10 jednoduchých tipů pro efektivní reklamu na Facebooku


10 tipů pro ziskovou reklamu na Facebooku
Facebook minulý týden ohlásil kvartální výsledky a investoři se okamžitě začali zbavovat akcií.

Hodnota firmy se za jeden den propadla o téměř 20 %, což přes 120 miliard dolarů. To je pro představu něco víc jako polovina ročního HDP české republiky. Fuč během jednoho dne. Je to největší propad hodnoty firmy v dějinách.

Takže trochu problém…

Pro investory…

Pro podnikatele a marketéry to může být naopak příležitost.

Facebook tvoří zisk z reklamy, za kterou mu platíme. Proto dělá (a bude dělat) všechno možné, aby reklama fungovala. Aby snížil tlak investorů.

Ať už Facebook reklamu děláte, nebo o ní zatím jen uvažujete, tady je 10 tipů, které vám pomůžou přitahovat zákazníky a prodávat přes největší sociální síť.

1. Komu vlastně prodáváte

Podnikatelé a Facebook spolu nemají zrovna ideální vztah. Podnikatelé často Facebook nepoužívají, tak si nedovedou představit dopad, který Facebook má na naše životy.

Běžní lidé na něj chodí každý den. Aby dali palce fotkám. Aby napsali komentář k videu. Aby se podívali, co je nového. Aby se zasmáli. A aby věděli, co si mají koupit. (To možná není vědomý důvod, proč tam chodí.)

Když vaše firma a značka na Facebooku není, tak ztrácíte možnost ovlivnit chování a rozhodování vašich budoucích zákazníků.

Pokud opravdu na Facebooku nejsou, tak super. Ale data ukazují, že v dnešní době jsou na něm důchodci, manažeři i podnikatelé. Chudí, bohatí a střední třída.

Takže otázka není, jestli na Facebooku vaši zákazníci jsou nebo nejsou. Otázka je, jestli je znáte tak dobře, že víte, kde jsou, co dělají, co řeší i co je zajímá.

Vytvořte si virtuálního kamaráda, marketingovou personu, dejte mu jméno a fotku a napište si k němu všechno možné. A když toho prodáváte hodně, tak si rovnou takových kamarádů vytvořte víc.

V reklamě vám virtuální kamarádi pomůžou víc než ti skuteční. 🙂 Budete díky nim vědět, pro koho vlastně reklamu tvoříte a jak ho oslovit.

2. Jak najít zákazníky

V roce 2012 bylo možné zacílit reklamu tak, že jste si vybrali zájmy, co se lidem líbí (tady přijde vhod virtuální kamarád).

Jenže v momentě, kdy se „vzdělání“ líbí 2 milionům lidí (40 % uživatelů FB v ČR), tak to není moc efektivní cílení.

Naštěstí od té doby udělal reklamní systém Facebooku ohromný krok kupředu a cílení reklam taky.

Už nemusíte tipovat zájmy lidí, ale stačí Facebooku ukázat vaše stávající zákazníky a stisknout magické tlačítko „Vytvořit“.

Facebook si sám udělá analýzu profilů vašich zákazníků, najde podobné profily, dá je do „Okruhu uživatelů“ a vy na ně pak cílíte reklamu.

A když zákazníky zatím nemáte, tak neklesejte na mysli. Tohle kouzlo zpracování dat se dá použít i na spoustu jiných zdrojů.

Okruh uživatelů i okruhy podobných uživatelů si vytvoříte třeba z

 • návštěvníků stránek (kdo přišel na stránku s produktem)
 • e-mailové databáze (kdo nejvíc otvírá a čte e-maily)
 • diváků videa (kdo se dokouká na váš celovečerní biják)
 • fanoušků (kdo nejvíc reaguje na vaše příspěvky)

Oslovit nové zákazníky je teď o mnoho snazší než dřív, i když toho o nich moc nevíte.

A jestli už okruhy podobných uživatelů používáte, stojí za to je jednou za čas znovu aktualizovat.

Dnes stále můžete cílit podle Zájmů, ale není to moc efektivní, a navíc některé menší zájmy zmizely z nabídky (třeba konkrétní Facebook stránky).

3. Co dát do reklamy

Celá reklamní kampaň stojí a padá s tím, co vlastně lidem nabídnete.

Když jim nabídnete nové auto, tak si ho asi na první dobrou nekoupí a vy budete chodit se svěšenou hlavou a říkat, že Facebook reklamy nefungují.

Naopak když nabídnete něco zajímavého, na co člověk může ihned reagovat, tak přitáhnete víc pozornosti, než byste chtěli.

Na Facebooku můžete klidně prodávat na studené publikum. Není potřeba tvořit nějaké složité trychtýře, funnely, systémy, automaty. Za předpokladu, že váš produkt nebo služba spadá do kategorie „impulzivní nákup“.

