Power Editor – návod pro začátečníky Facebook marketingu


Facebook Power Editor - návod pro začátečníky

Základní nástroj „Správce reklam“ pro tvorbu a správu reklamy na Facebooku jen fajn – když děláte svou první reklamu. Jakmile chcete z marketingu na Facebooku dostat maximum, začnete koukat po nástroji, který Vám umožní pokročilou práci s reklamami, a tím je silný a mocný Facebook Power Editor.

Power Editor je originální nástroj přímo od Facebooku, díky kterému můžete jednoduše duplikovat, hromadně upravovat reklamy a dělat spoustu dalších užitečných věcí. Čas, který u tvorby reklam strávíte, se může zkrátit na desítky minut oproti hodinám v běžném správci reklam. Pomocí Power Editoru můžete tvořit temné příspěvky, o jejichž obrovské síle jsem psal v článku Temné příspěvky jako nejefektivnější reklama na Facebooku.

Jediná možná nevýhoda je, že Power Editor funguje pouze v prohlížeči Google Chrome a to jak na PC tak na Macu. Pro mě to nevýhoda není, ale ne každý má Google Chrome rád.

V tomto článku se společně podíváme na to, jak se v Power Editoru pohybovat, jak v něm jednoduše vytvořit reklamu a také jak využít jeho unikátní možnosti.

První pohled do Power Editoru

Power Editor je nástroj, do kterého si vždy stáhnete údaje (reklamy a vytvořené příspěvky) ze svého reklamního účtu, provedete potřebné úpravy, vytvoříte nové reklamní kampaně a pak zase vše do svého reklamního účtu nahrajete zpět a zveřejníte.

Power Editor najdete na adrese https://www.facebook.com/ads/manage/powereditor. Nebo na něj můžete přejít přímo ze „Správce reklam“, odkaz na něj najdete v levém menu pod položkou „Power Editor“. Přihlásíte se ke svému facebookovému profilu a pak se Vám otevře prostředí Power Editoru.

Na poprvé možná budete koukat jako vyoraná myš.

Photo Credit: chrisphin cc

Photo Credit: chrisphin cc

To je úplně normální. Všechno nové může působit trochu divně, ale jakmile se s Power Editorem naučíte zacházet, tak bez něj neuděláte ani ránu.

Tady je obrazovka Power Editoru a na dalších řádcích si projdeme, co jednotlivé oblasti znamenají.

Přehled Facebook Power Editor

Ovládání účtu: Vždy, jakmile začnete s Power Editorem pracovat, stáhněte aktuální data (kampaně, sady reklam, reklamy, příspěvky) ze svého reklamního účtu k sobě do počítače pomocí tlačítka „Stáhnout do Power Editoru“.

power-editor-ovladani

Tato dvě tlačítka „Stáhnout do Power Editoru“ a „Nahrát změny“ jsou vůbec nejdůležitější. Rychlost Power Editoru je daná tím, že jsou data u Vás v počítači, a díky tomu se nástroj při každém kliknutí nemusí připojit na internet. Pro Vás to znamená trochu práce navíc a hlavně zodpovědnosti. Na začátku práce stáhnout data a pak vytvořenou práci nahrát zpět. Jestli to neuděláte, riskujete, že o svou práci přijdete. Zatím se mi to nestalo, ale vím, že trochu opatrnosti není nikdy na škodu.

Oblasti: V této části se můžete přepínat do dalších oblastí, které Power Editor nabízí. Nejprve bude stačit, když zvládnete „Spravovat reklamy“. Já osobně využívám hodně i oblast „Okruhy uživatelů“, kterou potřebujete pro detailnější práci s reklamami a lepším cílením. (O tom budu psát v jednom z dalších článků, takže se přihlaste k odběru novinek.) Také tady najdete jednoduché reporty „Panel kampaně“ a přehlednou „Knihovnu obrázků“. Další odkazy směrují do běžného správce reklam.

 

Struktura reklam: Facebook reklamy jsou aktuálně rozdělené do tří částí – kampaně (určují typ reklamy), sady reklam (určují rozpočet, cílení, umístění a optimalizaci zobrazování) a reklamy (vlastní obsah reklamy). V jedné kampani můžete mít několik sad reklam a v každé z nich zase několik vlastních reklam. Přepínáním v této části se dostanete na záznamy, které potřebujete.

power-editor-struktura

Přehled záznamů: Jedna z největších ploch v Power Editoru je věnována tabulkovému výpisu, podobně jak ho znáte z jiných programů. Výpis obsahuje buď přehled kampaní nebo sad reklam nebo reklam – podle toho, co zvolíte v oblasti „Struktura reklam“. Umožňuje jednoduše třídit data pomocí sloupců. Ikonky nahoře slouží k vytváření záznamů, jejich duplikaci, mazání a skvělá je i možnost vrátit zpět poslední krok.

