Zaostřeno na obsah newsletteru


Dnešním tématem je obsah newsletteru. Právě obsah je důležitým ukazatelem toho, jestli vložené úsilí do přípravy zpravodaje přinese ovoce a splníme si cíl, který jsme si stanovili. Pojďme se tedy podívat, jak může newsletter vypadat a jaké informace by měl obsahovat.

Newsletter neboli informační zpravodaj je v dnešní době jeden z nejlepších a nejúčinnějších nástrojů email marketingu. Během pár minut upozorníte na svoje podnikání a značku neuvěřitelný počet lidí. Pokud jich tedy máte takový počet v databázi kontaktů.

Jde jen o to, zaměřit se na správný obsah mailu a jakou skupinu lidí oslovujete, co od vás očekávají a co očekáváte vy od nich. Existuje spousta druhů informačních mailů a jejich účelů. Záleží na tom, jaké produkty nebo služby svým zákazníkům nabízíte. V každém oboru je tento účel samozřejmě odlišný.

Před tím, než začnete newsletter připravovat, stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout, a strategii jak toho dosáhnout. Dbejte na to, že tento zpravodaj byste měli odesílat pravidelně, tak, aby si na to vaši příjemci zvykli a těšili se na další pokračování. Stanovte si tedy takovou frekvenci, ve které budete schopni daný obsah připravovat.

Newslettery můžeme rozdělit do takových třech hlavních skupin:

 • prodejní
 • zpravodajské
 • oborové

U prodejních zpravodajů je to jasné. Jejich účelem je představit příjemcům aktuálně probíhající akce na produkty či služby, mimořádné nabídky ad.

Díky zpravodajskému newsletteru můžete budovat důvěru ke své firmě a podnikání – formou rozesíláním zpravodajských informací, reagování na politické dění u nás i ve světě, změny zákonů atd. Pro své příjemce se tak stanete odborníkem ve svém oboru a oni se v případě potřeby obrátí s větší pravděpodobností na vás než na vašeho konkurenta, na kterého si třeba najdou kontakt ve Zlatých stránkách. Je to prostě nejefektivnější způsob, jak prezentovat sami sebe, svoji značku a firmu.

Třetí skupinu bychom mohli nazvat jako newslettery oborové. Prostřednictvím tohoto zpravodaje můžete informovat o novinkách z vašeho oboru, nových produktech, službách, technologiích.

Jako ve všem, i na poli emailových zpravodajů dochází k prolínání jednotlivých typů, každý odesílatel si newsletter může vytvořit podle svých cílů, potřeb, strategií. Co funguje jednomu, nemusí nutně být přínosem pro druhého.

Připravili jsme pro vaši inspiraci ukázky dvou newsletterů, které pravidelně přistávají v naší emailové schránce.

Newsletter časopisu Respekt

Časopis Respekt nabízí na svých stránkách možnost zaregistrovat se k pravidelnému odběru newsletteru. Nabízí svým čtenářům na výběr ze dvou titulů, z nichž u každého je informace i o tom, kdy je odesílán. Je to pro redakci závazek, že opravdu v tuto dobu zpravodaj pošle. Pokud by tento den a čas nedodržovali a zasílali zpravodaj nepravidelně, spousta příjemců by se časem z odběru odhlásila.

respekt

V tomto případě můžeme říci, že se jedná o zpravodajský newsletter. Nad nadpisem jsou umístěny tři bloky, které obsahují hlavní události daného čísla. Hlavní část tvoří náhled několika článků, které můžeme najít v aktuálním čísle časopisu Respekt. V každém newsletteru je sloupek šéfredaktora, který ve sloupku komentuje aktuální dění. Vždy je zaměřen na jedno téma. Ve zpravodaji nechybí odkaz na to, co v časopisu najdeme. Obsahuje také nabídku k zakoupení předplatného Hospodářských novin a aktuálního čísla dalšího vydávaného časopisu. Nechybí zde ani možnost odhlášení z dalšího odběru.

