Jak na Facebooku vystupovat profesionálně a působit na lidi


8235848657_b8231c5e63_b

Photo Credit: Photo Credit: DannyKalin cc

Nějaké informace o Vás by měly zůstat ukryté. Každý den se na Váš profil dívají různí lidé, Vaši známí i obchodní partneři. V dnešní době otevřenosti je potřeba vědomě přistupovat k tomu, co a komu o sobě dáváme vědět. Obzvlášť, pokud jednáte s ostatními lidmi ve svém profesním životě. Váš osobní profil na Facebooku je součástí Vaší osobní značky a ta by měla, pokud možno, pozitivně působit na zákazníky, klienty, ale i Vaše blízké.

Připravil jsem pro Vás 8 kroků, jak si na Facebooku nastavit svůj profil, aby působil profesionálně, a spojit tak svůj osobní život a život firemní. Projděte si postupně tyto kroky a zkontrolujte si, jak to máte v současné době nastavené Vy.

Proč se do nastavení profilu pustit

Existuje řada důvodů, proč osobní profil na sociálních sítích, v tomto případě Facebooku, vést odpovědně. Nejednou se stane, že se personalista nějaké společnosti v rámci přijímacího řízení podívá i na profil kandidáta na Facebooku. A jak myslíte, že to dopadlo, pokud několikrát týdně měl kandidát na svém profilu příspěvky, ve kterých si stěžoval na práci, nadřízené kolegy, a zveřejnil několik příspěvků během pracovní doby? Přesně tak, nepostoupil do dalšího kola. Je možné, že se Vám to zdá jako špehování, ale žijeme v době internetu, kde se nic neutají, a lze toho najít opravdu hodně včetně osobních informací. Této skutečnosti jde ale také využít – nejednou pomohly zajímavě vedené profily k získání vysněného povolání případně zajímavé zakázky.

Dalším dobrým důvodem, proč se nad svým profilem pozastavit, jsou Vaše vztahy s obchodními partnery. Ať už jednáte s klienty z pozice obchodníka, projektového manažera nebo třeba technika, věřte, že Vás a to, co zveřejňujete, vnímají. Dlouhodobě nemá smysl se přetvařovat a stavět snové zámky, ale naopak ukázat, jak jste dobří v tom, co děláte, a pochlubit se svými výsledky. Naopak neopatrný příspěvek v opilosti může dát i negativní signál Vašemu potenciálnímu klientovi a vyvolat zbytečné otazníky.

Přitom existuje jednoduché řešení. Nastavit si profil tak, abyste oddělili své soukromé aktivity od těch, které naopak veřejně publikovat chcete. Je lepší možnosti nastavení soukromí Facebooku využít, než slepě blokovat žádosti od lidí, které potkáváte při obchodních schůzkách.

Krok č. 1 – Propojte své jméno s firmou

V prvním kroku propojte své jméno se svojí firmou. Ať už jste jejím zakladatelem nebo zaměstnancem. V nastavení svého profilu přejděte do sekce „Informace“ a vyplňte záložku „Práce a vzdělávání“. Nezapomeňte tedy přidat odkaz na facebookový profil společnosti, ve které působíte. Návštěvníci tak mohou jednoduše kliknout, dostat se na profil firmy na Facebooku a buď jí dát palec nebo přejít na na webové stránky.

Propojení se společností

Propojení se společností

Nezapomeňte také pečlivě vyplnit své kontaktní informace, přidat odkazy na své profily na ostatních sociálních sítích a také odkazy na webové stránky případně blogy, kam přispíváte.

Krok č. 2 – Připravte si informace o sobě

Stále se nacházíme v detailu Vašeho profilu a tentokrát upravíme sekci „Podrobnosti o Vás“. Zde je dobré nastínit informace o Vaší osobě – kdo jste, čím se zabýváte ad. Zkrátka tady máte prostor pro to, vyzdvihnout své přednosti.

Pokud máte nějaký vlastní projekt, případně se spolupodílíte na jiném, neváhejte a přidejte sem odkaz na jeho stránky a přidejte několik informací. Píšete vlastní blog, nebo přispíváte jako autor na jiný – zase je zde prostor pro to, abyste ukázali, že jste aktivní. Pokud jste opravdu blázen do statistik, můžete skrýt odkazy přes zkracovače adres – jako je třeba https://bitly.com – a sledovat, kolik lidí na ně kliká.

Osobně mám rád, když lidé vidí, na co klikají, takže takhle mám tuto sekci upravenou já.

