24 typů obsahu pro Vaše newslettery


24 typů obsahu pro Vaše newslettery

Už asi víte, že newslettery nemusí obsahovat jenom prodejní nabídky a že je dobré posílat emaily častěji než jednou za měsíc. Ale jak neustále přicházet s novými tématy, co ještě posílat?

Dal jsem dohromady 24 nápadů, které Vám pomůžou vytvářet ještě lepší newslettery. I když nejspíš každý z těchto nápadů nepoužijete, tak tím, že budete různě měnit typy emailů, které posíláte, bude Váš email marketing mnohem účinnější.

Seznam typů rozhodně není jediný možný a konečný. Budeme na něm dále pracovat a uvidíme, co vznikne. (Těším se i na Váš nápad v komentářích.)

Jak přišel tento seznam na svět?

Mám samostatnou emailovou schránku, kam mi chodí nejrůznější zprávy od příjemných, ale i divných firem. (Často opravdu kroutím hlavou, co jsou lidé schopni vymyslet.) Pokud takovou schránku nemáte, tak si ji založte. A než se Vám naplní a vytvoříte si vlastní zdroj inspirace, tak si uložte tento článek do záložek a mrkněte se na něj kdykoliv, když budete potřebovat nastartovat.

1. Odkaz na článek

Píšete pravidelně blog? Odkaz na nový článek může být skvělým námětem na email. Vždy, když zveřejníte nový příspěvek na svém blogu, dejte o něm vědět kontaktům z databáze, které by mohl zajímat. Budete tak budovat důvěru se svými zákazníky, ale i se zájemci, kteří se ještě úplně nerozhodli pro koupi Vašich produktů nebo služeb.

Odkaz na článek

Odkaz na nový článek na blogu

2. Odkaz na video

Video je skvělou alternativou textového emailu. Lidé rádi koukají na videa, tak toho využijte. Ve videu můžete daleko lépe vysvětlit vlastnosti produktu nebo služby, než kdybyste je sepisovali písemně. Využijte tedy výhod videí a natočte video o vlastnostech Vašich produktů. Ukažte jejich praktické využití.

Video by nemělo být příliš dlouhé, ideálně 2-3 minuty, jinak ho budou vypínat před koncem. Při přípravě videa máte několik možností. Třeba se postavíte před kameru a řeknete, co chcete. Také můžete natáčet jen plochu počítače s Vašim komentářem. Pro tvorbu videa se inspirujte třeba článkem Jak vytvořit úspěšné video.

Odkaz na video

Odkaz na video

3. Pozvánka na webinář

Už jste zkusili připravit vlastní webinář? Stali jste se hostem nějakého webináře a nebo prostě chcete upozornit své zákazníky na zajímavý webinář z oboru? Určitě na něj nezapomeňte upozornit emailem.

Pošlete email s pozvánkou na webinář a přidejte do něj odkaz na registraci případně webovou stránku, kde bude probíhat. Jestli je možné už v době rozeslání pozvánky vkládat dotazy, přidejte odkaz. V emailu nezapomeňte přidat několik informací o tématu webináře a nalákejte diváky na zajímavé hosty.

V případě webináře je vhodné na jeho začátek upozornit opakovaně, podle toho, jak dopředu jeho konání prezentujete. Hodinu před začátkem ještě pošlete email o tom, kde mohou zaregistrovaní webinář sledovat. Detailně o tom píšu v článku Efektivní marketingová komunikace před webinářem a po něm.

Pozvánka na webinář

Odkaz na webinář

4. Pozvánka na živé setkání

Se svými zákazníky nemusíte vždy komunikovat jen prostřednictvím emailu. Se svými zákazníky se také můžete potkávat osobně. Samozřejmě záleží na tom, co děláte. Majitel eshopu asi nebude zvát všechny své zákazníky na pivo.

Pod živým setkáním si můžete představit konference, kongresy, semináře nebo workshopy, na které zákazníci můžou získat vstupenku. Také pro vybrané VIP klienty můžete připravit osobní setkání nebo večeři na některé networkingové akci.

