Zasněte se nad vizí svého marketingu


Zasněte se nad vizí svého marketingu

Jak vidíte svůj marketing? Jak vypadá váš ideální marketing?

Na tuhle otázku se ptám téměř každého, kdo se přihlásí k našemu newsletteru. A když nějakou odpověď dostanu, tak vidím, že ten člověk přinejlepším tápe. Nemá jasnou vizi.

Firmy dnes investují nemalé finanční prostředky do reklamy, obsahového marketingu, e-mail marketingu, do tvorby chatbotů a dalších marketingových aktivit.

Ale ne proto, že by jasně viděli, jak to všechno do sebe zapadá. Ale proto, že je to moderní. Že jim to někdo řekl. Skočí na lep tomu, že když to někomu funguje, tak jim to bude fungovat taky.

Jenže realita je bohužel jiná. Většinou takový pokus nevyjde, mávne se nad tím rukou a peníze odepíšou jako „investice do značky“ nebo „cenná zkušenost“.

Když víte, co chcete, tak to dostanete. Když to nevíte, tak třeba náhodou taky. A pak nepoznáte, že to chcete, tak to raději zahodíte.

V tomto článku nenajdete jasnou vizi ideálního marketingu. O té jsem psal v článku Kompletní marketingová strategie aneb tvorba nadšených zákazníků. Teď se podělím o pár otázek, poznámek a názorů, které vám tu vaši vizi pomohou najít.

A co jako ta vize vůbec je?

Vize je v podstatě reálný sen. Schválně si to vyzkoušejte.

Představte si svou oblíbenou snídani. Cítíte tu vůni? Všímáte si páry stoupající z čerstvé kávy? Co ještě dalšího vidíte, cítíte? S takovou představou tu snídani zvládnete připravit a nejspíš se na ni i budete těšit.

Vize je něco, co chcete vědomě dosáhnout. Je to kompas, který ukazuje cestu.

O vizích se často mluví při vedení firmy, ale v podstatě vizi může mít každý. V té oblasti, která je pro něj důležitá. I v marketingu.

Když je totiž marketing abstraktní, tak člověk vlastně neví, co má pořádně dělat.

Naopak ví, co dělat, když v oku své mysli vidí, jak člověk kliká na reklamu na svém mobilu poté, co viděl krátké video, jak zadává svou e-mailovou adresu, jak čte pečlivě připravený text, reaguje na něj, vzniká v něm touha vědět víc…

Myslím, že je fajn dát své vizi nějakou formu. A tím nemyslím prázdný slogan umístěný někde na firemním webu nebo zarámovaný obraz na zdi.

Některé vize by svým rozsahem vydali i na knihu. A právem. Někdo jiný si takovou knihu přečte a vidí přesně to, co její tvůrce.

Sny vs. čísla

Vize je obrázek v budoucnosti ve směru, kterým se chcete vydat. Je bez čísel a není měřitelná.

Asi se nevyplní mávnutím kouzelného proutku. Ale postupným plněním jejích částí. Cílů. Ty jsou poměrně konkrétní a jasné a představitelné. Každý dokáže poznat, že se cíl splnil nebo ne. Máme 100 nových zákazníků? Ano/ne.

Zní to dobře, ale cíle mohou být i velkou pastí.

Když lidé začínají u svých cílů, tak někdy zapomenout snít. Mají svou hlavu přepnutou do čísel a ty se trochu se sny vylučují.

Vezměme si jednoduchý cíl: Chceme mít v roce 2019 obrat 10 milionů korun.

Vypadá to jako skvělý cíl, úplně si dokážeme představit všechny ty výhody, co to pro nás bude mít. Ale co se stane, když si položíme otázku Proč? Proč zrovna tento cíl?

Pokud je odpověď, potřebuji nové auto, tak to asi není úplně ok. Naopak odpověď, abychom příští rok měli prostředky na tvorbu nové aplikace a přiblížili se naší vizi, kde podnikatelé ovládají svůj marketing odkudkoliv. Taková odpověď zní zajímavě.

