Jak zacílit na odběratele newsletterů Facebook reklamou


Jak zacílit na odběratele newsletterů Facebook reklamou

Facebook nemá rád, když se přes jeho reklamy prodává. Nemají to rádi ani jeho uživatelé. Protože by všichni byli zahrnuti reklamou, která by říkala „Kupuj tohle“, „Kupuj tamto“, „Kupuj, kupuj, kupuj…“. Není to efektivní a všechny to otravuje.

Proto je lepší prodávat lidem, kteří už produkt, službu, značku trochu znají. A to mohou být třeba lidé, kteří už nějakou dobu odebírají novinky, zpravodaje neboli newslettery. Zkrátka máte na ně emailovou adresu – samozřejmě se souhlasem k oslovení.

Já vím, většinou slyšíte „Využijte Facebook k budování databáze emailů“. To je samozřejmě jedna technika, používám ji a je fajn. Ale když prodáváme, sáhneme pro jinou techniku.

V tomto článku najdete postup, jak propojit email marketing se sílou sociálních sítí a zvýšit jeho učinnost. Dozvíte se, jak importovat Vaši databázi kontaktů na Facebook, nasměrovat na ni reklamu a postupně tuto databázi aktualizovat. Nejdřív se ale podíváme na to, jaké možnosti cílení vlastně Facebook nabízí a k čemu cílení na databázi kontaktů využít.

Jak funguje cílení

Při přípravě reklam na Facebooku můžete cílit podle mnoha faktorů. Ať už je to podle místa, pohlaví, věku, zálib a zájmů, vztahu, pracoviště nebo vzdělání. Dále můžete tvořit různé okruhy uživatelů, které buď znáte a oni znají Vás (odebírají newsletter nebo už byli na stránkách), nebo které zatím neznáte a Vy tak najdete nové příležitosti.

Když si cílení rozdělíme, můžeme při vytváření reklamy na Facebooku cílit 5 způsoby:

 • na fanoušky Facebook stránky
 • na návštěvníky webových stránek – remarketing
 • na podobné uživatele – viz níže
 • na uživatele podle zájmů
 • na databázi kontaktů email marketingu

Všechny způsoby mají svůj účel a ve svém tréninku Nekonečná fronta zákazníků je probírám detailně. Každopádně v tomto článku se zaměřím na oslovení lidí z databáze kontaktů.

K čemu oslovení emailové databáze použít

Možná Vás napadne otázka: „Proč připravovat Facebook reklamu pro příjemce newsletteru?“ Vždyť ti lidé už ode mě dostávají emaily.

Odpověď je jednoduchá. Zdaleka ne všichni, které máte ve své databázi a pravidelně jim posíláte newsletter, si tento zpravodaj otevřou. Jestli máte míru otevření třeba 30 %, pořád je tu 70 % lidí, kteří email neviděli. A přitom je to zajímavá skupina lidí, kteří Vás už znají, více či méně jste si s nimi vybudovali vztah. To ve výsledku znamená, že reklama je hodně cílená a bude dosahovat lepších výsledků.

Podle studie, kterou provedl Facebook spolu se Salesforce v dubnu 2014, v momentě, kdy se použily reklamy na Facebook, tak se zvýšil dosah email marketingu o 77 %.

blog-fbedb-research

Navíc ze stejné studie vyplývá, že lidé, kteří přečtou email a zároveň uvidí reklamu, nakoupí s o 22 % větší pravděpodobností než lidé, kteří otevřou email, ale neuvidí reklamy.

Tady je několik způsobů, jak databázi emailových kontaktů využít. Jestli Vás napadá další, pochlubte se do komentářů pod článkem.

Zvýšení počtu fanoušků Facebook stránky

Photo Credit: glawster cc

Photo Credit: glawster cc

Nepochybuji o tom, že máte svou Facebook stránku. Jestli ne, tak si ji hned dnes založte – třeba pomocí návodu Firemní Facebook stránka, která přitahuje zákazníky.