Dokážete svůj produkt prodat během minuty někomu, kdo vás nezná?

Možná jo a zbytečně si lámete hlavu, jak je ten digitální marketing složitý. Nikdo fakt nepotřebuje 3 videa, 10 e-mailů a sofistikovanou prodejní stránku, aby si koupil něco za 3 stovky. Zjednodušte si to. Natočte minutové video a začněte prodávat.

Ale když nákup většiny produktů a služeb není impulzivní, tak co s tím?

Tady už budete muset trochu své mozkové závity potrápit a vymyslet strategii, která využívá nějakou formu magnetu. Co to ten magnet je, jsem popsal v článku 5 důvodů, proč se vyplatí mít magnet na zákazníky.

4. Video nebo nevideo, toť otázka

Videa jsou stále oblíbenější. YouTube je stále druhým nejnavštěvovanějším serverem na světě.

Facebook na videa vsadil v roce 2014 a má je stále víc rád než textové nebo obrázkové příspěvky.

Ale má smysl je využívat v reklamě?

Jednoduchá odpověď je ano.

V testech, co jsme dělali na svých účtech i účtech klientů, bylo video vždy efektivnější než pouhý textovo-obrázkový příspěvek. Rozdíl nebyl tak obrovský, jak by se mohlo zdát.

Běžné příspěvky konvertovaly o pár procent hůř než videa.

U běžných příspěvků člověk ihned vidí, o co jde. (Aspoň když děláte reklamu dobře) U videa si musí počkat.

Video reklama má jednu obrovskou výhodu. Člověk „zkonzumuje“ vaše reklamní sdělení a to posiluje pozici značky, i když ve finále neudělá to, co po něm chcete.

Na takové lidi pak stačí zacílit běžný obrázkový příspěvek a dát jim další šanci. Každý si zaslouží další šanci!

5. Jedna reklama nestačí

Chcete nastavit jednu reklamu, zahrabat se do písku a popíjet piňa koládu? Tak to doufám, že máte plnou peněženku nebo bohatého strýčka.

Realita je taková, že první reklama skoro nikdy nefunguje. Možná že i funguje, akorát vás stojí víc než je zdrávo.

V přechozím tipu jsem říkal, že jsem přišel na to, že video funguje lépe než běžný příspěvek.

Jak jsem na to přišel?

Udělal jsem si test. Vytvořil jsem dvě reklamy. Jednu jako běžný příspěvek a jednu jako video. Nechal je obě běžet a po čase porovnal výsledky.

Znamená to, že budu používat jenom videa?

Neznamená, protože žádný test není finální. U nové kampaně vždy tvořím několik variant reklamy a porovnávám její výsledky.

Co tedy testovat?

 • Text příspěvku
 • Titulek příspěvku
 • Grafiku
 • Videa
 • Cílení
 • Nabídky

Jak může testování dopadnout se dozvíte v článku Nečekané výsledky testů 13 Facebook reklam podle množství textu v obrázku.

Testovat se většinou vyplatí, ale ne vždy. A o tom je další tip…

6. Bez peněz na Facebook nelez

Bill Gates

Bill Gates řekl: „Kdybych měl poslední dolar, dal bych do ho PR.“ Facebook je v podstatě PR médium, psal jsem o tom v článku rozdíl mezi PR, marketingem a prodejem.

Ano, i za jeden dolar denně můžete na Facebooku udělat reklamu. Nebudeme si nic nalhávat, díru do světa s tím ale neuděláte.

Pro smysluplné testování reklamy je fajn, když máte alespoň 100 Kč denně na měsíc. (Jestli nemáte 3.000 Kč, tak neřešte reklamu a jděte otravovat lidi do Facebook skupin. Slyšel jsem, že je to oblíbená zábava, ale firmu na tom nepostavíte.)

Chcete dělat testy?

Rozhodně nerozdělujte tu stovku, ale naopak na každý test přihoďte dalších 100 Kč denně.

V každý moment vám po celý měsíc poběží dvě reklamy vedle sebe a budou soutěžit o to, která funguje líp. Každých 7 dní vyhodnotíte vítěze a vytvoříte novou reklamu.

Za měsíc investujete 6.000 Kč, máte vyhodnocení 4 testů a to by bylo, abyste neměli nějaké parádní výsledky…

Detailně o rozpočtu a ceně reklamy na Facebooku tady.

7. Sledujte výsledky

To video mělo 1783 shlédnutí.

Dostali jsme 54 palců a 7 srdíček.

Dámy a pánové, na naši reklamu kliklo 19.567 lidí.

A co jako?

Taková čísla jsou možná zajímavá v korporacích, kde se každý snaží vypadat důležitě.

Reklama musí prodávat. To je její ideální výsledek. Účelem vašeho podnikání není bavit fanoušky, ale prodávat vaše skvělé produkty a služby.