Pozvánka na živé setkání

Pozvánka na živé setkání

5. Pravidelný newsletter

V okamžiku, kdy připravujete pravidelný newsletter, máte jednu položku komunikačního plánu ihned zaplněnou. A navíc tyto emaily budou odcházet pravidelně a Vaši příjemci si tak na něj zvyknou a budou ho očekávat.

Zvolte takovou frekvenci jednotlivých vydání, pro kterou dokážete připravit hodnotný obsah. Určitě se vyplatí zaměřit se raději na kvalitu než kvantitu. V opačném případě totiž příjemce spíš odradíte a otrávíte, než aby čtenář ve získal důvěru ve Vaši značku.

Obsah newsletterů se liší podle předmětů podnikání. E-shopy pomocí newsletteru představují své akční nabídky. Firmy, které poskytují služby, zase informují o novinkách a dění v jejich oboru.

Pravidelný newsletter

Pravidelný newsletter

6. Zaslání e-booku, brožury

Napsali jste nějakou zajímavou brožuru nebo e-book o Vašem oboru? Můžete ji rozeslat všem kontaktům z Vaší databáze. Také ji můžete umístit na svůj web a začít rozšiřovat svou databázi kontaktů. Pro odesílání brožury doporučuji využít automaty, které ji odešlou automaticky po zadání emailu zájemce.

Samotný e-book můžete poslat jako přílohu, ale to zásadně nedoporučuji. Nejen, že přijdete o důležité informace o tom, kdo si e-book stáhl a kdo ne, ale také bojujete s velikostí emailu. Daleko lepší varianta je poslat emailem odkaz na e-book.

Zaslání e-booku, brožury

Zaslání příručky

7. Série tipů

Zajímavým nástrojem ke komunikaci se zákazníky a dalšími kontakty z Vaší databáze je série tipů. Připravíte si několik tipů z Vašeho oboru, které budete svým příjemcům pravidelně posílat. Například společnost Business Succes s.r.o. každé pondělí ráno posílá svým kontaktům tip pro příjemný start do nového pracovního týdne.

Pokud to Váš marketingový nástroj umožňuje, využijte funkci autoresponderu a tento emailový automat potom bude tyto tipy odesílat za Vás.

O autoresponderech píšu víc v Jak sestavit email marketingový automat, který vytrvale tvoří zákazníky.

Série tipů

Série tipů

8. Informace o novinkách

Velice vhodným obsahem emailů mohou být informace o novinkách. A to nejen novinkách přímo z Vaší firmy. Sledujte také, co nového se děje ve Vašem oboru a také oblastech, které mohou mít vliv na Vaše zákazníky. Prostě za své zákazníky sledujte nové trendy a vývoj trhu v nejbližším období.

Příjemci si pak udělají obrázek o tom, že souzníte s aktuálním děním a získáváte inspiraci pro rozvoj a inovaci produktů nebo služeb.

Informace o novinkách

9. Nové vlastnosti produktu, systému

Vylepšili jste svou službu nebo produkt? Přidali jste mu nové vlastnosti nebo jste ho jinak aktualizovali? Dejte o tom vědět i Vašim zákazníkům. Napište jim, jak mohou nové vlastnosti využít pro svůj prospěch.

Nové vlastnosti produktu, systému

Nová funkce systému

10. Citáty

Svou emailovou komunikaci můžete osvěžit také zasíláním citátů. Trocha (ne moc) inspirace a motivace neuškodí. Nemusí to být pravidelně, ale pokud narazíte někde na citát, který Vás zaujme, připravte email s jeho zněním. Můžete také přidat svůj vlastní pohled na téma a tím dát možnost čtenáři Vás lépe poznat.

Citát

Citát

11. Vtipy

Pro odlehčení můžete mezi své pravidelné emaily zařadit také vtipy. Ať už pravidelně nebo jednou za čas můžete poslat svým zákazníkům vtip. Stejně jako to udělala společnost Edolo s.r.o., která posílá pravidelně páteční vtip. Ale pozor! Asi nebude dobrý nápad, když právník bude posílat vtipy o právnících. I když…

Vtip

Vtip

12. Akční nabídka, nový leták

Tento typ obsahu známe hlavně z e-shopů (a poštovních schránek). Často je to také jediný typ obsahu, který se posílá. Výsledky v prodejích jsou vidět okamžitě, ale příjemci už tak nadšení nejsou. Mimochodem akční nabídku můžete připravit, i když svým zákazníkům poskytujete „jen“ služby.