Proto je důležité mít nejprve vizi a teprve pak stanovit cíle, které povedou k její realizaci.

Proč jsou vize důležité

Ztrácet čas přemýšlením, sněním a vizí? Taková zbytečnost. Pokud tohle řekne úspěšný člověk, tak snad jen proto, že má vždy v hlavě jasný obrázek toho, co chce, a nemusel nad tím nikdy vědomě přemýšlet.

Jak poznáte, že vaše kampaň byla úspěšná? Máte nějaký cíl, ke kterému jste se přiblížili nebo ho dokonce překonali?

Jak víte, že tvoříte něco smysluplného, když nevíte, co to něco je?

Kolem nás je spousta nejrůznějších příležitostí, které nás dokážou svést z cesty. Něco třpytivého, co vám někdo navrtal do hlavy. Pouštíme se pak do věcí, protože je to moderní nebo to zrovna dělají všichni. Bez ohledu na to, jestli to vlastně chceme.

Dejte svému podnikání a marketingu jasný směr.

Pak můžete zvážit, jak daná příležitost zapadá nebo nezapadá, podporuje nebo nepodporuje vaši vizi.

Vize posílí i celý tým. Je něco téměř kouzelného na tom, když všichni jasně ví, kam směřujete. Kam svou firmu chcete dovést. Pak je možné táhnout za jeden provaz (vizi) a dokázat jako tým víc než parta individualistů.

Navíc díky své vizi budete lépe vědět, jaké lidi to týmu přijmout. Co je důležité a co nikoliv. Velmi rychle poznáte člověka, se kterým bude potíž. A těm bystrým nabídnete smysluplnou práci.

Pár vizí na příklad

Podívejte se na následující vize a sami si rozhodněte, jestli jsou příkladem hodným následování.

Kofola

Do roku 2020 chceme být československou jedničkou v gastru a impulsu, udržet postavení v retailu a nabídneme naše nápoje ve zdravější podobě. Stejně jako dosud budeme naše produkty vyrábět s co největší péčí a láskou.

Grafon recruitment

Naší vizí je být upřednostňovaným celoživotním partnerem pro podniky, uchazeče o zaměstnání i zaměstnance v oblasti jejich zaměstnaneckých služeb, talent managementu, pracovních pozic a kariérních potřeb.

Zajímavé vize nejčastěji uvidíte u neziskovek. Nejde tam (jen) o peníze, ale o něco hlubšího.

Člověk v tísni

Naší vizí je svět, ve kterém lidé svobodně rozhodují o svých životech, svět, ve kterém lidé nejsou omezení nesvobodnou společností, chudobou, nevzdělaností nebo diskriminací.

Depo2015

Naší vizí je místo, kde lidé pracují, vzdělávají se, učí se řemeslu, plní si své podnikatelské cíle a zároveň si užívají umění, koncertů, přednášek, výstav, gastronomie, prostě kulturního prostředí.

To, jestli na vás tyto vize zapůsobily nebo ne, není tak důležité. Důležitější je ta vaše vize.

Posilujte svůj sval na sny

Víte, co budete dělat dnes večer? Přemýšlíte nad tím někdy nebo to necháváte náhodě?

Udělat si vizi příjemného večera je poměrně jednoduché. Člověk má spoustu zkušeností, na kterých může stavět.

Vymyslet perfektní rande už je trochu náročnější. Obzvlášť, když jste jich v životě měli jen pár.

Mít absolutně jasno v marketingové nebo dokonce firemní vizi? Jestli to dáte bez zkušeností, tak klobouk dolů.

Já se proto neustále dívám na marketing jiných firem, na jejich fungování. Jsou to pro mě zkušenosti druhých, na kterých mohu stavět svou vizi. Mám jasněji v tom, co chci a co ne.

Máte vizi nebo jste vizionář?

Na sociální síti LinkedIn najdete spoustu profilů vizionářů. Ale jejich výsledky vidět nejsou.

