Canva udělá mistra grafiky i z amatéra (včetně praktické ukázky)


Canva udělá mistra grafiky i z amatéra

Lidé si za 3 dny pamatují jenom 10 % informace, kterou slyšeli. Ale když k té samé informaci přidáte odpovídající obrázek, vybaví si z ní až 65 %.  (Zdroj)

Ať už na internetu děláte cokoliv, tak když přidáte grafiku, bude to fungovat líp…

Píšete blog a chcete své myšlenky vizualizovat?
Zveřejňujete příspěvky na sociálních sítích a chcete, aby fanoušky zaujaly?
Chcete oživit své pravidelné newslettery vizuálním potěšením?
Nebo jenom potřebujete rychle nový banner a grafik zrovna není po ruce?

Nastal čas vyzkoušet Canvu.

Co je to Canva?

Pomocí on-line grafického studia Canva jednoduše vytvoříte grafiku, za kterou by se nemusel stydět ani profesionální grafik. (Minimálně proto, že sám také Canvu používá.) Od obrázků na blog, přes příspěvky a reklamy na Facebook až po tištěné letáky, vše sfouknete rychleji než vypijete svou ranní kávu.

Canva je navíc v základní verzi zdarma, takže nezatíží ani váš rozpočet. Jediné, za co platíte, jsou exporty, které obsahují fotky z fotobanky nebo prémiové designy. Víc si k tomu přečtete později.

Někteří ocení i české prostředí a rozsáhlou nápovědu. Takže zapomeňte na Malování ve Wordu, díky Canvě si dokážete připravit profesionální grafiku, i když jste amatér.

Svůj účet máte dostupný online a můžete se k němu připojit odkudkoliv, kde je k dispozici internet. A nemusíte pracovat jen na počítači nebo notebooku. Canva má rozhraní i pro mobilní telefony.

Co z Canvy vytáhnete

V Canvě najdete šablonu snad úplně na všechny typy grafických materiálů – od reklamních bannerů a příspěvků na sociální sítě až po tištěné pozvánky a letáky. Zkrátka na vše, co si vzpomenete, že potřebujete doplnit zajímavým obrázkem, grafikou nebo koláží.

Jen pro přehled několik typů grafických materiálů, které si v Canvě můžete vytvořit.

 • infografika
 • letáky
 • fotky pro články na blogu
 • fotky do příspěvků na soc. sítích
 • grafiky pro reklamy na soc. sítích
 • grafika pro citáty
 • vizitky
 • dárkové poukázky
 • kupóny
 • certifikáty
 • koláže
 • kontrolní listy
 • obálky ebooků
 • webové bannery
 • a spoustu dalších

A pokud by vám snad rozsáhlý arzenál šablon nebyl dost dobrý, můžete si tvořit vlastní design od první čárky po výsledný grafický návrh.

Tou důmyslnou jednoduchostí je Canva vhodná jak pro začátečníky, kteří zatím nemají žádné zkušenosti s grafickými programy, tak i pro zkušenější uživatele.

Další vychytávky

Od chvíle, kdy si v Canvě otevřete svůj účet, tak se v ní ukládá všechno, co byť jen začnete tvořit. Pokud to samozřejmě sami nesmažete. Díky tomu se ke svým grafikám můžete kdykoliv vracet a doladit je pro další použití.

Super ulehčení je v tom, že když chcete připravit grafiku pro příspěvek na některé sociální síti, Canva už má připravené šablony s příslušnou velikostí fotek. Tím pádem vám pak odpadá starost o to, jak velký obrázek musíte vytvořit. Stejné je to i u reklam, webových bannerů. Vždy máte k dispozici šablonu s doporučeným rozměrem.

Své grafické návrhy můžete sdílet i se svým týmem nebo dalšími lidmi- pošlete jim odkaz svého návrhu a oni do něj mohou případně i zasáhnout. Doplnit ho, upravit nebo jen žasnout nad tím, co jste vytvořili. Nemusíte tak sedět všichni u jednoho počítače, ale i na dálku můžete spolupracovat.

