Seznam.cz zavedl složku „Hromadné“ a první nepříjemné statistiky pro email marketing


Seznam.cz zavedl složku "Hromadné" a první nepříjemná čísla pro email marketing

Všimli jste si menší úspěšnosti Vašeho email marketingu za poslední měsíc? 12. února 2015 přišel Seznam s novinkou v emailových schránkách svých uživatelů. Vytvořil složku s označením „Hromadné“, kam automaticky přesouvá přijaté emaily, které nesou znaky obchodních sdělení. Oproti Gmailu je umístění složky trochu nešťastné a má negativní vliv na čtenost emailových zpráv (minimálně 15% pokles v počtu kliknutí).

Co to pro Vás a Váš email marketing znamená? A hlavně, co s tím Vy (jako člověk, který má na starost rozesílání hromadný emailů) můžete dělat? V článku najdete odpovědi.

Seznam k tomuto kroku přistoupil údajně proto, aby jeho uživatelé měli více přehlednou svoji emailovou schránku. Pro uživatele možná pozitivní změna, ale marketéři z ní asi zrovna dvakrát nadšení nejsou. Nyní, když uběhl zhruba měsíc od zavedení této novinky, jsme vyhodnotili, jakým způsobem se tato změna dotkla emailových kampaní několika našich zákazníků.

Následování Gmailu

Oddělování hromadných zpráv není to žádný nový objev. Podobnou složku v emailových schránkách zavedl 29. května 2013 i Google. Tam nese tato složka označení „Promo akce“.

Složky na Gmailu

Složky na Gmailu

Jaký dopad tato změna u Google měla z pohledu odesílatelů těchto obchodních sdělení? Statistiky od firmy Return Path, experta na doručitelnost emailových zpráv, ukazují pokles v čtenosti. U lidí, kteří aktivně zprávy konzumují, je vidět drobný nárůst čtenosti. Ale u většiny je vidět pokles o 7 %.

Return Path - Report for marketers: Gmail Tabs Analysis

Zdroj: „Return Path – Report for marketers: Gmail Tabs Analysis“

Nová složka v Seznamu

Proč je řešení od Seznamu oproti Gmailu přinejmenším na prd? Na první pohled si této nově zavedené složky běžný uživatel totiž nevšimne. V Gmailu je složka „Promo akce“ umístěná nad zprávami, takže ji těžko přehlédnete. Naopak v seznamu je v levém panelu, kam se běžně vůbec nedíváte. Ani když je název „Hromadné“ zvýrazněn a je u něj číslo, které ukazuje, kolik takových zpráv obsahuje.

Nová složka "Hromadné"

Nová složka „Hromadné“

Tato změna se netýká jen uživatelů, kteří používají pouze emailovou schránku s doménou @seznam.cz, ale také těch, kteří používají @post.cz, @email.cz a dalších, které spadají pod Seznam.

Do této složky jsou tedy automaticky zařazovány všechny emaily, které jsou podle Seznamu obchodními sděleními. Tyto emaily jsou navíc po 90 dnech automaticky mazány. Dle informací ze Seznamu, by do této složky neměly být zařazeny tzv. transakční emaily, to znamená potvrzení o registraci, potvrzení objednávek, informace pro platby objednávek, zprávy od bank.

Informace od Seznamu Informace od Seznamu

Otázkou ale zůstává, do jaké míry to bude fungovat v praxi. I já sám jsem prohlédl svoji emailovou schránku na Seznamu a našel jsem hned dva případy, kdy tomu tak úplně nebylo. Odebírám newsletter „Finanční zprávy“. Jeden z emailů byl 5. 3. 2015 zařazen do složky „Doručené“, a další díl tohoto zpravodaje odeslaný 9. 3. 2015 skončil ve složce „Hromadné“. Ve druhém případě byla zpráva od mé banky, která mě informovala o odstávce internetového bankovnictví. I tento email skončil ve složce „Hromadné“. Oops, stane se.

Jak to vypadá v realitě email marketingu

Porovnali jsme tedy výsledky emailových kampaní několika našich zákazníků a zaměřili jsme se na výsledky jejich konverzí. To znamená: kolik lidí si email otevřelo a kolik lidí doopravdy kliklo na odkaz, který byl v emailu obsažen. Pošlu 1000 zpráv a na odkaz klikne 50 lidí. Mám konverzní poměr 5 %. Výhodou použití konverzního poměru pro Vaše statistiky je to, že nezáleží na tom, kolik příjemců zpráv máte ve své databázi.

