14 něžných tipů pro získávání zamilovaných klientů, i když zrovna není Valentýn


14 něžných tipů pro získávání zamilovaných klientů, i když zrovna není Valentýn

Kdo by nechtěl zákazníky a klienty, kteří o něm vyprávějí s láskou a ruměncem na tváři.

Vždyť si to zasloužíte, děláte pro ně první poslední. V každém vašem produktu je kus vašeho srdce a na každou službu dohlížíte s láskyplnou péčí milující maminky.

Vybral jsem tedy některá pravidla fungujícího partnerského vztahu a podíval se na to, jak je použít i v marketingu a podnikání.​​​​​​​

Upozornění: Jestli něco z následujících tipů zavedete do praxe, hrozí, že se vám změní nejen podnikání, ale i osobní život.

1. Bez důvěry si neza…

Skončit s partnerem v posteli je něco jiného než s ním stanout před oltářem. Na to první stačí pár letmých dotyků, upřený pohled a správná slova. To druhé je dlouhá makačka plná radosti, ale i strastí.

Na malé nákupy stačí minimální důvěra, ale u větších investic a rozsáhlých projektů zákazníka neoslníte jenom naleštěnou fasádou.

Získat a udržet důvěru k životnímu partnerovi je podobně náročné, jako získat důvěru klíčového zákazníka. Je to dlouhodobá práce a zabere to nějaký čas. Důvěru však můžete ztratit ve vteřině.

Cestou k získání i udržení důvěry může být transparentnost. Otevřete se a ukažte, že nemáte co schovávat.

Těžko přesně definovat návod na důvěryhodnost. V podstatě všechno v marketingu více či méně souvisí s důvěrou.

Jeden příklad za všechny: Testy některých firem ukazují, že samotná přítomnost telefonního čísla na stránkách zvyšuje konverze. I když na něj lidé nevolají, tak jsou stránky víc důvěryhodné. (Pozor, tohle neplatí vždy. Stejně jako vyzývavé oblečení nefunguje na všechny.)

2. Mluvte spolu

Fungující komunikace je základem dobrého vztahu. A stejně tak je to i v marketingu. Pokud se svými zákazníky nebudete mluvit, zapomenou na vás. Dříve nebo později si najdou někoho, kdo s nimi bude komunikovat.

A zdaleka to není jen o tom, každý den je bombardovat e-maily bez chuti a zápachu. Pravidelný newsletter plný hodnotných informací je dnes základ.

Nebojte se ale využít i další komunikační kanály, které dnešní online svět nabízí. Točte videa, najděte si alespoň jednu sociální síť, kde jsou vaši zákazníci. Vytvořte si vlastního chatbota na Messengeru. Nebo připravte zajímavý webinář.

A nezapomínejte, že dobrá komunikace je obousměrná. Zapojte své fanoušky a zákazníky a dejte jim slovo. V komentářích, ve tvorbě uživatelského obsahu nebo v anketách.

3. Nebojte se emocí

Emoce do vztahu patří. Ve sterilním vztahu nebude dobře partnerovi ani zákazníkům. Klidně při komunikaci se svými zákazníky vystupujte jako člověk z masa a kostí.

Tuším, že máte své radosti, touhy, obavy a starosti. A s tím spojené emoce. A tak je přidejte i do svých e-mailů, videí a dalšího obsahu, který tvoříte.

Pochopitelně, když připravujete výroční zprávu pro ministerstvo, tak tam smajlíky nepatří (ale v tomhle případě nepotřebujete marketing).

Když ale posíláte newsletter, točíte video, nebojte se projevit emoce. Podělit se o radost s tím, co se vám povedlo.

Pomohli jste některému zákazníkovi a on vám napsal úžasnou referenci. Vykřičte to do světa.

Lidé se s pak daleko lépe spojí a identifikují s vašimi hodnotami a prohloubíte jejich důvěru.

4. Problémy řeš s chladnou hlavou

Photo Credit: Maxim Mogilevskiy cc

Když se se svým partnerem na něčem neshodnete nebo máte na věc jiný názor, může přijít hádka. Bohužel v afektu člověk dělá a říká věci, které by normálně neřekl a neudělal.

