Jak udělat webinář přes YouTube zdarma krok za krokem


Jak udělat webinář přes YouTube zdarma krok za krokem

Chcete uspořádat webinář? A zdarma? Ano, čtete dobře. Na webináře nejsou nutné žádné složité nástroje a velké investice do technologií. Všechno, co potřebujete pro vysílání, najdete na YouTube.

Vzhůru na webináře

Webinář je úžasný marketingový nástroj, díky kterému můžete v reálném čase komunikovat s desítkami, stovkami i tisíci zájemců či zákazníků najednou.

Jasně, webináře využívají hlavně firmy, které se zabývají vzděláváním. Ale hodí se v podstatě do každého podnikání. Jen pár příkladů… Můžete:

 • představovat nové produkty
 • pozvat hosty na užitečné rozhovory
 • odpovídat na otázky ohledně produktů
 • povznést svůj blog na další úroveň
 • vzdělávat svůj tým nebo své zákazníky
 • a samozřejmě i prodávat

Webináře boří vzdálenosti, pomocí jednoho webináře totiž oslovíte účastníky z celé republiky i mimo ni.

Fakt, že účastník nemusí nikam cestovat a sleduje ho z pohodlí svého domova nebo kanceláře, dělá z webináře opravdu zajímavou součást marketingu.

Zapnout mikrofon (odvážní zapnou i kameru) má několik výhod:

 • automaticky se stavíte do pozice autority, experta
 • budujete svou osobní značku
 • zapojíte čtenáře, zájemce a zákazníky a upevníte s nimi vztah
 • získáváte zpětnou vazbu a nové podněty

V posledních letech proto obliba webinářů roste a s tím roste i počet nástrojů, které pořádání umožňují. Existují placené nástroje jako například GoToWebinar nebo Zoom, které mají výhodu hlavně pro menší skupinky a při důrazu na kvalitu.

Vedle nich existují i dva neplacené nástroje – Facebook Live a právě YouTube…

Živé vysílání na YouTube

Dnešní náctiletí YouTube využívají víc než většina firem a přitom to už dávno není jenom nástroj k předávání vtipných videí kočiček.

Vedle video reklamy a publikování videí můžete YouTube využít také pro pořádání webinářů. Je to zdarma a příprava není nijak složitá. Stačí mít vlastní YouTube kanál.

Co pro spuštění webináře potřebujete

Pryč jsou ty doby, kdy jste k pořádání webináře potřebovali někoho z IT a byla to raketová věda.

Dnes vám stačí:

 • notebook nebo jakýkoliv počítač (nebo i chytrý telefon)
 • internetové připojení
 • mikrofon (ideálně se sluchátky)
 • webkamera (nepovinné)

Vidíte, že nejde o nic výjimečného. Snad ten mikrofon. Ten by měl být dobrý. Nechcete znít jako když na někoho voláte ze sklepa. O vše ostatní – hlavně technickou stránku přenosu – se postará YouTube.

Krok č. 1 – Připravte si scénář a obsah

Jestli za sebou nemáte několik seminářů na téma improvizace, tak si raději otevřete kalendář a vyškrtejte si alespoň několik hodin na přípravu.

Začněte scénářem

Stačí si vypsat jednotlivé body a k tomu čas, který jim budete věnovat.

Těžko si naplánujete každé slovo, ale alespoň rámcový přehled toho, co chcete stihnout, byste mít měli. Je to vodítko pro účastníky – budou vědět, jak dlouho bude webinář trvat a co mají očekávat, i pro vás – vyhnete se tomu, že budete přeskakovat od jednoho k druhému, a nakonec vynecháte nějaké důležité informace.

Po přivítání diváků by měli od vás slyšet co je čeká a nemine. Jakým tématům se budete věnovat. Kdy bude čas na dotazy.

Klidně připravte i nějaké překvapení na závěr. Tím budete motivovat účastníky k tomu, že vydrží až do konce. Připravte například nějakou odměnu za nejzajímavější dotaz, nebo položte nějakou soutěžní otázku a výherce vyhlaste až nakonec.

Když víte, co a jak zhruba dlouho, připravte samotný obsah webináře.

Jak předat své sdělení

Máte v podstatě dvě možnosti: buď si připravíte prezentaci nebo budete prezentovat osobně.

V případě prezentace nepotřebujete kameru (to neznamená, že budete v tílku!). Účastníci uvidí prezentaci a uslyší váš hlas.

Když zapnete kameru a budete diváky provázet osobně, zkontrolujte kvalitu kamery a osvětlení, ať je na co se dívat.

A když chcete pozvat hosty?

Není problém. Počítejte s nimi ve scénáři a stačí jim před začátkem webináře poslat odkaz na připojení.

Maximum zároveň vysílajících hostů je 10. A raději jim doporučte používat Google Chrome, vyhnete se případným potížím a instalacím pluginů.

Krok č. 2 – Dejte o webináři vědět

U prvního testovacího webináře možná oceníte to, že tam nikdo nebude. V případě, kdy chcete předat světu něco zajímavého, by takový stav byl docela smutný.

