Pro zkušené podnikatele už dávno nejsou webové stránky pouze virtuální vizitkou. Jestli chcete být na internetu „vidět“, mám pro Vás špatnou zprávu. Nikoho nezajímáte. Není to o Vás, ale o zákaznících, jejich potřebách a jejich problémech. Úspěšné stránky se využívají pro okamžité získání poptávky nebo pro získávání kontaktů (tedy potenciálních zákazníků).
Začínáte nový projekt nebo novou aktivitu a hned přemýšlíte, jaké uděláte stránky? Programátoři jsou pro Vás něco jako mimozemšťani z jiné civilizace, jsou drazí, zdržují a většinou neporadí kvalifikovaně?
Pár otázek pro začátek
Štěstí přeje připraveným a ani při tvorbě stránek tomu není jinak. Je dobré si některé věci dopředu připravit. Vyhnete se tak zbytečným zdržením a komplikacím.
Kde to bude viset
Doména je Vaše adresa, na které Vás uživatelé internetu najdou. Měla by korespondovat s Vaší činností, s tím, co zákazníci hledají a případně nést přímo Vaše jméno. Pokud máte rádi pejsky, můžete si jako doménu zvolit třeba „psi-utulek-brno.cz“. Už když se na doménu podívám (třeba na letáku, vizitce), hned vidím, o co jde a kde to je. Porovnejte s „u-smudliny.cz“
Takže mějte na paměti, že doména musí být snadno zapamatovatelná, nezaměnitelná, bez zbytečných složitých výrazů. Jinak hrozí to, že uživatelé budou dělat při jejím zadávání chyby a nenajdou Vás.
Při samotném výběru domény to chce trochu trpělivosti, protože některé domény jsou již obsazené. Připravte si proto několik variant a jejich dostupnost můžete ověřit např. na stránkách registrátora CZ.NIC. Roční poplatek za doménu se pohybuje mezi 100 až 200 Kč.
Jak to bude vypadat
Všichni chceme, aby naše stránky byly krásné, jedinečné a co nejvíc odlišné od konkurence. Studie ukazují, že daleko více záleží na textovém obsahu než na grafice a naopak kreativní nápady jsou velmi často kontraproduktivní. Lidé nemají čas, takže pojďme rovnou k věci.
U grafiky máme na výběr ze dvou variant. Pokud máte peníze a představu o tom, že chcete mít korporátní identitu a máte nějaké své logo, firemní barvy, oslovte grafika a on Vaši představu ztvární. Počítejte ovšem s investicí na úrovni cca 10-20 tisíci korunami a třemi týdny práce.
Druhou možností je zvolit a zakoupit již připravenou šablonu, kde je cena nesrovnatelně nižší. Musíte ale překousnout možnost, že nějaká z 15 miliard stránek bude vypadat jako ta Vaše (statistiky Google). Když zaženete tuto nervy drásající myšlenku, zjistíte, že se jedná o investici 2-3 tisíce korun a šablonu máte ihned. I když šablony můžete koupit české, já klientům ukazuji spíše zahraniční šablony, protože jsou kvalitnější. Podívejte se třeba na StudioPress nebo ThemesKingdom.
Co tam bude psáno
Při přípravě textů mějte na paměti, že když někdo bude číst stránky jako knihu slovo od slova, měl by se něco dozvědět. Není to tedy slohové cvičení, které přečte jenom paní učitelka, text musí obsahovat podstatné informace.
V textech by se měla objevit klíčová slova související s činností, kterou propagujete. V případě truhlářství to mohou být následující: truhlářství, výroba nábytku, výroba židlí, truhlářství na zakázku ad. S výběrem klíčových slov Vám mohou pomoci kamarádi, spolupracovníci. Zeptejte se jich, jaká slova by použili, pokud by chtěli najít Vaše služby. Pokud se chcete dozvědět něco víc o tom, jak stránky a texty upravit, abyste ve vyhledávačích byli na dobrých pozicích, přečtěte si brožuru, kterou jsme na toto téma připravili. Jde o „8 tipů pro lepší pozici ve vyhledávači“.
