Facebook bude penalizovat propagační příspěvky


Facebook bude penalizovat propagační příspěvky
Pytel plný překvapení Facebook vysypal už v listopadu 2014, a vzhledem k tomu, že většina novinek a pravidel začne platit od 2015, tak tady najdete vše, co potřebujete vědět. Jaké další novinky nás čekají? Jsou pozitivní nebo utečeme z Facebooku? A jaký dopad budou mít tyto změny na Facebook stránky běžné firmy?

Co se pro Facebook marketing mění

Propagační příspěvky budou penalizovány

Na tuhle novinku se v článku podíváme podrobněji.

Cílení v reklamách bude přesnější

V posledních dnech lidé na Facebooku sdíleli pochybné právní prohlášení. Šuškanda o zlém Facebooku byla spojená s uveřejněním nových podmínek používání Facebooku od 1. ledna 2015. Bylo k tomu napsáno spoustu materiálu (Idnes apod.) a dokonce byla i reportáž v televizi. V podstatě se opakuje situace s novými podmínkami z 2012. Že si na ni nevzpomínáte? Nevadí, to ani ti, co nejvíc křičeli.

Pro nás jako majitele firem nebo marketéry nové podmínky neznamenají nic negativního. Maximálně to, že několik lidí přestane Facebook používat (No a? Noví je hned nahradí!). Většinou se stejně nejedná o typické zákazníky, takže vliv na návratnost investic bude skoro nulový. Naopak pozitivní bude, že Facebook začne daleko více využívat data o uživatelích a díky nim nám zpřesní cílení v reklamách. Podle toho, jaké stránky daný uživatel navštěvuje apod.

Cílení příspěvků na zájmy

Abychom Vám pomohli zasáhnout přesně ty správné lidi, nabízíme nyní možnost zacílit příspěvky na podmnožinu lidí, kteří mají rádi Vaši stránku. Například správce stránky může využít Cílení zájmu, aby publikovat příspěvek o sportovním zápase, který se bude zobrazovat pouze lidem, kteří mají rádi alespoň jeden z hrajících týmů.

Tolik citace ze stránek Facebooku. Tato možnost je dostupná všem stránkám, které mají povolené Cílení a soukromí příspěvků ve svém nastavení.

fb-target

Nastavení Cílení a soukromí příspěvků provede správce stránky zde:

Nastavení stránky

Cílení a soukromí příspěvků

 

Datum konce příspěvku (Post End Date)

Datum konce příspěvku umožňuje správci stránek určit den a čas, kdy se má zastavit zobrazování příspěvku v News Feedu. Tento nástroj zabrání lidem vidět ve svých novinkách příspěvky, které už nejsou platné, ale stále se budou objevovat na Vaší stránce. Například, správce stránek může Datum konce použít k odstranění včerejší zprávy o počasí z News Feedu fanoušků stránky.

Tato možnost je dostupná všem stránkám, které mají povolené Cílení a soukromí příspěvků ve svém nastavení.

Klikněte na cílení, pak „Vybrat cílení“ a „Datum konce příspěvku“

Klikněte na cílení, pak „Vybrat cílení“ a „Datum konce příspěvku“

 

Chytré publikování (Smart publishing)

Jakmile povolíte nastavení, často sdílené odkazy na Vaše webové stránky se mohou objevit v News feedu lidí, kteří dali palec Vaší stránce. Tyto příspěvky se nebudou zobrazovat na Vaší stránce, ale budete mít přístup k novému přehledu v Insights a uvidíte analytiky, budete moderovat komentáře a vybírat, co chcete zveřejnit jménem své stránky.

Chytré publikování je určené pro velké stránky s desítkami tisíc fanoušků, kterým pomůže lépe poznat, jaký příspěvek bude rezonovat s fanoušky. Aktuálně ho mají k dispozici pouze vybrané stránky (nejsem mezi nimi 🙁 ) a bude uvolňován v dalších měsících.

nyt-sp-sm

 

Vylepšení statistik Insights

Přidali jsme novou sekci Top URL, která zobrazuje hlášení na úrovni URL a ukazuje, kdy ostatní stránky a vlivní fanoušci sdílejí příspěvek, který jste zveřejnili na Facebooku. Například, pokud nějaká celebrita sdílí jednu z Vašich URL adres, budete vědět, proč tento odkaz zasáhl více lidí než jiné URL. Také jsme rozhraní udělali intuitivnější a poskytuje teď způsob rozdělit údaje podle časového rozpětí včetně hodinového.

Tento nástroj je vhodný pro větší firmy, které sledují svou doménu pomocí statistického nástroje Insights. Zatím tento nástroj nemám aktivní. Vy ano? Napište mi do komentářů.