A jeden velký problém

Vzhledem k tomu, že je Canva z USA, tak většina fontů má problém s diakritikou. Takže když uvidíte nějakou krásnou šablonu s parádním fontem a budete ji chtít upravit, narazíte.

Taková nenápadná písmena „ŘČŠŽĚ“ jsou ve víc slovech, než byste čekali. A když je napíšete, celý design se rozpadne.

Problém s diakritikou v Canvě

Máte dvě možnosti, co s tím udělat. První je změnit písmo. Tím pádem se změní design a už nemáte tolik tvůrčího prostoru, jako ti „zlí kapitalisti na západě“, kteří nám Canvu dávají zdarma.

Druhá možnost je nahrát a použít své vlastní písmo. Ideální, jen za to už budete muset zaplatit. Víc o tom píšu níže v části Prémiová verze.

První kroky v Canvě

Abyste mohli Canvu spustit, musíte zadat svou e-mailovou adresu a vytvořit si uživatelský účet. Nebo se přihlásíte pomocí účtu na Facebooku nebo Google účtu.

Registrace do grafického nástroje Canva

 

Po vytvoření svého profilu ještě vybíráte, pro jaký účel budete Canvu využívat. Jestli pro studijní účely, osobní využití nebo pracovní aktivity.

Uvítání do Canvy

Ihned po dokončení registrace máte k dispozici jednoduchý tutorial, díky kterému se seznámíte se základními dostupnými možnostmi. Naučíte se v něm měnit barvu, vyhledat obrázky, nahrát pozadí a další užitečné dovednosti.

A poté už se můžete pustit do svého prvního grafického návrhu.

V okamžiku, kdy chcete začít tvořit grafický návrh, zobrazí se vám přehled všech dostupných typů grafiky, kterou můžete vytvořit.

Nabídka nejčastějších designů

Stačí si najít ten, který chcete, a kliknout na něj.

Grafika pro newsletter

Ve svém newsletteru nejste omezeni pevným rozměrem, a tak můžete použít libovolný. Přesto několik šablon přímo pro e-mailové zpravodaje najdete pod „Hlavička e-mailu“.

Hlavičky pro sociální sítě a newslettery

Když se prokousáte desítkami přáními k narozeninám, tak můžete narazit na některé použitelné šablony pro své newslettery.

Grafika pro Facebook

V Canvě najdete celou řadu šablon přímo pro jednotlivé sociální sítě. A to nejen pro běžné příspěvky, ale i hlavičky nebo reklamy. Každá z těchto šablon už má doporučený rozměr, podle typu příspěvku nebo reklamy.

Příspěvky na sociálních sítích

Díky tomu odpadá nutnost nosit v hlavě rozměry obrázku, třeba pro reklamu na Facebooku. Stačí prostě jen vybrat Facebook a reklamu a Canva už nastaví správné rozměry 1200×628. Ale náš užitečný přehled velikostí fotek pro Facebook si raději stejně uložte.

Samotná tvorba designu

Poté, co si vyberete jeden designů, tak Canva přepne do samotného on-line editoru. Opravdu nemusíte nic instalovat. Ani nepotřebujete Flash jako u podobného grafického programu Picmonkey, o kterém jsem psal nedávno.

V levé části jsou pracovní nástroje a začínáme u „Rozložení”. Tady si můžete vybrat předpřipravených šablon. Jedná se o grafiky vizuálně sladěné tak, aby fotka souvisela s fontem a ještě k sobě pasovaly barvy.

Úprava takové šablony je to nejjednodušší, co v Canvě můžete udělat. Stačí kliknout na šablonu, upravit text, kliknout na tlačítko „Stáhnout” a máte grafiku na dnešní akční nabídku. Občas můžete narazit na potíž českou diakritikou, ale o tom jsem psal výš a ještě budu.

Úprava šablony v Canvě (Grafika obsahuje vodoznak, který zmizí po zaplacení.)

A když chcete vytvořit něco originálního?

Každý má samozřejmě svůj postup, já většinou začínám u fotky. Přímo v Canvě máte k dispozici 1.000.000 obrázků (aspoň to píšou) a v nich vyhledáváte přímo v rodném jazyce. Některé fotky jsou zdarma a některé placené. Já vybral placenou, a proto je u ní vodoznak.

