Poslední týdny jsem dostal spoustu dotazů ohledně velkých změn, které v srpnu 2019 čekají na všechny, co dělají marketing přes Messenger.
Změny jsou veskrze pozitivní. Pro uživatele.
Co se tvůrců chatbotů a marketérů týče, tak mi trochu celá situace připomíná planý humbuk kolem GDPR. Všichni to řešili, ale ve výsledku šlo o drobnosti. My v Česku neumíme anglicky, a tak se opět rozjíždí masová hysterie na základě bludných informací a polopravd.
Já se na věci dívám pragmaticky. Nestahuji kalhoty před brodem, ale až u něj. A jenom když potřebuji přejít na druhou stranu. Teď přišel ten správný čas i pro mé chatboty.
Takže tady najdete vše, co potřebujete vědět, abyste i nadále mohli využívat Messenger a chatboty.
Ve zkratce
- Facebook zpřísňuje pravidla zasílání zpráv přes Messenger, aby ochránil uživatele před spamery
- V Messengeru nepůjde jednoduše sdílet poloha, což společně s ostatními úpravami zjednoduší a změnší celou aplikaci
- Speciální Messenger kódy se mění na QR kódy, takže kódy pro otevření vašeho chatbota můžete vytvořit v libovolné QR aplikaci
(Na konci článku najdete odkazy na všechny zdroje a další tipy.)
Odebírané zprávy a pravidlo 24+1
V podstatě od zavedení chatbotů platí, že uživateli můžete psát cokoliv 24 hodin poté, co v Messengeru komunikoval s Vaší stránkou. Následně je možné mu poslat pouze 1 propagační zprávu tzv. „Follow up message“.
Pokud posíláte jinou zprávu mimo rámec 24+1, tak nesmí být propagační. Měla by to být zpráva, ke které se člověk přihlásil a více méně ji očekává. Nebo by měla spadat pod některý ze několika povolených štítků.
Protože marketéři toto pravidlo zneužívali (včetně mě), tak Facebook převedl povolení z aplikací jako je Manychat, Chatfuel nebo MobileMonkey přímo na jednotlivé Facebook stránky.
A teď je na majitelích Facebook stránek, aby o tohle povolení požádali. Facebook ho schválí nebo neschválí.
Bez „Subscription“ povolení po 31. 7. nezašlete hromadnou zprávu typu „Subscription Message“. Jakékoliv jiné zprávy ano. Požádat o povolení můžete kdykoliv – i po 31. 7.
Na změny nemusí reagovat pouze majitelé stránek, ale hlavně tvůrci aplikací.
Změny v Manychatu
Jedna z nejpoužívanějších platforem na tvorbu chatbotů a Messenger marketing – Manychat – teprve v polovině července 2019 přišl s novým designem hromadného zasílání zpráv.
V podstatě můžete zasílat 5 druhů hromadných zpráv za různých podmínek. Manychat plnění podmínek více méně hlídá za vás.
Subscriptional content
Sem spadají zprávy typu Novinky, Produktivitu nebo Osobní sledování. Nesmí se jednat o propagaci typu – Máme akci, Vyzvědněte si kupon apod.
K jejich zasílání je nutné mít povolení – téma tohoto článku. Do 31. 7. 2019 je možné využívat povolení aplikace Manychatu. Po 31. 7. 2019 už musíte mít povolení na vlastní Facebook stránce.
Non-Promotional content
Sem patří zprávy, které nejsou propagační, ale patří do jedné z 16 kategorií, které Facebook povoluje.
Promotional content
Tuto možnost volte pro propagační zprávy, které můžete zasílat ve 24 hodinách po poslední interakci uživatele s vaším Messengerem. Takovou interakcí je kliknutí na tlačítko nebo napsání libovolné zprávy.
Obsahem takové zprávy může být v podstatě cokoliv a můžete je poslat libovolně často. Ale s rozumem. Když každou hodinu pošlete „Kup si naší sekačku“, tak vás uživatelé nahlásí a o svůj Messenger přijdete.
Follow-Up
Po uplynutí 24 hodin můžete svým uživatelům poslat ještě jednu vyloženě propagační zprávu. Třeba slevový kupon, poštovné zdarma nebo cokoliv prodejního.
Pamatujte, že pokud na takovou zprávu člověk zareaguje, tak se opět otevře 24 hodinové okno na libovolnou propagaci.
Sponsored Messages
Když vyčerpáte své propagační možnosti zdarma, tak vždy můžete sáhnout po placených zprávách. Manychat poskytuje integraci do Facebook reklam, ale tvorba ještě není úplně jednoduchá.
Každopádně vzhledem k tomu, že jsou ceny poměrně nízké – za odeslanou zprávu zaplatíte halíře – je to dobrá možnost. Vyplatí se to, protože zpráva je propagační a lidé vás znají, takže návratnost takové investice by měla být vysoká.
Nicméně pojďme k těm zprávám, které můžete posílat zdarma a pravidelně.
Jak požádat o povolení ve 2 krocích
Každá stránka, která chce posílat „Subscriptional content“, k tomu musí po 31. 7. 2019 mít povolení. O to je třeba požádat, tým Facebooku ho projde, zkontrolujte a buď schválí, nebo zamítne.
