Canva udělá mistra grafiky i z amatéra (včetně praktické ukázky)


Canva udělá mistra grafiky i z amatéra

Lidé si za 3 dny pamatují jenom 10 % informace, kterou slyšeli. Ale když k té samé informaci přidáte odpovídající obrázek, vybaví si z ní až 65 %.  (Zdroj)

Ať už na internetu děláte cokoliv, tak když přidáte grafiku, bude to fungovat líp…

Píšete blog a chcete své myšlenky vizualizovat?
Zveřejňujete příspěvky na sociálních sítích a chcete, aby fanoušky zaujaly?
Chcete oživit své pravidelné newslettery vizuálním potěšením?
Nebo jenom potřebujete rychle nový banner a grafik zrovna není po ruce?

Nastal čas vyzkoušet Canvu.

Co je to Canva?

Pomocí on-line grafického studia Canva jednoduše vytvoříte grafiku, za kterou by se nemusel stydět ani profesionální grafik. (Minimálně proto, že sám také Canvu používá.) Od obrázků na blog, přes příspěvky a reklamy na Facebook až po tištěné letáky, vše sfouknete rychleji než vypijete svou ranní kávu.

Canva je navíc v základní verzi zdarma, takže nezatíží ani váš rozpočet. Jediné, za co platíte, jsou exporty, které obsahují fotky z fotobanky nebo prémiové designy. Víc si k tomu přečtete později.

Někteří ocení i české prostředí a rozsáhlou nápovědu. Takže zapomeňte na Malování ve Wordu, díky Canvě si dokážete připravit profesionální grafiku, i když jste amatér.

Svůj účet máte dostupný online a můžete se k němu připojit odkudkoliv, kde je k dispozici internet. A nemusíte pracovat jen na počítači nebo notebooku. Canva má rozhraní i pro mobilní telefony.

Co z Canvy vytáhnete

V Canvě najdete šablonu snad úplně na všechny typy grafických materiálů – od reklamních bannerů a příspěvků na sociální sítě až po tištěné pozvánky a letáky. Zkrátka na vše, co si vzpomenete, že potřebujete doplnit zajímavým obrázkem, grafikou nebo koláží.

Jen pro přehled několik typů grafických materiálů, které si v Canvě můžete vytvořit.

 • infografika
 • letáky
 • fotky pro články na blogu
 • fotky do příspěvků na soc. sítích
 • grafiky pro reklamy na soc. sítích
 • grafika pro citáty
 • vizitky
 • dárkové poukázky
 • kupóny
 • certifikáty
 • koláže
 • kontrolní listy
 • obálky ebooků
 • webové bannery
 • a spoustu dalších

A pokud by vám snad rozsáhlý arzenál šablon nebyl dost dobrý, můžete si tvořit vlastní design od první čárky po výsledný grafický návrh.

Tou důmyslnou jednoduchostí je Canva vhodná jak pro začátečníky, kteří zatím nemají žádné zkušenosti s grafickými programy, tak i pro zkušenější uživatele.

Další vychytávky

Od chvíle, kdy si v Canvě otevřete svůj účet, tak se v ní ukládá všechno, co byť jen začnete tvořit. Pokud to samozřejmě sami nesmažete. Díky tomu se ke svým grafikám můžete kdykoliv vracet a doladit je pro další použití.

Super ulehčení je v tom, že když chcete připravit grafiku pro příspěvek na některé sociální síti, Canva už má připravené šablony s příslušnou velikostí fotek. Tím pádem vám pak odpadá starost o to, jak velký obrázek musíte vytvořit. Stejné je to i u reklam, webových bannerů. Vždy máte k dispozici šablonu s doporučeným rozměrem.

Své grafické návrhy můžete sdílet i se svým týmem nebo dalšími lidmi- pošlete jim odkaz svého návrhu a oni do něj mohou případně i zasáhnout. Doplnit ho, upravit nebo jen žasnout nad tím, co jste vytvořili. Nemusíte tak sedět všichni u jednoho počítače, ale i na dálku můžete spolupracovat.