Do designu můžu přidat ještě nějaký grafický prvek, ale mám rád věci jednoduché, tak rovnou skočím na další možnost…

Fotka může mít tisíce významů, ale když chci předat ten, co mám v hlavě, musím si pomoct textem. Opět máte rovnou na výběr různé šablony nebo prostě kliknete a začnete psát. Zvolíte si font, velikost, barvu a myší text přetáhnete na nejlepší místo.

Jenom vybrat ten správný font, aby to nedopadlo takhle…

Font bez české diakritiky

V nabídce možností najdete ještě „Pozadí”, ale vzhledem k tomu, že na něm mám fotku, nevím, co bych Vám ukazoval. Ale vězte, že opět máte na výběr z desítek pozadí.

Výběr pozadí

Tak už jen nahraji naše logo, umístím ho doprava a hodím na něj filtr, aby tam nebylo jako pěst na oko.

Vložení vlastního obrázku a zapnutí černobílého filtru

Tadá, grafika je připravená ke stažení.

Nabídka formátů ke stažení

Jenom budu muset zaplatit za fotku, aby zmizel ten vodoznak….

Za co platím

Účet v Canvě je zdarma a to po celou dobu, kdy ho budete používat. Obsahuje všechny základní části, které můžete plně využívat. Přesto za nějaké aktivity budete muset sáhnout do peněženky, ale rozhodně ne hluboko.

Šablony, fotky a ilustrace

V Canvě najdete celou řadu šablon pro všechny typy grafických materiálů. Většina šablon je zdarma, některé jsou ale placené. A poznáte to velice snadno – chybí u ní kouzelné slovíčko „FREE“ a většinou je na nich pěkná fotka.

Pro grafické návrhy můžete využívat vlastní fotky a obrázky nebo se ponořit do tajů fotobanky Canvy. Ta obsahuje několik málo fotek zdarma a stovky tisíc placených.

Stačí do vyhledávacího pole zadat klíčové slovo, a zobrazí se vám související obrázky. U každého pak vidíte, jestli je dostupný zdarma nebo za poplatek 1 USD.

Jak to funguje?

Vyberete si šablonu nebo fotku, která je placená. Upravíte si ji podle svého a teprve při exportu vás Canva požádá o platbu.

Za 1 export grafiky zaplatíte 1 $, což je aktuálně v přepočtu něco kolem 22 Kč. Takže levnější než káva nebo voda v restauraci. Nebo si můžete předplatit 10 $ a dostanete jeden export zdarma navíc.

Nabídka k nákupu prémiové fotky za 1 $

Každopádně je Canva rozhodně levnější, než si kupovat fotky ve fotobankách, kde je cena násobně vyšší. Sice fotku z fotobanky můžete použít vícekrát, ale zvažte jak často se to děje.

Prémiová verze

V okamžiku, kdy chcete svůj účet využívat ve větší míře, můžete přejít na prémiovou verzi. Oproti té základní verzi budete mít zdarma přístup k velké části fotek zdarma.

Nahrajete si vlastní fonty. Vzhledem k tomu, že je Canva z US, tak většina fontů má problém s diakritikou. Tohle překonáte jednoduše tak, že si nahrajete font vlastní. Dá vám ho tvůrce firemní identity nebo grafik.

Firemní barvy, loga a písma budete mít uložené a hned po ruce. Navíc u všech svých grafických návrhů můžete jednoduše přepínat velikost grafiky podle potřeby.

Prémiová verze stojí 10 babek měsíčně (9.95 $ při roční platbě nebo 12.95 $ při měsíční) a můžete ji na 30 dní vyzkoušet zdarma, když zadáte číslo své karty.

Nabídka členství Canva for Work

5 rychlých tipů (nejen) pro Canvu

Tip č. 1 – Používejte barvy a písmo v souladu se značkou

Vždy vycházejte z toho, aby výsledný grafický návrh korespondoval s vaší značkou. Nezáleží na tom, jestli děláte leták nebo připravujete grafiku pro příspěvek na Facebooku. Slaďte barvy, písma i logo.