Krok 1: Přejděte na nastavení Messengeru
Možná vůbec poprvé se podíváte do nastavení Messengeru pro svou Facebook stránku. Najdete ho v „Nastavení“ a pak v záložce „Platforma Messengeru“.
Možností a nastavení je tady víc, ale to, co nás teď zajímá, najdete pod položkou „Rozšířené funkce zpráv“. Tady kliknete na „Požádat“ a dostanete se k druhému kroku.
Krok 2: Vyplňte žádost
Když jsem připravoval tento článek, tak byl popis žádosti v angličtině. Těsně před zveřejněním jsem ji viděl v češtině. I Facebook zavádí věci postupně. Každopádně své odpovědi budete vždy psát v češtině.
1. Typ zprávy
Povolení je možné získat jen pro zprávy typu Novinky/zprávy, Produktivita nebo Osobní sledování. Vyberte typ podle toho, co budete uživatelům posílat.
- Novinky/zprávy: Informují lidi o nejnovějších nebo důležitých informacích z kategorií, jako jsou mimo jiné sport, finance, obchod, nemovitosti, počasí, doprava, politika, vláda, neziskové organizace, náboženství, celebrity a zábava.
- Produktivita: Pomáhá lidem spravovat jejich osobní produktivitu prostřednictvím úkolů, jako jsou mimo jiné spravování událostí v kalendáři, dostávání připomenutí a placení účtů.
- Osobní sledování: Umožňuje lidem získávat a monitorovat data o sobě v kategoriích, jako jsou mimo jiné fitness, zdraví, wellness a finance.
Většina firem bude žádat o Novinky/zprávy. V oblasti B2B jsem viděl schválené žádosti s typem zpráv Produktivita.
2. Podrobnosti
Podrobně popište svého chatbota. Co pro uživatele dělá, jaké zprávy posílá, jak často, proč jsou pro uživatele důležité.
Klidně se rozepište, protože z jedné věty člověk (ani automat) nemusí vždy pochopit, jaký je váš úmysl dělat.
3. Příklady
Napište několik příkladů zpráv, které budete zasílat. Nevymýšlejte bludy, ale raději reálné zprávy, které jste v minulosti posílali a zapadají do vybraného typu zpráv.
4. Potvrďte a odešlete
Zaškrtněte souhlas s tím, že budete dodržovat pravidla komunity a uložte návrh pomocí tlačítka „Save draft“.
Odpovědi si vždy uložte k sobě. V případě, že dojde k zamítnutí, tak o ně přijdete a budete vše muset vymýšlet znovu.
Pak klikněte na tlačítko „Odeslat ke kontrole“ a…
Je to v rukou robotů
Schválení může trvat až 5 pracovních dní. Z mé zkušenosti to trvá většinou několik hodin než dostanete zpět odpověď. Pokud nežádáte o víkendu nebo v 10 večer.
Může se stát, že odpověď bude „Zamítnutí“. To se stává, reportují to téměř všichni a je třeba to zkusit znovu.
Schvalování probíhá interně a nikdo pořádně neví, jak probíhá. Stává se, že Facebook rozdílně posoudí dvě identické žádosti. U jednoho chatbota ji schválí a u druhého nikoliv.
Každopádně při každém zamítnutí se zamyslete, jak mohou být vaše zprávy pro uživatele víc užitečné. Pak upravte žádost a odešlete ji znovu.
Je možné, že to vyjde na první dobrou. Je možné, že budete muset požádat 5x, 7x i 10x. Vydržte 🙂
Několik užitečných odkazů
Jestli ovládáte angličtinu, můžete se zakousnout do dalších tipů ke hromadným zprávám v Messengeru.
- Subscription pravidla přímo od Facebooku
- Vysvětlení Message štítků přímo od Facebooku
- Články o Subscription pravidlech na blogu Manychatu
- Články o Subscription pravidlech na blogu MobileMonkey
- Vysvětlení od Chatfuel
- Messenger kódy končí
- Facebook skupina Boti v podnikání, kde se bavíme nejen o schvalování
Shrnutí
Platforma Messengeru, konverzační marketing i chatboti jsou stále novinka, a proto dochází ke změnám v pravidlech. Facebook chce chránit své uživatele a zavádí omezení, která brání zneužívání platformy k tvrdému marketingu.
Firmy, které přes Messenger dodávají kvalitní obsah a službu pro své uživatele, neměli doteď problém ani ho dál mít nebudou.
Stačí požádat o povolení, dát rozumné vysvětlení a příklady a mohou pokračovat v marketingu.
Jak vidíte změny v Messengeru vy?
Vítáte je nebo vás nechávají chladnými? Budete muset změnit svůj přístup nebo v klidu pokračovat?
Super článek, díky 🙂 Lukas
Díky za přečtení Lukáši 🙂
Díky za nové informace, Václave. Výstižně popsané.
Rádo se stalo Adriano.
A jak poznám, že mě schválili? Broadcasting se mi odeslat povedlo, takže asi ano? Díky.
Jiří, v nastavení své Facebook stránky uvidíte zelené potvrzení. Broadcast můžete odeslat i bez toho schválení, pokud zvolíte správný štítek nebo jinou formu.
To nevidím. Tak znovu…