V podnikání je to stejné. Může nastat situace, kdy se na vás obrátí nespokojený zákazník a dožaduje se řešení svého problému. A může mít sklon k tomu si za každou cenu vydupat co chce.

Je na vás, abyste nepřistoupili na jeho hru. I když víte, že jste v právu, nehádejte se.

Jestli máte horkou krev, tak raději na e-mail neodpovídejte ihned poté, co ho dostanete. V ten moment jste možná naštvaní. Když to ustojíte, tak si uvařte kávu, poraďte se se svými kolegy a navrhněte řešení, které uspokojí obě strany. Nebo klidně napište od srdce, co si myslíte. Jenom to pak neodesílejte, ale založte.

Hádat se se zákazníkem je cesta do pekel. Kvůli drobnosti pak snadno můžete přijít o dlouhodobého zákazníka.

5. Pozor na romantické filmy

Krásný nablýskaný dům, dvě fára v garáži, úžasné děti, kterým jde škola sama, jsou hodní, čistí a spořádaní u večeře. A když si taková rodinka vyrazí na výlet na pláž, čeká je slunečný den plný úsměvů a úžasných společných zážitků. Úžasný milující a tolerantní partner, který vám udělá, co vám na očích vidí. Prostě normální romatický film.

Pokud se upneme k vysněné realitě, čeká nás tvrdý střet s tím, co vidíme kolem sebe.

To samé platí ale i v marketingu. Reklama slibuje bílé prádlo, ale ve skutečnosti ty fleky nechtějí zmizet.

Snít můžete, ba dokonce musíte. Jenom je fajn, když na základě snů definujete cíle a vytvoříte plán, jak jich dosáhnout.

6. Buďte občas sami dva

Přesto, že svou rodinu a děti milujete nade vše, je potřeba si udělat čas jen pro vás dva. Zajít do kina, nebo na večeři, vyjít na společnou procházku a neřešit nic kolem. Zkrátka být spolu.

I toto pravidlo můžete využít v marketingu. Kdy naposledy jste se svými zákazníky mluvili osobně. Kdy naposledy jste jim zavolali a prostě se jen zeptali, jak se mají.

I když máte stovky zákazníků, můžete je všechny obvolat. Nebo alespoň vyberte takové, co se nějakým způsobem liší. Třeba tím, kteří u vás investují vyšší částky nebo tím, že jsou to dlouhodobí klienti.

U větších firem to nemusí nutně dělat majitel společnosti, ale například někdo, kdo má komunikaci se zákazníky na starosti. Pracovník zákaznické podpory, se kterým jsou zvyklí komunikovat. Obchodník, který se o ně stará.

Věřte, že je to drobnost, která nic nestojí. Ale je to něco navíc, co každý nedělá, a zákazníci to určitě ocení.

7. Plánujte společnou budoucnost

Vzpomínáte na film „Jak básníkům chutná život“? Pan učitel Hájek v podání Rostislava Kuby tam má naplánovánou přesně každou pětiletku? Kdy bude mít nové auto. Kdy pojede na dovolenou do Jugoslávie.

Společné cíle a to, kam chcete směřovat, jsou pro vztah důležité. Aspoň pro ten, co má vydržet.

Máte podobně naplánované své podnikání a marketing? Nebo žijete ze dne na den?

Jasná vize budoucnosti pomůže nejen vám a vašim spolupracovníkům, ale i vašich zákazníkům. Budou vědět s čím můžou počítat a uvidí, že nejste jen další přechodný trend.

8. Udělej si pořádek v penězích

Peníze jsou ve vztahu často tabu. V podnikání se jich bojí obchodníci i zákazníci je vnímají často jako páku.

Do společného rozpočtu přispívají většinou dva. Těm, kdo se dopředu domluví a mají pro peníze pravidla, se žije snadněji. Tedy když mají aspoň nějaké vlastní kapesné. 🙂

Ve firmě je potřeba mít finance a marketingový rozpočet pevně pod kontrolou. Jednak výdaje, ale také příjmy. Odkud se vezmou peníze na marketing? V ideálním případě si na ně vydělá.

U výdajů sledujte pečlivě návratnost, ale také si odložte část peněz „na hraní“. Na experimenty, testy, které nemusí vyjít.