Účastníky na webinář naženete jeho propagací. Ale kam je posílat?

Když děláte webinář pro lidi, co znáte, např. zákazníky, tak je můžete odkázat rovnou na stránku s vysíláním (ještě se k ní dostaneme).

Jestli jde o webinář pro weřejnost (:-)), tak budete chtít, aby se lidé nejprve registrovali. Připravte tedy přihlašovací stránku, na které se mohou účastníci registrovat. Buď ji vytvořte na svém webu a vložte do ní formulář na sběr kontaktů, nebo použijte Clipsan, se kterým takové stránky postavíte velmi rychle.

Všechny zájemce pak směřujte na přihlašovací stránku. Využijte všechny komunikační kanály, které ve firmě máte.

 • Připravte aktualitu na webových stránkách.
 • Pošlete newsletter na databázi kontaktů.
 • Sdílejte odkaz na sociálních sítích.
 • Případně připravte reklamní kampaň.

Něco o tom, jak připravit diváky na webinář, se dozvíte v článku efektivní marketingová komunikace před webinářem a po něm.

Krok č. 3 – Nastavte si YouTube kanál

Je to jednoduché, bez YouTube kanálu žádný webinář vysílat nebudete. Fotka, kterou v kanálu máte, bude vidět v odpočtu před začátkem webináře.

Možná už YouTube kanál máte, protože na něj nahráváte firemní videa. Bod pro vás a skočte rovnou na krok č. 4.

V opačném případě jděte na YouTube a kanál si vytvořte. Stačí vám účet od Googlu ať už na e-mailovou adresu Gmail nebo jakoukoliv jinou. Také budete potřebovat telefon.

Nově vytvořený kanál totiž musíte nejprve ověřit. V pravém horním rohu svého kanálu kliknete na ikonu na nahrání videí. Zobrazí se vám stránka, kde můžete nahrávat svá videa. V pravém sloupci najdete odkaz na přechod do živých přenosů.

Nastavení YouTube kanálu

Nastavení YouTube kanálu

Na stránce „Živé přenosy“ klikněte na tlačítko „Začínáme“ a projděte procesem ověření. Zadáte své telefonní číslo, dostanete SMSkou kód pro ověření, ten zapíšete do stránek a je to hotovo.

Krok č. 4 – Připravte živý přenos

V YouTubu se do sekce pro přípravu webinářů dostanete přes „Studio pro autory“. Hned pod „Správcem videí“ je odkaz na „Přímý přenos“. Přímo do něj nechoďte, ale otevřete menu a klikněte na položku „Události“.

Když by vám snad nestačilo to, co v tomto návodu předám, můžete pod „Přímým přenosem“ najít pokročilé možnosti připojení externí kamery nebo dokonce celé digitální střižny. Ale to by bylo na jiný článek.

Na stránce událostí klikněte v pravém horním rohu na nevýrazné tlačítko „Nový přímý přenos“. Dostanete se na nastavení události.

Tady vyplníte název webináře, který bude vidět podobně jako název videa.

Nastavte datum a čas začátku webináře. Díky tomu ve videu bude vidět pěkný odpočet.

Vpravo zvolíte, jestli vysílání bude „Veřejné“ a lidé ho budou moci na YouTube najít. Téměř vždy volím „Neveřejný“ přístup, aby ho našel jen ten, kdo má přístup na vysílání. Nikdy nenastavujte „Soukromý“, vysílání by bylo dostupné jen na YouTube a nemohli byste ho vkládat do stránek.

Nastavení události webináře na YouTube

Nastavení události webináře na YouTube

Tato 3 políčka pro běžný webinář zcela stačí. Samozřejmě máte ještě „Popis“, „Štítky“, které se hodí pro „Veřejné“ vysílání, aby ho lidé mohli najít. Další nastavení máte na kartě „Rozšířená nastavení“. Tady můžete ovlivnit chat (když posíláte diváky přímo na YouTube), záznam a další údaje.

Když máte vše nastaveno, tak klikněte na modré tlačítko „Vytvořit přenos“. Nebojte se, kliknutím na něj nezačnete vysílat :-).

Vytvořený živý přenos se uloží do „Událostí“. Když byste ještě před webinářem potřebovali udělat nějaké změny, víte, kam se máte vrátit.

Krok č. 5 – Publikujte živé vysílání

Samotné okno, kde bude vidět obsah webináře, je potřeba vložit na správné místo. To zvolíte podle toho, jestli připravujete veřejně přístupný webinář nebo uzavřený.

Webinář přímo na YouTube

Nejjednodušší možnost jak udělat webinář, je poslat diváky a zájemce přímo na YouTube. Výsledná stránka vypadá podobně jako stránka videa. Vpravo od videa je chat, kde si diváci můžou psát s vámi nebo s ostatními.

Vysílání webináře přímo na YouTube

Vysílání webináře přímo na YouTube

Webinář na vlastním webu

Všichni, kdo chtějí mít webinář víc pod kontrolou, si vytvoří stránku s vysíláním v rámci svých stránek.

