Seznam.cz zavedl složku „Hromadné“ a první nepříjemné statistiky pro email marketing


Seznam.cz zavedl složku "Hromadné" a první nepříjemná čísla pro email marketing

Všimli jste si menší úspěšnosti Vašeho email marketingu za poslední měsíc? 12. února 2015 přišel Seznam s novinkou v emailových schránkách svých uživatelů. Vytvořil složku s označením „Hromadné“, kam automaticky přesouvá přijaté emaily, které nesou znaky obchodních sdělení. Oproti Gmailu je umístění složky trochu nešťastné a má negativní vliv na čtenost emailových zpráv (minimálně 15% pokles v počtu kliknutí).

Co to pro Vás a Váš email marketing znamená? A hlavně, co s tím Vy (jako člověk, který má na starost rozesílání hromadný emailů) můžete dělat? V článku najdete odpovědi.

Seznam k tomuto kroku přistoupil údajně proto, aby jeho uživatelé měli více přehlednou svoji emailovou schránku. Pro uživatele možná pozitivní změna, ale marketéři z ní asi zrovna dvakrát nadšení nejsou. Nyní, když uběhl zhruba měsíc od zavedení této novinky, jsme vyhodnotili, jakým způsobem se tato změna dotkla emailových kampaní několika našich zákazníků.

Následování Gmailu

Oddělování hromadných zpráv není to žádný nový objev. Podobnou složku v emailových schránkách zavedl 29. května 2013 i Google. Tam nese tato složka označení „Promo akce“.

Složky na Gmailu

Složky na Gmailu

Jaký dopad tato změna u Google měla z pohledu odesílatelů těchto obchodních sdělení? Statistiky od firmy Return Path, experta na doručitelnost emailových zpráv, ukazují pokles v čtenosti. U lidí, kteří aktivně zprávy konzumují, je vidět drobný nárůst čtenosti. Ale u většiny je vidět pokles o 7 %.

Return Path - Report for marketers: Gmail Tabs Analysis

Zdroj: „Return Path – Report for marketers: Gmail Tabs Analysis“

Nová složka v Seznamu

Proč je řešení od Seznamu oproti Gmailu přinejmenším na prd? Na první pohled si této nově zavedené složky běžný uživatel totiž nevšimne. V Gmailu je složka „Promo akce“ umístěná nad zprávami, takže ji těžko přehlédnete. Naopak v seznamu je v levém panelu, kam se běžně vůbec nedíváte. Ani když je název „Hromadné“ zvýrazněn a je u něj číslo, které ukazuje, kolik takových zpráv obsahuje.

Nová složka "Hromadné"

Nová složka „Hromadné“

Tato změna se netýká jen uživatelů, kteří používají pouze emailovou schránku s doménou @seznam.cz, ale také těch, kteří používají @post.cz, @email.cz a dalších, které spadají pod Seznam.

Do této složky jsou tedy automaticky zařazovány všechny emaily, které jsou podle Seznamu obchodními sděleními. Tyto emaily jsou navíc po 90 dnech automaticky mazány. Dle informací ze Seznamu, by do této složky neměly být zařazeny tzv. transakční emaily, to znamená potvrzení o registraci, potvrzení objednávek, informace pro platby objednávek, zprávy od bank.

Informace od Seznamu Informace od Seznamu

Otázkou ale zůstává, do jaké míry to bude fungovat v praxi. I já sám jsem prohlédl svoji emailovou schránku na Seznamu a našel jsem hned dva případy, kdy tomu tak úplně nebylo. Odebírám newsletter „Finanční zprávy“. Jeden z emailů byl 5. 3. 2015 zařazen do složky „Doručené“, a další díl tohoto zpravodaje odeslaný 9. 3. 2015 skončil ve složce „Hromadné“. Ve druhém případě byla zpráva od mé banky, která mě informovala o odstávce internetového bankovnictví. I tento email skončil ve složce „Hromadné“. Oops, stane se.

Jak to vypadá v realitě email marketingu

Porovnali jsme tedy výsledky emailových kampaní několika našich zákazníků a zaměřili jsme se na výsledky jejich konverzí. To znamená: kolik lidí si email otevřelo a kolik lidí doopravdy kliklo na odkaz, který byl v emailu obsažen. Pošlu 1000 zpráv a na odkaz klikne 50 lidí. Mám konverzní poměr 5 %. Výhodou použití konverzního poměru pro Vaše statistiky je to, že nezáleží na tom, kolik příjemců zpráv máte ve své databázi.

Nesoustředili jsme se na otvíranost, protože různé emailové schránky (Seznam i Gmail) je počítají jinak. Vsadím se, že důvodem, proč posíláte emaily je hlavně proto, aby lidé klikli na odkazy v něm.

Pro porovnání jsme použili výsledky dvou kampaní před a dvou kampaní po zavedení této novinky, pokud byla tato data u klienta k dispozici. Abychom změřili rozdíl před a po zavedení složky „Hromadné“, porovnali jsme čísla s konverzním poměrem proklikovosti Gmailu. A došli jsme k nepěkným číslům. Jen se podívejte…

Výsledky rozesílky newsletteru od info-podnikatele

Před zavedením složky „Hromadné“

21. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,69%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,69%

6. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,78%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,78%

Po zavedení složky„Hromadné“

17. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,52%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,52%

27. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,58%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,58%

Jak je vidět, pokles konverzního poměru je v optimistickém pohledu (porovnávám nejlepší číslo po a nejhorší číslo před) o 16 % a v pesimistickém pohledu (porovnávám nejhorší číslo po a nejlepší číslo před) dokonce 34 %. Což v tomto případě dělá 107 resp. 229 čtenářů, kteří si nepřečtou informace na stránkách a tím pádem nekoupí.

