Jak důkladně špehovat konkurenci online


Jak důkladně špehovat konkurenci online

Photo Credit: practicalowl cc

Jestliže nepracujete na ultra tajném projektu pro tajnou službu, tak dám ruku do ohně, že máte ve svém oboru podnikání hned několik soupeřů. Malé firmy a živnostníci většinou nemají informace o tom, jak funguje jejich konkurence a hlavně jaké využívá marketingové nástroje a techniky. Vidím pro to několik důvodů: sledování zabere spoustu času, protože nevíme co sledovat a jak to vyhodnocovat. K těm dalším důvodům se dostaneme v průběhu článku.

Možná je slovo špehovat příliš silné,protože nebudeme používat žádné zakázané techniky, ale využijeme informací, které mají k dispozici všichni. A nezanecháme po sobě ani stopu.

Proč se pustit do průzkumu konkurence?

V první řadě se podíváte na svět střízlivýma očima. Třeba  nakonec zjistíte, že trh s Vaším produktem není tak zaplněn, jak si myslíte. Často vidím, že nové firmy chtějí všechno dělat „jinak“. Ale existuje pro to důvod? Opravdu jsou Vaši zákazníci přesyceni natolik, že to vyžaduje přijít s něčím opravdu novým?

Můžete se také dozvědět, že Vaše konkurence v marketingu a reklamě není tak aktivní nebo nevyužívá internet tak, jak to umíte Vy. Jenom tím, že trochu přitlačíte na to, co už děláte, Vám přinese okamžité výsledky.

Určitě zjistíte, že každý ve Vašem oboru používá vesměs stejné techniky a láká zákazníky na ty samé povídačky. Ale protože Vy čtete tento článek,  můžete tyto nové znalosti využít. Začnete hledat a používat něco opravdu unikátního.

Pokud budete sledovat konkurenci opravdu důsledně po několik týdnů, zjistíte brzy jejich slabosti. Často jsou to problémy se servisem a stížnosti nejrůznějšího typu. To může pomoci s tvorbou inzerátů, které vystihují silné stránky Vaší firmy. Nebo se díky nim můžete lépe připravit na prodejní schůzku.

Jestli jste chytří, vezmete tu jeden nápad, tu jednu taktiku a začnete vylepšovat svůj podnik a značku, protože ve spojení s Vašimi vlastními zkušenostmi vznikne něco nového a často velmi efektivního. Jak v marketingu, tak v práci se zákazníkem.

Roztřídění konkurence

Na začátku je potřeba sepsat si seznam firem, které Vy považujete za konkurenty. Klidně si jich sepište více, kdokoliv Vás napadne. Pokud jich máte hodně, rozdělte si je do tří skupin podle velikosti: Ty, co jsou větší než Vaše firma. Ty, co mají podobnou velikost jako Vaše firma. Nakonec ty, kteří jsou menší.

Ke každému podniku na seznamu si napište, jaký typ propagace využívá – webové stránky, sociální sítě, email marketing, billboardy, inzeráty, reklamy. Jestliže máte dost prostoru, doporučuji na začátku věnovat čas všem technikám, které konkurenti využívají.

Po prvních týdnech zjistíte třeba, že firma X je hodně dobrá na Facebooku a firma Y píše skvělé emaily. Vy přijdete na to, jak to spojit dohromady a máte výhodu na své straně.

Email marketing a newslettery

Photo Credit: 李甘特 Li Gan Te cc

Photo Credit: 李甘特 Li Gan Te cc

Vytvořte si extra emailový účet na GMailu nebo Seznamu. Zaregistrujte si zasílání všech možných kampaní a obsahu od Vašich konkurentů sem. Má to dva prosté důvody.

Jednak Vás nové emaily nebudou rušit při běžném pracovním rytmu a obracet Vaši pozornost od toho, co aktuálně řešíte u sebe ve firmě. Za druhé, když se rozhodnete analyzovat chování konkurence nebo to budete chtít po někom jiném, můžete se přepnout sem a mít vše na jednom místě. Ihned uvidíte časovou posloupnost, s jakou Váš soupeř posílá emaily.

Vedle časové posloupnosti sledujte témata, kterým se emailové zprávy věnují. Také si všimněte, jakým tématům se naopak vyhýbají. Zasílají stále jen akční nabídky? Vy můžete začít přinášet hodnotu a informace pro Vaše zákazníky.

Dejte si pozor, protože ne všechno, co Vaše konkurence dělá, je dobré. To, že mají líbivý design, ještě neznamená, že jejich emaily jsou účinné a přinášejí výsledky.

Nástroje na sledování konkurence

Vyberte si některé z následujících možností sledování nebo použijte všechny. Nástroje jsou často v angličtině, ale základní informace z nich dostanete.

