I když máte velikou databázi kontaktů, nemáte ještě zaručený úspěch email marketingu. K čemu je odeslaný email, který nikdo neotevře? K ničemu. A proč lidé otvírají emaily? Jednak protože vědí, kdo jim ho posílá, a druhak protože je k tomu motivuje předmět zprávy.
Důležitý je samozřejmě obsah emailů, které svým příjemcům odesíláte. Je potřeba si ale uvědomit, že je extrémně důležité věnovat pozornost samotnému předmětu emailu. Pokud totiž svůj email neopatříte dostatečně lákavým předmětem, jeho úspěšnost se mnohonásobně snižuje. Navíc čas, který jsme věnovali jeho přípravě, přijde vniveč.
Jasně, i když pošlete stokrát email s předmětem „Novinky z XYZ”, určitá část lidí ho otevře. Ale… Velké ale. Bude to menší počet lidí, než které můžete oslovit. A navíc ten tristní pohled do složky (nebo při vyhledávání) na několik desítek „stejných” zpráv. Auuuu. Máte na víc!
Takže teď se dozvíte, jak připravit dostatečně lákavý předmět, který zvýší otvíranost Vašich hromadných zpráv nebo newsletterů.
Upoutejte pozornost
Představte si svou emailovou schránku. Jak se rozhodujete, které emaily otevřete?
Určitě jsou to emaily, které jsou pro Vás z nějakého důvodu důležité. A je jedno, jestli proto, že přicházejí od Vašeho nadřízeného (doporučuji otevírat vždy bez ohledu na předmět 🙂 ), kolegy, zákazníka a nebo kohokoliv jiného. Jejich obsah musí rezonovat s tím, co chcete, potřebujete, je pro Vás důležité. Musí být pro Vás relevantní.
A stejně tak je to i v případě email marketingu. Vaši příjemci musí vědět, že chtějí Vaše emaily. Čekají na ně, jsou pro ně důležité. Pak si je snadno najdou mezi každodenní záplavou ostatních emailů. A důvody, proč je chtějí otevřít, jsou dva.
Prvním důvodem je vztah k firmě, značce nebo osobě, která email odeslala a příjemce z nějakého důvodu zajímá, je pro ně důležitá. Každý marketér chce, aby právě takový vztah měl každý jeden človíček v jeho databázi. I Vy? To je v pořádku, jste na dobré cestě. Čtete tento blog :).
Druhým důvodem je předmět emailu, který překvapí, rozčílí, vzbudí zvědavost. Nebo prostě přináší odpověď na otázku, která se jim honí v hlavě. Nabízí řešení problému. Obsahuje pro příjemce důležité informace.
Nebuďte mimo mísu
A jak mám zajistit, abych vytvářel předměty, které budou souviset s tím, co lidé chtějí?
Sbírejte správné kontakty
Mnohem snadněji se Vám budou připravovat emaily pro lidi, kteří chtějí být součástí Vaší databáze. Dopředu dejte zájemcům o registraci vědět, co je čeká, pokud Vám zanechají svůj kontakt. Jak často jim budete posílat své emaily a čeho se budou týkat. Pokud budou mít zájem o informace, určitě je pak snadněji zaujmete svými kampaněmi.
Plňte své sliby
Když nabídnete výměnou za registraci stažení brožury nebo e-book, tak ji zájemci pošlete. Dále ale posílejte emaily, které budou navazovat na téma, pro které se člověk registroval, budou ho rozšiřovat a poskytovat další hodnotné informace z oboru nebo dané oblasti. V případě, že brožuru použijete pouze jako lákadlo na získání nových kontaktů, které následně zahrnete množstvím prodejních nabídek, velice rychle se rozroste počet odhlášených z dalšího odběru.
4 náměty na tvorbu předmětů
Pište krátké předměty
Nejde o slohové cvičení. Délka předmětu by se měla pohybovat v rozmezí 30-65 znaků. Stále častěji totiž lidé své emaily čtou v mobilních telefonech a delší předmět je pak hůře čitelný. Jeho sdělení tedy musí být jasné, stručné a srozumitelné.
- Zítra se uvidíme na webináři
- Velmi urgentní!
Používejte otázky
Díky otázce v předmětu můžete vyvolat u příjemce zájem dozvědět se odpověď. Případně ho můžete vybídnout, aby vyjádřil svůj názor. Otázku formulujte jasně, stručně. Zajistěte také, aby příjemce našel v obsahu emailu na tuto otázku odpověď, jinak ztrácí svůj efekt.
Otázky volte spíš otevřené. Když můžu na předmět e-mailu odpovědět ANO nebo NE, tak proč bych ho otvíral, když odpovím NE. A NE určitě někdo odpoví. Vsadím se, že i když se zeptáte „Je míč kulatý?”.