Veškerý obsah, který publikujete, vytváříte jako podporu své značky. Každý jednotlivý prvek by proto měl být snadno identifikovatelný se značkou. Zákazníci si pak lépe spojí reklamy, příspěvky na sociálních sítích nebo i tištěné materiály s vámi a vašimi produkty.

Tip č. 2 – Přidejte na své materiály logo

Všude, kde to dává smysl, přidejte své logo. Nikdy nevíte, kam až se dostane Facebook příspěvek, který vytvoříte. Když ponese vaše logo, zvyšujete pravděpodobnost, že vás někdo najde.

Grafiku můžete samozřejmě doplnit i odkazem na své webové stránky. To se hodí obzvlášť, když je logo méně čitelné nebo nevyskočíte na první stránce ve vyhledávači.

Tip č. 3 – Získejte inspiraci od ostatních

Design, který v Canvě vytvoříte, můžete a nemusíte sdílet s ostatními uživateli na Canvě. Takový design se zařadí do Streamu, který je podobný zdi na Facebooku.

Na tuhle zeď se dostanete přes adresu https://www.canva.com/design-stream a můžete se podívat, co za parády tvoří ostatní a ty nejlepší vychytávky použít u sebe.

Inspirace od dalších uživatelů Canvy

Tip č. 4 – Stojí to na fotce

Fotky z fotobanky jsou určitě fajn, ale daleko větší službu vám udělají fotky vlastní. Obzvlášť když propagujete svou osobní značku nebo chcete udělat značku víc lidskou (ať už se za tím skrývá cokoliv).

Třeba v případě realitního makléře je daleko lepší použít svou profi fotku nebo selfíčko, než ukazovat umělou vystajlovanou fotku šťastné rodinky, která si hraje před domem.

Tip č. 5 – Méně je někdy více

Pozor na pouťové grafiky. To, že máte k dispozici milion fotek a desítky fontů, rámečků, tvarů, neznamená, že je musíte všechny použít na jednom návrhu.

Pořád platí zlaté pravidlo, že méně je více.

Daleko lépe funguje jednoduchá grafika s jednou myšlenkou. Když chcete představit nový typ sekačky na trávu, tak jediné, co na letáčku bude, je právě ta sekačka. Žádné cukrbliky okolo.

To platí také pro použití různých fontů v jedné grafice. Ideální počet je 1 maximálně 2. Raději si pohrajte s nadpisy a podnadpisy, než použít pro každý nápis jiný font.

Klávesové zkratky

Až nedávno jsem objevil dvě úžasné klávesové zkratky, které práci s Canvou podstatně zrychlují.

 1. Přidání textu – Zmáčknete „T“ a hned se objeví textové pole
 2. Přidání okraje – Kombinací „Shift“ + „Alt“ + „B“ přidáte okraj na všechno

Tak to je Canva

Podobně jako je díky Instagramu hned každý fotograf, tak je díky Canvě hned každý grafik. Ho ho ho, ne tak rychle…

V Canvě najdete spoustu nástrojů, fotek, fontů a grafických prvků a jejich použití je stupidně jednoduché. Grafikem může být sice každý, ale ne každá grafika za něco stojí.

Podobně jako v jiných oborech je teď daleko víc než znalost grafických programů důležitější cit pro design a tvůrčí myšlenka.

Canvu můžete otevřít hned na adrese https://www.canva.com/ a žádný strach – nemám z toho žádnou provizi. Prostě mi to přijde užitečný nástroj pro každého, kdo řeší on-line marketing. Odměnit mě můžete palcem nebo komentářem…

A co Vy? Jak řešíte grafiku pro každodenní použití? Používáte Canvu nebo nějaký jiný nástroj?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

63 komentářů


 1. Bára Skálová napsal:

  Stručně, jasně, srozumitelně. Děkuji, Václave, už jsem poslala odkaz dál. 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Toho si velmi vážím Báro, děkuji 🙂

   1. SILVIE KRČMOVÁ napsal:

    Dobrý den, canva je dokonalá a tak jsem si předplatila měsíční služby.Ale změnila se natolik grafická úprava, že mi spíše tyto úžasné možnosti udělaly starosti. Vše upravují na mobilu, počítač nemsm. Neumím je využít. Lze prosím zachovat bezplatnou formu místo placene verze.Poplatek vrátit nechci, jen potřebují tu původní verzi. Děkuji moc jsem opravdu moc a moc spokojená.