power-editor-list

Levé menu (filtry): Výpis záznamů si můžete zúžit pomocí filtrů, které máte k dispozici v levé části hned vedle přehledu. Filtrovat můžete přes kampaně, sady reklam nebo pomocí vlastních štítků. Štítky se hodí, když máte opravdu velký počet reklam a potřebujete mít lepší systém, jak se v nich vyznat. Často filtruji v aktivních kampaních, tj. vyberu „Aktivní“ a třeba v sadách reklam vidím pouze ty, které jsou aktuálně spuštěné.

power-editor-filter

Pracovní plocha (detailní nastavování): V části pod přehledem záznamů se odehrává to důležité. Tady nastavujete všechny vlastnosti sad reklam i tvoříte samotné reklamy. Jestliže je prostor příliš malý, tak jednoduše chytněte čáru oddělující pracovní plochu a přehled záznamů a posuňte ji nahoru. Zajímavé je, že zde „chybí“ posuvníky, takže je nutné obsah posouvat kolečkem na myši nebo pohybem na touchpadu.

power-editor-workspace

Jak v Power Editoru vytvořit reklamu

Teď, když jste se v Power Editor rozkoukali, nastal čas pro první reálný test. Jenom pro připomenutí – takhle vypadá struktura reklam pro Facebook.

Struktura reklam

1) Stáhněte data do Power Editoru

Po přihlášení do Power Editoru si nejprve pomocí tlačítka „Stáhnout do Power Editoru“ nahrajte údaje ze svého reklamního účtu. Přesto, že zatím žádné reklamy nemáte, udělejte to. Ať si to automaticky zažijete.

2) Vytvořte kampaň

Jako první vytvořte kampaň. Klikněte na tlačítko s pluskem a zobrazí se Vám vyskakovací okno.

Vytvoření Kampaně

Vytvoření kampaně

Do něj vyplňte název kampaně. Doporučuji dát si práci s označováním kampaní, abyste se v nich i v budoucnu vyznali. Já jsem zvolil název brožury, kterou budu propagovat, a také měsíc vytvoření.

Vyplnění názvu Kampaně

Vyplnění názvu kampaně

Jako typ nákupu nechejte aukce, a jako účel zvolte „Konverze na webu“, protože chcete získávat kontakty. Klikněte na „Vytvořit“ a kampaň je vytvořená.

3) Vytvořte sadu reklam

Nyní se přepněte na sadu reklam. Opět pomocí tlačítka s pluskem vytvoříte novou sadu, a opět se objeví vyskakovací okno.

Sada reklam

Sada reklam

Tuto sadu reklam chceme vytvořit pod již vytvořenou kampaní, takže nechte vybranou právě vytvořenou kampaň a zvolte si název této sady reklam. Sady reklam je vhodné pojmenovávat podle cílení. V tomto případě chci brožuru cílit na uživatele, kteří sledují stránku „ihned.cz“. V rámci jedné sady reklam můžete vytvořit několik reklam a měnit u nich například fotografii, text ad.

Vyplnění názvu sady reklam

Vyplnění názvu sady reklam

Klikněte na tlačítko „Vytvořit“. Voilá, sada reklam je vytvořená. Teď musíte nastavit údaje o rozpočtu, cílení, umístění a optimalizaci zobrazování.

Jako první nastavte rozpočet. Máte na výběr stanovit rozpočet na jeden den nebo zvolit možnost dlouhodobého rozpočtu, kde si můžete mimo jiné nadefinovat, ve kterých dnech v týdnu a hodinách se bude reklama zobrazovat.

Definování rozpočtu

Definování rozpočtu

Jako další nastavíte cílení reklam. Klikněte na „Upravit okruh uživatelů“ a nadefinujte si, na koho bude reklama cílena.

Nastavení cílení

Nastavení cílení

Zde si můžete vytvořit vlastní okruh uživatelů nebo využít již vytvořený, vybrat si umístění, věk a spoustu dalších údajů. Jak jsem již uvedl, touto sadou reklam chci oslovit ty uživatele, kteří sledují stránku „ihned.cz“. V pravém rohu vidíte potenciální dosah této reklamy. Ten se mění podle nadefinovaných hodnot.

Předposlední, co je potřeba nastavit, je umístění reklamy. Kde se bude zobrazovat a na jakých zařízeních. Já jsem zvolil „Vybrané mobilní příspěvky“ a „Vybrané příspěvky na stolních počítačích“.