 • Sledujte nové články a stránky o cizích firmách pomocí Google Alerts, které je zdarma. Zadejte jméno stránky a nastavte si, jak často chcete informace dostávat. Ti pokročilí mohou využít placené anglické služby Mention nebo Talkwalker.
 • Sledujte aktivity na všech sociálních sítích Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Slideshare, YouTube, Pinterest, Foursquare, Snapchat a dalších. Např. na Twitteru si můžete vytvořit „seznam” a vložit do něj všechny profily konkurečních firem.
 • Prozkoumejte zpětně Twitter účty pomocí Topsy a když to nebude stačit, skočte na SocialMention. Nebo nově na BrandMention, kde sledujete zmíňky o značce.
 • Zjistěte, jaký obsah je populárnější pomocí  SharedCount, kam zadáte odkaz na článek a vyjede Vám počet palců a Pinů. Tenhle článek jich má 33, nasdílejte ho, ať to zvýšíme 🙂
 • Stáhněte si všechen obsah, který má soupeř k dispozici. Všechny e-booky, případové studie a pak můžete zkusit zadat do Google „filetype:pdf“ a název firmy. Vyjedou Vám všechny možné další dokumenty.
 • Sledujte blogy na jednom místě pomocí RSS. Sám používám čtečku RSS s názvem Feedly.
 • Sledujte hodnocení anebo stížnosti na porovnávačích zboží jako Heureka.
 • Porovnejte své stránky s konkurencí pomocí nástroje Moz Link Explorer, ten Vám řekne i jaké zpětné odkazy jsou nejsilnější.
 • Sledujte pozici, na které jsou konkurenti na Googlu nebo v Seznamu, pomocí českého nástroje Collabim.

Některé akce se dají automatizovat.

Skvělý nástroj na automatizaci drobných úkolů je IFTTT. Je sice v angličtině, ale je velmi jednoduchý. Funguje na principu: „když  se něco stane, tak udělej něco”. Příklad: Když přijde email od X, zkopíruj ho do adresáře na Dropboxu. Když se objeví nový článek na stránkách Y, pošli mi ho na email.

Naopak některé (hodnocení, hledání) můžete provádět, až když si vyhradíte čas na analýzu konkurence.

Poučte se

4219351085_cd570176a1

Photo Credit: johanoomen cc

Hlavní důvod proč se konkurencí zabývat je budovat lepší firmu a získat více zákazníků. Dělejte to interně a potichu. Veřejné pomlouvání a vymezování se vůči konkurenci zákazníci nevnímají dobře a dlouhodobě Vám spíše uškodí, než pomůže.

Výjimkou může být boj Davida s Goliášem. Malá inovativní firma jde proti gigantovi, který reprezentuje všechno špatné. Tuto techniku použil Apple proti firmě IBM ve své legendární reklamě z roku 1984. V Čechách to je AirBank, která se silně vymezuje proti velkým a zastaralým bankovním domům.

Na to, abychom se vůči něčemu mohli vymezovat, je potřeba to důkladně znát. Jinak naše argumenty setře hned první zákazník, který se trochu vyzná.

Využijte techniky a nástroje z tohoto článku a posuňte tak své podnikání kupředu o další kus. Když to neuděláte Vy, udělá to Vaše konkurence,  a to přeci nechcete. Takže – hurá do špehování!!!

Napište, co dobrého jste díky konkurenci zavedl(a).

P. S. Teď dejte palec a přes SharedCount můžete sledovat, jakou váhu to má.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

5 komentářů


 1. Tomáš Gřešek napsal:

  Zajímavý článek, skvělé tipy a nástroje. Jen je dobré si uvědomit, že je to jen pro někoho. Ti nejlepší nesledují konkurenci, ale zaměřují se na vytváření svého „království“. Je to otázka přístupu. Sledování konkurence mě může sice na řadu „námětů“ upozornit. Ale taky to vytváří omezení. A ztrátu času.!!!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Tomáši děkuji za komentář. Souhlasím, že sledování konkurence má výhody i nevýhody. Myslím, že nedívat se okolo sebe mohou pouze unikátní projekty a ty bych opravdu spočítal na jedné ruce.

   1. Pavel Kotek napsal:

    Dobre rano,
    Potiz muze take byt v nedostatku vseobecnych informaci/vzdelani. Mnoho start-up firem povazuje sve sluzby ci produkty za unikatni prave proto, ze nemaji vubec tuseni, kolik jejich konkurentu jiz stejny ci podobny produkt nabizi. Zkratka vymysli neco, co jiz davno pred nimi vymysleli jini:-). Sledovanim dobre konkurence se da hodne naucit. Diky za zajimavy clanek. Pavel Kotek (www.spml.cz)

 2. Jirka Vandas napsal:

  Suprr článek. Diky za sepsani tolika nastroju ke sledovani.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Jirko, dejte vědět, jaký z nich se Vám nejvíce osvědčí 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.