Ještě než spustíte svou reklamu, tak zajistěte, že dokážete měřit a měříte výsledky – prodeje nebo poptávky.

Za prvé nastavte měření ve statistikách Google Analytics. Tím pádem budete vědět, který kanál vám přivádí zákazníky a za kolik.

Za druhé měřte prodeje i další akce přímo ve svém reklamním účtu na Facebooku. Pomocí Facebook pixelu u reklamy uvidíte její přínos.

Za třetí si veďte interní statistiku, odkud daný zákazník přišel.

Moc se o tom nemluví, ale čísla z GA a FB nejsou 100%. Rozhodně se vyplatí si u zákazníků zjistit, jakou prošli cestou, abyste pro ně mohli připravit lepší cestu.

8. Oslovujte ne jednou, ale víckrát

Lidé klikají na mou reklamu, přijdou na mé stránky, ale nekupují si.

Aha, a oslovujete je znovu?

Ne!?

Facepalm ?

5 % lidí si koupí ihned. 95 % lidí si koupí později. (Ničím nepodložená osobní statistika, která docela platí.)

Není povinností člověka, aby si pamatoval vaši značku a vzpomněl si na vás, až si bude chtít něco koupit. To je povinností vás jako podnikatele a obchodníka.

Znovu oslovit potenciální zákazníky můžete pomocí e-mail marketingu, chatbotů, ale i pomocí placené reklamy.

Remarketing je nejvýhodnější reklama, kterou na FB můžete udělat. Je levná, přináší největší výsledky a přitom je jednoduchá.

Pomocí Facebook pixelu označíte lidi, kteří vstoupili na vaše stránky, a budete oslovovat znovu a znovu a znovu a znovu, dokud si prostě nekoupí.

V dnešní době lidé ani nemusí chodit na vaše stránky. Stačí když sledují vaše video. Vy je můžete znovu oslovit dalším videem a prodat jim.

A pokročilí marketéři na své návštěvníky zaútočí hned z několika reklamních úhlů, aby zvýšili své šance na úspěch. Existuje totiž několik důvodů, proč lidé nakupují.

9. Nezapomeňte na Instagram

Nejprve se mi nechtělo psát o Facebooku, není to žádná novinka a není to sexy. Přeci jenom o reklamě na FB píšu už přes 4 roky.

Všichni mladí jsou na Snapchatu, musical.ly i na Instagramu. Tak abych tento článek udělal sexy, přidám alespoň Instagram.

Tahle sociální síť stále stoupá na popularitě, lidi na ní hodně Facebookem opovrhují a přitom patří Facebooku.

To znamená, že přes jeden reklamní systém oslovíte právě i uživatele na Instáči.

Jenom pozor na to, že reklama vypadá jinak než na Facebooku. Takže to, co funguje na Facebooku v NewsFeedu, na Instagramu fungovat nemusí.

Vytvářejte tedy pro Instagram (a speciálně pro InstaStories) samostatné reklamy a otestujte si, že vypadají dobře = je u nich ten správný text.

10. Využijte chatboty

Je tomu skoro rok, co Facebook přišel s reklamami, které uživatele směrují do Messengeru. A vidíme je stále častěji.

Občas na nějakou kliknu a objeví se „Dobrý den, Vaclav! Řekněte nám, jak vám můžeme pomoct.

Tomu říkám marketing.

Vyhodit peníze za reklamu a pak nechat zákazníka, ať si vymyslí, jak mu můžete pomoct. A odpovědět mu třeba za pár hodin.

Co kdybychom využili technologii, kterou máme k dispozici?

Uživatele uvítá konverzační robot, chatbot. Chatbot také ukáže, co všechno pro toho konkrétního uživatele můžete udělat. Co všechno si od vás může koupit.

Vytvořit si vlastního chatbota je otázka několika hodin a díky němu můžete obrátit prodělečnou reklamní kampaň v ziskovou.

Všechno o chatbotech najdete v mini kurzu Boti v podnikání.

Shrnutí

Tak to bylo 10 tipů, které můžete využít ve své Facebook reklamě. Bohužel v žádném z nich nepíšu o tom, co je pro ziskovou reklamu nejdůležitější.

Je to skvělý produkt?

Je to efektivní reklama?

Je to dobrý nápad?

Je to kombinace všeho a ještě něčeho navíc?

Nikdo vám nezaručí úspěch. Musíte vzít ingredience, co máte k dispozici a začít vařit. Jednou to nevyjde, ale příště to bude lepší.

Podle mě je v reklamě (i v podnikání, i v životě) nejdůležitější vytrvalost. A s tou vytrvalostí dělat malé změny. V tomto případě v reklamě. Až to prostě začne sypat. 🙂

A s nezlomnou vytrvalostí vás žádám o komentář.