Výběr zařízení pro zobrazování

Výběr zařízení pro zobrazování

Jako poslední je potřeba nastavit optimalizaci a její cenu. Podle typu kampaně máte různé možnosti optimalizace.

Optimalizace a cena

Optimalizace a cena

Tím je sada reklam vytvořena.

4) Vytvořte reklamu

Nyní se přepněte na kartu „Reklamy“.

Tvorba reklamy

Tvorba reklamy

Klikněte na tlačítko s pluskem a nastavte název reklamy. Název můžete zvolit například podle obrázku, který bude v reklamě.

Zvolení názvu reklamy

Zvolení názvu reklamy

Teď už budete tvořit konkrétní reklamu. V pravé části stránky uvidíte náhled reklamy – tak, jak ji budete postupně tvořit.

Jako první vyberte Facebook stránku, jejímž jménem chcete dělat reklamu. Zvolte, jestli reklama bude obsahovat jeden obrázek a jeden odkaz, nebo nově můžete vybrat více obrázků i odkazů. Já zůstanu u jednoho.

Vyplňte URL adresu webu, který budete propagovat, a dále pak můžete zadat, jak já říkám „hezkou“ URL adresu, kterou uvidí Vaši uživatelé (Zobrazovaná URL adresa).

Nastavení URL adresy

Nastavení URL adresy

Dále připravte text reklamy, titulek, popis, nahrajte obrázek a vyberte tlačítko s výzvou k akci.

Tvorba obsahu reklamy

Tvorba obsahu reklamy

Volitelně můžete také využít pokročilého sledování reklam pomocí značek a konverzního pixelu.

V pravé části obrazovky pak zkontrolujte, jak reklama vypadá. Můžete si zobrazit její náhled, jak bude vypadat na běžném počítači i na mobilním telefonu, pokud jste zobrazování na mobilním zařízení při nastavování sady reklam zvolili.

A takto bude vypadat moje vytvořená reklama.

Náhled reklamy na PC

Náhled reklamy na počítači

Náhled reklamy na mobilním zařízení

Náhled reklamy na mobilním zařízení

5) Nahrajte výsledek na Facebook

Posledním krokem při tvorbě reklamy je její zveřejnění. Vždy, když dokončíte práci, klikněte na (teď už) zelené tlačítko „Nahrát změny“ a máte hotovo. Teď už začne schvalování reklam a jejich postupné spouštění.

Výhody práce s Power Editorem

Rychlost správy kampaní

Velikou výhodou práce s Power Editorem je zkrácení času potřebného pro správu reklamních kampaní. Power Editor je vlastně samostatná aplikace, do které si můžete stáhnout všechny údaje ze všech Vašich reklamních kampaní a na jednom místě pak můžete upravit více kampaní i třeba z různých reklamních účtů. Díky tomu odpadá potřeba neustálého přeskakování z jednoho účtu do druhého. Pracujete pouze na jednom místě.

Na začátku Vaší práce si otevřete Power Editor, kliknete na tlačítko „Stáhnout do Power Editoru“ a nahrajete si do něj veškeré údaje nebo naopak vyberete jen některé.

Stažení dat do Power editoru

Stažení dat do Power editoru

Po skončení práce nezapomeňte své změny nahrát kliknutím na tlačítko „Nahrát změny“.

Nahrání změn

Nahrání změn

Možnost tvorby temných příspěvků

V Power Editoru můžete také vytvářet temné příspěvky. Jen pro připomenutí – temný příspěvek je vlastně reklama, která vypadá jako běžný příspěvek na Vaší Facebook stránce. Rozdíl je v tom, že díky nastavení se bude zobrazovat těm správným, vybraným uživatelům. Nebudete tak spamovat své fanoušky desítkami různých příspěvků na svém profilu, ale každému se zobrazí jen ty cíleně vybrané.  Možnost vytvoření temného příspěvku najdete v Power Editoru pod výběrem „Správa stránek“.

Správa stránek

Správa stránek

Poté vyberete příslušnou stránku, na které má být temný příspěvek zveřejněn a následně kliknete na „Vytvořit příspěvek“. Podrobnosti o tom, jak temný příspěvek vytvořit najdete v mém příspěvku Temné příspěvky jako nejefektivnější reklama na Facebooku.

Temný příspěvek

Temný příspěvek

Lepší cílení na zařízení

Oproti běžnému správci reklam máte v Power Editoru možnost si vybrat, jestli se bude reklama zobrazovat na všech mobilních zařízeních, nebo jen některých. Aktuálně je na výběr cílení na zařízení se systémem Android, iOS a ostatní telefony a tablety.

