Google Authorship je nyní bez fotek


3352250904_66d7a33b47_b

Photo Credit: Amy McTigue cc

Dlouho jsem prosazoval možnost zobrazení fotky u výsledku vyhledávání zvanou jako Google Authorship. Napsal jsem i detailní návod: Google Authorship – kompletní návod, jak dostat Vaši fotku do výsledků vyhledávače. Od konce června přestal Google tyto fotky zobrazovat. Podíváme se na to, co se změnilo a jak měřit vliv autora. Zrušení fotek oznámil analytik Googlu John Mueller v tomto příspěvku. Můj překlad jeho příspěvku je zde:

Dělali jsme spoustu práce, abychom vyčistili vizuální podobu našich výsledků vyhledávání, a to zejména vytvářením lepšího využívání na mobilním zařízení a tvorbou soudržného designu napříč všemi zařízeními. Jako součást jsme zjednodušili způsob, jakým autorství je zobrazováno ve výsledcích vyhledávání na mobilních a desktopových zařízeních, a to odstraněním profilové fotky a počtu fanoušků. (Naše experimenty ukazují, že proklikovost na tomto novém méně zaplněném designu je podobná té předchozí.)

Je to pech a smutná zpráva pro autory, kteří tuto možnost využívali. Fotka u záznamu lépe upoutala pozornost a pomohla odlišit obyčejný firemní obsah od toho, který napsal reálný člověk a nebál se ho podepsat.

Aktuální výsledky vyhledávání

Nyní je u příspěvku zobrazeno pouze jméno autora a případně datum publikování.

Porovnání zobrazování autorství

Porovnání zobrazování autorství

Mě osobně fotka ve vyhledávači přinášela měsíčně návštěvníky na blog ve stovkách. Jsem zvědavý na statistiky návštěvnosti po této změně. První týden vidím snížení v organickém vyhledávání o 18%, ale to je způsobeno spíše prvním týdnem prázdnin.

Doplněno 13. 8. 2014: Porovnal jsem výsledky za celý červenec 2014 a červen 2014 a celkově došlo k mírnému nárůstu příchozích návštěv z organického vyhledávání. Usuzuji z toho, že odebrání fotky nemá vliv návštěvnost tohoto blogu. Máte podobnou zkušenost? Napište mi do komentářů.

Pokles návštěvnosti 1.7. - 7.7. v porovnání s 24. 6. - 30.6.

Pokles návštěvnosti z vyhledávání 1.7. – 7.7. v porovnání s 24. 6. – 30.6.

 

Jak měřit úspěšnost Google Authorship?

Existuje speciální statistika jako součást Google Webmaster Tools – Nástrojů pro webmastery. Je to velmi jednoduché, stačí se přihlásit pomocí Vašeho Google účtu. A nemusíte být žádný webmaster. Zde naleznete informace, kolikrát se podepsaný obsah objevil ve výsledcích vyhledávání, na jaké průměrné pozici a hlavně kolik prokliků Vám přinesl. Z toho je vypočtena proklikovost (CTR – click-through-rate) v procentech.

Statistiky autora 1. 6. 2014 - 1. 7. 2014 - Nástroje pro webmastery

Statistiky autora 1. 6. 2014 – 1. 7. 2014 – Nástroje pro webmastery

Statistika je přístupná po ověření autorství.  Najdete ji po přihlášení Google účtem v menu pod „Laboratoř Google“ -> „Statistiky autora“. Každý autor má vlastní statistiku, když se přihlásí do Google Webmaster Tools.

Upozornění: Statistiky ukazují čísla pouze pro záznamy, u kterých je uvedena fotka. To znamená, že od července jsou zcela minimální. Jediná čísla, která se počítají jsou, když hledající má Váš profil ve svých kruzích.

Co s Google Authorship dál?

