5 prvků perfektní stránky O mně


5 prvků perfektní stránky O mně

Připravit dokonalou stránku „O mně“ není zas tak úplně jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Většinou na nich najdete prázdné žvásty a dlouhé vyprávění o vzniku firmy nebo podrobný životopis, včetně toho, co daný člověk dělal v první třídě. To je možná důvod, proč se lidé na tuto stránku tolik nehrnou.

Přitom vytvořit ji tak, aby byla užitečná, budovala dobrou značku v očích návštěvníků a pomáhala získávat zákazníky, není nic nemožného.

Stačí se držet následujícího schématu s 5 prvky.

A můžu vám prozradit, že o vás to skoro vůbec nebude. Ani tento článek není o mně, ale o vás…

Zajímá to vůbec někoho aneb důležitost stránky „O mně“

Několikrát už jsem slyšel, i jsem to četl, že stránka „O mně“ je jednou z nejnavštěvovanějších stránek celého webu. Když jsem se podíval do statistik webů, které mám ve správě, tak čísla mluví jinak.

Přesto si myslím, že je to jedna z nejdůležitějších stránek na vašem webu.

Na první pohled stránka „O mně“ návštěvníky stránek moc nezajímá. V prvním momentě jdou po službách či produktech. Po tom, co pro ně můžete udělat. Teprve když reálně uvažují o koupi nebo spolupráci, podívají se na to „Kdo je vlastně ten můj dodavatel?“

A možná právě stránka „O mně“ bude tím pomyslným jazýčkem na vahách, zda návštěvník osloví vás nebo vašeho konkurenta.

Takže přesto, že paradoxně tato stránka není nejnavštěvovanějším místem celého webu, je potřeba ji patřičně vyšperkovat pro ty, co na ní přijdou.

Zlaté pravidlo

Celá stránka „O mně“ včetně textu, fotek, videí, není určena vám, ale vašim budoucím zákazníkům.

Zaměřte se tedy na to, co zajímá zákazníky. Připomeňte problémy, které řeší vaši zákazníci a ukažte, jak si s nimi dokážete poradit.

Rozhodně to není prostor pro plácání se po ramenou, že vy jste ten nejlepší a není lepších.

1) Jasný titulek

Když už návštěvník vašich stránek klikne v menu na odkaz „O mně“ a dostane se na ni, tak se dá předpokládat, že ví, kde je. Nepotřebuje znovu jako první vidět nadpis „O mně“.

Raději tohle cenné místo využijte jinak.

Připravte si takový titulek, ze kterého bude na první pohled jasné, čím se zabýváte. Stručně a jasně několika slovy napište, co děláte.

Příklady titulků

 • (Marketingový konzultant) Získám vám více zákazníků do firmy pomocí Facebook reklamy
 • (Finanční poradce) Jsem tady, abych vám pomohl s domácími financemi
 • Jsem SEO konzultant, který dostane váš web na první místa v Googlu

Titulek na stránce právničky Lucie Radkovičové

Z titulku získá návštěvník základní představu přehled o tom, jestli mu můžete nabídnout to, co on hledá. Ale je potřeba ještě více tu informaci rozvinout. A k tomu právě slouží…

2) Užitečný podtitulek

Druhá nejdůležitější část stránky „O mně“ jsou dvě nebo tři věty, které rozvíjí titulek. A více můžete popsat, čím se zabýváte a jak je to jiné, než člověk může znát.

Vezmu příklad realitního makléře, těch je na trhu celá řada. Takže v podtitulku napište, v čem jste jiný. Čím se lišíte od ostatních makléřů. Čím jste unikátní. Dejte čtenáři jasný argument pro to číst dál.

Jestli máte čísla, kterými se můžete pochlubit, tak patří sem. Čím více jste konkrétní, tím lépe. Můžete použít počty zákazníků, průměrnou rychlost nebo velikost zakázek…

Příklady podtitulků

 • (Marketingový konzultant) Od první reklamy až po měsíční rozpočty v řádu stovek tisíc korun. Vše měřím stejnou pečlivostí. Navrhuji nové a nové způsoby, jak reklamu zefektivnit, abyste za nové zákazníky platili méně.
 • (Finanční poradce) Pomáhám lidem zkrotit jejich rodinné rozpočty. Se svými klienty sestavuji finanční plán, který pokryje všechny jejich potřeby. Zároveň poradím s výběrem vhodných investičních produktů pro zajištění budoucích cílů.

