Co je podcast, jak se přihlásit k odběru a vzdělávat se na počítači i na cestách


Co je podcast a jak se vzdělávat na počítači a cestách

Podcasty jsou stále populárnější způsob, jak se jednoduše dostat k informacím a vzdělání. To platí i pro marketéry a podnikatele. Zdarma se dostanete k zajímavým lidem a hlavně, jelikož jde o audio nebo video nahrávky, stáhnete si je do svého mobilu nebo tabletu a posloucháte je v metru, v autě, při běhání a dalších aktivitách.

Označení „podcast“ je přejato z angličtiny a i v Čechách se toto označení používá v tomto tvaru. Vzniklo spojením slov iPod (multimediální přehrávač firmy Apple) a slova „broadcasting“, což znamená „vysílání“.

Jeden díl podcastu je zvukový soubor (nejčastěji MP3) nebo video soubor, který si můžete stáhnout do svého počítače nebo mobilního telefonu a tam si ho přehrát. Stáhnout jednotlivé díly podcastu můžete ručně – najdete si stránku s příslušným podcastem a díl si jednoduše stáhnete nebo jen přehrajete.

Nádhera podcastu spočívá se spojení jednotlivých nahrávek do pomyslného seriálu. V případě, že si nějaký podcast oblíbíte a chcete ho poslouchat nebo sledovat pravidelně, můžete se přihlásit k jeho odběru. Díky tomu se každý nový díl sám automaticky stáhne buď do Vašeho PC, nebo do mobilu. A k tomu už je potřeba na Váš počítač případně mobilní telefon stáhnout aplikaci, která Vám následné stahování zajistí.

Těchto aplikací je na trhu celá řada. Pro stahování podcastů na PC nebo Macu doporučuji iTunes. Na telefonech iPhone nebo tabletech iPad je samostatná aplikace Podcasty. Ale ani telefony nebo tablety s Androidem nepřijdou zkrátka.

Přihlášení k odběru na počítači

Jestliže máte PC, tak jako první je potřeba do počítače nainstalovat iTunes. Jestliže máte Mac, tak tento krok přeskočte.

Takže na PC zadejte do Googlu „itunes“ a jděte na stránku Apple s iTunes a v pravém horním rohu najdete možnost „Stáhnout iTunes“.

Instalace iTunnes

Instalace iTunnes

Klikněte na tento odkaz a stáhněte si aplikaci. Vyplnění emailu není nutné. Po stažení spusťte stažený instalační soubor a nainstalujte si aplikaci do PC.

instalace 2

Stažení verze pro Vaše PC

instalace 3

Spusťte instalaci

instalace 4

Systém Vás provede instalací

1) Otevřete si nainstalovaný iTunes a v pravém horním roku klikněte na „iTunes Store“.

Vyhledání podcastu

Vyhledání podcastu

2) V pravé části obrazovky máte možnost vybírat si zobrazení hudby, filmů a v neposlední řadě také podcastů. Vyberte si tedy volbu „podcast“ a zobrazí se Vám seznam různých podcastů. Někdy je schovaná pod třemi tečkami.

Přehled některých dostupných podcastů

Přehled některých dostupných podcastů

3) Do pole pro vyhledávání zadejte hledaný podcast. V našem případě je to podcast pro podnikatele a majitele firem „Strategické zisky“. Pokud ho najdete, zobrazí se Vám jeho ikona.

Podcast strategické zisky

Podcast strategické zisky

4) Klikněte na jeho ikonu a poté na příkaz přihlásit „Subscribe“. Po přihlášení k odběru se automaticky stáhnou poslední díly tohoto podcastu.

Přihlášení k odběru podcastu Strategické zisky

Přihlášení k odběru podcastu Strategické zisky

Přihlášení k odběru na zařízeních iPhone, iPad

Telefony iPhone i tablety iPad už mají nainstalovanou aplikaci na sběr podcastů. Pokud ji ještě nemáte, tak honem aktualizovat iOS na verzi 8 a vyšší.podcast-iphone

1) Otevřete aplikaci Podcasty na telefonu nebo tabletu a klikněte na ikonu vyhledávání v pravém dolním rohu.iphone1

2)  Zadejte název podcastu, který chcete odebírat. Až najdete ten správný, pak klikněte na jeho ikonu.

iphone2

3) Na stránce, kde jsou informace o podcastu, vidíte velké fialové tlačítko „Subscribe“. Kliknutím na něj se přihlásíte k odběru a nové díly podcastu se Vám budou stahovat do telefonu nebo tabletu automaticky.

iphone3

Přihlášení k odběru na telefonu s Androidem

V základním nastavení Androidu není aplikace pro podcasty. Takže nejdříve je potřeba takovou aplikaci stáhnout. Je jich několik a můžete si vybrat dle libosti (napište mi do komentářů, jakou používáte). Já jsem vybral „Podcast Republic“.

1) Jděte do „Obchod Play“ a najděte si aplikaci „Podcast Republic“. Klikněte na tlačítko „Instalovat“.

Screenshot_2015-02-23-14-57-25

2) V aplikaci klikněte na lupu. Zadejte požadovaný podcast, v našem případě podcast pro podnikatele „Strategické zisky“ a klikněte na jeho ikonu.

Screenshot_2015-02-23-15-00-57

4) Přihlaste se k odběru podcastu, klikněte na ikonu svislé vlaječky s hvězdičkou, která je vidět v pravé horní části displeje.

Screenshot_2015-02-23-15-05-55

A jaké podcasty poslouchat?

Českých podcastů o podnikání a marketingu je zatím poskrovnu. To byl i důvod proč jsme se s Martinem Miklášem loni rozhodli spustit podcast Strategické zisky. Aktuálně máme za sebou 115 dílů, takže máte z čeho vybírat.

Mezi další české podcasty patří třeba ten od Jirky Rosteckého. Na svém webu MladýPodnikatel.cz připravuje každý týden nové rozhovory s úspěšnými podnikateli, marketéry a s dalšími TOP osobnostmi. Všechny rozhovory jsou dost podrobné a praktické. Je jich už pár stovek, takže inspirace mraky a mraky.

Další české podcasty jsou třeba Mediář, který je hlavně pro větší firmy a mediální agentury, nebo občasné příspěvky od Včeliště, které jsou o obsahovém marketingu.

Ze zahraničí mohu doporučit skvělé podcasty I Love Marketing, který je, jak název napovídá, hlavně o marketingu, a pak 10x Talk s Joe Polishem a Danem Sullivanem, který je o podnikatelském myšlení.

Všechny zmíněné podcasty najdete i na iTunes, Google Podcastech a dalších platformách.

Posloucháte nějaký podcast? Napište jeho název do komentářů.

P. S. Možná mě uslyšíte v podcastu a já zase rád uvidím Váš palec. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.