    1. Silvie, ideálně si založte extra účet pod jiným e-mailem. I pokud zrušíte předplatné, tak do konce období máte stejné prostředí.

     1. SILVIE KRČMOVÁ napsal:

      Děkuju moc za radu? a pak po ukončení období se mi vrátí zpět i mé návrhy ? Děkuji ? zůstanou na mém úctě zachovány?

     2. Po skončení placeného období Canva návrhy nemaže. Jen se omezí možnosti, které máte k dispozici v placené verzi.

    2. Ilona napsal:

     Mohu se zeptat v jakém smyslu se „grafická úprava“ změnila? Předpokládám, že když si zaplatím Canvu pro, tak se mi odemknou prvky, které byly ve free verzi placené a veškeré návrhy dosud mnou vyrobené zůstanou pod účtem?
     Ještě bych měla dotaz k platbě. Pokud zadáte číslo karty, nestahují se z ní „nějaké skryté platby“? V jaké formě přijde doklad k zaúčtování pro firmu? (nebude problém s DPH, clo se asi neplatí…???)
     Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 2. Marta EMart Zavadilová napsal:

  Super, hned jsem to musela vyzkoušet. 🙂 Jen to hledání mezi hromadou placených obrázků a pozadí se špatně hledají ty neplacené. Nejde to nějak vyfiltrovat? 🙂 Já vím, asi je to účel…

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jeden malý hack existuje, ale nevím, jak dlouho bude fungovat.
   Přidejte do vyhledávání k hledanému výrazu tajný kód „brand:BAAAAP7rQ8M” a uvidíte pouze fotky zdarma.
   No nebo jděte na seznam zdrojů pro fotky zdarma: https://clipsan.com/blog/27-zdroju-na-fotky-zdarma-ktere-vam-vezmou-dech/

   1. Marta EMart Zavadilová napsal:

    Díky moc, zkusím…

    1. Hana napsal:

     Dobrý den, nějaký měsíc už se s Canvou seznamuji a je to skvělý nástroj pro vytváření různých návrhů a příspěvků.. Chci se zeptat – když si zaplatím nějaký prvek nebo fotku na jednorázové použití – znamená to, že s ním budu moct pracovat i nadále v rámci toho jednoho návrhu? (Když ho budu chtít později trošku poupravit..) Nebo se mi po nějaké době tato možnost úplně vytratí a budu muset znovu zaplatit? Např. V jednom návrhu – třeba na pozvánku, budu později chtít pozvánku přetvořit (změnit jména), půjde to? Děkuji za odpověď..

     1. Václav Krajňák napsal:

      Děkuji za dobrý dotaz Marto. Sám jsem to musel vyzkoušet 🙂
      Je to jednorázové použití, tj. stáhnete a při příštím stažení (ať už jde o úpravu či nikoliv) platíte znovu. Vzhledem k ceně 1$ je to zanedbatelné, tak snad Canva zůstane nadále v oblibě. Pokud byste potřebovala, tak tady najdete tipy na fotky zdarma: https://clipsan.com/blog/27-zdroju-na-fotky-zdarma-ktere-vam-vezmou-dech/

   2. Alexandra Vilímková napsal:

    Dobrý den, omlouvám se, že píšu do odpovědí, ale zvolila jsem si písmo a u daného písma mi nejde změnit barva. Můžu se zeptat, jestli to jde nějak změnit?

    1. Václav Krajňák napsal:

     Alexandro, pochopitelně to možné je. V horní části – u výběru písma. Viz: https://clipsan.com/blog/wp-content/uploads/2020/01/canva-font-color.png

     1. Antonín M. napsal:

      Při zaplacení plné verze si mohu nahrát vlastní fonty. Mohu s nimi pak pracovat, i když s placením plné verze skončím? Budou k dispozici stále?