Aktuální Insights

Aktuální Insights

 

Penalizace propagačních příspěvků

Přímo z Facebooku (oficiální vyjádření zde):

V rámci probíhajícího průzkumu jsme se ptali stovek tisíc lidí, jak se cítí ohledně obsahu v jejich News feedu. Lidé nám řekli, že chtějí vidět víc příspěvků od přátel a stránek, které mají rádi, a méně propagačního obsahu.

Asi největší a nejzásadnější změnou je snižování zobrazení počtu propagačních příspěvků. Není žádnou novinkou, že Facebook už nějaký čas postupně snižuje dosah jednotlivých příspěvků. V praxi to znamená, že i když máte 200 fanoušků stránky, ne všem dvěma stům fanouškům se Váš příspěvek zobrazí. A bude ještě hůř. Dosah souvisí mimo jiné také s kvalitou Vašeho příspěvku. Kvalita je hodnocena podle toho, jak příspěvek lidi zajímá, jak ho komentují, lajkují, sdílejí. Opravdu hodnotné příspěvky se mohou zobrazit i 50 % fanoušků, obvykle to ale bývá tak 20 %. U těch nejméně kvalitních je dosah 10 %.

Za „propagační“ považuje Facebook cokoliv z následujícího:

 1. Příspěvky, které čtenáře tlačí k nákupu produktu nebo instalaci aplikace.
 2. Příspěvky, které čtenáře tlačí ke vstupu do soutěží nebo losování bez reálného kontextu.
 3. Příspěvky, které používají stejný obsah jako reklama.

Jen pro upozornění: Toto omezení se týká pouze příspěvků stránek, ne placených reklam.

Jak bude Facebook kontrolovat „příliš propagační“ příspěvky?

Bude hledat cíleně některá slova, sledovat, jak se uživatelé u Vašich příspěvků chovají a pak vytipuje ty problémové? Nebo sami uživatelé budou upozorňovat na propagační příspěvky? Vyhodnocování, jestli je příspěvek propagační nebo ne, je samozřejmě interní a přesné výsledky a reálné příklady budeme mít až po jeho spuštění od ledna 2015. Já bych tipnul na kombinaci obojího.

Mezitím tady jsou příklady příspěvků, které Facebook označil jako příliš propagační.

Propagační příspěvek prodávající DVD kolekci

Propagační příspěvek prodávající DVD kolekci

Propagační příspěvek tlačící instalaci aplikace

Propagační příspěvek tlačící instalaci aplikace

Oba dva příklady jsou v angličtině. První z nich prodává DVD kolekci tygřích dobrodružství a nejspíše vede na stránku, kde si kolekci mohu koupit. Druhý příspěvek upozorňuje na končící slevu puzzle s králíkem a motivuje čtenáře k instalaci aplikace, aby tu slevu využil.

Co z toho plyne pro správce stránek?

Majitelé facebookových stránek jsou nuceni tvořit zajímavější obsah. Pokud budete publikovat hodnotný a zajímavý obsah, nemusíte žádnou změnu zaznamenat. To znamená, že Váš obsah bude dostávat palce, komentáře a bude sdílen fanoušky. Zaměřte se na svůj obsah a budujte svou spirálu návštěvnosti (o spirále mluvím ve svém tréninku Nekonečná fronta zákazníků), a žádné změny se bát nemusíte.

Zatím nikdo přesně neví, jak přesně se změny projeví. To ukáže až čas. Jedno je ale jasné. K propagaci a odvádění lidí z Facebooku využívejte placené reklamy.

Pokud chcete prodávat pomocí Facebooku, je nutné sáhnout do peněženky.

Jako většinu doporučení, můžete ignorovat i pravidlo o propagačních příspěvcích. Jaké je riziko toho, když nebudete respektovat „přání“ Facebooku a na své stránky je budete přidávat jako doposud? Facebook má jasno v tom, že stránky, které budou zveřejňovat propagační příspěvky, „mohou očekávat, že jejich organický dosah časem výrazně padne“. A to jsou poměrně silná slova. Jak dlouho bude trvat se z takového propadu dostat? Rozhodně to nebude týden nebo měsíc.

Změny budou zveřejněny v lednu 2015, ale je dobré si uvědomit, že Facebook analyzuje data zpětně. Můj odhad je, že pokud zveřejňujete „propagační“ obsah teď před Vánoci, bude v lednu Vaše stránka penalizována.

Změňte své myšlení a přístup

Tím, že nebudete mít možnost vkládat na Facebook propagační příspěvky, neznamená to konec propagace. Začněte vytvářet placenou reklamu na Facebooku. Nebo zapojte do svých aktivit i některou z následujících možností.