Může to být samostatná stránka pouze pro webinář, nebo stránka s konkrétním produktem nebo dokonce uzavřená členská sekce. Postup je vždy stejný.

Stránku připravíte, vložíte do ní kód pro vysílání podobně jako YouTube video a přidáte možnost komunikace. A odkaz na stránku pošlete všem, kdo na ni má mít přístup.

Vysílání webináře YouTube na vlastních stránkách

Vysílání webináře YouTube na vlastních stránkách

Kód pro vložení vysílání

Kód bohužel nenajdete podobně jako u běžného videa pod položkou „Sdílet“. Budete si ho muset vytvořit ručně a pak vložit do svých stránek.

<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" src="//www.youtube.com/embed/KODVIDEA?rel=0&autoplay=1&modestbranding=0&showinfo=0&theme=light&wmode=transparent" width="720" height="404"></iframe>

Jediné co stačí v tomto HTML kódu nahradit je KODVIDEA a ten najdete v URL adrese z YouTube nebo pod odkazem „Sdílet“. V tomto případě je to dK3enLxFTrE.

Pro ty, co chtějí vědět víc: Další parametry jsou pro vypnutí souvisejících videí (rel=0) a názvu videa (showinfo=0). Hlavní je parametr pro automatické spuštění přehrávání (autoplay=1). Díky tomu snížíte počet dotazů: „Jak si mám spustit webinář?“.

Co se komentářů a chatu týče, detailně jsem vše popsal v článku Nasloucháním účastníkům webinářů k lepším výsledkům.

Krok č. 6 – Spusťte živý přenos

Ve správný čas, doporučuji alespoň hodinu předem, klikněte u události na tlačítko „Zahájit Hangout On Air“.

Žádný strach, ještě pořád nevysíláte.

Jenom se spustí ovládácí panel vysílání. A jestli máte kameru, tak byste měli vidět svou cennou maličkost.

Ovládání je velmi jednoduché. V podstatě vás zajímá:

 • jak vypnout/zapnout mikrofon
 • jak vypnout/zapnout kameru
 • jak sdílet prezentaci
 • jak přepnout na jiného hosta
Ovládací panel živého vysílání YouTube

Ovládací panel živého vysílání YouTube

Když máte všechno vyzkoušeno a nastala ta správná chvíle, stiskněte zelené tlačítko, začněte se usmívat a za pár sekund gong oznámí začátek vysílání.

Jak pozvat účinkující a neprezentovat sám

Své hosty můžete pozvat pomocí ovládací obrazovky.

Můžete napsat jejich e-mailovou adresu, pod kterou se přihlašují do Googlu. Přijde jim upozornění a možná i e-mailová zpráva, že jsou pozvaní, ale několikrát se mi stalo, že si toho host nevšiml nebo nevěděl, na co má vlastně kliknout, aby se připojil.

Ideálně tedy hostům pošlete přímo odkaz, který vidíte, jako první možnost. Zkopírujte a použijte starý dobrý e-mail. Kliknou na odkaz a jsou připojeni, lehčí to být nemůže. Vy tím pádem nemusíte řešit, pod jakou e-mailovou adresou mají účet na Googlu.

Pozvánka pro účinkující na webináři

Pozvánka pro účinkující na webináři

Důležitý tip! Když už máte ve vysílání hosty, tak si všimněte, že YouTube přepíná obraz vždy na toho, kdo právě mluví. To může být problém, pokud ukazujete prezentaci. Po zapnutí sdílení tedy přepněte v ovládání na svou osobu a máte zaručeno, že prezentace bude vidět, ať si kecá kdo chce co chce.

Krok č. 7 – Zpracujte záznam

Po skončení webináře máte ve svém YouTube účtu automaticky k dispozici záznam. I na stránce s živým vysíláním je ihned záznam k dispozici.

Přes „Správce videí“ si ho můžete stáhnout do počítače. A pokud jste na něm ukázali víc, než jste chtěli, tak ho rovnou můžete smazat. Ale rychle, každý kdo má odkaz si ho pomocí speciálních nástrojů (ne zas až tolik speciálních, zeptejte se náctiletých), stáhnout také.

Možnosti pro záznam webináře

Možnosti pro záznam webináře

Nebo pomocí „Vylepšení“ choulostivou událost vystříhnete a upravíte tak realitu k obrazu svému. To vše přímo v prohlížeči bez nutnosti instalace programů na úpravu videa.

Úprava záznamu webináře přímo na YouTube

Úprava záznamu webináře přímo na YouTube

 

Závěrem

Webinář si díky YouTubu může uspořádat v podstatě každý a kdykoliv. Vyžaduje to sice trochu práce při vkládání vysílání na stránky, ale to můžete udělat v klidu i několik dní dopředu.

Skoro by se mi chtělo dát YouTubu palec, ale nevím, jestli je to vzhledem k rivalitě Googlu a Facebooku to správné vyjádření pochvaly.

Tak na kdy plánujete svůj první/další webinář?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.