Informace o mě

Podrobnosti o Vás

Krok č. 3 – Chraňte své přátele

Pokud nechcete zveřejňovat seznamy svých přátel, je to možné. Můžete si upravit, komu se budou zobrazovat.

Ve svém profilu klikněte na záložku „Přátelé“, najděte symbol tužky a vyberte „Upravit soukromí“. Doporučuji nastavit to tak, že seznam Vašich přátel uvidí pouze Vaši přátelé a nikdo jiný.

Úprava viditelnosti seznamu přátel

Úprava viditelnosti seznamu přátel

Úprava viditelnosti seznamu přátel

Úprava viditelnosti seznamu přátel

Krok č. 4 – Rozdělte fotografie na soukromé a veřejné

Photo Credit: garryknight cc

Photo Credit: garryknight cc

Ne všechny Vaše fotografie jsou vhodné na to, aby je viděli například Vaši obchodní partneři. Vyřešte to tedy tak, že vytvoříte oddělená fotoalba. Jedno album bude čistě soukromé, a bude obsahovat fotografie, které může vidět rodina a nejbližší přátelé. Druhé fotoalbum bude určené pro veřejné aktivity. Mohou to být fotky ze setkání s obchodními partnery, ze školení, workshopů, veletrhů atd. Ukažte, že jste také jen z masa a kostí, přidejte i některé osobní fotky, ale dobře se nad jejich výběrem zamyslete.

Sice máme po prázdninách, ale rozdělení fotek je obzvlášť důležité, když zveřejňuji fotky z dovolené. Určitě vypadáte v plavkách s drinkem parádně, ale asi není dobré, když si na tu fotku klient při jednání vzpomene.

Krok č. 5 – Vytvořte si seznamy obchodních kontaktů

Ve svém profilu už máte automaticky přednastavené rubriky pro rozdělení přátel do různých seznamů. Mohou to být seznamy „Rodina“, „Blízcí přátelé“, „Známí“, ad.

V rámci svého profesionálního profilu je dobré si vytvořit skupinu, do které si zařadíte kontakty na své obchodní partnery, kolegy z firmy ad. Pokud pak na svůj profil umístíte příspěvek, který je učen jim, můžete zařídit, aby se zobrazil právě jim.

Nastavení seznamů přátel najdete v menu, pod položkou „Přátelé“. Pod odkazem „Další“ se Vám zobrazí všechny Vaše seznamy. Tady můžete také nový seznam vytvořit. Já jsem si vytvořil seznam s označením „Zákazníci“.

Vytvořená skupina pro obchodní kontakty

Vytvořená skupina pro obchodní kontakty

Pokud budete chtít u již uložených přátel změnit jejich skupinu, je to možné, ale je potřeba to u každého změnit ručně. Takže je to trochu pracné, ale výsledek za to určitě stojí. Jednoho přítele můžete přidat do více skupin.

Odměnou za investovaný čas pro Vás bude i možnost jednoduše se podívat do určité skupiny a vidět, co je nového u zákazníků nebo u Vaší oblíbené komunity, kterou si na Facebooku budujete.

Krok č. 6 – Změňte viditelnost svých příspěvků

V rámci toho, že chcete být vnímáni profesionálně, není dobré veřejně dávat na obdiv všechny příspěvky. Je to jako u těch fotografií. Pokud vyrazíte s rodinou do ZOO, a chcete se o své zážitky podělit se svými přáteli a rodinou, tento příspěvek zrovna nemusí vidět Váš klient, se kterým momentálně řešíte nějakou zakázku. (Nebo naopak ano…) Stejně tak Vaši blízcí ocení, když je nebudete zásobovat novinkami z profesního oboru, kterému nerozumí.

Můžete to vyřešit tak, že si nastavíte, jaké příspěvky chcete vystavovat veřejně a které jen Vašim nejbližším. Zároveň to jde i obráceně, a to vyjmout nějakou skupinu ze zveřejněného příspěvku. Opět je to jen o Vašem přání, co umístit jako veřejné a co čistě soukromě.

Nastavení viditelnosti najdete přímo u příspěvku, který chcete vytvořit. V případě příspěvku pro Vaše obchodní partnery zvolíte vytvořenou skupinu, já tedy konkrétně skupinu „Zákazníci“.

Nastavení viditelnosti příspěvku

Nastavení viditelnosti příspěvku

Krok č. 7 – Pozor při lajkování

Je možné, že v rámci svého profilu spravujete více stránek. Pokud tedy chcete dát palec k některému příspěvku, který se Vám líbí, pozor na to, jako kdo ho dáváte.