A jeden velký problém

Vzhledem k tomu, že je Canva z USA, tak většina fontů má problém s diakritikou. Takže když uvidíte nějakou krásnou šablonu s parádním fontem a budete ji chtít upravit, narazíte.

Taková nenápadná písmena „ŘČŠŽĚ“ jsou ve víc slovech, než byste čekali. A když je napíšete, celý design se rozpadne.

Problém s diakritikou v Canvě

Máte dvě možnosti, co s tím udělat. První je změnit písmo. Tím pádem se změní design a už nemáte tolik tvůrčího prostoru, jako ti „zlí kapitalisti na západě“, kteří nám Canvu dávají zdarma.

Druhá možnost je nahrát a použít své vlastní písmo. Ideální, jen za to už budete muset zaplatit. Víc o tom píšu níže v části Prémiová verze.

První kroky v Canvě

Abyste mohli Canvu spustit, musíte zadat svou e-mailovou adresu a vytvořit si uživatelský účet. Nebo se přihlásíte pomocí účtu na Facebooku nebo Google účtu.

Registrace do grafického nástroje Canva

 

Po vytvoření svého profilu ještě vybíráte, pro jaký účel budete Canvu využívat. Jestli pro studijní účely, osobní využití nebo pracovní aktivity.

Uvítání do Canvy

Ihned po dokončení registrace máte k dispozici jednoduchý tutorial, díky kterému se seznámíte se základními dostupnými možnostmi. Naučíte se v něm měnit barvu, vyhledat obrázky, nahrát pozadí a další užitečné dovednosti.

A poté už se můžete pustit do svého prvního grafického návrhu.

V okamžiku, kdy chcete začít tvořit grafický návrh, zobrazí se vám přehled všech dostupných typů grafiky, kterou můžete vytvořit.

Nabídka nejčastějších designů

Stačí si najít ten, který chcete, a kliknout na něj.

Grafika pro newsletter

Ve svém newsletteru nejste omezeni pevným rozměrem, a tak můžete použít libovolný. Přesto několik šablon přímo pro e-mailové zpravodaje najdete pod „Hlavička e-mailu“.

Hlavičky pro sociální sítě a newslettery

Když se prokousáte desítkami přáními k narozeninám, tak můžete narazit na některé použitelné šablony pro své newslettery.

Grafika pro Facebook

V Canvě najdete celou řadu šablon přímo pro jednotlivé sociální sítě. A to nejen pro běžné příspěvky, ale i hlavičky nebo reklamy. Každá z těchto šablon už má doporučený rozměr, podle typu příspěvku nebo reklamy.

Příspěvky na sociálních sítích

Díky tomu odpadá nutnost nosit v hlavě rozměry obrázku, třeba pro reklamu na Facebooku. Stačí prostě jen vybrat Facebook a reklamu a Canva už nastaví správné rozměry 1200×628. Ale náš užitečný přehled velikostí fotek pro Facebook si raději stejně uložte.

Samotná tvorba designu

Poté, co si vyberete jeden designů, tak Canva přepne do samotného on-line editoru. Opravdu nemusíte nic instalovat. Ani nepotřebujete Flash jako u podobného grafického programu Picmonkey, o kterém jsem psal nedávno.

V levé části jsou pracovní nástroje a začínáme u „Rozložení”. Tady si můžete vybrat předpřipravených šablon. Jedná se o grafiky vizuálně sladěné tak, aby fotka souvisela s fontem a ještě k sobě pasovaly barvy.

Úprava takové šablony je to nejjednodušší, co v Canvě můžete udělat. Stačí kliknout na šablonu, upravit text, kliknout na tlačítko „Stáhnout” a máte grafiku na dnešní akční nabídku. Občas můžete narazit na potíž českou diakritikou, ale o tom jsem psal výš a ještě budu.

Úprava šablony v Canvě (Grafika obsahuje vodoznak, který zmizí po zaplacení.)

A když chcete vytvořit něco originálního?