Malý test s Facebook reklamou přijde 200 Kč denně. Zdánlivě drobné. Ale na konci měsíce přijde faktura na 6.000 Kč a tu je potřeba uhradit.

9. Naslouchej

V dnešní ukecané době, kdy má každý co říct, a když ne, tak čumí do mobilu, je naslouchání vážené zlatem. S opravdovou snahou o pochopení toho druhého se jen tak nesetkáte. A přitom, jak jinak toho druhého poznat?

Získat zpětnou vazbu od zákazníka je snadné. Zjistit, jaké má otázky, jaké problémy řeší, s čím potřebuje pomoci. Využijte k tomu e-mail, chat, sociální sítě, připravte živý webinář nebo krátký dotazník.

Jsou to všechno důležité informace, které pak můžete v marketingu využít. Například máte zpětnou vazbu na to, jak zákazníci berou vaše produkty. Jak vnímají to, co děláte. Nebo se třeba dozvíte, že to, co děláte, je fajn, ale jim by spíš pomohlo něco jiného. Nebo „jenom“ získáte náměty na články, videa a další obsah v marketing.

Ale pro opravdové pochopení je potřeba jít ještě dál. Klienti se často opravdu otevřou teprve při intimním rozhovoru mezi čtyřma očima.

10. Respektuj

Ve vztahu chceme a očekáváme respekt od toho druhého. A stejně je to i ve světě obchodu. Obchod je vztah mezi prodávajícím a kupujícím. A aby to fungovalo, musí mezi oběma panovat respekt. Zákazník má právo si vybrat, s kým chce spolupracovat. Má své požadavky a očekávání. A je to tak v pořádku.

Respektujte nejen své zákazníky, jejich názory, ale i konkurenty. Tím, že budete konkurenci pomlouvat, určitě nezískáte více zákazníků. Spíše ztratíte jejich důvěru.

Raději najděte jednu věc, kterou děláte oproti konkurenci jinak. A tu sdělujte navenek jako váš přínos. Jako něco, čím se odlišujete od ostatních. A nechte na zákazníkovi, aby posoudil, jakého dodavatele si nakonec vybere.

A co když někdo nerespektuje vás? Můžete se potrumpit (nové slovo podle amerického prezidenta) a zaútočit vším, co máte. Nebo to nonšalantně přejít. Ať zvolíte cokoliv, jenom s takovým člověk nikdy nedělejte obchod. Jeho respekt si tak nezískáte.

11. Drž své slovo

Slibem nezarmoutíš. Ale sliby, chyby. Jak jinak si vysvětlit vysoký poměr rozvodů a nedůvěru lidí v obchodníky se sliby – politiky?

Něco slíbit je velmi snadné a rychlé. Pak ale přichází na řadu realizace toho slibu, a to už je někdy horší.

V osobním životě i v podnikání proto nikdy neslibujte nic, o čem nemáte absolutní jistotu, že to dokážete splnit.

Jestli nechcete ztratit těžce nabytou důvěru svých zákazníků, je váš slib závazek, přes který nejede vlak.

Když si domluvíte schůzku v 10 hodin, buďte tam včas. Když slíbíte zákazníkovi odpověď na jeho dotaz v určitý den, určitě mu napište.

A to i v případě, kdy pro něj požadované informace nemáte. Prostě mu dejte vědět, že vedete jeho dotaz v patrnosti, jen potřebujete víc času.

Jasně, vždycky se může něco zvrtnout, co vám zabrání splnit, co jste slíbili. V ten okamžik ale přichází na řadu komunikace.

12. Uplácej

Photo Credit: marcoverch cc

Poděkování a malý dáreček potěší vaší drahou polovičku vždy. A nejen když „něco provedete“. (Ehm, platí i pro ženy, emancipace?!)

Proč tedy nepoděkovat i svým zákazníkům a nenabídnout jim malý dáreček za jejich věrnost?

Forem poděkování může být celá řada, stačí jen vymyslet, co vám nejvíce vyhovuje a hodí se k vašim produktům.

Od děkovného e-mailu, přes děkovný telefonát až po slevový kupón na další nákup. Vzpomeňte si na výročí a svátky (svátek, narozeniny, Vánoce) a pošlete svým zákazníkům kromě tradičního PF i drobný dáreček.