Na Facebook stránce máte své fanoušky. Možná jich je zatím méně než je velikost Vaší emailové databáze. V tom případě připravíte reklamu na „Propagaci stránky“ a budete cílit na všechny, na které máte emailovou adresu a nejsou zatím fanoušky stránky. Získáte tak spoustu nových fanoušků v podstatě za haléře.

Propagace produktu nebo služby

Photo Credit: garryknight cc

Photo Credit: garryknight cc

Nevím, jak je to u Vás, ale hlavní důvod, proč děláme marketing, je… abychom více prodávali. A když už marketing děláme, tak chceme, aby ten prodej byl co nejefektivnější. Takže využijeme každou možnost, kterou máme k dispozici.

Když prodáváme pouze přes email marketing, tak to vypadá tak, že pošleme email a čekáme, až přijdou objednávky. Nějaké přijdou. Zjistíme, že 70 % odběratelů email nepřečetlo, tak pošleme další email. A další.

Díky Facebooku můžete odběratele newsletteru oslovit přímo na místě, kde tráví nejvíc času. Vytvoříte temný příspěvek (viz Temné příspěvky jako nejefektivnější reklama na Facebooku) s propagací produktu, služby, semináře, akce nebo webináře. Tady si nemusíte moc lámat hlavu a klidně přidejte ostřejší prodejní slovíčka jako „Kupte teď“, „Zítra bude pozdě“. Takový příspěvek pomocí reklamy dostanete k těm správným lidem. Za velmi nízkou cenu.

Reaktivace odběratelů newsletteru

Photo Credit: nist6dh cc

Photo Credit: nist6dh cc

Pro odběratele emailů se často připravují speciální akce a zajímavý obsah. Slevové kupóny, zajímavé bonusy, nový magnet na zájemce a tak. Když se o této akci lidé nedozví z mailingu, oslovíme je na Facebooku.

Já tento způsob využívám právě k reaktivaci lidí, kteří někdy zadali svůj email a vyžádali si novinky. Časem emaily přestali číst nebo zprávy prostě skončily ve složce „Hromadné“ (viz Seznam.cz zavedl složku „Hromadné“ a první nepříjemné statistiky pro email marketing).

Připravíme reklamu s magnetem nebo jinou vychytávkou a zacílíme ji právě na kontakty z emailové databáze. Dostanou se na zachytávací stránku a znovu zadají svůj email…

… a voilá. Z neaktivního odběratele je rázem aktivní čtenář emailových zpráv.

Nalezení uživatelů podobných těm, které máte v databázi kontaktů

Photo Credit: therichbrooks cc

Photo Credit: therichbrooks cc

Při rozšiřování vlivu a zásahu marketingu je každá koruna dobrá. Majitel firmy nechce plýtvat rozpočtem na neefektivní reklamu. Takže bychom měli najít co nejlepší zdroj nových zákazníků. Facebook v tomhle ohledu nabízí skvělou možnost „Podobných uživatelů“.

Funguje to tak, že Facebooku dáte k dispozici nějakou sadu lidí. Facebook si je prolustruje a zjistí, co je spojuje. Na základě toho vyhledá další profily se stejnými parametry a vytvoří databázi uživatelů, kteří jsou podobní těm, které jste dali jako podklad. Tj. podobní Vašim zákazníkům.

Tyto podobné uživatele oslovíte a díky tomu snížíte náklady na Facebook reklamu klidně i o 50 %.

Každopádně vždy je prvním krokem vůbec databázi kontaktů do Facebooku dostat.
Tak pojďme na to.

1) Připravte si seznam kontaktů

První, co potřebujeme udělat, je připravit si seznam všech kontaktů, kterým pravidelně posíláme nějaký newsletter. Pokud máte více různých seznamů segmentovaných například podle jednotlivých produktů, zájmů, připravte si je odděleně. Díky tomu později připravíte cílenější reklamu a dosáhnete lepších výsledků.

Ve svém mailingovém systému si tedy připravte seznam kontaktů, na které posíláte newsletter, a vyexportujte je do formátu CSV (můžete ho otevřít v Excelu). V souboru, který Facebook přijme musí být pouze emailové adresy. Tj. na každém řádku musí být jeden email.