Ne každý je rozený spisovatel. Doporučuji se domluvit s někým, kdo Vám bude pokládat otázky ohledně projektu nebo firmy, rozhovor nahrávat a na jeho základě pak připravíte obsah stránek.
Další podklady
V případě, že úplně nezačínáte a máte tedy už nějaké spokojené zákazníky, požádejte je o referenci. Pokud jsou s Vámi opravdu spokojeni, určitě Vám ji ochotně poskytnou. U každé reference by mělo být i uvedeno konkrétní celé jméno a případně pozice ve společnosti. Doporučení je potom mnohem důvěryhodnější. Pro inspiraci, jak si o referenci říct a jak by měla vypadat, se podívejte na článek „Dobrá reference je nejlepší reklama“.
Fotky můžou změnit stránky a šablonu k nepoznání. Určitě doporučuji udělat si vlastní fotky, které jsou přirozené a nepřijdou vůbec draho (500 – 1000 Kč). Návštěvník ihned vidí, s kým má tu čest. Jednoduchou a přitom parádní fotku má pan Vrbický z čáslavského Ravrexu nebo pan Edl z Edolo. Jestli se stydíte, je to téma pro jiný blog. 🙂 Pokud máte hezké fotky provozovny nebo obrázky svých produktů – super, použijte je!
Opravdu odvážný natočí video. Prostřednictvím videa navážete daleko lepší komunikaci a můžete rychle návštěvníkům ukázat nebo říct něco o své činnosti. Obecně totiž uživatelé internetu moc nečtou a raději si pustí video. Škoda jeho sílu nevyužít. A určitě ho zvládnete natočit sami. Nemusí být ani nijak dlouhé, optimální jsou 2-3 minuty. Pavel Ranc natočil své první video před dvěma lety a později ho vylepšil.
Jak to všechno poskládat
Dopředu si rozmyslete, jak budou stránky strukturované. Není potřeba naplnit 20 stánek textem. Byla by to zbytečná práce. Pro začátek zvolte 4 stránky. Vždycky můžete potom rozšiřovat.
První stránka bude úvodní stránka. Na tu umístěte hlavní informaci o tom, co nabízíte, přidejte sladkost s kontaktním formulářem, telefonní číslo. Můžete v několika bodech připravit, proč by si měl návštěvník vybrat zrovna Vás, přidejte jednu referenci a hotovo.
Druhá stránka ponese informaci o službě nebo produktu. Připravte text, který ponese zásadní informaci, o co jde, pro koho to je, vlastnosti, přednosti i nevýhody. I sem přijdou obrázky, fotografie případně video. Na konci stránky nesmí chybět kontaktní formulář pro poptávku produktu nebo služby. Tato stránka masážní stroje Rolletic je dokonalá.
Na třetí stránku umístěte všechny své reference (upřímně 10 nejlepších stačí 🙂 a pár informací o Vás. Pokud začínáte a ještě žádné nemáte, bude takto stránka obsahovat pouze informaci o Vás, o výhodách spolupráce s Vámi. Hlavně vynechte ty řeči, že jste nejlepší, největší apod. Inspirujte se u referencí Lenky Šimandlové a Michaely Naušové.
Čtvrtá stránka bude obsahovat Vaše kontaktní údaje. Přidejte informaci o tom, kde Vás můžou zákazníci navštívit (další fotka!), jaké máte provozní hodiny a přidejte i mapku a kontaktní formulář.
Jaký systém zvolit
Pro Vaše nové stránky doporučuji zvolit tzv. redakční systém. Pomocí redakčního systému dokážete snadno spravovat své stránky bez nutnosti programátorských znalostí. Máte výhodu, že si sami můžete měnit skoro celý obsah stránek. Přidat stránku novou, přidat referenci, upravit kontakt apod.
