17 kroků pro úspěch v digitálním marketingu v roce 2017


17 kroků pro úspěch v digitálním marketingu v roce 2017

Jaké žhavé trendy v marketingu můžete využít v roce 2017? Novinky jsou fajn, ale už máte zavedeno to, co funguje už několik let?

Náš čas i možnosti jsou omezené. Když ho věnujete jenom novinkám, hrozí, že se nikam neposunete. Když budete jenom vylepšovat to, co funguje, může vám ujet vlak. A tak je důležité tvrdě zavádět ověřené modely a přitom s lehkostí testovat nové možnosti.

Ať už máte marketingový plán na 2017 připraven, nebo s ním teprve začínáte, tak využijte při plánování těchto 17 kroků, které vám zaručeně v roce 2017 přinesou výsledky.

1. Začněte s reklamou Google Adwords a Seznam Sklik

Milióny lidí každý den hledají ve dvou hlavních vyhledávačích. Jednak hledají informace – před tím než udělají rozhodnutí o koupi. Druhak hledají vyloženě produkty a služby, které si chtějí koupit.

Spusťte reklamu na klíčová slova, která zákazníci zadávají. Pokud je to potřeba, zaměřte se na město svého podnikání. Tak můžete okamžitě získávat nové zákazníky. Hned od 3. ledna.

2. Optimalizujte stránky pro konverze

A aby reklama byla efektivní, tak vylaďte své přistávací stránky a zachytávací stránky. To jsou stránky, na které se člověk dostane poté, co klikne na reklamu. Oproti běžným stránkám mají speciální přistávací stránky vyšší konverzi a můžete na nich jednoduše provádět A/B testy. Podle analýzy Search Engine Land potřebujete otestovat alespoň 10 různých přistávacích stránek, abyste se dostali mezi top 10 % nejvýkonnějších. To zní jako zábava na celý rok.

Nezůstaňte jenom u vstupních stránek na svém webu. Podívejte se na každou z nich a položte si otázku: „Co je měřítko úspěchu této stránky?“. Je to odeslaná poptávka? Je to proklik na další stránku? Troufám si říct, že pokud nemůžete měřit úspěch dané stránky, tak je na webu k ničemu, a udělá víc škody než užitku.

3. Oslovte návštěvníky znovu pomocí remarketingu

Už se vám stalo, že jste hledali dárek pro své blízké, a najednou jste všude začali vidět reklamu na tu stránku, na které jste právě byli? Není to kouzlo, ani internetová konspirace, ale remarketingová kampaň. (Ve slovníku Skliku retargeting.)

Remarketing je efektivní způsob, jak zůstat na očích návštěvníkům stránek. Lidé si můžou myslet, že dáváte do reklamy spoustu peněz, když jste všude vidět. Vy ale víte, že remarketing může být daleko levnější než samotné první přivedení člověka na stránky.

4. Sledujte svou pozici ve vyhledávačích

Sledujte pozici svých stránek a stránek konkurence přes služby jako Collabim nebo Marketing Miner. Obojí jsou české služby, které (mimo jiné) sledují, na jaké stránce ve výsledcích na Seznamu nebo Googlu se objevujete, a jak se zlepšujete.

Díky tomu, že své výsledky můžete porovnat i s konkurencí, objevíte skryté příležitosti a odhalíte případné nedostatky. Obojí vám dobře poslouží při přípravě plánu, jak optimalizovat své stránky pro vyhledávače.

5. Nafoukněte obsahový marketing

Na svůj web přitáhnete návštěvníky jednak svou nabídkou a druhak zajímavým obsahem. Vyhledávače i sociální sítě milují obsah, který jejich uživatele baví, informuje a někdy i rozčiluje (třeba kontroverzní příspěvky).

Věnujte pozornost psaní, natáčení audio nahrávek, focení a natáčení videí pro svůj blog. A když nemáte čas, využijte placenou tvorbu třeba pomocí služby placla.cz na nákup článků.