Akční nabídka

Akční nabídka

13. Sleva – slevový kupon

Všichni mají rádi slevy. (Kromě mě a Vás, samozřejmě.) Když už nějakou slevu nabízíte nebo dokonce dáváte něco zdarma, vždy se kolem toho strhne pozornost.

Připravte tedy prodejní pobídku pro své VIP zákazníky, účastníky akcí, nebo prostě jen využijte vhodné příležitosti (vždycky je nějaký svátek). Pošlete odběratelům newsletterů slevový kupon nebo slevový kód.

Nevýhodou slev je to, že je jich kolem nás moc a jsou návykové. Jakmile si lidé zvyknou kupovat v akci, tak bez ní budou objednávat jen těžko. Takže všeho s mírou.

Sleva

14. Série videí

Nemusíte nutně zůstat pouze u série textových tipů. Jak už jsem psal v bodě 2: Lidé rádi sledují videa.

Připravte tedy sérii videí k nějakému zajímavému tématu a postupně na ně rozesílejte odkazy pomocí emailu. Opět Vám může práci usnadnit automat. Vy pouze videa natočíte (hned dnes 3 :-)) a vytvoříte texty jednotlivých emailů. Pak vše nastavíte v emailovém automatu a stroj na diváky se rozběhne.

Série videí

Série videí

15. Dárek zdarma

Jako odměnu za věrnost můžete nabídnout svým zákazníkům něco zdarma. Dárek může mít různou podobu. U e-shopů je hojně využívána doprava zdarma pro objednávky na tento víkend. V případě, kdy prodáváte vzdělávací kurz, můžete nabídnout účastníkům zdarma přístup do uzavřené skupiny účastníků na Facebooku. Oblíbené jsou také vzorky různých produktů.

Dárek zdarma

Dárek zdarma

16. Nový recept

Každý musí jíst. Ať se věnujete vaření či zdravému životnímu stylu nebo ne, tak i recepty na dobré jídlo můžete pro své emaily využít. Jenom se vyplatí znát své odběratele a recept na guláš 3x jinak neposílat manažerům.

Nový recept

Nový recept

17. Soutěž

Buďme veselí a hraví, lalala. Připravte zajímavou soutěž a přitáhněte pozornost nových očí. Soutěž prezentujte nejen na svých webových stránkách nebo sociálních sítích, odkaz na ni pošlete také lidem, co už Vás znají a máte na ně emailový kontakt. Čím více výhra bude souviset s Vaším oborem tím lépe (iPad umí rozdávat každý).

Soutěž

Soutěž

18. Odpovědi na nejčastější dotazy

Jestliže provozujete zákaznické centrum, máte zákaznickou linku nebo se prostě jen zajímáte o dotazy svých zákazníků, máte opět námět na obsah emailu. Připravte odpovědi na nejčastěji pokládané otázky a rozešlete je do světa.

Má to hned dvě výhody. První je, že zákazníci budou méně volat s dotazy a více s objednávkami. 🙂 Druhou výhodou je, že máte témata hned na několik newsletterů dopředu. A těch není nikdy dost. Klidně zvolte jako alternativu k psaným odpovědím video nebo rovnou připravte webinář, kde se těmto dotazům budete věnovat.

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

19. Zeptejte se zákazníků, co je zajímá

Chcete vědět, co Vaše zákazníky zajímá, proč nekupují? Udělejte to jednoduše. Zeptejte se jich. Připravte email a vyzvěte je, aby Vám poslali své dotazy. Aby napsali, co jim není jasné, co by chtěli více přiblížit. Kdo jiný než zákazník Vám může prozradit, co by si rád koupil.

Tento typ obsahu můžete velmi dobře propojit s předchozím typem – odpověďmi na položené dotazy.

