Facebook zabíjí chatboty v Messengeru. Ať žijí chatboti!


Facebook zabíjí chatboty v Messengeru. Ať žijí chatboti!

Ve čtvrtek 29. srpna 2019 se svět chatbotů a jejich tvůrců otřásl v základech. Facebook oznámil něco, o čem někteří zasvěcení (viz můj květnový podcast Strategické zisky) tušili, že musí přijít.

Plánovanou změnou, která vejde v platnost 15. ledna 2020 4. března 2020 (podle nového vyjádření), skončí možnost využívat Messenger tak, jak ho známe.

To sice neznamená konec světa, ale zásadně to mění přístup k marketingu na Messengeru a pro spoustu podnikatelů a marketérů se tak stane zbytečným.

V rychlosti

 1. Končí pravidlo 24+1 a na zaslání jakýchkoliv zpráv (propagačních i nepropagačních) je pouze 24 hodin.
 2. Redukuje se počet štítků zpráv ze 17 na 4, které jasně říkají, co je možné posílat (a vsaďte se, že se Vám to nehodí).
 3. Schválení žádosti o zasílání zpráv je pouze pro novináře.
 4. Značky za zasílání zpráv po 24 hodinách musí platit.

Po skončení 24 hodinového okna uživateli můžete psát pouze formou placených zpráv. To v podstatě znamená konec hromadných zpráv a konec několikadenních sekvencí, tak jak je známe.

Co se vlastně děje

Fotka: Shutterstock.com

Facebook na svém blogu pro vývojáře zveřejnil novinku, která popisuje 4 velké změny, na které se musí vývojáři chatbotů a jejich majitelé připravit.

Shrnutí

Zasílání zpráv v rámci odběru (Subscription messaging) se vztahuje pouze na zpravodajský obsah a nesmí se používat pro propagační obsah, včetně, ale neomezeno na předplatné, nabídky, kupóny, slevy nebo obsah vytvořený třetí stranou nebo propagující třetí stranu (např. značkový obsah, affiliate marketing). Chcete-li odesílat zprávy v rámci odběru, musí být stránka registrované v NPI (News Page Index) a pak může používat štítek „subscription“.

Dostal jsem v posledních týdnech desítky zoufalých i naštvaných zpráv, že Facebook zamítl žádost o „Odebírané zprávy“. Tady je vidět důvod. Facebook nechce, aby firmy posílaly zprávy zdarma.

Faktem je, že už nebude možné zasílat propagační zprávy a schovávat je za novinky nebo užitečné informace.

Facebook také přitvrzuje ochranu uživatelů a za zneužití budou firmy a značky potrestány. Zablokované Messengery jsme už v minulosti viděli.

1. Standardní zprávy

Firmy budou mít 24 hodin na odpověď na uživatele. Zprávy odeslané ve 24hodinovém okně mohou obsahovat propagační obsah. Víme, že lidé očekávají, že firmy budou reagovat rychle, a firmy, které včas reagují na uživatele, dosáhnou lepších výsledků. Důrazně firmám doporučujeme, aby na zprávy od lidí reagovaly co nejdříve. Zpráva +1, která umožnila poslat 1 další zprávu po 24 hodinovém okně, již nebude k dispozici počínaje 15. lednem 2020. Změna je v souladu s očekáváním lidí, kteří chtějí rychlejší reakce.

Původně platilo pravidlo 24+1 a právě ta +1 končí.

2. Štítky zpráv

Štítky firmám umožňují zasílat uživatelům důležité a osobně relevantní aktualizace 1:1 mimo 24 hodinové standardní okno pro zasílání zpráv. Zjednodušujeme značky zpráv snížením počtu štítků ze 17 na 4, abychom podpořili určité případy použití. Firmy mohou začít ihned používat 4 nové značky pro zasílání zpráv. Nové značky zpráv zahrnují značku Human Agent (v uzavřené verzi Beta), která firmám umožňuje ručně reagovat na uživatelské zprávy během 7denního období.