Napište mi své zkušenosti s Facebook reklamou. Co je podle vás nejdůležitější? A pak hned hurá k vodě na reklamy.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Lucie Klabanová napsal:

  Díky, Václave, za článek. Za mě souhlas. Osobně jsem zatím udělala první testy s facebook reklamou, teprve včera objevila facebook pixel, s kterým zatím válčím a chatbotům dospěju určitě až za nějakou dobu. Ale zatím vytrvávám. Snad to jednou (brzy :-)) přinese to, v co věřím.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Lucie. Vytrvejte a všechno se podaří 🙂

 2. Denis napsal:

  A jde to ještě lépe 🙂 Tak například takový Remarketing – pronásledování uživatele reklamou!

 3. Pavel Kůla napsal:

  Díky za článek. Nemám zkušenost s fb reklamou, ale jdu do ní! Sranda musí být. :-)))))

  1. Václav Krajňák napsal:

   Pavle, děkuji za přečtení. No sranda může být, ale hlavně, aby byly prodeje 😉

   1. Pavel Kůla napsal:

    Václave, jsem malíř obrazů. Tedy jedu na pravou hemisféru, takže když si kliknu na fb na reklamu, tak to je pro mě něco jako scifi. :-))) Co s tím?

    1. Václav Krajňák napsal:

     Pavle, z mého pohledu je reklama důležitá pro podnikání. Pouze když můžete platit za získání zákazníků a klientů, tak máte business.
     Je možné, že ve Vašem případě (živnost, autor) pouze potřebujete, aby se o Vás víc vědělo, a nepotřebujete hordy zákazníků. Pak je dobré si uvědomit, že peníze investované do reklamy se nebudou vracet a brát to, jak Vy píšete, jako srandu. To je v pořádku, jen dejte pozor, aby to nebyl příliš drahý špás 🙂

     1. Pavel Kůla napsal:

      Václave, my si nerozumíme. Brát to jako srandu, tím myslím životní postoj vycházející z Optimismu. Tedy když se něco nepovede, tak hurá. Zkusím to Jinak. 🙂
      Můj záměr teď je, přesně jak píšete. Cílit reklamu, aby se o mě Vědělo.
      Jinak se mi nedaří na fb profi profilu odstranit závadu. Nejdou tam přidávat Příspěvky návštěvníků, ačkoliv je to v nastavení povoleno. Mám zájem reklamovat dlouhodobě. Vnímám to přesně jak to píšeš ten pán, co může za internet. :-))) Prostě rád hodlám investovat do reklamy, tak jak mi dovolí situace.
      Vy asi radíte lidem, jak z tou reklamou zacházet že? Díky za reakci. 🙂

     2. Václav Krajňák napsal:

      Pavle, my Facebook (Google, LinkedIn, Seznam) reklamu využíváme primárně pro vlastní projekty. A když mám čas a chuť tak se o některé věci podělím na blogu.

      Pokud máte na Facebook stránce (asi tomu říkáte profi profil) něco správně nastaveno, tak to většinou funguje. Pokud ne, je to chyba Facebooku a je nutné se s tím naučit žít, protože s tím Facebook nic neudělá – nemá žádnou uživatelskou podporu. Nicméně tohle vliv na možnosti reklamy nemá. Většina lidí na stránky příspěvky stejně nedává.

 4. Tomáš napsal:

  Zdravím,
  mám malý dotaz. Pokud bych chtěl udělat reklamu na určitý produkt pro jinou, než mojí firmu, třeba na jediný konkrétní předmět, vyplatí se spíše blog, video na youtub, nebo jak video rozšířit mezi co nejvíce lidí na FB, pokud by se spíše než o reklamu, jednalo o takovou recenzi a hodnocení předmětu?

  1. Václav Krajňák napsal:

   Tomáši, v dnešní době to už není jen o jedné věci. Takže blog, i video na YouTube i video na Facebooku přes vlastní stránku a do skupin. My řešíme hlavně placenou propagaci, takže to stačí udělat jednou (a správně), a pak platit reklamu. Když člověk peníze nemá, tak těch videí a blogů musí udělat více.

 5. Petr napsal:

  Dobrý den, mam dotaz.Na FB zadam reklamy dost často ale poslední dobou mi reklamy zamitaji aniž bych porušovat pravidla a už se nejde ani kam odvolat.Muzete mi s tím poradit?
  Děkuji moc
  Petr

  1. Václav Krajňák napsal:

   Petře, reklamní systém Facebooku vzhledem k US volbám a tlaku politiků není úplně průhledný. Odvolání není možné, to poznali už i velké firmy. Nicméně k zamítání reklam dochází nejčastěji, protože jsou na hraně porušení. Někdo je může vnímat jako „nepříjemné“ a to stačí. Zkuste tedy jiné texty a jinou grafiku.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.