11 jednoduchých tipů pro email marketing a budování databáze


11 jednoduchých tipů pro email marketing a budování databáze

Email marketing je stále považován za velmi efektivní způsob, jak oslovit potenciální zákazníky pro první i opakovaný nákup. Začátkem roku vydala econsultancy.com report, ve kterém zmiňuje, že proklikovost emailů roste meziročně o 0,29%. To je sice málo, ale přesto roste.

Když se řekne email marketing, tak si většina populace představí otravné nezáživné emaily. Ale je jenom nás podnikatelích a marketérech, abychom se odlišili a přesvědčili čtenáře, že má smysl naše newslettery číst.

Třeba k tomu pomůže i 11 jednoduchých tipů, které můžete okamžitě použít pro lepší hromadnou komunikaci se svými zákazníky a přitom zvýšit prodeje.

1) Umožněte zájemcům jednoduchou registraci

Celá registrace by se měla skládat z vyplnění emailové adresy a jména zájemce, a kliknutí na tlačítko registrace.

Důvod je jednoduchý. Čím více údajů budete po návštěvnících stránek požadovat, tím méně se jich zaregistruje. Každé políčko navíc snižuje počet registrací o desítky procent.

Registrace k odběru zpráv na Progress-cz.cz

Registrace k odběru zpráv na Progress-cz.cz

Po registraci musí zájemce vědět, že se registrace vydařila. Odešlete ho po registraci na děkovací stránku. Na této stránce nejen poděkujte, že má zájem o slíbené informace, ale můžete přidat několik doplňujících údajů o sobě.

Děkovací stránka

Děkovací stránka na balony.cz

2) Dejte zájemcům důvod, proč by se měli registrovat

U formuláře na sběr kontaktů dejte návštěvníkům jasně vědět, co registrací získají. Proč by Vám měli dát svůj email.

Obdrží od Vás nějaký dokument, slevový kupon, newsletter? Musí zaznít jasný a stručný argument. Nezapomeňte, že to co slíbíte, musíte také dodržet.

Ebook zdarma výměnou za email

Ebook zdarma výměnou za email na uzdravtesejidlem.cz

Ihned po registraci by měl od Vás zájemce obdržet email. Může to být pouze děkovací email za jeho zájem o informace. Ideálně mu obratem odešlete to, co jste výměnou za email slíbili, např. e-book, videa, brožuru, návod, katalog, ad.

Spoustu inspirace na úplatky za zadání emailu najdete v článku 51 odstínů budování databáze kontaktů.

3) Myslete na správné umístění registračního formuláře

Registrační formulář by měl být určitě na úvodní stránce webu. Vložte ho na místo, aby k němu nebylo potřeba rolovat. Prostě musí být viditelný na první pohled. Kromě hlavní stránky ho umístěte i na každou další stránku svého webu.

Registrace na hlavní stránce webu

Registrace na hlavní stránce webu misasoukupova.cz

Co se týče konkrétního místa, otestujte si, co nejlépe funguje ve Vašem designu. Může to být pravý horní roh stránky. V případě eshopů je často v zápatí stránky – obávám se, že tam nebude moc úspěšný.

Když máte firemní blog, umístěte formulář také na konec každého článku. Podobně jako najdete formulář i na konci tohoto článku.

4) Když kontakty získáte, pište jim

Velmi špatná praktika je kontakty jenom získávat, ale nijak s nimy nekomunikovat. Nic jim neposílat nebo se ozvat jednou za 6 měsíců.

Lidé totiž velmi rychle zapomínají a prostě reagují víc na toho, koho víc vidí/čtou. Takže posílejte emaily v pravidelných intervalech a budujte si jejich důvěru.

Stanovte si termín a četnost pravidelné rozesílky. Zvolte takový interval, který dokážete dodržet. Jestli připravujete články na blog, mužou se stát obsahem newsletteru. A i když zrovna žádný nestihnete připravit, mějte po ruce neutrální témata.

Využití dne otců pro přípravu emailu

Využití dne otců pro přípravu emailu

Co je nového ve firmě, co se řeší v oboru, atd. Doporučuji připravit si komunikační plán alespoň na dva měsíce dopředu. Pak se nemůže stát, že nebudete mít co poslat.

5) Pro firemní newslettery používejte šablony

Máte logo a firemní barvy? Měli by se objevit ve Vašem newsletteru.

Budujete osobní značku? Přidejte svou fotku. Čtenář si pak po otevření emailu ihned uvědomí, že je to email od někoho, koho zná.

Jednotnou strukturu může zvládnout i malá firma. Právě v tomhle případě šablony ušetří čas. Nemusíte hned investovat tisíce do vytváření unikátní šablony.

 

Šablona emailu

Šablona emailu edolo.cz

Upravit základní prvky zvládnete pomocí editoru v emailovém systému jako je Clipsan. Máme připraveno několik základních šablon, které můžete využít a upravit je podle svých firemních barev. A stačí přidat své logo nebo fotku.

6) Používejte videa v emailu

Lidé rádi sledují videa, proto to může být vhodná alternativa běžných emailů.Vyzkoušejte někdy poslat místo dlouhého textového emailu odkaz na video. Oživíte a osvěžíte své mailingové kampaně.

V připraveném emailu může být pouze oslovení příjemce a krátké uvedení, co je obsahem videa, nebo můžete textový email videem doplnit.

Video v emailu s výzvou k akci

Video v emailu s výzvou k akci

TIP: Pod obrázek s videem vložte i textový odkaz pro přehrání s výzvou k akci. Ne všichni mají zapnuté obrázky.

7) Využívejte A/B testování

Pravidelný čtenář našeho blogu už ví. Úspěch v marketingu spočívá velkou měrou v testování. O email marketingu to platí tuplem.