Podtitulek na stránce Míšy Soukupové

3) Zajímavý příběh

Na stránce „O mně“ není prostor pro nudu. Takže žádné suché fráze o tom, kdy jste se pustili do podnikání, a co se dělo každý rok v průběhu celé historie.

Opravdu vás zajímá, že jsme se v roce 2011 přestěhovali do nové kanceláře, celou jsme ji 2 měsíce rekonstruovali a koupili 8 stolů? Mělo by, protože pro mě je to tak hrozně moc důležité… 🙂 A teď se vraťme zpátky…

Raději nabídněte zvědavému návštěvníkovi příběh.

Vyprávějte třeba o tom, proč děláte to, co děláte. Co vás motivovalo k tomu pustit se do svého oboru. (Ne, opravdu tím nemyslím peníze.)

Nebo se zaměřte se na to, jakým způsobem pracujete. Jak probíhá spolupráce s vámi. Jak dokážete řešit nastalé problémy. Pochlubte se tím, co se vám už povedlo. Co pro své zákazníky nejčastěji řešíte a proč je to důležité.

Ale hlavně při tom všem nezapomeňte na to, že jste člověk. Lidé se raději spojí s myšlenkou jednotlivce než s „vizí“ celé společností.

Položte si následující otázky a máte základ příběhu nastíněný.

 • Proč se vůbec věnujete tomuto oboru?
 • Jak jste se k němu dostal/a?
 • S čím klientovi nejvíc pomůžete?
 • V čem jste jedinečný/á a odlišujete se od zástupu jiných?
 • Proč by si měl klient vybrat právě vás?
 • Jak můžete využít své zkušenosti a proč jsou důležité?

Příběh na stránce makléřky Petry Soukupové

4) Průkazné reference

Můžete nabízet kvalitní produkty, super servis a zákaznickou podporu, ale ne každý tomu musí uvěřit.

Nechte místo sebe mluvit skutečné výsledky reálných zákazníků. Proto jsou reference důležitou součástí stránky „O mně“.

Nespoléhejte na to, že člověka napadne prokliknout se na samostatnou stránku, kde máte desítky referencí. Vyberte tedy jednu nebo dvě nejlepší a zařaďte je i do stránky „O mně“.

Zapomeňte mlácení slámy typu „Václav je prostě úžasný člověk a nikdo nedělá takovou kávu jako on“.

Daleko lepší je reference typu přišel-rozsekal-zvítězil: „Od prvního dne spolupráce pokládal nepříjemné otázky, pak začala řada testů, které zdánlivě nedávaly smysl, abychom našli způsob, jak získávat zákazníky za polovinu toho, co jsme čekali.

Připomenu, že důvěryhodná reference obsahuje celé jméno zákazníka a jeho fotku. V B2B samozřejmě pracovní pozici referenta a jméno firmy.

Reference na stránce Míšy Soukupové

A zvažte, jestli nepřidáte telefon, odkaz na stránky nebo profil na Facebooku, aby si člověk mohl referenci ověřit.

Detailně jsem se referencím věnoval v příspěvku Dobrá reference je nejlepší reklama.

5) Výzva k akci

Návštěvníka webu jste zřejmě zaujali, když dočetl text až do konce. Takže je neodpustitelnou chybou nemít na konci stránky výzvu k akci.

Teď je potřeba nasměrovat pozornost návštěvníka stránky tam, kam chcete. Aby udělal přesně to, co potřebujete. Když mu to nenapíšete, tak si to začne hledat sám a nikdy nevíte, co ho napadne.

Návštěvník přečetl stránku, co má teď udělat? Má kliknout na odkaz? Má zadat svůj email a stáhnout si případovou studii? Nebo má rovnou zaslat poptávku?

Výzva k akci by měla podtrhovat to, co chcete celou stránkou říct.

Výzva k akci na stránce makléře Zdeňka Molcara

Třeba můžete návštěvníka pozvat k sobě do kanceláře na kávu. I když nikdo nepřijde, ale navenek tohle gesto podtrhuje to, že jste otevřená firma a nemáte potřebu něco před zákazníky schovávat.

