Jak připravit parádní fotku do newsletteru pomocí PicMonkey


Jak připravit parádní fotku do newsletteru pomocí PicMonkey

Fotka a obrázek nejsou v newsletteru to nejdůležitější. Záleží víc na obsahu toho sdělení. Ale právě obrázek může pomoct čtenáři představit si, co mu chcete sdělit. A díky tomu, že vás lépe pochopí, nakoupí.

Ať už se jedná o klasické prodejní newslettery pro e-shop nebo měsíční firemní novinky, bude fajn, když je obohatíte fotkami. A ty je potřeba jednoduše a rychle upravit.

V tomto článku se dozvíte, jak fotku upravit, přidat na ní text i tlačítko odkudkoliv a zdarma pomocí nástroje PicMonkey. A přihodím pár tipů, jak fotku najít a vybrat tu správnou.

Proč fotka?

Každá část marketingového sdělení i newsletteru má mít svůj účel. Když nevím proč, tak to nemá smysl dělat.

Takže nejdřív si odpovězte na otázku: „Musí tam být fotka?“ Pokud je jediným důvodem, že to tak děláte už několik let, tak si ušetřete čas a zkuste poslat obyčejný textový newsletter. Často konvertuje lépe.

V newsletteru může být fotka třeba z následujících důvodů: Přidat sdělení další rozměr. Ukázat produkt. Ukázat náhled videa. Získat kliknutí. Uvést newsletter tématicky…

Kde fotku najít a nekrást

Když máte jasno, na co fotografii potřebujete, můžete začít hledat. Internet je plný fotografií. Ale pozor. To neznamená, že uvidíte nějakou fotografii, která se vám líbí, klidně si ji stáhnete do počítače a pak vložíte do emailové zprávy, na blog, na web nebo i Facebook stránku. (Jako když máte peníze na pokuty, tak to udělat můžete, o tom žádná.)

Máte v podstatě dvě možnosti. Buď si fotku koupíte v nějaké foto bance (ať už DepositPhotos, iStockPhoto nebo Shutterstock). Nebo najdete takovou, která je dostupná zdarma a můžete ji použít pro svoji potřebu, bez obavy, že porušíte něčí autorská práva.

Před půl druhým rokem jsem si dal tu práci a vyhledal jsem zdroje fotek, které můžete využít zdarma pro komerční účely 27 zdrojů na fotky zdarma, které vám vezmou dech.

Ať už využijete jakýkoliv zdroj na fotky zdarma, vždy si zkontrolujte, že daná fotka je k dispozici pro komerční využití. Takové fotky jsou označeny licencí Creative Commons Zero nebo Public Domain.

Jak vybrat tu správnou fotku

To je možná ta nejtěžší práce. Řekl bych, že fotek je mraky, ale není to pravda. Fotek je mraky mraků. A hledání fotky může zabrat i několik hodin.

První hledisko pro výběr fotky je, že by určitě měla odpovídat tématu. Pokud je tématem newsletteru vylepšení výkonu řetezové pily, fotka koťátka asi nebude to pravé, i když je roztomilá. :-). Zkuste hledat klíčová slova z vašeho sdělení.

Pokud nenajdete tu pravou, tak jděte hlouběji a hledejte pro jednotlivá slova synonyma. Podívejte se na sdělení z pohledu zákazníka – vypadnou další slova.

Mně vychází, že spíš než prohledávat do hloubky jedno slovo, vyzkouším více slov na oblíbených místech, kde fotky stahuji. Buď hned na první straně vidím tu pravou nebo jdu dál. Přiznávám, je to povrchní. 🙂

Druhé hledisko při výběru fotky je pro mě to, aby vyjadřovala nějakou emoci. Nemám moc rád umělé načančané neosobní korporátní fotky z fotobank. Vystajlovaná manažerka v úhledném kostýmku, co si podává ruku se stejně vystajlovaným manažerem v dokonalé kanceláři. Takové fotky jsou typické pro nadnárodní korporace, protože hlavně nesmí urazit, a jiná emoce než „everything is fine“ neexistuje.

Osobně raději vybírám netradiční fotky, které naladí na emoci, kterou chci sdělením podpořit. Na druhou stranu, pokud fotka nutí čtenáře k zastavení a zamyšlení, tak zvažte, kolik z příjemců ji „pochopí“.

Vylaďte fotku k dokonalosti

Občas fotka na první pohled zaujme a není potřeba jí nijak upravovat. Ve většině případů je nutné nebo výhodné do ní zasáhnout a upravit ji, aby líp vyhovovala daným potřebám. Většinou to není problém. Jenom k tomu budete potřebovat nějaký nástroj a štětec moc nepomůže.

Jestli si platíte měsíčně Adobe Photoshop, tak je to asi ten ideální nástroj a zvládnete v něm skoro všechno. Avšak práce v něm není někdy úplně jednoduchá. Obzvlášť pro laika.