Nové štítky jsou CONFIRMED_EVENT_UPDATE, POST_PURCHASE_UPDATE, ACCOUNT_UPDATE, HUMAN_AGENT. Štítky jsou poměrně jednoznačné, a pokud budou zneužité na zasílání něčeho jiného, tak firma dostane přes prsty. Detaily najdete zde.

3. Hromadné zprávy

Posílat nepropagační zprávy v rámci odběru mohou pouze stránky, které jsou registrovány v indexu zpráv na Facebooku (NPI). Důrazně doporučujeme příslušným stránkám, aby okamžitě podaly svou žádost a zaregistrovaly se v Indexu stránek zpráv, aby měl dostatek času na kontrolu a schválení před tím, než nové zásady vstoupí v platnost.

Schválení hromadných zpráv dostanou pouze noviny v tradičním slova smyslu. Firmy a značky se nemusí o získání ani pokoušet.

4. Sponzorované zprávy

Sponzorované zprávy umožňují firmám odesílat propagační obsah mimo standardní okno (24 hodin) pro zasílání zpráv. Sponzorované zprávy podléhají kontrole integrity reklam a dynamice aukcí, které chrání uživatelské prostředí a zajišťují, aby objem propagačních zpráv odpovídal očekávání uživatelů. 

Značky a firmy budou za zprávy svým uživatelům přes Messenger platit.

Co zapíná 24 hodinové okno

Můžeme uživateli psát zdarma libovolné zprávy (propagační i nepropagační),

 • když pošle stránce zprávu.
 • když klikne na tlačítko (např. Začít) ve svém Messengeru.
 • když klikne na reklamu ve formě zprávy a začne se stránkou konverzaci.
 • když klikne na tlačítko na webu nebo zaškrtávací políčko.
 • když klikne na odkaz m.me na konverzační schéma.
 • když napíše stránce příspěvek nebo komentář.

Marketéři zničí všechno

Facebook otevřel platformu Messengeru a přišel s konceptem chatbotů v roce 2016, aby uživatelé mohli vést smysluplné konverzace se značkami.

Uživatel se „přihlásil“ ke značce a ta mu následně mohla psát. Marketéři si toho všimli a začali v Messengeru budovat databáze lidí, které mohou následně oslovovat.

Otvíranost je násobně větší než u e-mail marketingu, uživatel dostane zprávu na svůj mobil, takže všechno vypadalo senzačně.

Jednoduchý nástroj pro každého

Do Messengeru svých uživatelů jste mohli posílat nové články, pozvánky na webináře, na živé akce, recepty, akční nabídky. Některé zprávy jsou pro uživatele užitečné, některé jsou marketingové nebo dokonce prodejní.

Technická bariéra je nulová. Chatbota si každý dokáže nastavit během 10 minut a nemusí být ani žádný programátor ani zkušený marketér. Navíc to dokáže zdarma.

Od začátku platila určitá pravidla, ale ta si každý ohýbal podle svého. Můj Messenger někdy vypadal jako přeplněná e-mailová schránka. Každý den i desítky zpráv od různých stránek. Sice jsem se přihlásil, ale přesto…

Ale ne každý ho využívá správně

A tak Facebook na podzim 2018 udělal první velké bububu a začal po Facebook stránkách chtít schvalování zasílání hromadných zpráv. Byla to hurá akce, takže z ní nakonec sešlo. Aby se následně termín schvalování se posunul na srpen 2019.

Největší platforma na tvorbu chatbotů Manychat říká, že v srpnu 2019 pouze 0,5 % chatbotů má od Facebooku schválené zasílání hromadných zpráv (zdroj).

Zoufalí marketéři o schválení žádali i desetkrát. Někteří úspěšně, většinou ale neúspěšně. A tak se v posledních týdnech hromadné zprávy zasílaly přes některý ze 17 štítků.

