7 častých chyb SEO optimalizace ve WordPressu + 5 extra


7 častých chyb SEO optimalizace ve WordPressu

Nenechte se poškozovat nějakou zbytečnou chybou nebo nedokonalým nastavením. Jasně, každý chce být na první straně ve výsledcích vyhledávání.

V dnešní době má už prakticky každá firma své webové stránky. Ale na první stranu se vejde jen 10 zápisů. Co tedy může bránit tomu, aby se do těch deseti nejlepších dostaly i Vaše stránky?

Zaměříme se na nejčastější chyby, kterých je potřeba se vyvarovat, aby Vám vyhledávače přinášely návštěvníky a zákazníky.  Předtím musím ale objasnit jednu věc…

Jedním z velkých mýtů o WordPressu je, že je automaticky optimalizován pro vyhledávače. To je velký omyl! Tak to bohužel není. Nestačí pouze WordPress nainstalovat a pak začít provozovat firemní stránky a/nebo blogovat. Naopak je potřeba této problematice věnovat pozornost zvlášť a vybrat si z řady dostupných pluginů a tím rozšířit jeho funkce.

Pusťme se do toho. Prvních 7 častých chyb se týká přímo práce s Wordpressem a pak je tu ještě extra 5 chyb, které s optimalizací pro vyhledávače hodně souvisí.

Seznam není konečný, takže když Vás napadne nějaká chyba, kterou někdo udělal (Vy samozřejmě ne, Vaše stránky jsou dokonalé 🙂 ), tak ji napište do komentářů pod článkem.

1) Nenastavené trvalé odkazy

Trvalý odkaz nebo také Permalink je adresa, na které vždycky najdu stránku nebo článek. Proč je dobré tuto URL adresu správně nastavit? Důvody jsou v zásadě dva.

 • Vyhledávač se do trvalého odkazu dívá, jestli obsahuje klíčová slova.
 • Návštěvníci si mohou všimnout odkazu ve výsledcích vyhledávání nebo když chtějí odkaz sdílet nebo si ho zapsat.

Ve výchozím nastavení WordPress nabízí odkazy ve formě „http://www.domena.cz/?p=123“, což není zrovna pěkné. Lepší je „http://www.domena.cz/zajimava-sluzba“.

Kde trvalé odkazy nastavit? Ve WordPressu na nástěnce klikněte na „Nastavení“ a vyberte záložku „Trvalé odkazy“. Máte k dispozici 5 možností. Nejlepší je používat název článku.

Nastavení trvalých odkazů

Nastavení trvalých odkazů

POZOR! Pokud změníte trvalé odkazy na stávajících stránkách, může to způsobit, že staré odkazy nebudou fungovat. 

Může se totiž stát, že někomu se bude líbit Váš příspěvek a bude na něj odkazovat například na svém blogu. A pokud Vy tento název z nějakého důvodu změníte, a dotyčný svůj odkaz neupraví, zájemci se článek nezobrazí. A to je určitě škoda.

Proto vždy zařiďte přesměrování původních odkazů na nové pomocí přesměrování 301 – třeba pomocí pluginu Simple 301 Redirects.

2) Chybějící SEO plugin

Když nemáte instalován žádný SEO plugin, tak nemůžete ovládat, co vyhledávače na stránkách vidí. Také neovlivníte, jak bude vypadat výsledek vyhledávání, když někdo do vyhledávače zadá klíčové slovo.

SEO pluginy totiž pomáhají zlepšit viditelnost Vašich webových stránek ve vyhledávačích. Na výběr máte několik takových pluginů.

Mezi nejlepší z nich patří WordPress SEO by Yoast. Má v sobě všechny věci, které k optimalizaci pro vyhledávače budete potřebovat a navíc je v částečně v češtině. Díky tomu můžete předejít i dalším chybám, o kterých v tomto článku píšu, například absenci XML Sitemap. Díky tomuto pluginu dokážete také vytvořit lepší SEO texty, protože ihned vidíte, jak bude Váš příspěvek vypadat ve výsledcích vyhledávání apod. Obsahuje i podporu pro sociální sítě viz autorský podpis pro Facebook.

Alternativa, kterou také používám je SEO Ultimate, který obsahuje podporu pro obsahová sila.

3) Pomalé načítání stránek

Jestliže se Vaše webové stránky načítají pomalu, tak to vyhledávače vidí neradi. A stejně tak čtenáři neradi čekají, než se jim stránky načtou. Rychlost načítání má tedy přímý vliv na hodnocení stránek a s tím související pozici ve vyhledávání.