- Řeknete mi, co si o tom myslíte?
- Jak zvýšit počet obchodních schůzek?
Používejte čísla
Zajímavých výsledků můžete dosáhnout přidáním čísla do předmětu emailu. Čísla jsme se naučili všichni ve škole, a tak se za nimi skrývá velmi jasná představa. Jsou konkrétní. Proto jsou hodně populární různé výčty a seznamy.
- 51 odstínů budování databáze kontaktů
- Poslední 3 volná místa
Popište obsah
Konkrétní nemusí být pouze čísla, využijte i toho, jaký obsah zasíláte. Ať je to [Webinář], [Článek] nebo [Sleva]. Všechno pomáhá příjemci poznat, co jsme pro něj připravili.
- [VIDEO] Jak se upéct krocana
- [POZVÁNKA] Fitness pro ženy v Plzni
8 typů předmětů emailu
Teď se podíváme na 8 typů předmětů, které můžete použít. Každý z nich navazuje na jinou motivaci příjemce. A tak si vždy můžete vybrat jeden podle toho, co chcete na druhé straně způsobit.
1. Osobní
Někdy může oslovení v předmětu emailu udělat divy. Někteří konzervativnější příjemci na to nemusí reagovat kladně, ale za zkoušku to stojí. Stejně tak se nebojte sdělit nějaký svůj pocit, pokud to samozřejmě koresponduje s obsahem emailu. Velice dobře funguje uvedení místa bydliště nebo působení společnosti v předmětu emailu. Zase navozuje u příjemce pocit jedinečnosti.
- Václave, máme tu něco pro Plzeňáky
- Jenom pro Vás
- Z lásky k vám
2. Příběh
Příběhy jsou dobrým nástrojem, jak posílit vztah s Vašimi příjemci, jak si u nich vybudovat důvěru. A příběh může začínat už v předmětu.
- Dostanete to, na co se soustředíte
- V posteli jsem byl na dvě věci
- Email, který mě vyděsil
3. Urgence/tlak
Cílem tohoto typu předmětu je u příjemce vyvolat tlak. Dokonce i strach, že pokud nezareaguje ihned, něco zajímavého mu uteče. Prošvihne možnost získat nějakou výhodu. Lhůta by měla být opravdu krátká, jinak se může stát, že příjemce prostě zapomene. Čím více prostoru pro rozhodování dostane, tím se sníží pravděpodobnost jeho reakce.
- Pouze do dnešní půlnoci zdarma
- Zítra už bude pozdě
- Poslední možnost vstoupit do kurzu
4. Sociální důkaz
Lidé mají tendenci napodobovat ostatní. Přidat se k ostatním. A této vlastnosti můžete využít i při přípravě předmětu emailu. Naznačte, kolik lidí už se například zaregistrovalo na webinář, podívalo se na video, napsalo komentář nebo získalo zkušenost s Vaším produktem. Vyvoláte tak zájem příjemce podívat se na to, co už tolik lidí udělalo.
- Už 115 lidí se zaregistrovalo
- Tisíce podnikatelů už to milují
- 1500 přihlášených, a kde jste Vy?
5. Zvědavost
Od přírody jsme zvědaví tvorové, takže pokud se Vám podaří vnést trochu tajemna do předmětu emailu, věřte, že většina neodolá a email si přečte. Každý předmět musí vzbudit trochu zvědavosti, ale když si dáte záležet, je to poznat.
- Všímám si, jak nám v dnešní době chybí…
- Zjistěte, kde se ukrývá poklad
6. Novinka
Tímto typem předmětu dáte příjemci jasně najevo, co je u Vás nového. Pokud ho to zaujme, email otevře, aby zjistil více podrobností.
- Konečně nová krimi Henninga Mankella
- Nově: A/B testování v Clipsanu
- Až -55% na podzimní kolekci
7. Hodnota
Příjemce musí už z předmětu pochopit, že otevření emailu mu něco přinese. Pomůže mu vyřešit nějaký problém, poskytne odpověď na jeho otázku.
- Jak upravovat fotografie? – 6 video návodů zdarma
- Kompletní email marketingový plán v 8 krocích
8. Série na pokračování
Máte-li připravenou celou sérii emailů, které na sebe navazují, nebojte se tuto informaci použít už v předmětu emailu. Pokud příjemce zjistí, že jde o sérii, navíc s obsahem, který ho zajímá, další díly přivítá.