Věřte, že je to drobnost, která vás ve výsledku nic moc nestojí, ale výsledný efekt vloženou investici mnohonásobně překročí.

13. Pravdu má vždycky ten druhý

Pravda sice vždycky zvítězí, ale bohužel je ta mrška vždy subjektivní. Každý má svou, i když se dívají na tu stejnou věc.

Bez ohledu na okolnosti má zákazník vždycky pravdu. Může se stát, že kvůli té pravdě už nikdy nebude vaším zákazníkem, ale jen mu ji neberte. Už jsem to trochu nakousl v bodu hádek.

Se zákazníkem se nikdy nehádejte. Je to akorát cesta do pekel, protože nemůžete vyhrát a spíš si uškodíte. Dneska není zas tak složité vás „rozmáznout“ napříč internetem.

Takže každý, kdo ve vaší firmě komunikuje se zákazníky, by se měl řídit pravidlem „Zákazník má vždycky pravdu“.

Nezáleží na tom, zda je či není zákazník v právu, zda pravdu opravdu má. Připravte si modelové řešení toho, jak budete postupovat v případě, kdy nastane tato situace. Tato konfrontace se zákazníkem.

Zákazníci možná uvítají, že máte na věc odlišný názor. Pak přichází opět na řadu komunikace a argumenty z obou stran. Jen jen dobré myslet na to, že zákazník je ten, kdo má peníze, které vám chce dát.

14. Toleruj chyby

Když vyprchá první zamilovanost a člověk si sundá růžové brýle, najednou začnete objevovat chyby toho druhého, kterých jste si před tím ani nevšimli.

Nikdo z nás není dokonalý. Ani ta nohatá modelka, ani ten svalnatý dřevorubec, ani zákazník a ani vy jako tvůrce a dodavatel.

Zákazník, který vás opravdu miluje, vám promine chybku v textu, zpozdění i nějakou nesrovnalost v zakázce. Třeba na ni jen decentně upozorní.

Výsměch a útoky čekejte spíš od lidí, kteří nemají k tomu, co nabízíte nebo tvoříte, dobrý vztah. A nepřesvědčí je ani bezchybnost.

Vztah prohlubujte každý den

Myslete na své klienty i svého partnera ideálně každý den. Nejen o Valentýnu a o Vánocích.

Konkurence je velká prakticky v každém oboru. A boj o zákazníka je nelítostný. Jedno je však jisté – zákazník nemá důvod měnit vztah, který funguje a přináší mu užitek, ale i radost a vzrušení.

Zaměřte se na důvěru, komunikaci se zákazníky. Poslouchejte, co zákazníci říkají. Buďte upřímní, nebojte se ukázat své emoce a komunikujte jako člověk. Neschovávejte se za značku. Naopak hezky před kameru s kůží na trh.

Pak nemůžete šlápnout vedle.

A teď prostor pro vaše vyznání…

Má láska v podnikání místo nebo je to jenom o tom jednom? Prozraďte nám v komentáři své zkušenosti s láskou v marketingu.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

2 komentáře


  1. Miroslav Omasta napsal:

    Jsem masér, kosmetik a vizážista, jež pomáhá lidem, kteří chtějí být zdraví, pohybliví a krásní v každém věku. Klientelu již nehledám, jelikož klienti a klientky hledají někoho, kdo jim pomůže od zdravotních a tělesných potíží a tak si mě najdou na internetu (pro informaci http://www.studiomcmo.cz). Těm kterým jsem pomohl, mě pak zpravidla doporučí svým známým a ti mě osloví. A proč to jako mladý senior dělám? Jednoduše proto, že mě tato činnost baví, je mým koníčkem. Dovoluji si tímto upozornit na jiný úhel pohledu na podnikání, kdy zisk není na prvním místě.

  2. Lukáš B. napsal:

    Krásných 14 bodů!!! Nelze než souhlasit. 🙂 Musím říct, že to co Vláclave píšeš, tak prostě funguje. Otevřená a lidská komunikace je prostě TOP. Žádné hry, přetvářky nebo abych nějak zapůspobil. Být takový jako člověk je a dívat se na lidsky, bez obalu, to je přesně tak :). Díky za Valentýnskou inspiraci! 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.