Zviditelněte se i na jiných, známých stránkách. Díky publikaci obsahu získáte návštěvnost lidí, kteří se o vás zajímají, a také zpětné odkazy na své stránky. Oslovte redaktory 10 nejlepších stránek z vašeho oboru a napište jim, co jejich čtenářům váš příspěvek na jejich stránkách přinese.

6. Rozhýbejte video marketing

YouTube stále patří mezi největší video portály. Videa na Facebooku jsou teď nejčastějším obsahem. Ať už připravujete obsahová videa nebo pouze reklamní, tak rozhodně toho trendu využijte.

A přestože se to může zdát, tak na vytvoření videa nepotřebujete velký rozpočet. I když budete trvat na tom, aby „to vypadalo dobře“, tak samotné natáčení stihnete v profesionálním studiu za 4 hodiny. Daleko důležitější je příprava scénáře a ten můžete psát třeba ve své oblíbené kavárně.

7. Investujte do Facebook reklamy

K čemu je celá příprava příspěvku, když se dostane ke zhruba 10 % vašich fanoušků. Pamatujte, že i když máte skvělý obsah, tak se o něm lidé musí dozvědět. Podpořte finančně každý svůj příspěvek na Facebooku stovkou. Nechce se vám? Tak to ten příspěvek pro vás nemá moc velkou hodnotu, že?

Přes vyhledávače získáte zákazníky, kteří jsou připraveni koupit. Těch je málo. Když chcete víc, sáhněte po reklamě na Facebooku. Přitáhnete tak pozornost lidí, kteří teprve o nákupu uvažují, a těch je násobně víc.

8. Využijte „nové“ sociální sítě Instagram a Snapchat

Díky tomu, že Facebook vlastní Instagram, tak můžete v reklamním systému Facebooku zacílit reklamu právě na Instagram. A když nechcete investovat do reklamy, tak využijte reciprocity. Začnete sledovat a komentovat příspěvky ostatních. Fanoušci se pohrnou. Pro Instagram si naplánujte několik hodin s fotografem a připravte parádní fotky svých služeb nebo produktů.

Snapchat je zatím velká obchodní neznámá. Firmy neví, co tam publikovat. Ale lidé ano. Strhněte pečlivě budovanou fasádu a začněte se svými fanoušky komunikovat jako člověk z masa a kostí. Třeba ze svého obýváku, třeba i o víkendu.

9. Furt pravidelně mailujte

Neposíláte alespoň dvakrát měsíčně newsletter o své firmě? Škoda. Podle výsledků z ankety Marketing Sherpa, tak 60 % marketérů věří, že email marketing má skvělou návratnost.

Takže si naplánujte na 2017 získávat více emailových adres na zájemce o obor vaší firmy. A nezapomeňte přitom využívat i své aktivity v živém světě jako obchodní schůzky, veletrhy a třeba prezentace.

10. Prodávejte a vzdělávejte přes webináře

Webináře jsou skvělý nástroj na prodej. Jeden prezentující může efektivně nahradit hodiny strávené na osobních schůzkách. Vytvořte si prezentaci, postupně ji vylaďujte, až bude špičková, a pro diváky připravte neodolatelnou nabídku, aby měli důvod jít do akce hned.

11. Vylaďte stránky pro mobil

Google říká, že lidé víc vyhledávají přes mobil než přes běžné počítače. Takže jestli své stránky nemáte optimalizované pro mobil, rozhodně si to přidejte na svůj seznam úkolů.

Vykašlete se na umělecký dojem, a připravte je tak, aby návštěvníci mohli rychle najít to, co potřebují a mohli vám zavolat s objednávkou.

12. Sledujte, co funguje v Google Analytics

Která stránka je na vašem webu k ničemu? Máte víc konverzí přes mobil nebo přes stolní počítač? Odkud vlastně přicházejí návštěvníci stránek před tím, než udělají objednávku?

Sledovat statistiky přes Google Analytics je nutnost, abyste zjistili, co nefunguje, a hlavně co funguje.