Každý má samozřejmě svůj postup, já většinou začínám u fotky. Přímo v Canvě máte k dispozici 1.000.000 obrázků (aspoň to píšou) a v nich vyhledáváte přímo v rodném jazyce. Některé fotky jsou zdarma a některé placené. Já vybral placenou, a proto je u ní vodoznak.

Do designu můžu přidat ještě nějaký grafický prvek, ale mám rád věci jednoduché, tak rovnou skočím na další možnost…

Fotka může mít tisíce významů, ale když chci předat ten, co mám v hlavě, musím si pomoct textem. Opět máte rovnou na výběr různé šablony nebo prostě kliknete a začnete psát. Zvolíte si font, velikost, barvu a myší text přetáhnete na nejlepší místo.

Jenom vybrat ten správný font, aby to nedopadlo takhle…

Font bez české diakritiky

V nabídce možností najdete ještě „Pozadí”, ale vzhledem k tomu, že na něm mám fotku, nevím, co bych Vám ukazoval. Ale vězte, že opět máte na výběr z desítek pozadí.

Výběr pozadí

Tak už jen nahraji naše logo, umístím ho doprava a hodím na něj filtr, aby tam nebylo jako pěst na oko.

Vložení vlastního obrázku a zapnutí černobílého filtru

Tadá, grafika je připravená ke stažení.

Nabídka formátů ke stažení

Jenom budu muset zaplatit za fotku, aby zmizel ten vodoznak….

Za co platím

Účet v Canvě je zdarma a to po celou dobu, kdy ho budete používat. Obsahuje všechny základní části, které můžete plně využívat. Přesto za nějaké aktivity budete muset sáhnout do peněženky, ale rozhodně ne hluboko.

Šablony, fotky a ilustrace

V Canvě najdete celou řadu šablon pro všechny typy grafických materiálů. Většina šablon je zdarma, některé jsou ale placené. A poznáte to velice snadno – chybí u ní kouzelné slovíčko „FREE“ a většinou je na nich pěkná fotka.

Pro grafické návrhy můžete využívat vlastní fotky a obrázky nebo se ponořit do tajů fotobanky Canvy. Ta obsahuje několik málo fotek zdarma a stovky tisíc placených.

Stačí do vyhledávacího pole zadat klíčové slovo, a zobrazí se vám související obrázky. U každého pak vidíte, jestli je dostupný zdarma nebo za poplatek 1 USD.

Jak to funguje?

Vyberete si šablonu nebo fotku, která je placená. Upravíte si ji podle svého a teprve při exportu vás Canva požádá o platbu.

Za 1 export grafiky zaplatíte 1 $, což je aktuálně v přepočtu něco kolem 22 Kč. Takže levnější než káva nebo voda v restauraci. Nebo si můžete předplatit 10 $ a dostanete jeden export zdarma navíc.

Nabídka k nákupu prémiové fotky za 1 $

Každopádně je Canva rozhodně levnější, než si kupovat fotky ve fotobankách, kde je cena násobně vyšší. Sice fotku z fotobanky můžete použít vícekrát, ale zvažte jak často se to děje.

Prémiová verze

V okamžiku, kdy chcete svůj účet využívat ve větší míře, můžete přejít na prémiovou verzi. Oproti té základní verzi budete mít zdarma přístup k velké části fotek zdarma.

Nahrajete si vlastní fonty. Vzhledem k tomu, že je Canva z US, tak většina fontů má problém s diakritikou. Tohle překonáte jednoduše tak, že si nahrajete font vlastní. Dá vám ho tvůrce firemní identity nebo grafik.

Firemní barvy, loga a písma budete mít uložené a hned po ruce. Navíc u všech svých grafických návrhů můžete jednoduše přepínat velikost grafiky podle potřeby.

Prémiová verze stojí 10 babek měsíčně (9.95 $ při roční platbě nebo 12.95 $ při měsíční) a můžete ji na 30 dní vyzkoušet zdarma, když zadáte číslo své karty.