Výsledky rozesílky newsletteru od e-shopu

Před zavedením složky „Hromadné“

8. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,49%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,49%

28. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,5%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,5%

Po zavedení složky„Hromadné“

20. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,43%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,43%

27. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,37%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,37%

Otvíranost zpráv od e-shopů je tradičně menší než u jiných odesílatelů. Ale i v tomto případě si můžete všimnout poklesu. Optimistický pohled říká 13 % a pesimistický pohled 26 %. V číslech klikajících to je 36 resp. 76 lidí, kteří nezareagují na nabídku, kterou e-shop rozesílá.

Výsledky rozesílky newsletteru od kamenného obchodu

Před zavedením složky „Hromadné“

28. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,54%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,54%

10. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,97%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,97%

Po zavedení složky„Hromadné“

12. 3. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,92%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,93%

V případě tohoto klienta je otvíranost zpráv hezky vysoká. Jak se tedy změna promítne zde? Zatím jsme měli možnost vyhodnotit pouze jednu odesílku po zavedení nové složky. A zde je vidět pokles 41 % (buďme optimisté). Takže 161 lidí se nedostalo na detailní informace, které jim obchod poslal.

Co se zavedením složky „Hromadné“ můžete udělat Vy?

Taková obecná rada zní: Posílejte zprávy, které lidé budou chtít číst – pak si k nim cestu najdou sami. Fajn, a co dalšího?

Informujte nové kontakty na děkovací stránce

Pokud využíváte k získávání kontaktů zachytávací stránky nebo formuláře, na kterých nabízíte svůj magnet výměnou za email, tak na děkovací stránku dejte upozornění o tom, kde může příjemce Vaši zprávu s odeslaným magnetem najít. Tady je příklad jedné takové děkovací stránky.

Příklad děkovací stránky

Příklad děkovací stránky

Informujte stálé zákazníky na svých stránkách

Některé firmy na svých stránkách zveřejnili informaci o nové změně na Seznamu pro své zákazníky formou příspěvku nebo aktuality. I to je cesta, jak upozornit své zákazníky. Inspirujte se třeba na webových stránkách společností Betonové stavby Group s.r.o.FINCLUB plus, a.s., které touto formou své zákazníky informují.

Napište newsletter pouze pro příjemce Seznam.cz

Vyfiltrujte si ve své databázi kontakty s emailovou adresou @seznam.cz, @post.cz, @email.cz. Této skupině napište extra zprávu, ve které sdělíte, co se stalo, a také dáte návod, co mají udělat, aby i nadále dostávali zprávy z Vaší firmy. Taková zpráva sice dorazí do složky „Hromadné“, ale lidé, kteří ji najdou mohou udělat akci – přesunout zprávu do složky „Doručené“ a zajistit si tak příjem zpráv.

Co mohou dělat příjemci?

Složku „Hromadné“ lze kompletně vypnout

Pozitivní je, že celý koncept hromadné složky lze vypnout. V nastavení emailové schránky je potřeba zrušit zaškrtnutí u položky Hromadné zprávy. Ihned poté, co to uděláte, tak všechny zprávy ze složky „Hromadné“ jsou přesunuty do složky „Doručené“ a složka „Hromadné“ zmizí.

Možnost vypnutí

Možnost vypnutí složky „Hromadné“

Zprávy od konkrétního odesílatele je možné přesouvat

Pokud uživatel bude chtít, může si ručně přetáhnout jeden email od vybraného odesílatele a ty nové, další mu potom budou chodit rovnou do složky „Doručené“. Nová složka tak zůstane zachována. To udělá menší množství lidí a šanci, že to udělají, zvýšíte tím, že je k tomu vyzvete a ukážete jim, jak na to.

Hláška po přesunu zprávy do složky "Doručené"

Hláška po přesunu zprávy do složky „Doručené“

Čekejte pokles minimálně o 15 %

Vybrali jsme náhodně newslettery z různých oblastí a v každé z nich jsme zaznamenali pokles. Já jsem, co se čísel týče, spíše pesimista, takže propad v čtenosti na Seznamu vidím v průměru kolem 25 %. Tohle číslo se nejspíš zmenší, až si lidé, kteří email od Seznamu používají, na novou složku zvyknou. Udělají si návyk se do složky „Hromadné“ třeba jednou za týden podívat. Vzhledem k demografii uživatelů Seznamu, kteří jsou spíše konzervativní, to bude těžké.

Přesto nepropadejme panice a vezměme tyto novinky jako fakt. Přijdou další. Email marketing se neustále vyvíjí. Ti, kteří sledují statistiky a reagují na trendy, mají našlápnuto k úspěchu. Zaměřte se na relevantnost a kvalitu svých emailových kampaní. Pokud budete připravovat hodnotné informace a zajímavé akce a posílat je těm správným příjemcům, nemusíte mít strach o otvíranost svých emailů.

Měřte úspěšnost zasílání zpráv podle domén příjemců pomocí služby Clipsan. Otevřete si účet a posílejte emaily zdarma.

Dotkne se Vás nová složka na Seznamu? Napište mi svůj názor.

P. S. Sociální sítě jsou na vzestupu, tak sdílejte tento článek. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.