Rychlost načítaní stránek můžete otestovat pomocí služeb zdarma jako WebPageTest.org nebo Pingdom Website speed test Pokud zjistíte problém s rychlostí svého webu, můžete využít plugin pro zrychlení W3 Total Cache nebo WP Super Cache. Někdy to nebude stačit a budete se muset změnit hosting na rychlejší nebo se obrátit na experty.

4) Zapovězené vyhledávače

Pokud své stránky teprve tvoříte, tak je určitě fajn zakázat jejich prohledávání a indexování vyhledávacími roboty. Díky tomu získáte čas své stránky připravit, měnit odkazy a neuškodí to jejich hodnocení.

Poté, co máte stránky hotové, nezapomeňte tento zákaz zrušit, jinak máte peška a nedorazí ani myš.  🙂 Je to úsměvné, ale stává se to častěji, než myslíte.

Tuto možnost najdete v „Nastavení“ a záložce „Zobrazování“. Nesmí být zaškrtnutá.

Zákaz prohledávání a indexování webu

Zákaz prohledávání a indexování webu

5) Chybějící XML sitemap

Možná jste o sitemap ještě ani neslyšeli. Jedná se o datový dokument ve formátu XML. Z pohledu uživatele nemá mapa stránek žádný význam. Pro vyhledávače je ale důležitá, protože podle mapy stránek si mohou vyhledávače prověřit, co web obsahuje, jak často se mění a další informace. Zajistíte tak, že se na žádnou stránku nezapomene.

Mapu stránek tedy můžete vygenerovat samostatným pluginem Google XML Sitemaps, pomocí všestranného Yoast SEO nebo i ručně (ano, fakt to někdo dělá).

6) Nevyužívání kategorií a štítků

Naučte se používat na svých stránkách kategorie a štítky. A to ze dvou důvodů. Díky kategoriím a štítkům usnadníte orientaci na webu jak návštěvníkům tak i vyhledávačům. Oba tábory to určitě ocení.

Jestliže se na svém blogu věnujete více oblastem, rozdělte články do kategorií, které spolu souvisí. Jejich počet by neměl být být vyšší než 10. Když to neuděláte, návštěvníci rychle prchnou na přehlednější web některého z konkurentů.

Pomocí štítků označte témata, o kterých píšete, ale těch článků není tolik, aby to dalo na celou kategorii. Ani se štítky to nepřehánějte.

7) Obrázky bez alternativního popisu

Na první pohled to nemusí být patrné, ale i obrázky je možné optimalizovat. Začíná to u správného názvu obrázku např. „zelena-pilule.jpg”. Stejně tak přidejte alternativní text, podle kterého ho vyhledávače najdou. Název by měl pokud možno obsahovat klíčové slovo.

Pokud zveřejňujete nějaký leták, infografiku nebo obrázkové schéma, klidně ho na stránky přidejte, ale také jeho obsah přepište do textu.

+1 Žádné měření návštěvnosti

Jestliže optimalizujete své stránky, děláte to určitě z toho důvodu, aby na ně přišlo dostatek návštěvníků. Můžete se dívat do výsledků vyhledávání, jestli jste na prvním místě nebo jinde. Fajn. Ale, co lidé, kteří na Vaše stránky doopravdy dorazí. Zajímáte se o výsledky svého snažení?

Je potřeba měřit, kolik návštěvníků přišlo a odkud, jak dlouho se zdrželi, které stránky je zajímaly víc a které méně. Přesně k tomu může posloužit bezplatná služba Google Analytics.

Přehled akvizic v Google Analytics

Přehled akvizic v Google Analytics

+2 Minimální prolinkování webu

Propojte jednotlivé části svého webu nebo blogu vzájemnými odkazy. Pokud například připravujete nový článek na blog a zmiňujete se v něm i o tématu, které jste řešili v jiném článku, vložte na něj odkaz. A lepší, než odkázat na citovaný článek často používanou hláškou „Více informací o tomto tématu zde“, vypište hezky celý název odkazovaného článku. Ten totiž určitě obsahuje klíčová slova a vyhledávací roboti to ocení více.

+3 Zmatek v klíčových slovech

Všeho s mírou. To platí i v případě použití klíčových slov na stránkách. Pokud nebudete uvádět klíčová slova na svých stránkách, je to špatně. Ale pokud to přeženete, a celý web bude přeplněný, je to ještě horší.

Nezapomeňte na to, že texty na svých stránkách a článcích nepíšete pro vyhledávací roboty, ale pro své čtenáře. Pokud tedy v jedné větě použijete třikrát stejné klíčové slovo, smysl asi dávat nebude. Návštěvníci si toho všimnou a… světě div se… i vyhledávače.

