívají nástroje, které jim pomáhají brutálně rychle růst.

I každý majitel webových stránek má k dispozici nástroje na zpracování velkých dat – mezi ty nejrozšířenější patří Google Analytics. Otázka je, jak dobře umíte byť jen tato data vyhodnotit…

Pro začátek se podívejte, co sledovat každý měsíc v Google Analytics.

#6 Je to reklama nebo to není reklama?

U uživatelů se ve větší či menší míře projevuje tzv. reklamní slepota. To, na co už jsme jednou reagovali, na to už nereagujeme jako dřív. Když vidí obrázek produktu a pod ním nápis, tak na to lidé nereagují.

Část reklam lidé prakticky přehlíží. Část z nich si dokonce do prohlížečů instaluje rozšíření, které reklamu blokují. (Každý marketér se právě pokřižoval.)

Co s tím?

Nativní reklama

Nativní reklama na Novinky.cz

V roce 2018 se prohloubí trend nativních reklam. Reklam, které na první pohled nevypadají jako reklamy.

Nativní reklamy budou tvořit 74 % obratu v roce 2021 (zdroj)

Reklama, která vypadá jako běžný obsah, vtáhne uživatele do děje a postupně ho dovede k nákupu. Ať už pomocí složitějších kampaní nebo na základě interakce.

Tradiční reklamní agentury si s tímto trendem neví rady, protože jejich strategie je útočit na diváka a být vidět za každou cenu. I podnikatelé takovou reklamu rádi vidí. Jenom její efektivita klesá.

70 % zákazníků se chce dozvědět o produktech pomocí obsahu oproti tradičním reklamním metodám (zdroj).

Pod nativní reklamy patří product-placement ve filmech a seriálech. Odkazy na další články v digitálních novinách. Ale i dobře formulovaná reklama ve vyhledávání na Googlu.

O zapojení nativních reklam do velkých kampaní jsem psal v 10 nedocenitelných lekcích z milionového launche. Vše stojí na dlouholetých principech přímého marketingu.

#7 Všechno na mobil – weby, e-maily i reklamy

Je až neuvěřitelné, že i v roce 2018 řada firem neřeší, jestli jsou jejich webové stránky optimalizované pro mobily. Jestli je newsletter dobře čitelný i v případě, kdy si ho zákazník otevře na mobilu. Neřeší, jak jejich Facebook reklama vypadá na mobilním zařízení.

Většina lidí pro přístup na internet už nepoužívá klasické počítače. Po vítězném roce 2016, kdy mobily zaznamenaly 25% nárůst, pokračují v loupání trhu. Naproti tomu tablety jsou mrtvé a není je třeba řešit.

Popularita zařízení návštěvníků webových stránek

Dneska už to není jenom o webových stránkách. Prakticky každý váš marketingový počin je potřeba připravit s ohledem na to, že se na něj člověk podívá, když přechází z jedné tramvaje do druhé.

Je jedno, jestli se jedná o newsletter, e-book, reklamu, blog nebo videa. Vše musí dobře vypadat jak na počítači, tak na mobilu, a dokonce i při otevření v Messengeru na mobilu.

Nejvíc objednávek sice stále získáte přes stolní počítače, ale mobilní konverze rostou s tím, jak je stále jednodušší přes ně objednávat.

A když přihodíme ultrajednoduché mobilní platby přes Apple Pay nebo Paypal, máme velmi zajímavý dlouhodobý trend.

#8 Věříte mi?

Jsme zavaleni tunami informací, které si leckdy vzájemně protiřečí, a je stále těžší přesvědčit zákazníka, aby vám dal svou důvěru ve formě svých peněz.

Když si jdete koupit rohlík, tak zas tak moc neřešíte, odkud je a kdo ho pekl. Možná máte svou oblíbenou pekárnu, ale když máte hlad, koupíte si první, který uvidíte.

V případě důležitějších životních rozhodnutí víc informací uvítáte. Sami hledáte, porovnáváte. Existují řady produktů a jsou na první pohled srovnatelné co se týče kvality i funkčnosti. A tak hledáte něco víc. Tu pomyslnou třešničku na dortu, která vás přesvědčí.

I v roce 2018 je jedním z nejdůležitějších trendů získat a udržet důvěru zákazníka.

Bohužel spokojený zákazník se se svojí zkušeností svěří jen jednomu dalšímu člověku, naproti tomu nespokojený to rozhlásí minimálně deseti. A díky internetu se ten negativní názor rozšíří rychlostí blesku. Krutá pravda.

Transparentnost

Nástroje na získání a udržení důvěry jsou transparentnost a lidský přístup.

82 % zákazníků věří firmě víc, když jsou ředitel a vedení aktivní na sociálních sítích (zdroj)

Kromě svých nastajlovaných produktů ukažte i zákulisí jejich tvorby.

Kde pracujete, jak vznikají vaše produkty, kdo je tvoří. To v dnešní době zajímá lidi, kteří chtějí nakupovat. Podělte se s nimi o to, co vás zajímá, baví, inspiruje.

Ukažte i to, co se nepovede. Máte šanci poukázat, že jste se z nezdaru poučili a to je pozitivní signál pro případného zákazníka.