V marketingovém systému Clipsan můžete využít přímo export kontaktů ve formátu pro nahrání do Facebooku. Získáte tak rovnou seznam pouze emailových adres a nemusíte již nic upravovat. Pomocí filtru tedy vyberte požadované kontakty a poté proveďte jejich export.

Náhled seznamu kontaktů pro export do Facebooku

Náhled seznamu kontaktů pro export do Facebooku

Tak budete mít připraven seznam, který později budete nahrávat do Správce reklam nebo Power Editoru na Facebooku.

2) Importujte kontakty do Facebooku

Jděte do Správce reklam a vytvořte okruh uživatelů, který budou tvořit kontakty z Vaší databáze. Tuto akci můžete provést i z prostředí Power Editoru. Power Editor používám častěji, protože mi umožňuje velice efektivně spravovat velké množství reklamních kampaní. Jestli do PE chcete proniknout, podívejte se na Power Editor – návod pro začátečníky Facebook marketingu.

Ve správci reklam, který používá většina, se nejprve přepněte do nástroje „Cílové skupiny“. Nebo jednoduše klikněte na tento odkaz.

Přepněte se do Cílové skupiny

Přepněte se do „Cílové skupiny“

Pak v levém horním rohu najdete tlačítko „Vytvořit okruh uživatelů“. Pod ním najdete volbu „Vlastní okruh uživatelů“, na kterou klikněte.

Klikněte na Vlastní okruh uživatelů

Klikněte na „Vlastní okruh uživatelů“

Vyberte hned první možnost a to „Seznam zákazníků“.

seznam zakazniku

Zvolte „Seznam zákazníků“

Dostanete se na další stránku, zde klikněte na „Nahrát soubor“.

Nahrát soubor

Zvolte „Nahrát soubor“

Zkontrolujte, že je vybraný Datový typ „E-maily“. Pak vyberte soubor uložený v počítači a klikněte na modré tlačítko „Vytvořit okruh uživatelů“.

Zvolte soubor

Klikněte na „Nahrát soubor“

Poté se zobrazí další okno, kde zjistíte, kolik kontaktů se do Facebooku nahrálo. Tady si také pojmenujete vytvořený okruh uživatelů, abyste se později vyznali, jaké kontakty tento okruh obsahuje. Název může být libovolný. Já preferuji „EDB – něco“, abych okamžitě poznal, že jde o emailovou databázi.

Nový okruh uživatelů

Nový okruh uživatelů

Když nahrajete třeba 1.000 emailových adres, Facebook jich nenajde všech 1.000, ale třeba jen 700.  Jak to? Facebook porovnává každou naimportovanou emailovou adresou s adresou uživatele, kterou má uvedenou u svého profilu. A pokud odběratel newsletteru uvedl jinou emailovou adresu do svého Facebook profilu a jinou do Vaší databáze, Facebook ho nenajde.

Spárování emailových adres nějakou chvíli trvá, podle toho kolik jich nahrajete. Počítejte tak s hodinkou a pak bude okruh uživatelů připraven.

V tomto mém testovacím případě jsem nahrál 142 kontaktů, a Facebook podle nich dohledal 40 uživatelů. To je hodně slabé, ale většinou budete mít výsledek kolem 70 %. Každopádně je z toho zřejmé, že čím větší databázi máte, tím lepší máte pozici při vytváření okruhu uživatelů.

Vytvořený okruh uživatelů

Vytvořený okruh uživatelů

3) Nastavte cílení na nový okruh uživatelů

Nyní máte vytvořen okruh uživatelů, ve kterém máte uživatele, kterým pravidelně posíláte newsletter. Cílení se provádí v Sadě reklam.

Struktura reklamy na Facebooku

Struktura reklam na Facebooku

Jednoduše tak, že zvolíte vytvořený okruh v části „Vlastní okruhy uživatelů“.