Mějte na paměti, že jedna stránka na webu by měla být optimalizována pro jedno maximálně dvě klíčová slova.

S výběrem správných klíčových slov pomůže bezplatný nástroj od Googlu Plánovač klíčových slov nebo pro Seznam je v Skliku Návrh klíčových slov. Existují i pokročilejší nástroje, které sloučí výsledky z Googlu i Seznamu. Já používám Collabim. Jde sice o placený nástroj, ale je v češtině a určitě se vyplatí.

+4 Málo textového obsahu

Nejen krátké příspěvky, ale i málo textu na jednotlivých stránkách, mohou zhoršit pozici ve vyhledávačích. Příspěvky by neměly být nikdy kratší než 100 slov. Základní počet slov začíná na 500 na jedné stránce.

Co se týče textu na stránkách, i těm je potřeba věnovat pozornost. Opět z pohledu čtenáře. Můžete napsat ódu na svou firmu v 1000 slovech, ale když ji nikdo nebude číst, tak to ničemu nepomůže.

Pokud sami nedokážete připravit texty na své stránky, není to žádná ostuda. Využijte externích služeb některého copywrittera, který má zkušenosti a jistě Vám poradí i z pohledu SEO.

+5 Duplicitní obsah

Velkým nešvarem, který negativně ovlivňuje SEO, je duplicitní obsah. Vkládat opakovaně stejný obsah do několika článků nebo použít jeden text u produktových stránek různých výrobků, není tou nejlepší volbou.

Raději připravte textů méně, ale za to originálních. Zapomeňte na to, že nebudete ztrácet čas přípravou textů, když je můžete lehce najít na internetu. A o plagiátorství ani nemluvím. Věřte, že to roboti poznají a náležitě negativně ocení.

Dobrá rada na závěr

Chlapec hledá cestu

Photo Credit: Nicola since 1972 cc

Přestože vyhledávače mohou tvořit většinový zdroj návštěvnosti stránek, je to pouze jeden ze zdrojů. My v Čechách máme výhodu, že tu máme Google i Seznam zároveň.

Přesto není vhodné, zaměřit se pouze na vyhledávače a vše ostatní opomíjet. Tím ale neříkám, že není potřeba problematice optimalizace věnovat pozornost. To samozřejmě je. Ale důležité je to také nepřehánět.

Proveďte základní optimalizaci už při samotném spuštění webu nebo nastavte SEO strategii u stávajícího webu. Pak už stačí dodržovat jen určitá pravidla při správě a tvorbě nového obsahu.

A co Vy, získáváte návštěvníky z vyhledávačů?

Napište mi komentář, jak moc jsou podle Vás vyhledávače důležité a co pro ně děláte. Třeba jsem na něco zapomněl…

P. S. Vyhledávače se dívají i na odkazy ze sociálních sítí, proto sdílejte tento článek. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

20 komentářů


 1. Jaromír napsal:

  Ahoj Václave pěkný článek. I já se optimalizaci pro vyhledávače věnuji několik roků a loni touhle dobou jsem si nahodil vlastní shop na doméně http://www.superpytel.cz tzn. nová doména, textů jsem měl 6 slovy šest … pro 108 produktů (v textu jsem měnil jen barvu). Nečekal jsem žádné zázraky, ale že prodám sedací vaky za 1.2 mil. za 4 měsíce bez jakékoli optimalizace to mě překvapilo. Od té doby v oblasti SEO už neradím 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   To jsou parádní výsledky Jaromíre, gratuluji 🙂

 2. Jan Kuthan napsal:

  Je to tak, mnozí považují WP za tak dokonalý, že už sám o sobě zajišťuje skvělou dohledatelnost ve vyhledávačích, ale chyba lávky.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělá poznámka Honzo, naštěstí řešení není příliš složité.
   I když musím poznamenat, že SEO je spíše dlouhodobá strategie.

 3. Patrik Fingr napsal:

  Jaromíre, přidám 2 poznámky.

  Pokud chce někdo rychlé načítání stránek, zpravidla by se měl vyvarovat upravováním webu pomocí pluginů. Tyto dva SEO tipy se rozporuji.

  Super cache plugin
  Kdo nechce mít problémy s bezpečností webu, neměl by nad tímto pluginem vůbec uvažovat. Často je vstupními dvířky vedoucí k zavirování webů, v horším případě se z vašeho serveru/hostingu stane spam server, hosting provider vás dříve či později zablokuje a pravděpodobně se dostanete i na Google spam black list, kdy vaše e-maily budou padat do spamu.