     2. Václav Krajňák napsal:

      Antoníne, tak to nevím, vyzkoušejte 🙂 Ale přijde mi, že jsou k dispozici jen v té placené.

 3. A keby si napísal podrobný návod, máš e-book na PREDAJ ;-)…

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za tip Miroslav 🙂

   1. Rado sa stalo. Dúfam, že dostanem grátis ;-)…

 4. Lenka Ava'Lu Rumanová napsal:

  Canvu používam už nejaký ten mesiac a som s ňou veľmi spokojná.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář s Vaší zkušeností Lenko 🙂

 5. Petr Parizek napsal:

  Co se týče diakritiky, použijte text bez háčků a pak si udělejte další vrstvu textu s háčkem a prisuňte k textu

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělý tip Petře, děkuji za něj 🙂

 6. Pavlína Jelínková napsal:

  Canva je super. Také ji používáme, hlavně pro příspěvky na sociální sítě.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Super, děkuji za potvrzení 🙂

 7. Jozef Maxoň napsal:

  Tento článok je naozaj podrobne spracovaný a určite pomôže mnohým vytvoriť zaujímavé obrázky. Klobúk dole, pretože takto podrobne spracovať tému zaberie nie málo času. Tiež mám kladné skúsenosti s Canvou. No prešiel som s Canvy na DesignoPro a za mierny jednorazový poplatok dostanem všetko potrebné – fonty s diakritikou, grafiku na báze vektorov, možnosť uloženia projektu na mojom disku, export formou obrázku alebo vektorovej grafiky, k dispozícii priamo v programe knižnica obrázkov Pixabay a podrobné návody ako súčasť programu, aj v členskej sekcii k programu. DesignoPro ma tak nadchol, že sa stal mojim favoritom a spracoval som k nemu podrobné video návody na YT https://www.youtube.com/channel/UCNfq4J3ocf9toz2aze5GpUQ/playlists . Kto má chuť, môže porovnať a vybrať si.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za tip na DesignoPro Jozef, mrknu na to 🙂

  2. Antonín M. napsal:

   Zdravím. Mám 2 otázky.
   1. Z Canvy nedostanu export ve vektorech?
   2. Je DesignoPro v češtině?

   Dík za odpověď.

   1. Václav Krajňák napsal:

    Antoníne, Canva není pro práci s vektory, takže výsledkem je JPG, PNG apod.

 8. Jolana Fišerová napsal:

  Wow! Pustila jsem se do Canvy samostatně pár dní PŘED tímto článkem a pochopila jsem ji intuitivně i já, totální atechnik, nicméně oceňuju, jak zgruntu jste se do jejího představení pustil. 🙂 Jo a souhlasím s pravidlem č. 5.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělé Jolano, je vidět, že technologie se nám trochu „zlidšťuje” 🙂

 9. Andrea Holmanová napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Mám už chvíli problém s Canvou. Nelze mi načíst v PC ani v jednom prohlížeči (načte se neúplně a nefunguje). Dostanu se na ni jen na telefonu což pro mě není tak komfortní. Neměli jste podobný problém? Zkoušela jsem všechno možné, vymazat cookies, restartovat i aktualizovat prohlížeče a nic. Díky moc

  1. Václav Krajňák napsal:

   Rozumím tomu, že z telefonu je to složité. Btw. mají teď i aplikaci. Každopádně s takovým problémem jsem se zatím nesetkal, zkuste přímo podporu Canvy https://support.canva.com/. Je tam i kontakt.