Přehled stránek, které spravujete, najdete na horní liště Facebooku, a právě tam si vyberete požadovaný profil, pod kterým budete lajkovat.

Výběr firemní stránky

Výběr firemní stránky

Stejně tak máte možnost vybrat požadovaný profil, když vytváříte nový příspěvek. Ten bude poté zveřejněn pod profilem, pod kterým na Facebooku vystupujete.

Krok č. 8 – Jak uvidí Váš Facebook profil široká veřejnost

Zkontrolujte si, jak bude vypadat Váš profil po všech úpravách. Klikněte si na zobrazení svého profilu a klikněte na tlačítko vedle odkazu „Zobrazit záznamy o aktivitách“ a vyberte položku „Zobrazit jako…“

Kontrola viditelnosti profilu

Kontrola viditelnosti profilu

Máte také možnost zadat do lišty konkrétní jméno ze svých přátel a uvidíte, jak se profil zobrazí jemu.

Kontrola viditelnosti profilu

Kontrola viditelnosti profilu

Doporučení, která se do článku nevešla…

 • věnujte svému profilu pozornost a pravidelně ho aktualizujte
 • zvolte si kvalitní profilovou a úvodní fotografii
 • pokud chcete k některému příspěvku na své zdi napsat komentář, pečlivě si rozmyslete, co napíšete
 • při přípravě příspěvku si vše zkontrolujte, než ho zveřejníte, vyvarujte se pravopisných chyb
 • ukažte, že jste také člověk z masa a kostí, klidně přidejte nějaký osobnější příspěvek, fotografii, která Vás ukazuje v dobrém světle

V článku je několik tipů, jak dobře působit na ostatní. Stejně tak je důležité, jak ostatní působí na Vás. Máte jednoduchou možnost vypnout si zobrazování příspěvků lidí, kteří zveřejňují příspěvky, které s Vámi dělají nedobré věci. Tím mám na mysli různé pozvánky na hry, na akce, zbytečné fotky nebo negativní zprávy. Z Facebooku si tímto způsobem můžete udělat místo, kde čerpáte inspiraci.

Stáhněte si mapu pro ziskový marketing na Facebooku

Jestli chcete z Facebooku získávat zástup platících klientů, možná Vás bude zajímat mapa 9 kroků, podle kterých postupuji při každé větší kampani na Facebooku. Obzvlášť když chci zajistit, aby se taková kampaň vyplatila. Klikněte na obrázek a mapu vám pošlu zdarma na vaši emailovou adresu.

Používáte Facebook i pro své obchodní aktivity? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

P. S. Když už na Facebooku jste, dejte palec tomuto článku 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

6 komentářů


 1. Jana Stančíková napsal:

  dobrý den, Václave, ke kroku č.7-lajkování, kdykoli si přepnu identitu z osobní na nějakou mou stránku, FB mě přehodí na tu stránku, jménem které chci lajkovat, ale tam nevidím ten příspěvek, který chci lajkovat, jsem prostě ve stránce, dělám něco špatně?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku Jano, děláte to dobře. Příspěvek je nutné znovu najít. Pokud má daný uživatel nastavenou ochranu soukromí, tak je možné, že se k němu nedostanete. Je to ochrana proti tomu, aby stránky mohli spamovat nic netušící uživatele 🙂

 2. Sifu Igor napsal:

  Dobry den, neviem ako mám odlíšiť fotky – albumi na sukromne a firemné , tak aby zákaznik videl iba firemné…. Dakujem
  PS: Článok mi veľmi pomohol a inšpiroval ma k ďalšej činnosti na FB.

 3. David Řezáč napsal:

  Skvěký článek! I já jsem toho názoru, že FB profil by měl sloužit především jako pracovní nástroj a působit profesionálně. S dovolením sdílím dále v seznamu českých článků o sociálních sítích ke vzdělávání :-)http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/24/

 4. Pavel Kůla napsal:

  Mám dotaz. Krok č.7 – obrázek neukazuje, jak jak nastavit, aby laiky šli za firemním profilem. Pokud na něj kliknu, tak mi tam naběhne onen profil a a ten neobsahuje kanál vybraných příspěvků jako profil osobní. Jak to tedy udělat?

  1. Václav Krajňák napsal:

   Pavle, v dnešní době pokud chcete dát nějaké stránce palec jménem jiné stránky, tak půjdete na danou stránku, kliknete na 3 tečky vedle možnosti dát palec a pak „Dát To se mi líbí jménem stránky“.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.