PicMonkey je zadáčo

Na jednoduchou úpravu fotek můžete použít nástroj PicMonkey. Práce v něm je jednoduchá a po chvilce zkoušení ji zvládne prakticky každý. Navíc se jedná o online program, takže ani nemusíte nic stahovat a instalovat do počítače. PicMonkey je v základní verzi zdarma.  Placená verze nestojí žádný ranec – 5 doláčů za měsíc – a obsahuje spoustu dalších filtrů, fontů a razítek.

Svou fotku můžete nahrát a začít upravovat bez registrace. Uvidíte tak, jestli vám nástroj vyhovuje a dokážete v něm vykouzlit to, co potřebujete. Až při ukládání výsledné fotky do svého počítače je nutné se zaregistrovat – stačí email nebo Facebook účet.

Jediná nevýhoda je, že nějaké texty jsou anglicky. Ale žádný strach, upravovat fotky zvládne jak zarytý příznivec Palackého, tak i našinec ovládající pouze některé ze syrových nářečí.

Úvodní stránka PicMonkey.com

Podíváme se na některé základní úpravy fotek, které pomocí PicMonkey uděláte rychle a hlavně zdarma.

Základní úprava fotky

Co říkáte této láskyplné fotce, kterou můžete najít na serveru PicJumbo a používat zdarma?

Udělejte si další kávu a pojďte se podívat, co s ní vymyslíme.

Na úvodní stránce PicMonkey klikněte na tlačítko „Edit a Photo“ a můžete začít. Nahrajete do nástroje fotku, kterou chcete upravovat. V levém horním rohu máte ikonu s pluskem „Open“ a po kliknutí se zobrazí možnosti, odkud budete fotku nahrávat. Jestli je to z PC, Facebooku, OneDrive, a dalších míst.

Upravte sytost barvy

V levém menu jako první najdete možnost provádět základní úpravy – „Basic Edits“. Pod záložkou „Colors“ můžete například upravit sytost barev, můžete fotku zesvětlit, nebo naopak ztmavit. To se hodí pokud na fotku budete vkládat text a chcete, aby byl dostatečně výrazný.

Přidejte střídmé efekty

Fotku můžete zvýraznit třeba tím, že ztmavíte rámeček fotky. Nejen u efektů mějte na paměti, že méně je někdy více. Cílem (asi) není udělat z jedné fotky fotku jinou. Většinou stačí ji doladit, aby lépe vyhovovala vašim potřebám. A takový lehký filtr nebo efekt tomu může pomoci.

Hotovou fotografii uložte

Když už jste s úpravou spokojeni, uložte si ji k sobě do počítače. Můžete ji pak kdykoliv použít třeba i pro další úpravy.

Pro uložení fotografie klikněte v horním menu na položku „Save“. A přichází na řadu registrace. Pomocí Facebooku je to snadnější, ale standardní emailová registrace funguje také.

V dalším kroku do políčka „File name“ zadáte název fotografie a zvolte kvalitu a rozměry fotografie. Poté už stačí kliknout na zalené tlačítko „Save to my computer“ a výsledná fotka je vaše – připravená k odeslání na vaši datábázi kontaktů. Nebo jí něco chybí?

Teď se podíváme na to, jak prázdné fotky oplácat něčím smysluplným, aby váš newsletter stál za to.

Fotka s textem

Fotkou s textem můžete oživit své newslettery, které mají za cíl, připomenout zákazníkům a zájemcům v databázi, že stále žijete. 🙂

Jednou za dva týdny jim pošlete zprávu o tom, co je u vás nového, informujete je o připravovaných akcích atd. Primárním účelem takového newsletteru nebývá prodej, ale budování povědomí.

Vložení textu

Můžete rovnou pokračovat v úpravě fotky nebo ji znovu nahrajte do PicMonkey.

Abyste do fotky mohli vložit text, musíte si vytvořit textové pole. Klikněte úplně v tom nejlevějším menu na tlačítko „Tt“a poté na „Add text“. Je to takové nenápadné tlačítko v horní části levého menu.

Na fotografii se otevře textové okno, kam můžete vepsat text. V levé části editoru si vybíráte z různých typů písma. V pravé části si zase můžete pohrát s barvami, zarovnáním atd.

Textové pole můžete myší chytnout a přetáhnout na kterékoliv místo na fotce.

Hotovou fotku si opět můžete uložit do počítače kliknutím na „Save“ v horním menu. Fotka s textem, ale čtenáře newsletteru nedonutí na ni kliknout…

Fotka s tlačítkem a výzvou k akci

Takže na fotku vrazíme výrazné tlačítko, který příjemci řekne, co chcete, aby udělal. Cílem takového newsletteru je tedy přivést čtenáře na nějakou webovou stránku – ať je to článek, formulář, nabídka, prodejní nebo zachytávací stránka atd.

Opět použijeme připravenou fotku, kterou doplníme textem a tlačítkem.

Tvorba tlačítka

V menu vyberte položku „Overlays“ – ikona motýla.  Pak je potřeba najít záložku „Geometric“. A tady si vyberete formát tlačítka. Nejjednodušší je zvolit symbol obdélníku. Zobrazí se na fotografii a můžete upravit jeho velikost, barvu a přetáhnout si ho, kam potřebujete.