Redakčních systémů je na trhu celá řada, u nás ve firmě používáme osvědčený americký WordPress. Je zdarma a má české rozhraní, nabízí přehlednou administraci, nechá se v případě potřeby rozšířit o další funkce. Navíc se s ním opravdu dobře pracuje, jeho vývojáři ho pravidelně aktualizují a vylepšují a všechna tato zlepšení máte opět zdarma. Navíc, když začne technický správce zlobit, velmi jednoduše ho vyměníte. WordPress je totiž použit na 18% všech stránek na internetu a lidí, co s ním pracuje je opravdu dost.
Možná Vám budou doporučovat Joomlu, Drupal nebo dokonce vlastní redakční systém. Ani jedno z těchto řešení není dobré pro Vás, ale spíše pro dodavatele. Na WordPressu je možné opravdu vše. Běží na něm třeba i složité stránky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
6 věcí, které na stránkách rozhodně nesmí chybět
Pokud mají stránky plnit svůj účel, tzn. přinášet nové kontakty, rozhodně na nich nesmí chybět:
- popis služby/produktu
- reference
- výzva k akci
- telefonní číslo
- kontaktní/poptávkový formulář
- lákadlo pro potenciální klienty
Popis služby/produktu
Návštěvník se musí rychle dozvědět odpovědi na otázky „O čem tato stránka je?“, „Pro koho tato stránka je“ a „Co dostanu já?“. Příklad: Stavíme ekologické domy v Plzni. Přijďte na osobní prohlídku moderního bydlení. Tím si chytíte pozornost návštěvníka a můžete mu sdělit další informace a případně vysvětlit nebo ukázat proč zvolit právě Vás.
Reference
Reference je nejlepší reklama. Buduje důvěru k tomu, co říkáte, píšete, nabízíte. A jako taková patří na každou stránku. Pokud už máte své stálé zákazníky, kteří jsou s Vámi spokojení, určitě Vám referenci poskytnou. Pokud je nemáte, tak zatím nepotřebujete stránky.
Výzva k akci
Návštěvník si přečetl Vaši nabídku a z reference vidí, že dokážete dodat, co nabízíte. Teď je potřeba mu říct, co má udělat. Na konec každé stránky proto umístěte jasnou výzvu k akci. Výzva musí být křišťálově čistá a musí ho motivovat k provedení akce. Pár příkladů
- Vyžádejte si cenovou nabídku a osobní prezentaci!
- Chcete si prohlédnout celou kolekci? Zadejte svůj email a my Vám pošleme katalog do emailu.
- Máte zájem o bližší informace nebo cenovou nabídku? Zavolejte na číslo nebo nám napište, ozveme se Vám urychleně zpět.
- Klikněte a podívejte se, jaké varianty produktu máme pro Vás připravené.
- Klikněte a získejte slevu 5 % na Vaši objednávku
Telefonní číslo
Návštěvníci nemají čas a zrovna cholerici chtějí všechno hned. Často jde o sekundy. Telefonní číslo dejte ke každé výzvě k akci, každému formuláři a umístěte ho viditelně do pravého horního rohu na každé stránce.
Poptávkový/kontaktní formulář
Pokud chceme získávat poptávky, musí být na stránkách kontaktní formulář. Umístěte ho nejen na hlavní stránku, ale rovnou na všechny. Návštěvník pak nemusí přemýšlet a hledat. Nepřipravujte příliš dlouhé texty, sdělte jim vše podstatné, co je potřeba a vyzvěte je k tomu, že pokud chtějí více informací, budete je kontaktovat a připravíte jim individuální nabídku.
Lákadlo pro potenciální klienty
Když návštěvník přijde na stránky tak si buď objedná, co nabízíte, nebo odejde. A co když se mu líbíte, ale zatím ještě nechce objednat? Nejčastěji potřebuje více času a informací. Na Vás je mu obojí nabídnout. Šikovně umístěné lákadlo dokáže udělat divy. Výměnou za email nabídnete např. několik pár tipů z oblasti, která souvisí s Vaším oborem a mohla by návštěvníka zajímat. Možností je několik, např. pokud máte ebook, využijte ho, pokud píšete blog, nabídněte jeho odběr emailem. V samotném formuláři stačí pouze 2 políčka a to jméno a email. Lákadlo také patří na každou stránku.