 10. Pavel Kůla napsal:

  Ahoj lidičky, dám vám dobrý typ jak vydělat hromadu peněz. 😉
  Je mi 55 let a naučit se zacházet s Canvou, například vkládat gifi do obrázků, je pro mě nepochopitelná věc. A tak je to se vším co je na internetu. Lidi od 50-ti let, to mají v hlavě prostě takto nastaveno a nikdo s tím nic neudělá.
  Což na druhé straně dělá velkou příležitost pro toho, kdo je schopen naučit se myslet jako BLBEC a v tomto duchu začne vytvářet na internetu nástroje určené pro tuto skupinu uživatelů. Což v praxi znamená, Fyzicky tvořit s někým, kdo tomu vůbec Nerozumí. :-)))))
  Na netu je obrovská skupina lidí, kteří by rádi něco tvořili a bavili se tím, jenže na úrovni jejich chápání není skoro NIC k dispozici. Takže tady máte typ, na obrovskou cílovou skupinu.
  Rozloučím se s vámi citátem Pabla Picassa: Vrcholem inteligence je JEDNODUCHOST.
  Pavel 🙂

  1. Václav Krajňák napsal:

   Pavle, právě Canva to dle mého splňuje – nic jednoduššího neznám 🙂

   1. Pavel Kůla napsal:

    Václave, právě jsem zrušil placenou verzi. Nešli mi stahovat obrázky s gify. Týden jsem tam psal, komunikoval, posílal snímky obrazovky a výsledek, že pokud se mi podařilo stáhnout obrázek, tak byl bez gifu. Pak nešli stahovat vůbec a po 10 min se tam objevilo, že v Canva se vyskytli problémy abych to zkusil znovu. Po týdnu mě to přestalo bavit, protože se jim to nepodařilo zprovoznit. Může doporučit nějaký jiný editor?

    1. Václav Krajňák napsal:

     Pavle, využíváme občas i PicMonkey. Psal jsem o tom tady: https://clipsan.com/blog/newsletter-fotka-picmonkey/

 11. Jana napsal:

  Dobrý den,
  nemůžu nikde dohledat informaci, jestli můžu fotky a designy v Canvě použít i v případě, že spravuji sociální sítě pro firmu, kterou nevlastním?
  Jinak parádní nástroj, teprva se seznamujeme, ale už se cítím jako profi grafik :-).

  1. Václav Krajňák napsal:

   Jano, grafiku může jednorázově použít pro tisk do 2000 kusů, sociální sítě apod. Detailní informace o licenci v angličtině najdete zde: https://about.canva.com/license-agreements/onetime/

 12. Gabriela napsal:

  Dobrý den Václave, ráda bych se zeptala prosím, jaké jsou autorská práva na placené obrázky za 1$ ? Canvu mám moc ráda, ale bojím se, abych s obrázky nakládala spravně

  1. Václav Krajňák napsal:

   Gabrielo, grafiku může jednorázově použít pro tisk do 2000 kusů, pozvánky, reklamu, sociální sítě, školní projekty, obaly knih apod. Detailní informace o licenci v angličtině najdete zde: https://about.canva.com/license-agreements/onetime/. Případně napište, jak chcete obrázek použít, abychom byli víc konkrétní 🙂

 13. Bibiana napsal:

  Děkuji za velmi srozumitelné tipy a rady, moc se těším na svoje tvoření.

 14. Martina napsal:

  Dobrý den, Václave,
  ráda bych se zeptala, jak funguje sdílení grafiky, pokud je např. logo vytvořeno z prvků, které jsou v Canvě zdarma. Můžu to použít při designérské soutěži?
  Děkuji Vám

  1. Václav Krajňák napsal:

   Martino, nejsem právník. Principielně by s tím neměl být problém. Jen pozor, že licence se vztahuje na osobní a komerční užití. Nechtějí, aby vzniklo něco, co pak dál prodáváte pod vlastní licencí.

 15. Ivana napsal:

  Dobrý den,
  vytvořila jsem v canvě video s placenými prvky, které bych chtěla sdílet na stránkách jednoho nekomerčního projektu. Je to možné ( například skrze link na video)? Neporuším tím licenci. Děkuji za odpověď.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Ivano, pokud je video s placenými prvky, tak za jeho stažení k sobě zaplatíte jednorázový poplatek. Pak je možné ho sdílet v rámci jednoho projektu. Snad to trochu vyjasnilo situaci.