Podle mě to má jednoduchý důvod. Když máte vizi, tak se soustředíte na její plnění. Nic jiného vám nedává smysl, všechno ostatní jenom vyrušuje. Nebudete se soustředit na to, abyste vymýšleli další a další vizi a stali se profesionálním snílkem.

Téměř každý podnikatel je vizionář, protože buduje něco, co je pouze v jeho hlavě, a nemusí si to psát do svého životopisu.

Rád bych řekl, že dokud člověk nemá tu vizi, tak přelétá a hledá. Podobně jako s partnery. Někdo toho pravého najde v 18 a někdo až jako osmnáctého. Když je někdo u stoosmdesátého, tak je hodně náročný 🙂 Bohužel k tomu nejsou žádné studie, jen pozorování.

Několik důležitých otázek

Když budete vědět, co přesně dnes dělat, tak dosáhnete daleko lepších výsledků. To vám řekne plán. Plán, který realizuje vybranou strategií. Strategií, která směřuje k jasnému cíli. Cíli, který je důležitý k naplnění vize.

Svou vizi můžete popsat třeba odpověďmi na následující otázky:

 • na co a jak budete přitahovat zákazníky?
 • jaký použijete magnet?
 • jak je přesvědčíte, aby u vás nakoupili, a co k tomu použijete?
 • co musíte říct, aby zákazník uvěřil tomu, co mu chcete nabídnout?
 • jak budete udržovat zákazníky, aby u vás stále nakupovali?
 • co budete pravidelně dělat, abyste zvyšovali důvěru ve své produkty?
 • kolik lidí se o marketing bude starat a co budou dělat?
 • jak do toho zapadáte vy? jaká je vaše role?

O odpovědi nebo další otázky se klidně podělte v komentářích níže. Rád se inspiruji od druhých a myslím, že nebudu sám.

Můžeš chtít cokoliv, ale co tomu obětuješ

Každý z nás je v něčem jedinečný. Má jiné hodnoty, má jiné priority. A má také jiné předpoklady a možnosti.

Teď je populární říkat, že každý dokáže všechno. To jsou s prominutím kecy.

Vezměme si člověka, který má „problémy s technikou“ – jeho slabost. Pokud sní o tom, že bude na špičkové úrovni ovládat Facebook reklamu, tak to není vize, ale blud. I blud se dá realizovat, ale stojí to zbytečně spoustu energie.

Někdo chce dělat sportovního trenéra, ale když není sportovní typ, neumí ani kotrmelec, tak se jím těžko stane.

Někdo jiný chce vybudovat velkou firmu, ale pokud nechce mít zaměstnance, a neumí řídit tým lidí, tak ji mít nebude.

Já také nebudu kopat základy svého domu. Ani nebudu řídit bagr. Mojí vizí jsou základy, které perfektně bagruje profík. Samozřejmě, pokud netoužím po tom, že naberu svaly a mozoly.

Je dobré se nad svými sny zamyslet, a pokud je to třeba, tak je poupravit.

Využijte SWOTku

SWOT analýza popisuje silné (Strengths) a slabé (Weaknesses) stránky a také příležitosti (Opportunities) a hrozby (Treats). Používá se poměrně často a na různých místech, ale může vám pomoci i při formování vize.

Vaše nejdivočejší sny se střetnou s realitou. Jedna věc je to, co si přejete. Druhá věc je, jestli je ve vašich silách tento sen splnit.

Nedělejte si to zbytečně složité, vezměte si tužku, kousek papíru a sepište si pár bodů.

 • V čem jste dobrý/dobrá?
 • Co vám naopak nejde?
 • Co dokážete zvládnout?
 • Co zvládnete obrovským překonáním?
 • V čem se můžete zlepšit?

 

 • Zamyslete se nad budoucností trhu, marketingu na základě současných trendů
 • Nezapomeňte se podívat také na svoji konkurenci

Taková jednoduchá analýza, která zabere pár minut, vám dá základní přehled o tom, jestli je vaše vize reálná. Třeba získáte inspiraci, jak ji vylepšit.