Lidé stále víc věří lidem a odklánějí se od velkých značek. Nechají se rádi hýčkat, preferují individuální přístup ke svému problému.

Vaše osobní značka by měla být jako voda: nejen čistá, ale průhledná pro veřejnost. Lidé po tom žízní a vypijou vás. (Jarod Kintz)

Tento trend můžete začít následovat tím, že dáte dohromady 5 prvků perfektní stránky O mně.

A jeden strašák – GDPR – Obecné nařízení o ochraně osobních údajů

GDPR není tak úplně trend, ale je to nové nařízení, které ovlivní naprosto každou firmu, která zpracovává osobní údaje svých zákazníků. Tím pádem se dotkne všech, co mají na starost marketing.

Jak název napovídá, týká se ochrany osobních údajů. Zpřísňuje a zavádí nová pravidla při jejich správě. Bylo schválené už 27. 4. 2016, a i když v platnost vstoupí až 25. 5. 2018, tak stále chybí místní zákony a hlavně jasné návody a zkušenosti.

Tím pádem jsou na jedné straně zástupy těch, kteří tomu „rozumí“, a na druhé těch, kteří kvůli tomu „nespí“.

Nařízení se vztahuje na všechny, co mají databázi kontaktů, zákazníků nebo i nějaké zaměstnance. Volnonožci a malé firmy to mají o fous jednodušší než velké firmy, korporace a veřejné instituce. Ty budou muset sáhnout hluboko do kapsy, aby to právníci a IT zvládlo.

Dle mého nepředstavuje GDPR pro malé firmy a drobné podnikatele zas takový problém. Tedy předpokládám, že už s osobními údaji pracujete zodpovědně :-).

Co to je zodpovědně? Máte v databázi lidi, kteří k tomu dali souhlas a dokážou si na vás vzpomenout. Víte, jaká data o nich máte, jak získáváte další a co se děje, když je už nepotřebujete.

Snad jen nově se bude nutné zamyslet, kde jsou data uložena, kdo k nim má přístup a pokud jsou zabezpečena proti zneužití. S tím právníci nepomůžou, ale budou se muset zapojit ajťáci.

O GDPR se mluví jako o revoluci a ještě nějaký čas se o něm takto bude mluvit.

Vzhledem k tomu, že je to právně-technicko-organizační téma a nesouvisí to se získáváním zákazníků a klientů, uvidím, jestli se budu chtít GDPR na tomto blogu věnovat.

Shrnutí

Když to shrnu, tak úspěch v roce 2018 dosáhnete tím, že budete víc než kdykoliv před tím sledovat, co lidi zajímá, na co klikají, kde se pohybují.

Pak zareagujete tam, kde jsou, a to díky připravené maximálně segmentované a cílené nabídce. Doba se zrychluje, takže lidé se musí zapojit a získat řešení teď, hned. A vy jim ho poskytnete – pomocí chatu, živého vysílání nebo videí.

Vzhledem k tomu, že obrazovka je jen jedna a každou minutou o ni soupeří větší konkurence, bude zásadní ukázat svou jedinečnost a odlišit se od ostatních.

Není to ale o tom, že budete dělat všechno všude. To by bylo horší, než nedělat nic.

 • Píšete blog? Pište ho dál, ale daleko větší důraz je potřeba klást na výběr tématu článku.
 • Máte na webových stránkách e-book? Super, mějte ho dál a i další připravte. Stále to bude zdroj nových kontaktů do databáze.
 • Posíláte newslettery? Zachovejte je, testujte a vylepšujte je na základě dat, která každým rozesláním získáte.

A navíc k tomu se podívejte na jednu věc, která vám padla do oka, a kterou byste mohli zkusit.

Já sázím hlavně na Chatboty a Video marketing. Schválně se podívejte, jak takový chatbot může vypadat.

Získávejte zájemce a uzavírejte obchody přes chatboty

Klikněte a naučím Vás využívat Messenger boty

 

A jaký trend se chystáte využít Vy?

Pozorujete jiný trend? Pochlubte se do komentářů…

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

9 komentářů


 1. Petr Kelar napsal:

  Vašku, opět jsi mě rozsekal na 1000 drobných … palec nahoru, velká inspirace jen to číst a zamýšlet se nad Tvými názory a články!! 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Petře. Teď tedy nějaký článek na slepení těch drobných? 🙂

 2. Pavel Šimánek napsal:

  Výborný, fakt jsem si pochutnal 🙂 … Super článek, myslím že jsi to vystihl naprosto přesně! Díky

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Pavle 🙂

 3. Milan Třasoň napsal:

  Tomu říkám dobrá práce,
  Václave děkujeme 🙂

 4. Peter Juriga napsal:

  Skvelé Václav. Držíš nás v obraze.

 5. Miloslav Kokeš napsal:

  Super článek, děkuji 🙂

 6. Tomáš Miny Minařík napsal:

  Děkuji za skvělý článek, perfektní práce.

 7. Veronika Kremzová napsal:

  Krásný den, Vašku! Tohle Skvělý článek!!! Děkuju!!!
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.