Pár tipů na závěr

Přidejte svou fotografii.

Fotka návrhářky Míšy Naušové

Pondělní selfíčko asi nebude stačit. Tedy pokud jich už nemáte nacvakaných stovky a na Instagramu se o ně lidé perou.

Raději si domluvte termín s profesionálním fotografem (Pozor: Ne každý, kdo má zrcadlovku, je profesionál!) a věnujte dopoledne tomu, jak budete následující roky působit na každého, kdo přijde na vaše stránky.

Není to jenom o textu.

Trendem dneška jsou videa. A tak místo písemného příběhu můžete natočit video. Stránka pak bude obsahovat titulek, podtitulek, pak následuje video, reference a výzva k akci.

Zajímavé může být i pojetí stránky „O mně“ formou infografiky. Ale nemyslím tím časovou osu historie svého působení až po současnost. Tady buďte více kreativní a zpracujte jednotlivé principy své práce třeba jako skládačku.

Pište konverzačním tónem.

Záleží samozřejmě na oboru, kterému se věnujete. Styl psaní by měl korespondovat s tím, jak vy se svými zákazníky komunikujete.

Návštěvník by měl mít vždy pocit, že je na vašem webu vítaný a právě vy jste tím, kdo mu pomůže s jeho problémem.

Mediální vystoupení Tomáše Kučery

Pochlubte se svými mediálními výstupy.

Oslovila vás některá televizní nebo rozhlasová stanice, abyste se vyjádřili k otázce ze svého oboru? Jestli ano, určitě to na stránku „O mně“ přidejte. Máte zase další argument toho, aby vás okolí vnímalo jako odborníka. Pamatujte, že fotka je v tomto případě lepší než slovní popis.

Požádejte o pomoc přátele i klienty.

Někdy je těžké se na své podnikání podívat s nadhledem. Požádejte tedy lidi ve svém okolí, ať vám prozradí, jak vás vnímají. V čem jste jiní.

Čeho si na vaší práci váží a co například rozhodlo o tom, že šli do spolupráce s vámi. Tyto informace vám pak pomohou najít to, v čem jste jedineční. Pak už jen stačí se na to soustředit na své stránce „O mně“.

Já, ty, on, ona

Zapomeňte na množné číslo. Stránku píše jeden člověk – VY. Stránku čte jeden člověk. Zatím nevíme, jestli je to on nebo ona. Co víme je, že ten člověk nemá čas, chuť ani zájem číst ódy na někoho cizího a jiné bláboly.

Stránka „O mně“ není o vás, ale o návštěvníkovi vašich stránek. Podobně jako tento článek není o mně, ale o vás a vaší stránce „O mně“.

Ale přeci jen mě zajímá…

Co na své stránce o sobě upravíte?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

13 komentářů


 1. Miloslav Kokeš napsal:

  Díky Václave, pořád je co vylepšovat 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Držím k tomu palce Miloslave 🙂

 2. Veronika Prokop napsal:

  Vyborne, diky za dalsi fajn web tipy. Ackoli se to vsechno na prvni pohled zda naprosto jasne, provedeni tomu uz tak casto neodpovida. Jak pise Miloslav, stale je co zlepsovat 😉

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za komentář Veroniko. Často nevidíme ty nejjasnější věci 🙂

 3. Pavol Valúch napsal:

  Ďakujem, výborné !

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Pavol 🙂

 4. Maroš Oravec napsal:

  Naozaj perfektné. Ďakujem 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Maroš 🙂

 5. Vaclav Krajnak napsal:

  Děkuji za reakci 🙂

 6. Ondřej Mišustov napsal:

  Po pražském workshopu (mil. mak.) jsem ,,o mně“ přepsal, ale jak z hora vidno ne dobře. Dle výše rozepsaných rad to ještě upravím. Akorát ty hodnověrné reference nemám, no co se dá dělat. Příště. A jinak, děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za zprávu Ondřeji. Přepisovat se dá neustále, někdy je potřeba udělat tečku a vrhnout se na další výzvy 🙂

 7. Jolana Fišerová napsal:

  Václav je prostě úžasný člověk. Přišel-rozsekal-zvítězil.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji, mám pocit, že zatím teprve vcházím 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.