Neexistuje špatná vize

Nejde říct, že je některá vize špatná a některá dobrá. Vize je totiž váš sen. Je to něco, co chcete dosáhnout, kam chcete dojít VY. Vy sami si určujete, co je důležité pro vás. Co chcete, aby vaše snažení přineslo světu i vám.

Jediné měřítko je podle mě to, jestli vás vize vytáhne ráno z postele a dává motivaci a energii porvat se se vším, co přijde. Ne vždy. Ale stále častěji.

Vzpomenete si, jak jste prožili den, když jste měli „vizi“ parádního večerního rande? To se pak „problémy“ řeší jinak.

Ať už je vaší vizí cokoliv, mluvte o ní. Čím víc o ní budete mluvit, tím jasnější bude a tím lepší slova budete volit a tím spíš se s ní kolegové, partneři, spolupracovníci i zákazníci mohou ztotožnit. Nebo neztotožnit a odejít jinam.

Pokračujte směrem ke své vizi, každým krokem se stává reálnější.

Závěrečné zasnění

Možná by se dalo říct, že jedinou činností podnikatele je mít sen/vizi a tvrdě makat na jeho naplnění. A když svůj sen dokáže dobře popsat, tak na to není sám.

Všechna ta slova jako vize, poslání, cíle, strategie, plán jsou velmi abstraktní a individuální. Nechci vám dávat žádnou definici.

Vize nesmí být jen prázdné heslo nebo fráze. Vize není jen o tom, co z toho kápne pro vás, ale hlavně o tom, co bude přínosem pro trh, pro koncového zákazníka nebo klienta.

Mou vizí pro tento článek je to, že si ho člověk přečte a vzpomene si na svůj sen. Rád bych připomenul, že snít je důležité.

Povedlo se mi to? Sníte nebo začnete snít? Dejte mi vědět v komentářích.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

8 komentářů


 1. Peter Juriga napsal:

  Povedlo! Nejakú víziu mám, ale vďaka Tvojmu článku som jej začal dávať ostrejšie kontúry. Zvlášť časti „Několik důležitých otázek“ a „Využijte SWOTku“, teda tie pomocné otázky, boli veľmi dôležité. Vďaka za optimistické motivačné čítanie Václav.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Peter, vážím si přečtení a komentáře. Přeji hezké snění a pozitivní realizaci.

 2. Marcela napsal:

  Zajímavé, po přečtení článku jsem si nejdřív řekla, že moji vizí je, aby se ten e-shop konečně pořádně rozjel. A když jsem si v hlavě sumírovala odpověď a myslela na to, jak dostat k lidem info, že reflexní prvky nejsou všechny stejné a je mezi nimi velký rozdíl v kvalitě, na kterou se zaměřujeme – voilà – najednou jsem si uvědomila, že tohle je vlastně moje vize. Díky.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Děkuji za přečtení a zasnění Marcelo. Držím palce na realizaci vize 🙂

 3. Lucie Rybková napsal:

  Díky za skvělé články, objevila jsem Vás až teď, možná v pravou chvíli;) Uvědomila jsem si, že nejdůležitější je moje vize, kterou jsem měla na začátku podnikání, ale jak Vy píšete, různými trendy, mě to házelo sem a tam. Teď jen udržet a vydržet jít tím správným směrem a naučit se dělat marketing smysluplně:)) Krásný den, L.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Lucie, děkuji za přečtení a hlavně skvělého komentáře. Držím palce na cestě za Vaší vizí 🙂

 4. Jitka napsal:

  Myslím, že článek svůj vizi naplnil. 🙂 Mám ho tady v záložkách otevřený už asi tři týdny a vždy ve volných chvílích se k němu vracím a znovu nad určitými částmi přemýšlím. Na některé otázky se mi sice ještě stále odpovědět nepodařilo, ale jsem si jistá, že to přijde. Díky!

  1. Václav Krajňák napsal:

   Úžasné Jitko, děkuji za komentář a za to, že věnujete pozornost své vizi.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.