  Ostatní tipy pro start projektu určitě pomohou, takže super!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za Váš pohled Patriku.
   Souhlasím, že nemá smysl přeplácat web pluginy.
   Co se Cache pluginů týče, s W3 Total Cache jsem žádný problém nezaznamenal.
   WP Super Cache měl problém letos, ale díky open source komunitě na něj přišli.
   Samozřejmě cachovacích pluginů jsou mraky, jde o to vybrat správný.
   Máte vlastní zkušenost Patriku?

  2. Petr Hurt napsal:

   Souhlasím Patriku. Zejména W3 Super Cache mi do hlavičky každého PHP souboru vložil několik řádků podivného PHP kódu, který mi načítání ještě více zpomalil a soubory pak měli i 3x větší velikost…

 4. Vojta napsal:

  Ahoj, děkuji za fajn článek. Já s optimalizací bojuji už nějaký čas na mém webu s oblečením http://oulovek.cz ale stále jaksi bez výsledku. Nechodí téměř nikdo. Možná je to tím, že texty k produktům jednoduše kopírují. No nic, zkusím tvořit vlastní a snad se to zlepší. Hezký den

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý nápad Vojto, držím palce.

  2. Michal Šiška napsal:

   Jestli kopírujete texty, je to to nejhorší, co můžete udělat. Doporučuju přečíst článek od Pavla Ungra na http://www.lupa.cz/clanky/aktualizace-google-penguin-2-0-co-delat-kdyz-vas-zasahne-tucnak/

   1. Vaclav Krajnak napsal:

    No dle mého nejhorší je nemít žádné texty, druhé nejhorší je zkopírovat špatné texty a tak dále 🙂 Michale, každopádně díky za odkaz. Pavel je skvělý odborník.

 5. Michal Šiška napsal:

  Vcelku pěkný článek Václave, jen bych doplnil, že dost zásadní bývá také výběr kvalitní šablony. A možná ještě, termín „SEO optimalizace“ není zrovna košér 🙂 Určitě pošlu dál.

 6. Vojtěch napsal:

  Super článek pro začátek boje 🙂 Zrovna rozjíždím stránky s cestopisy http://cestopisne.com a jsem zvědav, kdy se dostanu na lepší pozice. Bude to ještě asi dlouhá cesta.
  Nicméně SEO by Yoast je výborný nástroj a hlavně velice jednoduchý 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Držím palce Vojto, stránky máte nabité informacemi a co jsem si všiml i SEO tagy dobře nastavené. U samotných článků bych přidal trochu více struktury – nadpisy h2, h3 a do nich klíčová slova.

 7. Vece88 napsal:

  Díky za článek, celkem pěkné shrnutí. Jenom to, že by si někdo myslel, že se seo dělá ve word pressu samo, jsem ještě neslyšel. 🙂 Jinak co je fajn je najít si nějakou dobou seo agenturu a nechat je, ať se o to postarají. Za ty peníze to určitě stojí.

 8. Denis napsal:

  Velice dobrý článek 🙂 Jistě pomáhá 🙂

 9. Panda napsal:

  Děkuji za článek. Hlavně teda za bod číslo 4, o kterém se přiznám, že jsem neměla ani tušení.

 10. K. napsal:

  Korekturu by to chtělo, pak to bude OK. 🙂

 11. Ivan Chmelař napsal:

  Ahoj Václave, prečítal som článok a odškrtával si body. Myslím, že poctivo dodržiavam, čo treba, preto by ma zaujímal názor odborníka. Je pravda, že môj web https://schudnihravo.sk je z veľmi konkurenčného prostredia – hubnutí, výživa, zdravie, aktívny život. Ale poctivo sa mu venujem, plním ho hodnotným obsahom, zbieram odkazy, pracujem s KS, používam kategórie, tagy, dodržiavam SEO pravidlá. Optimalizujem. Pracujem so soc. sieťami…Sám mám nejaké skúsenosti a navyše spolupracujem s profesionálmi, agentúrami aj jednotlivcami. Napriek tomu po 1 a pol roku ostrej prevádzky webu s výsledkami – s umiestnením ani návštevnosťou nemôžem byť spokojný. Nejaká rada, nápad, prosím?

  1. Václav Krajňák napsal:

   Díky za komentář Ivane. Mrknul jsem na stránky a chtělo by to detailnější analýzu, ale na první pohled není šablona úplně ok z pohledu SEO. Obsahuje spoustu CSS stylů, které by měly být v samostatném souboru. Nicméně na takový projekt bych spíše preferoval placenou reklamu než SEO. Snad to pomůže 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.