Otázky

Otázky

20. Případové studie

Pomocí emailů můžete také prezentovat své výsledky. Popište, jaké situaci zákazníci čelili, jaké bylo řešení a jakých výsledků zákazník pomocí Vašeho řešení dosáhl. A nebo prostě jen ukažte na reálném případu, jak je možné někomu pomoci. Čtenář si tak může udělat lepší představu o Vaší práci a třeba to bude jeden z posledních impulzů, který ho postrčí ke spolupráci.

Případová studie

Případová studie

21. Recenze a reference

To, že Vy sami budete na svých stránkách psát, že Vaše výrobky jsou nejlepší, nejúžasnější, prostě nej, nej, je jedna věc. Ne každý tomu ale musí ihned věřit.

Většina zákazníků dá spíš na doporučení nebo zkušenosti těch, kteří si už daný produkt nebo službu vyzkoušeli. Nebojte tedy své zákazníky žádat o několik řádek. Ke každé referenci přidejte jméno dotyčného a maximum informací o něm. Klidně připíchněte i fotku a odkaz na Facebook profil. S těmito údaji jsou reference věrohodnější.

Reference

Reference

22. Doporučení odborných článků nebo knih

Vzdělávání je důležité vždy. I když už někdo svou práci dělá několik let, určitě je pořád co zlepšovat. Trh a technologie se neustále vyvíjejí, přicházejí nové trendy, nové produkty.

Jestli se i Vy pravidelně vzděláváte, klobouk dolů. (To je asi i důvod, proč tento text čtete. :-)) A proč se nepodělit také s ostatními? Narazili jste na zajímavou knihu, dokument nebo zajímavý článek. (Tento?) Podělte se o něj i s ostatními. Připravte samostatný mailing nebo ho přidejte na konec zprávy jako malý tip. A když přidáte žádost, aby i čtenář poslal svůj tip na knihu, film nebo článek, tak rozhodně vybočíte z řady.

Doporučení odborné literatury

Doporučení odborné literatury

23. Rozhovory se specialisty nebo odborníky oboru

Když se někdo zajímá o Váš obor, chce vědět maximum. A všechny informace nemusíte nosit v hlavě Vy. Vytipujte si osobnosti nebo specialisty z oboru a požádejte je o rozhovor. Mé zkušenosti říkají, že drtivá většina z nich bude souhlasit. Rozhovor můžete buď natočit jako video, jako audio (viz můj podcast Strategické zisky) nebo pouze připravit textovou variantu. Pak už zbývá jenom obšťastnit Vaši databázi kontaktů.

Rozhovor s odborníkem v oboru

Rozhovor s odborníkem v oboru

24. Přání k svátku, narozeninám a výročím

Když evidujete údaje o svých zákaznících v CRM a znáte i data narozenin svých zákazníků, určitě jim v tento pro ně důležitý den pošlete zprávu s blahopřáním. Tento typ obsahu se asi úplně nehodí jako inspirace pro rozeslání hromadného emailu, ale můžete ho využít obráceně…

Blahopřání k narozeninám

Blahopřání k narozeninám

Teď je prostor pro Vás

24 nápadů není konečné číslo. Myslím, že kreativitě se meze nekladou. Také ne každý odeslaný email se dá šoupnout do nějaké škatulky. (I jo! Třeba do škatulky „email“.)

Když se Vám to zdá jako málo, tak pokračujte na 10 zdrojů inspirace pro tvorbu newsletterů.

Každopádně rád se dozvím něco nového od druhých. Takže míč je na Vaší straně a já se těším na jaký další typ přijdete Vy. Ať už ho posíláte sami nebo Vám cvrnknul do „virtuálního“ nosu.

Pochlubte se v komentáři…

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

4 komentáře


 1. Časopis ROOTS napsal:

  Myslím, že i vtipný příběh ze života je dobrý pro odlehčení a jde do něj „schovat“ nejen moudrost životních lekcí. ale prodejní argument či samotný produkt. Příběhy hýbou světem. MK

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělý tip, díky za něj MK 🙂

 2. Tomáš Nykl napsal:

  Prima typy. Ačkoliv to je naznačené já bych tam dal (nebo tedy dávám) edukační obsah. A taky obsah typu „Behind the scenes“, to většinou dává komunikaci lidský rozměr.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Bylo naznačeno, ale Vy jste to trefil přesně. Děkuji Tomáši 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.