Tip č. 1 – K propagaci produktů a prodeji využívejte email marketing

Budujte si svou databázi emailových kontaktů a využívejte ji k rozesílání akčních nabídek. Podle společnosti Salesforce 70 % lidí říká, že vždy otvírají email od svých oblíbených firem.

Musím upozornit, že i v email marketingu platí, že není fajn hrnout na Vaše zájemce jeden akční email za druhým. Střídejte nabídku s návodem, tipem nebo radou z praxe. Začněte využívat email marketing pomocí Clipsanu.

Tip č. 2 – Soutěže a kampaně umístěte na své stránky

Facebook je pronajaté teritorium a, i když je zdarma, nepatří Vám. Co Vám patří jsou Vaše webové stránky a na nich platí Vaše pravidla a můžete si na nich dělat, co uznáte za vhodné. Nezáleží na tom, která sociální síť je právě „in“, Vaše stránky (nebo blog) by měly být základnou úspěchu online.

Vytvořte si novou stránku a prostě do ní vložte soutěž nebo jiný obsah. Pokud máte soutěž jako aplikaci na Facebooku, určitý software Vám umožní vložit existující soutěž pomocí tzv. embed kódu.

Společnost ZipCar UK stáhla propagaci kampaní z Facebooku a zabudovala je do svých stránek. V přímém porovnání viděli 717% nárůst přihlášek do soutěže přes stránky a 204% nárůst v návštěvnosti stránek. (Zdroj Inc.com)

Tip č. 3 – Reklamu zdarma umístěte na svůj blog a nekupujte ji od Facebooku

Když nemůžete nabízet perníček na Facebooku, je potřeba dostat lidi na své stránky a nabízet ho tam. Všimněte si, že na mém blogu je několik takových reklam. Brožura v pravém sloupci, vyskakovací okno poté, co přijedete na stránky, a existuje spousta dalších možností jako lišty Hellobar apod.

Reklama zdarma na blogu mi nefunguje tak dobře jako placená reklama na Facebooku, ale funguje natolik, že se mi vyplatí ji zde mít. Navíc díky ní mohu oslovit návštěvníky z vyhledávačů a dalších sociálních sítí.

Tip č. 4 – Zkoumejte další sociální sítě

Právě mi dorazil email, že nápověda pro Pinterest je v češtině. Twitter je v češtině už nějaký pátek, stejně tak LinkedIn, Google+. YouTube je také sociální síť. Že tam nejsou lidé? Možná nejsou, a to je pro Vás příležitost je tam dostat za Vaším jedinečným obsahem. Pokud nechcete vkládat peníze do reklamy, bude nutné investovat čas.

Spíš ale začněte tam, kde už Vaši fanoušci jsou. Pro inspiraci mrkněte na článek Správná sociální síť pro podnikání.

Facebook marketing dospěl

Na začátku byl chaos a nadšení. Značky, které nikdo neznal, začaly Facebook využívat, protože jejich majitelé na něm byli skoro celý den. Všechno bylo nové a voňavé.

Pak přišel nástup střední třídy a naše zdi začaly být zaplněné vším, co vytvořil každý správce stránky, který jenom trochu umí psát. Facebook zareagoval a začal filtrovat to, co zajímá čtenáře od toho, co chtějí tlačit značky a firmy.

Teď přichází doba dospělosti. Facebook jako firma musí vydělávat a chce podíl na všem, co se přes něj nebo díky němu prodá. Můžete nad tím mávnout rukou a jít hledat další zdroj návštěvnosti zdarma. Nebo zůstanete u největšího zdroje zákazníků a naučíte se hrát podle jeho pravidel. Mně se zatím nejvíc vyplácí to druhé. 🙂

Své poznatky sdílím v tréninku Nekonečná fronta zákazníků, kde se v prvním videu věnuji právě placené reklamě na Facebooku.

Jaké máte zkušenosti se změnami na Facebooku? Napište komentář.