Nesoustředili jsme se na otvíranost, protože různé emailové schránky (Seznam i Gmail) je počítají jinak. Vsadím se, že důvodem, proč posíláte emaily je hlavně proto, aby lidé klikli na odkazy v něm.

Pro porovnání jsme použili výsledky dvou kampaní před a dvou kampaní po zavedení této novinky, pokud byla tato data u klienta k dispozici. Abychom změřili rozdíl před a po zavedení složky „Hromadné“, porovnali jsme čísla s konverzním poměrem proklikovosti Gmailu. A došli jsme k nepěkným číslům. Jen se podívejte…

Výsledky rozesílky newsletteru od info-podnikatele

Před zavedením složky „Hromadné“

21. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,69%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,69%

6. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,78%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,78%

Po zavedení složky„Hromadné“

17. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,52%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,52%

27. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,58%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,58%

Jak je vidět, pokles konverzního poměru je v optimistickém pohledu (porovnávám nejlepší číslo po a nejhorší číslo před) o 16 % a v pesimistickém pohledu (porovnávám nejhorší číslo po a nejlepší číslo před) dokonce 34 %. Což v tomto případě dělá 107 resp. 229 čtenářů, kteří si nepřečtou informace na stránkách a tím pádem nekoupí.

Výsledky rozesílky newsletteru od e-shopu

Před zavedením složky „Hromadné“

8. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,49%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,49%

28. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,5%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,5%

Po zavedení složky„Hromadné“

20. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,43%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,43%

27. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,37%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,37%

Otvíranost zpráv od e-shopů je tradičně menší než u jiných odesílatelů. Ale i v tomto případě si můžete všimnout poklesu. Optimistický pohled říká 13 % a pesimistický pohled 26 %. V číslech klikajících to je 36 resp. 76 lidí, kteří nezareagují na nabídku, kterou e-shop rozesílá.

Výsledky rozesílky newsletteru od kamenného obchodu

Před zavedením složky „Hromadné“

28. 1. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,54%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,54%

10. 2. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,97%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 1,97%

Po zavedení složky„Hromadné“

12. 3. 2015

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,92%

Poměr @seznam.cz/@gmail.com je 0,93%

V případě tohoto klienta je otvíranost zpráv hezky vysoká. Jak se tedy změna promítne zde? Zatím jsme měli možnost vyhodnotit pouze jednu odesílku po zavedení nové složky. A zde je vidět pokles 41 % (buďme optimisté). Takže 161 lidí se nedostalo na detailní informace, které jim obchod poslal.

Co se zavedením složky „Hromadné“ můžete udělat Vy?

Taková obecná rada zní: Posílejte zprávy, které lidé budou chtít číst – pak si k nim cestu najdou sami. Fajn, a co dalšího?

Informujte nové kontakty na děkovací stránce

Pokud využíváte k získávání kontaktů zachytávací stránky nebo formuláře, na kterých nabízíte svůj magnet výměnou za email, tak na děkovací stránku dejte upozornění o tom, kde může příjemce Vaši zprávu s odeslaným magnetem najít. Tady je příklad jedné takové děkovací stránky.

Příklad děkovací stránky

Příklad děkovací stránky

Informujte stálé zákazníky na svých stránkách

Některé firmy na svých stránkách zveřejnili informaci o nové změně na Seznamu pro své zákazníky formou příspěvku nebo aktuality. I to je cesta, jak upozornit své zákazníky. Inspirujte se třeba na webových stránkách společností Betonové stavby Group s.r.o.FINCLUB plus, a.s., které touto formou své zákazníky informují.

Napište newsletter pouze pro příjemce Seznam.cz

Vyfiltrujte si ve své databázi kontakty s emailovou adresou @seznam.cz, @post.cz, @email.cz. Této skupině napište extra zprávu, ve které sdělíte, co se stalo, a také dáte návod, co mají udělat, aby i nadále dostávali zprávy z Vaší firmy. Taková zpráva sice dorazí do složky „Hromadné“, ale lidé, kteří ji najdou mohou udělat akci – přesunout zprávu do složky „Doručené“ a zajistit si tak příjem zpráv.

Co mohou dělat příjemci?

Složku „Hromadné“ lze kompletně vypnout

Pozitivní je, že celý koncept hromadné složky lze vypnout. V nastavení emailové schránky je potřeba zrušit zaškrtnutí u položky Hromadné zprávy. Ihned poté, co to uděláte, tak všechny zprávy ze složky „Hromadné“ jsou přesunuty do složky „Doručené“ a složka „Hromadné“ zmizí.