Cílení na mobilní zařízení

Cílení na mobilní zařízení

Tip: Když propaguji videa nebo video tréninky, zaškrtnu si u mobilních příspěvků „Jen při připojení k Wi-Fi“, protože většina lidí nemá čas ani kvalitní připojení pro dívání se na delší videa a spíš je to odradí.

Možnost duplikace celých kampaní, sad reklam a samotných reklam

Díky této funkci můžete ušetřit spoustu času při tvorbě nových reklamních kampaní.

Stačí označit jednu nebo více kampaní, reklamních sestav nebo reklam a kliknout na tlačítko duplikace. Vybraná část se zkopíruje a vy můžete upravit pouze nastavení, které chcete: třeba nahrát nový obrázek, vybrat jiný okruh uživatelů, a nemusíte vše tvořit a nastavovat od začátku.

Možnost duplikace

Možnost duplikace

Hromadné změny sad reklam a samotných reklam

Další úsporou času je možnost hromadné změny některého údaje v několika sadách reklam nebo reklamách. Změnit můžete například titulek několika reklam najednou, nebo nastavit jiné cílení pro několik sad reklam najednou.

Stačí označit několik prvků pomocí kliknutím na první z nich a pak zmáčknout CTRL a myší kliknout na další. V pracovním okně uvidíte možnosti, které mají prvky společné a která tak hromadně můžete měnit.

Náhled připravované reklamy

V okamžiku, kdy tvoříte obsah reklamy, již můžete vpravo sledovat, jak ve výsledku reklama bude vypadat. Zároveň si můžete zkontrolovat, jak bude ta samá reklama vypadat na běžném počítači, mobilu i v pravém sloupci.

Náhled reklamy už při tvorbě

Náhled reklamy už při tvorbě

Každý si najde to své…

Záleží na Vás, zda se rozhodnete Power Editor využívat, nebo si vystačíte s běžným správcem reklam. Některé funkce jsou stejné v obou nástrojích, některé zase najdete pouze v Power Editoru. Někdy se může stát, že nová funkce je nejdříve dostupná pouze v Power Editoru, a později je povolena i ve správci reklam.

Obecně lze říci, že kdo má ve svém účtu několik málo reklam s rozpočtem 100 Kč denně a nechce využít pokročilé funkce Power Editoru, vystačí si se správcem reklam. Kdo chce naopak pokročilé funkce pro své kampaně používat a spravuje desítky reklam, Power Editor je prakticky nutností.

Power Editor má samozřejmě více předností, než jsem uvedl. Až v něm začnete pracovat, objevíte sami jeho výhody a najdete si to své, co budete pro správu Vašich reklam potřebovat. Power Editor je jeden z nástrojů, který Vám může pomoci zefektivnit práci a ušetřit čas. Navíc je zcela zdarma a to se vyplatí. 🙂

Tak teď si Power Editor otevřete a pusťte se do práce.

Stáhněte si mapu pro ziskový marketing na Facebooku

Jestli zatím nevíte, co do reklamy dát a jak na Facebooku dělat marketing, který přináší do firmy platící zákazníky a zisk, podívejte se na následující mapu.

Dal jsem dohromady 9 kroků, podle kterých postupuji při každé větší kampani na Facebooku. Obzvlášť když chci zajistit, aby se taková kampaň vyplatila. Klikněte na obrázek a mapu vám pošlu zdarma na vaši emailovou adresu.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s reklamou na Facebooku?

P. S. Jestli se Vám návod líbil, klikněte na sdílet. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

6 komentářů


 1. David Řezáč napsal:

  Skvěle sepsaný návod! S dovolením sdílím dále v seznamu českých článků o marketingu na sociálních sítích 🙂
  http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/24/

 2. Jitka napsal:

  Dobrý den, prosím o radu u temných příspěvků. Kde nastavím cílení? Po vytvoření příspěvku jsem dohledala už jen jako příspěvek publikovat, ale žádné cílení. Poradíte prosím?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Cílení temných příspěvků si nastavujete při vytváření reklamy v rámci druhého kroku. Facebook má poměrně jednoduchého průvodce na tvorbu reklamy. V samotné reklamě pak zvolíte vytvořený temný příspěvek.

 3. Jiří Kubica napsal:

  Václave, děkuji Vám za perfektní návod jak postupovat.

 4. Hanka napsal:

  Dobrý den, Václave, ať hledám jak hledám, tak Power Editor už nevidím. Fcb mi napsal, že sloučil Správce reklam a Power Editor. I Správce už vypadá jinak, než před rokem. Chystáte se aktualizovat příspěvky na toho téma? Děkuji za podrobné návody, včetně oken, kam klikat.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Máte pravdu Hanko, Facebook sloučil Power Editor se Správcem reklam. Ty změny jsou poměrně časté a určitě k nim ještě něco připravíme.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.