 16. Nikola Uhlíková napsal:

  Skvělé, vše pochopitelně napsané. Určitě je to moc přínosné. Děkuji

 17. Radim napsal:

  Děkuji za článek, je možné v Canvě rozšířit nabídku rámečků o vlastní tvary? Soubory SVG Canva podporuje, ale objekty se chovají jako běžné tvary a nelze do nich vložit fotku…

  1. Václav Krajňák napsal:

   Radime, aktuálně je možné využít pouze rámečky, které jsou v nabídce. Rámečky jsou prvky, které umožňují do sebe vložit fotku a upravit tak její vzhled.

 18. Tomáš napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Jak v programu Canva nastavit barvy v CMYK a ne v RGB. Jde to vubec nějak, nebo ne ?

  Děkuji mockrát

  1. Václav Krajňák napsal:

   Tomáši, Canva je o on-line designu, takže CMYK nepodporuje. Doufejme, že se to změní, protože nyní je možné nechat si např. trička přímo na Canvě vytisknout.

 19. Miroslava napsal:

  Dobrý den,

  vytvářím v Canvě narozeninové video, které obsahuje jak fotky tak i krátká videa (obojí vlastní). Když dám video uložit do knihovny v telefonu, tak se uloží s tím, že nahrané fotky se nejkazují, pouze videa. Předtím normálně fungovalo obojí. Mám neplaceniu verzi.
  Nevíte čím to může být?

  Moc děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Mirka

  1. Václav Krajňák napsal:

   Miroslavo, je možné, že se jedná o chybku přímo v Canva. Doufejme, že to opraví.

 20. Martina napsal:

  Moc děkuji Vašíku, na stará kolena se učím nové věci. Váš přehledný návod mě velice zaujal. Jste šikula.

  1. Děkuji za komentář a držím palce 🙂

 21. MS napsal:

  Dobrý den,
  lze prosím pod nějakou licencí (multi, extended) používat obrázky z canvy na potisk triček? Z podmínek uvedených v canvě nám to není jasné.
  Děkuji za odpověď,
  M.

  1. Nemám zkušenosti. Možná by stálo za to zapojit právníka.

 22. Nikola napsal:

  Dobrý den, velmi čtivý a nápomocný článek. Chtěla bych se zeptat, zda free obrázky z Canvy lze použít při vytvoření letáku a ten poté sdílet na soc. sítích firmy, pro kterou pracuji? Abych byla konkrétnější, pracuji ve firmě, která pomáhá lidem s nízkým vzděláním, zajišťuje rekvalifikace, atd., a dělám pro ně leták ve stylu „V našem projektu si můžete udělat zdarma rekvalifikaci chůvy pro děti“ a pod tím je free obrázek z Canvy, kde je paní s dítětem, je tohle možné libovolně sdílet na sociálních sítích, případně vytisknout a vyvěsit někde? Nepovedlo se mi to nikde vyčíst a anglicky moc neumím ? Předem Vám mockrát děkuji.

  1. Děkuji za reakci Nikolo. My obrázky pro tištěné věci kupujeme, takže v tomto detailně sloužit nemohu. Ale dá se najít spousta obrázků s licencí Creative Commons a ty je možné použít zdarma. Odkaz na takové najdete tady https://clipsan.com/blog/27-zdroju-na-fotky-zdarma-ktere-vam-vezmou-dech/

 23. Novotná napsal:

  dobrý den
  když si vyrobím přes Canva nějaké pracovní listy pro děti do mš, mohu je prodávat, nebo jsou na tom nějaký práva? Děkuji

 24. Marcela napsal:

  Dobrý den, pracuji s programem a jsem velmi spokojená. Mám placenou verzi. Nemohu přijít na to, jak otočit list má šířku. Lze to nebo je možnost jen listů na výšku? Využívám práci v DOKUMENT A4.

 25. klara nová napsal:

  Dobrý den v případě, že si zaplatím měsíční užívání Canva (těch 13USD), mohu omalovánky, které z Canva obrázků vytvořit využít i k prodeji, pro komerční účely? děkuji Nová

 26. Tereza Pomyjová napsal:

  Dobrý den,

  prosím jde nějak nastavit okraje na všech stránkách stejně? A hlavně si s nimi pohrát? Zmenšit, zvětšit?
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.