Teď, nejspíš na základě zpětné vazby, Facebook zjistil, že když dá marketérům prstíček, tak mu ukousnou celou ruku. Udělal zásadní řez a říká.

Hromadným zprávám a psaní uživatelům po 24 hodinách je buď konec, nebo budete platit.

Nikdy nestav podnikání na cizí platformě

Taková zpráva přichází v době, kdy si kolem sebe všímám stále více tvůrců chatbotů, kteří nabízejí své služby. Stále více firem si uvědomuje sílu Messengeru.

Bohužel se opakuje situace, kterou zkušení zažili na internetu již několikrát. Pokud stavíte podnikání nebo marketing na jedné cizí platformě, může bolet, když se změní pravidla.

Situace se opakuje

Zablokované reklamní účty v Google Adwords, aktualizace vyhledávacích algoritmů v Googlu a Seznamu, neustálé změny v aplikacích na Facebooku, mizivý dosah příspěvků Facebook stránek, blokace a neschvalování reklam na Facebooku, skrývání počtu srdíček na Instagramu a nyní vzpoura chatbotů v Messengeru.

To je jen pár ukázek toho, jak změna pravidel (z pohledů uživatelů k lepšímu), přidělala spoustu vrásek na čelo těm, kteří je využívali, a některým ze dne na den zlikvidovala podnikání.

Podnikání a marketing musí stát na něčem, co plně kontrolujete. Vlastních webových stránkách, na které si můžete dát to, co chcete. Vlastní e-mailové databázi, kterou můžete oslovit, kdykoliv chcete.

O důležitosti e-mailové databáze kontaktů jsem psal již v roce 2014 a v podstatě nic se za tu dobu nezměnilo.

Chatboti jsou mrtví, ať žijí chatboti

Dost patosu. Jak tedy teď přistupovat k Messengeru a využít ho pro svůj prospěch.

Dokud platí původní pravidla, tak jedeme podle nich! Nezastavujeme Messenger reklamy. Posíláme to, co můžeme. Ale zároveň intenzivněji přemýšlíme nad tím, jak databázi v Messengeru přeměnit na zákazníky nebo kontakty.

Maximální přínos ve 24 hodinách

Podle nových pravidel máme 24 hodin na to, přivést konverzací uživatele k nákupu nebo do naší e-mailové nebo SMS databáze. Těchto 24 hodin musíme maximálně využít.

Když našeho cíle nedosáhneme na poprvé, tak to můžeme pomocí placených zpráv zkoušet i později.

Znát svá čísla

Jakou má hodnotu uživatel v Messengeru? Většina marketérů na to neumí odpovědět.

Tím, že za následné zprávy budeme platit, tak si víc rozmyslíme, jestli se „vyplatí“ poslat článek nebo ne. Jestli poslat pozvánku na webinář. Takové přemýšlení jsme měli mít od počátku, ale když to bylo zdarma, tak to tam prostě pošlu.

Pro podnikatele, kteří využívají Messenger pro byznys a znají svá čísla, je to obrovská výhoda, protože jim zmizí konkurence amatérů. Uživatelé budou mít opět prázdné schránky a přivítají zprávu.

Smysluplný zážitek

Chatboti se začnou více využívat jako stroje, které čekají, až je uživatel bude chtít využít. Poradí mu, nasměrují ho tam, kam potřebuje, a pak opět zmlknou. Přestanou samovolně otravovat.

Pro nás jako marketéry to znamená, že pro své uživatele musíme hned na začátku připravit rozumnou konverzaci, která ho přivede k jeho vytouženému cíli.

Někdy tím může být prodej, někdy potřebná informace, někdy prosté seznámení se značkou, někdy pomoc při řešení problému. (Pozn. pro zkušené: Všimli jste si frameworku STDC?)

Chatbot v Messengeru je dílek, který zapadá do skládačky marketingu. Velmi dobře funguje při seznámení se značkou. Skvěle pomáhá na webových stránkách. A na tom je od počátku postavený můj trénink i pokročilý program Boti v podnikání.