P. S. Mám rád palce a pluska. Dejte mi obojí, prosím. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

15 komentářů


 1. Tomas napsal:

  Přijde mi to spíš tak jaky by FB tlacil uživatele co chtějí propagovat „cokoliv“ aby je do tlačili k placení reklamy. Placena je skvela, ale organicka ma take neco dosebe. To ma FB malo $? 🙁

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Myslím, že Váš pocit je správný. FB je firma, navíc obchodovaná na burze. Hlavní motivací firmy je růst a více zisku. Více $ znamená další rozvoj, zlepšování … Třeba reklamních a marketingových nástrojů. Podle grafu akcií se jim daří 🙂

 2. Mikuláš Halász napsal:

  Ako to je s propagovanim FB aplikacie pomocou prispevku, ktora v sebe obsahuje formular na zber emailov?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Sám jsem zvědavý, dle mého to spadá do kategorie propagačních příspěvků. Budu rád, když napíšete své výsledky 🙂

 3. Mikuláš Halász napsal:

  No moc to asi neotestujem, pretože teraz zobrazuje príspevok pre necelých 10%

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   A když to porovnáte… U běžných příspěvků máte jaké zobrazení průměrně? Další test bych udělal v druhé polovině ledna…

   1. Mikuláš Halász napsal:

    No práve, že tých necelých desať mám u „bežných“ príspevkoch. Sú to príspevky s odkazmy na aplikácie. Mám naplánované príspevky do apríla, Od nedele do stredy každý týždeň. Keď to zbehne dám vedieť. Čo sa dialo. Avšak neviem aký máte pohľad na takúto vec. Po každom spustení príspevku sharujem príspevok cez osobný profil a viditeľosť išla na 140%. Čiže mám 82 fanúšikov a keď dám share tak príspevok vidí 116 ľudí. Možno to pre niekoho nie je úspech. No pre mňa je. Pretože som na rozcestníku, že čo ďalej a nechcem nechať zakrpatieť moju FB stránku. Momentálne si ani neželám mať moc nových fanúšikov. Pretože neviem čo bude 🙂 a chcem vedieť zmeniť názov stránky 🙂 FB/LUFT.SK

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Sdílení přes osobní profil je ideální způsob, jak zvýšit Edgerank. Přidávám často ještě palce za profil stránky a osobní profil. U 82 fanoušků si můžete projet jejich osobní profil a upravit strategii podle toho, co se jim líbí. A možná je prostě oslovit napřímo. Očekával bych maximální konverzi 10%. Takže každopádně bych zamakat na zvýšení počtu, abyste získal výsledky. V jednom z webinářů v posledním měsíci jsem doporučovat zrušit stránky pod 100 fanoušků, pokud majitel nechce investovat do reklamy…

     1. Mikuláš Halász napsal:

      He he 🙂 ale ja som nepovedal že nechcem investovať do reklamy 🙂 Teraz nie. Priame oslovovanie s tým mám dobré skúsenosti. Z 23 ludi, dve konzultacie a jeden zakaznik. Do reklamy investujem na úrovni získanie znalostí o FB a čo všetko sa sním dá robiť 🙂

 4. Jan D. napsal:

  Chápu to dobře, že případné sankce se nebudou týkat příspěvků, které budou propagovány (sponzorovaný příspěvek)? Formátem se jedná o klasický příspěvek, na druhou stranu z něj „tečou“ Facebooku peníze a tak by se na něj snad případné postihy v podobě snižování organického dosahu zbytku příspěvků vztahovat neměli…jistý si však nejsem a z článku jsem to explicitně nevyčetl. Děkuji za odpověď.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Chytrá otázka:) Zatím nejsem s to, dát jasnou odpověď. Víme, že příspěvky a reklamy jsou něco jiného. Příspěvky podpořené reklamou jsou pořád příspěvky a mohou mít vliv na organický dosah ať už v pozitivním (když někdo dá like Vaší reklamě, pomůže to) tak v negativním. Jak já to vidím, tak vyloženě prodejní zprávy „Kup teď“ nedávat vůbec do příspěvků, ale pouze do reklam. Uvidíme, jaké budou zkušenosti po několika týden od zavedení.

 5. Michal V. napsal:

  z hlediska vysvětlení a uživatele je to přesně naopak, než by si uživatel přál 🙂
  zdá se mu, že vidí moc komerčních sdělení, tak mu zatrhnou ta, která jsou z jeho oblíbených stránek a zřejmě by ho mohla i zajímat a místo toho mu nacpou spoustu placených, se kterýma nemá a třeba ani nechce mít nic společného.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Souhlasím a děkuji za komentář Michale. Pro uživatele je to těžší. Ale i na ně Facebook myslí.
   Má několik možností – zapojit se do obsahu, který má rád – dávat palce, klikat na odkazy. Facebook mu ten obsah stránky, pak bude servírovat pravidelně.
   Druhá možnost je jít na svou stránku a zvolit, že od ní chci vidět vše.
   Ale kdo to udělá, že? No já myslím, že to udělá ten opravdový fanoušek a ten se počítá. Většině ostatních tento systém vyhovuje.

 6. Jan Barbořík napsal:

  Díky za super shrnutí!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Rádo se stalo Honzo 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.