Přidání textu

Zatím máme obdélník, ale chybí na něm výzva k akci. V nejlevějším menu tedy přejděte na možnost vkládat text, klikněte na „Add text“ a na fotce se otevře textové okno. Přesuňte ho nad vytvořené tlačítko a napište výzvu.

Klidně můžete vkládat další textová pole a přidat na fotku ještě další text – třeba upoutávku.

Vytvořenou fotografii si nezapomeňte uložit pomocí „Save“ v horním menu. Teď už zbývá jen měřit CTR (ClickThoughRate – proklikovost).

Newsletter s fotkou obsahující tlačítko

Náhled videa

Samotné video do newsletteru nevložíte, ale náhled videa s obrovským tlačítkem na přehrání je slušná alternativa.

Ať už se jedná o brandingové video nebo pozvánka na živé setkání, video je pro přenos marketingových sdělení velmi efektivní.

Jednou z možností, jak čtenáře k videu dostat, je vložit do zprávy obrázek a přidat odkaz pro přehrání. Stačí vám obrázek z videa (Clipsan náhledy tvoří automaticky), do kterého v PicMonkey během 1 minuty vložíte symbol pro přehrání.

Přidání symbolu přehrání

V nejlevějším menu zvolte položku „Overlays“ – ikona motýla. Pak vyberte záložku s geometrickými útravy „Geometric“. Vyberte symbol trojúhelníku – přidá se na fotku. Otočte ho tak, aby špička ukazovala vpravo jako u znaku „play“. Zvětšete ho, ať ho nikdo nepřehlédne, a nastavte mu kontrastní barvu.

Příprava náhledu videa

Vytvořený banner na video si stáhněte k sobě do počítače pomocí „Save“ v horním menu.

Takhle vypadal email, který posílali realitním makléřům Ivana Cikánková a Tomáš Kučera.

Email s odkazem na video

Úprava fotek je snadná

Ať posíláte newsletter jednou denně nebo jednou za měsíc, tak správná fotka mu může dodat šťávu.

A nemusí to být ani nic složitého. Stačí si uložit do oblíbených položek odkaz na oblíbenou fotobanku, můj seznam fotek zdarma a PicMonkey. Parádní fotky do newsletteru pak budete připravovat kdykoliv a kdekoliv.

PicMonkey má jednu nevýhodu. Funguje díky technologii Adobe Flash, která nefunguje na iPadu. Vadí to? Když vám PicMonkey funguje, tak ne. Každopádně vedle PicMonkey existují i další on-line služby na zpracování fotek. Třeba článek o Canva je na spadnutí… Dejte mi vědět, jak vás téma fotek zajímá…

Ať chcete posílát fotku jednou týdně nebo jednou měsíčně, díky efektivnímu email marketingu v Clipsanu to půjde (skoro) samo.
Zjistěte víc

A jak fotíte vy?

Používáte fotky ve svých emailech? Nebo vám naopak snižují konverzi? Má smysl s tím trávit čas? Znáte další způsoby jak je jednoduše zpracovávat? Dejte mi vědět v komentářích. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

10 komentářů


 1. Olga Jarošová Řehořová napsal:

  Zatím jsem fotky v emailu nepoužívala, ale vyzkouším to. Nedávno jsem si začala hrát s Canvou a docela mě to baví, tak mohu vyzkoušet i PicMonkey a porovnat. Těším se na každý Váš článek, Václave, vždy si něco užitečného pro sebe najdu a použiju. Díky a mějte se fajn

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Canva je super a dá se tam dělat skoro všechno. Držím palce Olgo 🙂

 2. Tomáš Gřešek napsal:

  Inspirativní článek – jako vždy. Děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Tomáši 🙂

 3. Miroslav Pecka napsal:

  Mě se osvědčily free editory
  http://pixlr.com/editor/
  http://pixlr.com/express/

  Pro skládání více fotek do jedné (koláž) se hodí
  http://www.fotor.com/

  Pro tvorbu rychlých fotek – zvl. pro sdílení na soc. sítích se vyplatí zkusit
  https://pablo.buffer.com/ (zdarma)
  https://getstencil.com/ (placený)

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělé Miroslave, moc děkuji za další inspiraci.
   Pablo se mi moc líbí jednoduchostí a rychlostí, okamžitý favorit 🙂

 4. Tomáš Petrů napsal:

  Václave, asi jsem slepý, ale i když dám free trial, tak to po mě chce vybrat, kolik budu dál platit. Variantu zdarma nevidím 🙁

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Tomáši, když dáte free trial tak testujete placenou verzi.
   Verzi zdarma můžete používat rovnou bez registrace. Ta proběhne až v momentě, kdy si chcete fotku stáhnout.
   Takže rovnou kliknout na „Edit a photo” a do toho 🙂

 5. Petr Popek napsal:

  Super tip. Já používám k úpravám Canvu https://www.canva.com/ Vypadá podobně jednoduše jako tvá ObrázOpice a cena je srovnatelná 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Paráda Petře, zkušení prostě ví a umí 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.