Prodejní newsletter značky Hervis

Druhým příkladem je asi nejpoužívanější typ a to prodejní, jehož cílem je přimět čtenáře k nákupu nabízeného produktu a poskytuje mu informace o probíhajících akcích.  Většinou se jedná o prodejní akce, slevové kupony, výprodej atd. Určitě podobné dostáváte dnes a denně do své pošty i vy. Tyto newslettery jsou většinou zasílány na základě registrace v eshopu, ve kterém jedinec nakupoval. Je to zajímavé, někdy si jen prohlížíte stránky s nějakými produkty a vzápětí druhý den najdete v emailu prodejní email s tímto sortimentem. Věřte, že na internetu nejste sami. Pojďme se tedy konrétně podívat na tento zpravodaj.

hervis

Jedná se o newsletter ze společnosti Hervis, která nabízí široký sortiment sportovního zboží všeho druhu. Každý týden připraví nějakou akci a rozešle tento zpravodaj. Jeho obsahem je nejen informace o akčním zboží, najdeme zde také odkazy na zajímavé připravované akce a většinou odkaz na nějaký komerční produkt. V tomto případě jde o slevu na cestovní pojištění.

hervis1

Ve spodní části najdete přehled všech poboček v České republice, odkaz na Facebook a informaci o stavu svého konta. Jde o zákaznický program této společnosti. Tento zpravodaj obsahuje velké množství odkazů, díky kterým může společnost měřit úspěšnost zasílaného zpravodaje a lépe tak cílit na své zákazníky.

Sledování úspěšnosti a statistik je velice důležitou činností. Nejen když začínáte s tímto typem marketingu, ale po celou jeho dobu. Jen díky těmto získaným údajům můžete lépe připravit hodnotný obsah, který příjemce zaujme. A nevěšte hlavu. Chybami se člověk učí. Díky tomu, že si zhodnotíte výsledky každého odeslaného newsletteru, dokážete ten další připravit efektivněji.

Obsah a grafické zpracování je tedy nesmírně důležité a má bezesporu vliv na výsledek. Předpokládám, že k odesílání newsletterů používáte nějaký k tomu určený nástroj. Jejich součástí většinou bývají už připravené šablony, které stačí pouze naplnit informacemi. Pokud jste již zkušenější a otrlejší, jistě si zvládnete šablony vytvořit sami. Nebojte se oživit svůj email např. nějakým zajímavým videem, citátem nebo vtipem. Samozřejmě nesmíte ale zapomenout, komu ho posíláte a na jakou skupinu lidí nebo organizací se zaměřujete, jinak by vám to mohlo spíše uškodit. Je dobré se na chvilku vžít do pozice příjemce a představit si, že dostane váš informační email. Zaměřte se na to, jak bude obsah celkově působit, čím má zaujmout, jak motivovat příjemce ke kliknutí na odkaz.

Co říci závěrem

Popsali jsme dva vybrané newslettery a jejich využití. Ať už se jednalo o prodejní akci nebo rozesílání článků a zpráv ze světa, pořád mají všechny tyhle emaily jedno společné – online marketing. Propagace značky, firmy, produktu a snaha získat stále více a více příjemců – nových zákazníků.

Pokud tedy nevíte, zda se pustit do přípravy svého prvního newsletteru, dejte na naše doporučení a dejte se to toho.

Podělte se s námi o své zkušenosti.

 

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Petra Langová

Petra Langová

Zákaznická podpora v Clipsan
Petra je absolventkou ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze a rodilá Plzeňačka. V Clipsanu se stará o zákazníky a pomáhá jim, kdykoliv potřebují poradit nebo nasměrovat.

Sdílejte

8 komentářů


 1. janaharantova napsal:

  Moc se mi líbí Vaše série článků o newsletteru. Jen tak dál! Díky za Vaše tipy.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkujeme 🙂 Šup sem s odkazem na ten Váš 🙂

   1. janaharantova napsal:

    Náš časopis najdou návštěvníci webu na této adrese: http://www.alfasoftware.cz/podpora/ke-stazeni/

 2. Jakub napsal:

  Obecně zajímavé články na blogu. O email marketingu toho není nikdy dost. Už Vás mám v záložkách. Mimochodem náš poslední je zde: http://bit.ly/1uKab8q

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Zajímavý mailing, díky za odkaz Jakube
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.