13. Získávejte a publikujte reference

Spokojený zákazník je ta nejlepší reklama? Ale když se o něm nikdo nedozví, tak ne. Žádejte po svých zákaznících reference a publikujte je na svých stránkách i sociálních sítích.

Připravte si žádost o referenci a pošlete ji spokojeným klientům. Nebo jim ji předložte osobně, když se s nimi vidíte. Když máte e-shop, tak právě reference na Heuréce a dalších srovnávačích jsou jedním z hlavních rozhodovacích kritérií.

14. Přestaňte se dohadovat a testujte

Je tenhle banner lepší než druhý? Máme použít tuhle fotku nebo tuhle? Raději než se s kýmkoliv přít, začněte provádět A/B testování. Dostanete nezávislou zpětnou vazbu přímo od svých zákazníků. Testovat můžete v podstatě cokoliv. Začněte reklamou, pokračujte přistávacími stránkami a otestujte i své newslettery.

15. Spojte se s influencery

Co je lepší než mluvit o sobě? Když o vás mluví někdo jiný. Někdo, koho už spousta lidí poslouchá. Internet umožňuje charismatickým lidem využít svůj talent a přitáhnout k sobě tlupu diváků. Ať už ve videu, audiu nebo textu. Tito lidé mají vliv na druhé, jsou to takové lokální celebrity a někdy se jim říká influenceři.

Na spolupráci s takovou osobností se můžete domluvit výměnou za předem danou odměnu nebo podle výkonu. Hlavně ten druhý model nevyžaduje velkou počáteční investici a jediné, co k němu potřebujete, je kvalitní produkt a dobře nastavená affiliate odměna.

16. Využijte Facebook Live

V roce 2016 otevřel Facebook živé přenosy pro každého uživatele, pro každou Facebook stránku. A dává jim obrovskou prioritu a tím pádem i dosah.

Jednoduše zapněte kameru na svém mobilu a začněte se svými fanoušky a zákazníky mluvit živě.

17. Automatizujte

Jakmile přijdete na postup, který funguje, začněte ho opakovat neustále. Úspěšná firma se skládá právě z takových postupů. V marketingu můžete automatizovat celé kampaně, reagovat na to, jak se zájemce chová, a třeba ho rovnou přivést k tomu správnému produktu.

Jako první v Clipsanu automatizujte úvodní představení své firmy, svých produktů a služeb. Pokud něco děláte každý den, tak vám takový automat uvolní ruce na další rozvoj podnikání.

Tak do toho…

Jsou to jediné možné kroky? Určitě ne. V marketingu je takových možností, že každý den po celý rok můžete zkoušet další a další. Není důležité, kolik toho vyzkoušíte, ale co dotáhnete do fungujícího stavu.

Nemusíte všechno dělat sami. Najměte si jednorázovou pomoc na stránkách jako easytask.cz. Najdete pomocníky na tvorbu grafiky, úpravu stránek nebo přípravu blogu. Když budete spokojeni, třeba získáte i parťáka na dlouhodobou spolupráci.

Takže teď si vyberte alespoň jeden krok, napište ho do komentářů a pusťte se do něj.

Makejte, ať se vám v roce 2017 (nejen) na internetu daří.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

6 komentářů


 1. Bára Skálová napsal:

  Neskutečně nadupaný článek! Díky, Václave!

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za reakci Báro 🙂

 2. Olga Jarošová Řehořová napsal:

  Výborný přehled. Už ho mám vytištěný na nástěnce,abych ho měla pořád na očích. Na zítra mám zrovna naplánovanou devítku 🙂 Díky za super články a ať se celý rok daří, Václave !

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Tuším, že budete mít skvělý rok 2017 🙂 Ať se daří Olgo!

 3. Zdenek Karasek napsal:

  To video je boží :). Make my day. Díky! A články (včetně strategických zisků) jsou prima.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   No určitě je v něm spousta chyb 🙂 Díky Zdeňku.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.