Při A/B testování připravíte dvě varianty stejného emailu, který se liší v jedné části. Například dva různé předměty emailu. A tyto dvě varianty potom odešlete každý na jednu polovinu databáze. A ve statistikách pak zjistíte, která varianta přinesla lepší výsledky. Tomu přizpůsobíte další emaily.

Můžete také testovat, který den v týdnu je pro Vaše emaily nejvhodnější, zkoušet různou strukturu emailů, jiného odesílatele.

AB test v Clipsanu

Nastavení A/B testu v Clipsanu

Testování je super hlavně pro začátečníky, kteří mají strach z toho, jestli je ten nápad správný nebo ne. Pomocí testování najdete odpovědi na otázky jako kdy je emaily nejlepší odesílat, jaký zvolit předmět emailu ad.

Víc zjistíte v článku A/B testování v email marketingu.

8) Tvořte osobní a lehce čitelný text emailů

Když máte v databázi jméno příjemce, tak přidejte oslovení do každého emailu. A když ne tak, při registraci žádejte zájemce, aby zadali svoje jméno. Ač to vnímáme jenom na podvědomé úrovni, (téměř) každý z nás rád vidí své jméno.

Samotný text emailu by měl být strukturován do odstavců, aby byl dobře čitelný. Do emailu přidejte odkazy na stažení dokumentu, proklik na webové stránky, obrázky anebo video.

Struktura emailu

Struktura emailu

Jestliže je text emailu delší, můžete klidně odkaz i vícekrát opakovat. Ve statistikách potom můžete sledovat, který odkaz byl nejúspěšnější.

9) Využívejte sociální sítě

Email marketing a sociální sítě? Jak to souvisí?

Sociální sítě můžeme využít jednak pro získání nových kontaktů. Pokud máte firemní profil na Facebooku nebo dalších sociálních sítích, nebojte se je zapojit. Připravte příspěvek s odkazem na webové stránky, kde máte registrační formulář.

Příspěvek na FB s odkazem na blog

Příspěvek na Facebooku s odkazem na blog

Kromě budování databáze můžete využít sociální sítě také pro šíření newsletterů. Rovnou do obsahu zprávy můžete přidat odkazy pro sdílení na oblíbené sociální síti čtenáře. (Je to hlavně Facebook, co si budeme nalhávat.)

10) Vyhodnocujte statistiky svých kampaní

Práce nekončí tím, že email odešlete. U každé své emailové kampaně můžete sledovat statistiky jejich úspěšnosti.

Kolik emailů jste odeslali? Kolik příjemců email otevřelo? Na jaké odkazy nejčastěji klikali? To jsou jen základní otázky, na které máte odpověď. Díky těmto údajům snadno zjistíte, jestli odeslaný email splnil svůj účel a můžete se poučit na příště.

Statistiky odeslaného emailu

Denní statistiky odeslaného emailu

Začátečníkům v email marketingu stačí sledovat základní statistiky z emailového systému.

Když už máte nějakou praxi a dokážete tak data vyhodnotit, zapojte do akce také další pomocníky jako Google Analytics, UTM parametry apod.

11) Umožněte kontaktům snadné odhlášení

Právník by začal: „Z litery zákona vyplývá, že…“

Zjednodušme to a prostě umožněme příjemci v každém newsletteru snadné odhlášení z dalšího odběru zpráv.

Nejjednodušší možností je vložit do patičky emailu odkaz. Čtenář na něj klikne a v databázi se potom takový kontakt označí jako neaktivní a další emaily už mu od Vás nepřijdou.

Odkaz na snadné odhlášení

Odkaz na snadné odhlášení (to žluté vpravo dole)

Tím, že odkaz na odhlášení do emailu nepřidáte, nesnížíte počet odhlášených. Naopak, čtenář email může označit jako spam. Tlačítko už je dnes skoro všude. A pak budete mít problém s doručitelností zpráv a možná i poskytovatelem mailingového systému.

A teď je míč na Vaší straně

Vyberte si jeden tip, který dnes použijete. Napište mi ho do komentářů. A… Použijte ho 🙂

A jestli si říkáte: „nuda, to všechno znám, ten se zas předved“, tak mám pro Vás větší výzvu. Napište svůj tip a přidejte odkaz na své stránky. Rád Vás v některém z dalších článků budu citovat.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

9 komentářů


 1. toomacz napsal:

  Opět skvělý článek! Díky!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář.
   Koukal jsem na Vaše stránky a máte parádní videa.
   Co je trochu víc zvýraznit na úvodní stránce webu 🙂

   1. toomacz napsal:

    Také díky. Určitě to plánuji, jen je momentálně spousta věcí, které musím udělat a na to zábavné není moc času 🙁 … ale Váš web se mi vážně líbí 😉

 2. Michal Petrus napsal:

  Zdravim. Aký bezplatný program je najlepši pre vytváranie newslettrov? Dik za tip
  PS: super článok

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Samozřejmě, že musím napsat, že pro mě ten můj – Clipsan 🙂
   Nejsem ani trochu nezávislý 🙂
   Jinak těch možností je spousta a každý si musí najít takový mailingový systém, který mu vyhovuje.

   1. Michal Petrus napsal:

    MailChimp?

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Na takové to posílání newsletterů stačí. Na vydělávání peněz dle mého ne 🙂

   2. Petr napsal:

    „Nejsem ani trochu nezávislý 🙂“ …. Jste nezávislý, chápu správně? ( Protože dva zápory ve větě by poukazovaly na totální závislost.. ale závislý nejste díky vlastnímu řešení.. Je to tak?)

    1. Hezká analýza Petře. Jsem závislý – myslím, že Clipsan je nejlepší 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.