Jednoduše zjednodušujte
Webové stránky mají sloužit hlavně k získávání zákazníků. Pokud do stránek pouze investujete (čas, peníze), tak je něco špatně. Z informací v tomto článku rychle najdete, kde může být zakopán pes. U svých stránek se zaměřte se na ty nejdůležitější informace, které vedou k registraci a hlavně ke koupi. Všechno ostatní smažte.
Platí, že pokud návštěvník má zájem o produkt, službu, kterou nabízíte, přijde na Vaše stránky, v referencích si ověří, že jste spolehlivý dodavatel a objedná. Jestli pouze hledá více informací o dané problematice, snadno ho lapíte pomocí lákadla, zanechá Vám svůj kontakt a pokud mu poskytnete zajímavé a cenné informace, stane se Vaším zákazníkem později. Rozhodně ne proto, že napíšete, že jste nejlepší realitní makléř nebo špička v oboru IT.
Napište mi, s čím na stránkách nejvíce zápasíte Vy.
P. S. Za každý like a plusko se osobně usměju do monitoru.
Václave, zápasím s tím, abych propojil youtube s webem, aby když lidé klikli na mou stránku http://www.svobodnefinance.cz na tu knihu, aby je to přesunulo na eBook o úsporách. Také jsem si vzal z tohoto článku více zapracovat na referencích a spíše je oddělit a udělat zvlášť stránku na reference. Díky moc :).
Karle, snad jsem odpověděl správně na jiný komentář. Ověření od Googlu je nutné nahrát soubor přes FTP přímo na stránky. Reference máte parádní, šup k nim ještě fotky 🙂
Děkuji za inspiraci…:-) Pomohlo mi to vylepšil moje stránky. Pokud budete mít chuť a čas, tak budu vděčný i za další připomínky http://www.simkara.cz A se Vám daří
Díky za odkaz. Co konkrétně jste vylepšil na základě článku?
Chci se zeptat proč nedoporučujete redakční systém Joomla, když je to 2. nejrozšířenější systém?
Děkuji za otázku Danieli. Pokud znáte a vyhovuje Vám Joomla, tak super. Mí klienty a také klientky, kteří nejsou ajťáci, si pochvalují jednoduchost a eleganci WordPressu. Rychlost nasazení a zaučení je v tomto systému je maximální. Chápu, že na něco může být Joomla skvělá. Jelikož mě zajímá rychlost a efektivita, tak doporučuji WordPress 🙂
Dobrý den, lze použít WordPress i na portálová řešení, jako např. inzertní server s nemovitostmi?
Hezký den Viktore, určitě to možné je, záleží na tom, jaké máte konkrétní požadavky. Inzertní servery se často staví na míru, takže bude na Vás jakého si vyberete dodavatele resp. co on zvolí pro základ stránek.
Děkuji za odpověď, ještě se chci zeptat na Váš názor ohledně redakčního systému vs. open source typu Word press či Drupal pro výše mnou zmíněný inzertní portál. Narazil jsem totiž u dvou IT firem, kdy jedna toto doporučuje a druhá naopak pro takový velký projekt odsuzuje.
Rád bych věděl co si o tom myslíte Vy.
Abych mohl říci názor, musel bych projekt detailně znát. Do toho se pouštět nebudu. WordPress i Drupal jsou dobré systémy, Drupal je dle mého trochu flexibilnější a méně uživatelsky přívětivý. Z Vašeho pohledu bych technologii nechal na dodavatelích a řešil hlavně – náklady, termín, následnou péči o systém po dobu dvou let a návratnost investice. To je všechno, co k tomu napíšu 🙂
Ok, díky moc za info, osobně se mi líbí Vaše služby, takže Vás zřejmě brzy oslovím:-)