Internet (ani Messenger) není pro slabé nátury

Když před 30 lety vznikl internet, tak všichni byli nadšení ze svobody, kterou nám dává. Ukazuje se, že v plně otevřeném světě vítězí jen ti nejsilnější.

Svět má v podstatě jen jeden vyhledávač. Jednu sociální síť. Jeden e-shop. Jeden e-mail marketingový nástroj.

Ostatní se v červeném oceánu rvou o zbytky. To je realita, kterou si musíme uvědomit, pracovat s ní a hledat svůj modrý oceán. Víc o tom v knize Strategie modrého oceánu, kterou si můžete koupit i na největším českém e-shopu.

Končí jedna éra chatbotů a začíná druhá.

Chytří podnikatelé vidí ve změnách pravidel Messengeru příležitost, začnou ho využívat ještě lépe a vydělají na tom. Amatéři, rychlozbohatlíci, MLM pěchota si budou muset najít jinou hračku.

Jak vnímáte změny v Messengeru?

Vítáte je nebo se jich naopak děsíte? Nebo je zatím úspěšně ignorujete? Dejte mi vědět v komentářích.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

7 komentářů


 1. Jiří napsal:

  Kašlu na chatboty, ať se jde Zuckrouš vycpat. Z těch, u kterých to půjde, dostanu e-mail nebo je zavedu do skupiny. Z dlouhodobého hlediska nic jiného než e-mail smysl nedává… A abych teď přepsal kus knihy, kde jsem Messenger chválil jako útěk před GDPR.

  1. Petr Praus napsal:

   Nalákali lidi na messeger marketink a teď chtějí realizovat zisk. Nedalo se to čekat? Dostávám denně desitky spamu, do messengeru žádný.

   1. Václav Krajňák napsal:

    Petře, já dostával pořádnou dávku zpráv už i do Messengeru, a teď se to hodně pročistilo.

  2. Václav Krajňák napsal:

   Jiří, myslím, že chatboti stále mají smysl (dokonce větší), jen to následné oslovení není zdarma jako to bylo doteď. Z mého pohledu je to výhoda. Za email marketing, dosah příspěvků na sociálních sítích se take platí.

 2. Tomas napsal:

  Dobrý den,
  velmi přínosný článek ve kterém jste asi správně trefil pár věcí. Nicméně je ale naprosto zřejmé, že toto přiškrcování Facebookem je dáno hlavně jeho hladem po penězích a také tím, že vše co přináší někomu jinému zisk, o co je zájem a co lze zpoplatnit, tak tvrdě zpoplatní. Odůvodnění, že to dělá ve prospěch uživatelů a že to tak vlastně chtějí, je naprosto směšné.
  Jeho taktika je jasná, nejdříve nalákat uživatele/firmy na bezplatné služby a pak vše zpoplatnit. Dělal to to tak dříve a dělá to stejně i u nových služeb a dělat to bude i v budoucnu. Hezky jste napsal, že spoléhat se při podnikání jen na cizí službu je cesta do pekel. Zdárným příkladem je právě Facebook.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Tomáši, Facebook je firma jako každá jiná a od vstupu na burzu je zisk jednou z motivací akcionářů. Přijde mi, že to není zisk za každou cenu, ale s ohledem na samotné uživatele. Na nás podnikatele můžou být klidně tvrdší, oddělí to zrno od plev. Spousta lidí využila nástroje od Facebooku zdarma a vydělali na tom bez udržitelného byznys modelu.

   1. Peter Juriga napsal:

    Nemôžem s Tebou nič iné iba súhlasiť. Mnohí marketéri sú bezohľadné svine (nevedia čo je udržateľný biznis pre všetkých) a tak to nejde inak, len regulovať, trebárs spoplatnením alebo tvrdšími pravidlami.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.