Dlouho jsem prosazoval možnost zobrazení fotky u výsledku vyhledávání zvanou jako Google Authorship. Napsal jsem i detailní návod: Google Authorship – kompletní návod, jak dostat Vaši fotku do výsledků vyhledávače. Od konce června přestal Google tyto fotky zobrazovat. Podíváme se na to, co se změnilo a jak měřit vliv autora. Zrušení fotek oznámil analytik Googlu John Mueller v tomto příspěvku. Můj překlad jeho příspěvku je zde:
Dělali jsme spoustu práce, abychom vyčistili vizuální podobu našich výsledků vyhledávání, a to zejména vytvářením lepšího využívání na mobilním zařízení a tvorbou soudržného designu napříč všemi zařízeními. Jako součást jsme zjednodušili způsob, jakým autorství je zobrazováno ve výsledcích vyhledávání na mobilních a desktopových zařízeních, a to odstraněním profilové fotky a počtu fanoušků. (Naše experimenty ukazují, že proklikovost na tomto novém méně zaplněném designu je podobná té předchozí.)
Je to pech a smutná zpráva pro autory, kteří tuto možnost využívali. Fotka u záznamu lépe upoutala pozornost a pomohla odlišit obyčejný firemní obsah od toho, který napsal reálný člověk a nebál se ho podepsat.
Aktuální výsledky vyhledávání
Nyní je u příspěvku zobrazeno pouze jméno autora a případně datum publikování.
Mě osobně fotka ve vyhledávači přinášela měsíčně návštěvníky na blog ve stovkách. Jsem zvědavý na statistiky návštěvnosti po této změně. První týden vidím snížení v organickém vyhledávání o 18%, ale to je způsobeno spíše prvním týdnem prázdnin.
Doplněno 13. 8. 2014: Porovnal jsem výsledky za celý červenec 2014 a červen 2014 a celkově došlo k mírnému nárůstu příchozích návštěv z organického vyhledávání. Usuzuji z toho, že odebrání fotky nemá vliv návštěvnost tohoto blogu. Máte podobnou zkušenost? Napište mi do komentářů.
Jak měřit úspěšnost Google Authorship?
Existuje speciální statistika jako součást Google Webmaster Tools – Nástrojů pro webmastery. Je to velmi jednoduché, stačí se přihlásit pomocí Vašeho Google účtu. A nemusíte být žádný webmaster. Zde naleznete informace, kolikrát se podepsaný obsah objevil ve výsledcích vyhledávání, na jaké průměrné pozici a hlavně kolik prokliků Vám přinesl. Z toho je vypočtena proklikovost (CTR – click-through-rate) v procentech.
Statistika je přístupná po ověření autorství. Najdete ji po přihlášení Google účtem v menu pod „Laboratoř Google“ -> „Statistiky autora“. Každý autor má vlastní statistiku, když se přihlásí do Google Webmaster Tools.
Upozornění: Statistiky ukazují čísla pouze pro záznamy, u kterých je uvedena fotka. To znamená, že od července jsou zcela minimální. Jediná čísla, která se počítají jsou, když hledající má Váš profil ve svých kruzích.
Co s Google Authorship dál?
Google Authorship nadále funguje a pomáhá ke zlepšení viditelnosti Vašeho obsahu. To, že zmizely fotky je pouze ztráta jedné výhody této služby. Optimalizace pro vyhledávače (SEO) stále více využívá signály ze sociálních sítí a pozice podepsaného autora bude silný signál. Oficiálně nemá Authorship žádný vliv na Vaši pozici ve vyhledávači, ale výsledky mé a mých klientů mluví o opaku. Investice do autorství se dlouhodobě vyplatí. Jestliže už publikujete obsah na blogu nebo uvažujete o tom, že začnete, určitě Google Authorship využijte. Je nutné provázat obsah s Vaším Google+ profilem. To je poměrně rychlá operace a stačí ji udělat pouze jednou. Už jenom kvůli statistikám autorství se vyplatí. Zařiďte si ověření autora s pomocí článku Google Authorship – kompletní návod, jak dostat Vaši fotku do výsledků vyhledávače. Informace o autorech ve výsledcích vyhledávání přímo z Google najdete tady. Komunita na Google+ k tématu Author Rank a Google Authorship.
Máte propojený profil s Vaším blogem? Jaké máte zkušenosti?
P. S. Sdílejte tento článek pomocí Gpluska.

Václav Krajňák

Pitvory jsou to.
Že mi to dalo, než jsem fotku rozchodil 🙂
Občas se vyplatí, že člověk nemá čas všechno udělat hned :-). Děkuji Vám za info.
Já mám vše nastaveno (správně) cca 4,5 měsíce (od konce února) a stále nic – do června ani fotka, ani jméno. Teď tedy bez fotky, ale ani jméno se nezobrazuje (autorství). Jakou máte zkušenost s „čekací dobou“? Podotýkám – na G+ mám cca 50 „followerů“, píšu půl roku cca 2 články týdně, návštěvnost webu http://www.btctip.cz se zvyšuje – ale autorství se nezobrazuje.
Jeden problém, se kterým jsem se setkal, byl při použití firemní Google Apps adresy na profilu Google+. Koukal jsem na Vaše stránky a přiznám, že ten HTML kód není validní, takže je otázka, jestli jej Google dokáže dobře zpracovat. Viz. http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fbtctip.cz%2Fbitcoin-poslete-jednoduse-pres-facebook-jako-zpravu%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0
Zkoušel jste ověření pomocí emailu?
Moc díky za odpověď. Stránky mám propojené s Google+ (s osobním profilem) a nevím přesně, jak to myslíte s firemní Google Apps. Je fakt, že neumím pracovat s HTML, spoléhám v tomto na šablonu (koupená, Pandora), nevím přesně, jak bych mohl „nevaliditu“ odstranit? Je to složité? Ověřeno podle e-mailu bych měl mít, když se dívám do Nástrojů pro webmastery (nástroj na testování strukturovaných dat), tak hlásí, že je autorství správně označeno. Autorství pomocí značky rel=author je podle Googlu také správně…
Zrovna včera jsem si řekl, že bych si rád přidal foto a autorství do vyhledávání. Tak jsem se trochu porozhlédl a skočil zde. Díky za info.
Autorství přidejte. Škoda, že bude bez fotky, ale stále se vyplatí 🙂
Tak jestli se dobře koukám, tak už není uvedeno ani autorství http://prntscr.com/4zp0mj
Už nějaký čas bohužel ne 🙁
Velký Google dal, velký Google vzal. Na konci srpna byl podle dostupných informací projekt ukončen. Nepostřehl jsem, ale negativní vliv na návštěvnost blogu. Takže vzhůru k dalším „hackům“ 🙂
Je lepší mít na Google+ svůj osobní profil nebo vytvořenou stránku? A lze i ke stránce udělat authorship?
Authorship byl původně zamýšlen na lidi, osobnosti a na Google+ stránky tedy nefunguje. Nutno podotnout, že už nefunguje vůbec, Google celý projekt k velké škodě autorů hodil ze stolu.