Nabídka členství Canva for Work

5 rychlých tipů (nejen) pro Canvu

Tip č. 1 – Používejte barvy a písmo v souladu se značkou

Vždy vycházejte z toho, aby výsledný grafický návrh korespondoval s vaší značkou. Nezáleží na tom, jestli děláte leták nebo připravujete grafiku pro příspěvek na Facebooku. Slaďte barvy, písma i logo.

Veškerý obsah, který publikujete, vytváříte jako podporu své značky. Každý jednotlivý prvek by proto měl být snadno identifikovatelný se značkou. Zákazníci si pak lépe spojí reklamy, příspěvky na sociálních sítích nebo i tištěné materiály s vámi a vašimi produkty.

Tip č. 2 – Přidejte na své materiály logo

Všude, kde to dává smysl, přidejte své logo. Nikdy nevíte, kam až se dostane Facebook příspěvek, který vytvoříte. Když ponese vaše logo, zvyšujete pravděpodobnost, že vás někdo najde.

Grafiku můžete samozřejmě doplnit i odkazem na své webové stránky. To se hodí obzvlášť, když je logo méně čitelné nebo nevyskočíte na první stránce ve vyhledávači.

Tip č. 3 – Získejte inspiraci od ostatních

Design, který v Canvě vytvoříte, můžete a nemusíte sdílet s ostatními uživateli na Canvě. Takový design se zařadí do Streamu, který je podobný zdi na Facebooku.

Na tuhle zeď se dostanete přes adresu https://www.canva.com/design-stream a můžete se podívat, co za parády tvoří ostatní a ty nejlepší vychytávky použít u sebe.

Inspirace od dalších uživatelů Canvy

Tip č. 4 – Stojí to na fotce

Fotky z fotobanky jsou určitě fajn, ale daleko větší službu vám udělají fotky vlastní. Obzvlášť když propagujete svou osobní značku nebo chcete udělat značku víc lidskou (ať už se za tím skrývá cokoliv).

Třeba v případě realitního makléře je daleko lepší použít svou profi fotku nebo selfíčko, než ukazovat umělou vystajlovanou fotku šťastné rodinky, která si hraje před domem.

Tip č. 5 – Méně je někdy více

Pozor na pouťové grafiky. To, že máte k dispozici milion fotek a desítky fontů, rámečků, tvarů, neznamená, že je musíte všechny použít na jednom návrhu.

Pořád platí zlaté pravidlo, že méně je více.

Daleko lépe funguje jednoduchá grafika s jednou myšlenkou. Když chcete představit nový typ sekačky na trávu, tak jediné, co na letáčku bude, je právě ta sekačka. Žádné cukrbliky okolo.

To platí také pro použití různých fontů v jedné grafice. Ideální počet je 1 maximálně 2. Raději si pohrajte s nadpisy a podnadpisy, než použít pro každý nápis jiný font.

Klávesové zkratky

Až nedávno jsem objevil dvě úžasné klávesové zkratky, které práci s Canvou podstatně zrychlují.

 1. Přidání textu – Zmáčknete „T“ a hned se objeví textové pole
 2. Přidání okraje – Kombinací „Shift“ + „Alt“ + „B“ přidáte okraj na všechno

Tak to je Canva

Podobně jako je díky Instagramu hned každý fotograf, tak je díky Canvě hned každý grafik. Ho ho ho, ne tak rychle…

V Canvě najdete spoustu nástrojů, fotek, fontů a grafických prvků a jejich použití je stupidně jednoduché. Grafikem může být sice každý, ale ne každá grafika za něco stojí.

Podobně jako v jiných oborech je teď daleko víc než znalost grafických programů důležitější cit pro design a tvůrčí myšlenka.

Canvu můžete otevřít hned na adrese https://www.canva.com/ a žádný strach – nemám z toho žádnou provizi. Prostě mi to přijde užitečný nástroj pro každého, kdo řeší on-line marketing. Odměnit mě můžete palcem nebo komentářem…

A co Vy? Jak řešíte grafiku pro každodenní použití? Používáte Canvu nebo nějaký jiný nástroj?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.