- 3. tip – Cesta k vysněné postavě
- Č. 36 ze série 81 tipů pro úspěch v podnikání
- Třetí video na téma produktivita
Tomu se radši vyhněte
Používání přílišného množství velkých písmen a tuny vykřičníků
Zdůraznění obsahu předmětu je fajn a může přitáhnout pozornost, ale pozor, abyste to zase nepřehnali. Pak to ztrácí smysl. Když už chcete některou část zdůraznit velkými písmeny, opravdu by to mělo být jedno nebo dvě slova. To samé u používání vykřičníků. Úplně stačí jeden.
MIMOŘÁDNĚ: Dny KLUBU PODNIKATELŮ! SLEVA 20 % pro členyNové Last Minute. MAURICIUS, COIN DE MIRE ATTIRUDE *** S POLOPENZÍ OD 33 990 KČ
Předmět se neshoduje s obsahem
Jednou možná příjemce „napálíte“ a on otevře email s předmětem, který se nebude shodovat s obsahem. Věřte, že příště už si dá pozor, jestli ovšem nějaké příště bude. Neslibujte v předmětu něco, co pak v emailu není. Tudy cesta opravdu nevede.
Inspirujte se
Připravovat stále zajímavé a neotřelé předměty může být pěkná fuška. Leckdy obsah máte za chvíli hotový a na správný předmět ne a ne přijít. Dobrým pomocníkem může být to, když si vytvoříte svoji databázi předmětů emailů (angl. swipe-file), které Vás zaujmou.
- Kdykoliv obdržíte email, u kterého Vás zaujal předmět, zapište si ho.
- Napadne Vás při přípravě emailu více předmětů? Uložte si je na příště.
- Zjistili jste vysokou úspěšnost u některého odeslaného emailu? Zařaďte ho do speciální složky.
- Dostali jste zpětnou vazbu na některý z emailů? Šup s ním na papír.
Formu takové databáze nechám na Vás. (Ó, jak jsem hodný, že?) Kromě klasické tužky a papíru můžete využít řadu digitálních záznamníků, které navíc můžete synchronizovat pro více zařízení. Hlavní je, ať je to jednoduché a máte to neustále při ruce.
Používáte Google? Vytvořte si Google dokument. Já rád využívám Evernote, které mám dostupné jak na počítači, tak na notebooku i v mobilním telefonu.
Testujte, testujte, testujte
Stejně jako při přípravě obsahu newsletterů nebo hledání vhodného času odesílání mailingu, i u předmětů platí jedno. Testovat. Sami znáte své příjemce, zákazníky. Znáte formu, jakou s nimi komunikujete. Jiný jazyk použijete při oslovení vrcholných manažerů společností, a jiným jazykem oslovíte teenagery.
Nebojte se být maličko drzí, kreativní, případně výstřední. Postupem času sami poznáte, co se Vašim příjemcům líbí a co už je za čarou. Inspirujte se ve svém okolí, ale mějte na paměti, že co platí u jednoho, nemusí nutně platit i pro Vás.
Základem testování je sledovat statistiky. Zaměřte se na míru otevřenosti svých emailů. A samozřejmě sledujte počty odhlášených a věnujte pozornost i zpětné vazbě na Vaše emaily.
Jak s testováním začít se dozvíte v článku A/B testování v email marketingu.
Jaký nejkontroverznější předmět Vám přišel nebo jste poslali?
Podělte se se mnou a s ostatními v komentářích.
zase zajímavé a poučné, určitě něco vyzkouším …
Děkuji Michale, s chutí do toho 🙂
Komentar k titulnemu obrazku: …joj, to je ale oooobrovsky vtak ! 🙂
Paradni clanek! Spousta dulezitych drobnosti, ktere individualizuji a customizuji korespondenci.
Zadna „voda“. Jen dulelite veci bez „redeni“.
Diky Vaclave
Rád jsem pomohl Irino 🙂
Clipsanovitozní! 🙂 Opět jsem si s chutí početl.
Pěkný článek. Jen bych opravil „email“ na „e-mail“… řeč je totiž o elektronické poště, ne o nátěrové barvě.
Dobrá poznámka Josefe, email bez pomlčky je v angličtině i v češtině používán častěji. Když tvoříte něco, co je poutavé pro většinu, tak je dobré dát přednost tomu, jak to vidí většina, před tím, jak to je „správně“.
Moc jste mě nepřesvědčil, Václave. Jen na první pohled jsou v článku desítky typografických chyb, které jste podle mě nepsal záměrně. I proto tipuji, že to máte podobně s ,,emailem“. Text je pěkný a většina rad dává smysl, kvůli chybám na mě ale působí odfláknutě. Že drtivá většina lidí píše špatně čárky či i/y… to přece neznamená, že budete psát stejně… nebo ano?
Děkuji za zpětnou vazbu Josefe, naplánuji revizi své korektorce. Klidně mi e-mailem pošlete ty největší chyby, abychom je odstranili co nejrychleji.