Google Authorship nadále funguje a pomáhá ke zlepšení viditelnosti Vašeho obsahu. To, že zmizely fotky je pouze ztráta jedné výhody této služby. Optimalizace pro vyhledávače (SEO) stále více využívá signály ze sociálních sítí a pozice podepsaného autora bude silný signál. Oficiálně nemá Authorship žádný vliv na Vaši pozici ve vyhledávači, ale výsledky mé a mých klientů mluví o opaku. Investice do autorství se dlouhodobě vyplatí. Jestliže už publikujete obsah na blogu nebo uvažujete o tom, že začnete, určitě Google Authorship využijte. Je nutné provázat obsah s Vaším Google+ profilem. To je poměrně rychlá operace a stačí ji udělat pouze jednou. Už jenom kvůli statistikám autorství se vyplatí. Zařiďte si ověření autora s pomocí článku Google Authorship – kompletní návod, jak dostat Vaši fotku do výsledků vyhledávače. Informace o autorech ve výsledcích vyhledávání přímo z Google najdete tady. Komunita na Google+ k tématu Author Rank a Google Authorship.

Máte propojený profil s Vaším blogem? Jaké máte zkušenosti?

P. S. Sdílejte tento článek pomocí Gpluska.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

12 komentářů


 1. Jan Čejka napsal:

  Pitvory jsou to.
  Že mi to dalo, než jsem fotku rozchodil 🙂

 2. Jarek Jesenský napsal:

  Občas se vyplatí, že člověk nemá čas všechno udělat hned :-). Děkuji Vám za info.

 3. Karel Fillner napsal:

  Já mám vše nastaveno (správně) cca 4,5 měsíce (od konce února) a stále nic – do června ani fotka, ani jméno. Teď tedy bez fotky, ale ani jméno se nezobrazuje (autorství). Jakou máte zkušenost s „čekací dobou“? Podotýkám – na G+ mám cca 50 „followerů“, píšu půl roku cca 2 články týdně, návštěvnost webu http://www.btctip.cz se zvyšuje – ale autorství se nezobrazuje.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jeden problém, se kterým jsem se setkal, byl při použití firemní Google Apps adresy na profilu Google+. Koukal jsem na Vaše stránky a přiznám, že ten HTML kód není validní, takže je otázka, jestli jej Google dokáže dobře zpracovat. Viz. http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fbtctip.cz%2Fbitcoin-poslete-jednoduse-pres-facebook-jako-zpravu%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0
   Zkoušel jste ověření pomocí emailu?

   1. Karel Fillner napsal:

    Moc díky za odpověď. Stránky mám propojené s Google+ (s osobním profilem) a nevím přesně, jak to myslíte s firemní Google Apps. Je fakt, že neumím pracovat s HTML, spoléhám v tomto na šablonu (koupená, Pandora), nevím přesně, jak bych mohl „nevaliditu“ odstranit? Je to složité? Ověřeno podle e-mailu bych měl mít, když se dívám do Nástrojů pro webmastery (nástroj na testování strukturovaných dat), tak hlásí, že je autorství správně označeno. Autorství pomocí značky rel=author je podle Googlu také správně…

 4. David napsal:

  Zrovna včera jsem si řekl, že bych si rád přidal foto a autorství do vyhledávání. Tak jsem se trochu porozhlédl a skočil zde. Díky za info.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Autorství přidejte. Škoda, že bude bez fotky, ale stále se vyplatí 🙂

 5. Pavel Klein napsal:

  Tak jestli se dobře koukám, tak už není uvedeno ani autorství http://prntscr.com/4zp0mj

  1. David Ježek napsal:

   Už nějaký čas bohužel ne 🙁

  2. Vaclav Krajnak napsal:

   Velký Google dal, velký Google vzal. Na konci srpna byl podle dostupných informací projekt ukončen. Nepostřehl jsem, ale negativní vliv na návštěvnost blogu. Takže vzhůru k dalším „hackům“ 🙂

 6. Daniel Križák napsal:

  Je lepší mít na Google+ svůj osobní profil nebo vytvořenou stránku? A lze i ke stránce udělat authorship?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Authorship byl původně zamýšlen na lidi, osobnosti a na Google+ stránky tedy nefunguje. Nutno podotnout, že už nefunguje vůbec, Google celý projekt k velké škodě autorů hodil ze stolu.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.