Možnost vypnutí

Možnost vypnutí složky „Hromadné“

Zprávy od konkrétního odesílatele je možné přesouvat

Pokud uživatel bude chtít, může si ručně přetáhnout jeden email od vybraného odesílatele a ty nové, další mu potom budou chodit rovnou do složky „Doručené“. Nová složka tak zůstane zachována. To udělá menší množství lidí a šanci, že to udělají, zvýšíte tím, že je k tomu vyzvete a ukážete jim, jak na to.

Hláška po přesunu zprávy do složky "Doručené"

Hláška po přesunu zprávy do složky “Doručené”

Čekejte pokles minimálně o 15 %

Vybrali jsme náhodně newslettery z různých oblastí a v každé z nich jsme zaznamenali pokles. Já jsem, co se čísel týče, spíše pesimista, takže propad v čtenosti na Seznamu vidím v průměru kolem 25 %. Tohle číslo se nejspíš zmenší, až si lidé, kteří email od Seznamu používají, na novou složku zvyknou. Udělají si návyk se do složky „Hromadné“ třeba jednou za týden podívat. Vzhledem k demografii uživatelů Seznamu, kteří jsou spíše konzervativní, to bude těžké.

Přesto nepropadejme panice a vezměme tyto novinky jako fakt. Přijdou další. Email marketing se neustále vyvíjí. Ti, kteří sledují statistiky a reagují na trendy, mají našlápnuto k úspěchu. Zaměřte se na relevantnost a kvalitu svých emailových kampaní. Pokud budete připravovat hodnotné informace a zajímavé akce a posílat je těm správným příjemcům, nemusíte mít strach o otvíranost svých emailů.

Měřte úspěšnost zasílání zpráv podle domén příjemců pomocí služby Clipsan. Otevřete si účet a posílejte emaily zdarma.

Dotkne se Vás nová složka na Seznamu? Napište mi svůj názor.

P. S. Sociální sítě jsou na vzestupu, tak sdílejte tento článek. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

17 komentářů


 1. Jaroslav Duba napsal:

  Složka “Hromadné” od Seznamu je rozhodně šílený velmi nepovedený vtip. Pravidelné a MNOU objednané odběry končí ve složce “Hromadné” a ještě jsou po 90 dnech smazány !! Sám jsem již tuto složku úplně zrušil, jelikož další problém nastal při fungování třídění pomocí filtrů. Prostě některé maily skončili v “Hromadné” místo ve složce např. “Od banky” atd. Pro běžné uživatele rozhodně tragédie. Vysvětlete někomu komu je například přes 80 aby si něco někam přesunul, případně zrušil. Mám mnoho zákazníků (cca 1/4), kteří jsou v kategorii 65 a víc a je opravdu velký problém. Volají, stěžují si a já s tím nemůžu vůbec nic udělat. Jediné řešení je každému zvlášť, krok po kroku popsat, jak složku “Hromadné” zrušit. A to je ještě ta lepší varianta – že už na mne mají kontakt a volají. U budoucích zákazníků tohle prostě není vůbec možné !

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za Váš pohled Jaroslave. Vím, že pro starší generaci je změna těžká. Držím Vám palce při vzdělávání zákazníků.

   1. Jiří Vinař napsal:

    Zdar,proč takto uvažujete…?Kolik Vám je let,že jste takový suverén?

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Nechápu otázku Jiří. Jak uvažuji? A v čem působím jako suverén?

 2. Milena napsal:

  Zajímalo by mě, od jakého počtu adresátů e-mail vykazuje vlastnosti hromadné zprávy či obchodního sdělení? Můžu očekávat komplikace, když odešlu trošku rozvětvenější rodině např. pozvánku na rodinnou oslavu? Anebo všem 25 spolupracovníkům z pracovní skupiny budu chtít poslat report, tak ti, co mají schránku na Seznamu zprávu dostanou jako hromadnou poštu??? Poradí někdo, na kolik adres maximálně je možné odeslat e-mail, aby se člověk vyhnul riziku automatického vyhodnocení e-mailu jako hromadného?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku Mileno. U případů, které zmiňujete si nemusíte dělat hlavu. Situace se týká převážně případů, kdy se rozesílají stovky a tisíce stejných emailů takzvaných newsletterů apod.

 3. Libor napsal:

  Já ji zrušil hned jak ji zavedli.

 4. Tomáš napsal:

  Dobrý den, nejsou ty statistiky pro eshop velmi nízké? Míra otevření pouze cca 2-3% a proklik cca 0,5%?

  Když budu hlasitě počítat, tak měsíční náklady na používání Vašeho nástroje na odesílání jsou na úrovni cca 5tis. Kč – k tomu někdo musí připravit ty emaily, atd. tedy další náklady na grafika cca 5-10tis. Kč. Výsledek je při řekněme 5 rozesílkách počet přístupů na úrovni pouze okolo 1000-1500 přístupů za cenu 10-15tis. Kč. Nevím, o jaký eshop se jedná, ale výsledek bude v lepším případě na nule a přepočteno na cenu za jednoho návštěvníka vychází okolo 10Kč, což je dosti vysoká částka na emailing.

  V tomto článku na téma emailing ale mají např. openrate pro eshop na úrovni přes 20%, tedy 10x více. Nejsou ty čísla velmi rozdílná?

  Děkuji za Váš názor.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Skvělá otázka Tomáši. Ty statistiky jsou opravdu nízké, proto jsem je vybral. Jsou e-shopy s lepšími statistikami, ale to bychom neměli tuto debatu 🙂

   Co se otvíranosti týče. U e-shopů jsou dva problémy. Klasický e-shop posílá jenom akční nabídky, takže míra otevření logicky klesá. Řešení v podobě obsahového marketingu tady často chybí.
   Druhý problém je velikost databáze a tahání za sebou lidí, kteří si někdy koupili, ale teď už nemají potřebu. Řešením je čištění a segmentace databáze a to je často “moc práce” 🙂

   Je to podobné jako když někdo má tisíce fanoušků na Facebooku nebo v jiném kanálu a nedokáže je monetizovat.

   Náklady jsou nižší než zmiňujete. Když využíváte připravené šablony, tak tvorba newsletteru je otázkou max. dvou hodin. Co se ceny nástroje týče, poskytujeme i nebalíčkové nabídky, které lépe kopírují to, co firma dělá.

 5. Garry7373 napsal:

  Díky za vynikající článek. Jinak můžu se zeptat, nově jsme se zapojili do seznamu fbl, jakou máte typickou míru abuse reporů ze seznamu? Je nějaký práh, kdy který se seznamu přestane líbít a padá so spamu?

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za komentář, jenom doplním odkaz na Feedback Loop http://fbl.seznam.cz/.
   Když se mrknu na čísla, tak spam hlášení vidím kolem 0,00068%. Vyhodnocování e-mailů od Seznamu je určitě složité, spam hlášení je pouze jedna jeho část (vedle neexistujících adres, četnosti, hlaviček) a neplatí komplet pro celou rozesílku. Prostě někomu přijde zpráva do Doručené, někomu do Hromadné a někomu do Spamu.

   1. Garry7373 napsal:

    To máte opravdu u seznamu takto málo stížností? Jestli dobře počítám tak to je 7 stížností z miliónu poslaných zpráv. “Industry standard” bývá do 0,1, vy jste na tom 500x lépe.

    A co mi říkají kolegové, u seznamu je míra stížností výrazně vyšší, tlačítko SPAM je na prominentním místě a spousta lidí jej používá skoro na všechno.

    Nechci ale zpochybňovat vaše údaje (takto malou míru si dovedu představit u kampaně, kdy jde většina du junk složky, tam lidé nemají důvod reportovat).

    1. Vaclav Krajnak napsal:

     Díky za kontrolu. Samozřejmě máte pravdu, utekla mi tam stovka za desetinnou čárkou. Udělal jsem chybu, když jsem to převáděl na procenta. Z milionu zpráv je to 680, takže 0,068 %. Takže jsme na tom jen lehce nadprůměrně 🙂

     Je jasné, že lidé používají tlačítko Spam i na emaily, které si sami vyžádali. Je to trochu nešťastné, protože to snižuje důvěryhodnost rozesílky z pohledu Seznamu.

 6. Michal Křenek napsal:

  Osobnĕ jsem v klidu:) Myslím si
  Pokud si budujeme svoji značku
  Dost poctivĕ a makáme na sobĕ
  Tak zákazníci vždy dorazí.
  Život naštĕstí není matematika:)
  S úctou nejen informátor
  Ze zahraničí
  http://Www.michalkrenek.cz
  Blog NEW

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ideální stav Michale, držím palce 🙂

 7. David Řezáč napsal:

  Výborný článek a skvělé tipy. I nám se často stává, že ve složce Hromadné končí transakční emaily o potvrzení objednávky. A optimalizovaná děkovací stránka by mohla část následné práce odstranit. Díky a článek s dovolením sdílím dále 🙂 http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/22/

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za sdílení Davide a držím palce při úpravě děkovací stránky 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.