Nastavení cílení na odběratele newsletterů

Nastavení cílení na odběratele newsletterů

Nebo naopak je můžete z cílení vyloučit, když připravujete reklamu na získávání nový kontaktů nebo nových zákazníků.

Okruh uživatelů pravidelně aktualizujte

Jak bude růst Vaše databáze kontaktů, je fajn rozšířit i vytvořený okruh uživatelů. Obzvlášť, pokud máte zapnutou dlouhodobou reklamu.

Jak často aktualizaci budete dělat, záleží čistě na tom, jak rychle budete získávat nové zájemce o newsletter. Většinou stačí jednou za měsíc nebo jednou za 3 měsíce. Pokud získáváte do databáze 1.000 nových kontaktů týdně, tak jednou týdně. 🙂

Pokud budete chtít doplnit nové kontakty do okruhu uživatelů, není potřeba vždy tvořit nový okruh a pak měnit cílení v jednotlivých reklamách. To by byla pruda. Do původního vytvořeného okruhu pouze doplníte nové kontakty, které jste získali. Jak na to?

V mailingovém systému si opět jako v prvním kroku vyfiltrujte kontakty, které jsou odběratelé newsletteru. Exportujte si je ze systému a získáte tak aktuální seznam kontaktů, které nahrajete znovu do Správce reklam nebo Power Editoru.

Není potřeba řešit, které kontakty jsou staré a které nové, nahrajte tam znovu všechny. Facebook sám rozpozná, které emailové adresy už v okruhu uživatelů máte a doplní pouze ty, které chybí.

Jděte tedy do Správce reklam nebo Power Editoru, otevřete si záložku „Okruhy uživatelů“ a označte si svůj vytvořený seznam kontaktů a pod tlačítkem „Akce“ vyberte možnost „Upravit“.

Úprava okruhu uživatelů

Úprava okruhu uživatelů

Otevře se Vám okno, ve kterém vyberete z nabízených možností. Zkontrolujte možnosti Aktualizovat okruh uživatelů na „Přidat lidi“ a Jak chcete přidat zákazníky na „Nahrát soubor“. Pak můžete nahrát nový soubor a kliknout na tlačítko „Uložit“.

Aktualizace okruhu uživatelů

Aktualizace okruhu uživatelů

Opět se objeví informace o tom, zda vše proběhlo v pořádku a kolik kontaktů bylo nahráno. Během několika minut bude vytvořený okruh aktualizován a uvidíte, o kolik nových uživatelů se tento okruh rozrostl. Datum poslední aktualizace najdete v přehledu.

Informace o stavu importu

Informace o stavu importu

 

Jestli se chcete do Facebook reklamy vydat hlouběji a vytvořit ziskový marketingový systém, podívejte se na můj trénink Nekonečná fronta zákazníků.

Efektivita především

Photo Credit: barmala cc

Photo Credit: barmala cc

Jasně, starat se o email marketing a ještě ho propojovat s Facebookem, může být časově náročné. Ale v případě, kdy investujete do Facebook reklamy třeba jen několik tisíc měsíčně, se vyplatí využít jakékoliv výhody, kterou máte k dispozici. A emailová databáze je velká výhoda.

Jedním z velmi dobrých plus reklam na Facebooku je, že je lidé mohou vidět několikrát za den bez toho, aby ji vnímali jako spam. Ale zkuste několikrát denně poslat newsletter. Myslím, že se reakce odběratelů bude nést v duchu „Velký útěk“.

A co si myslíte Vy?

Má smysl takto cílit reklamu? Využijete svou emailovou databázi pro Facebook reklamy? Nebo už ji využíváte?

Dejte mi vědět, a jestli máte nějaké otázky, šup s nimi níže do komentářů.

P. S. Když nenapíšete komentář, klikněte alespoň na sdílení, ať vím, že se Vám článek líbil. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav Krajňák
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

2 komentáře


 1. Martina Makovičková napsal:

  Pěkný den, Václave, mám poměrně základní otázku. Používáme vlastní doménu a žádného e-mailového klienta typu Smartemailing zatím nevyužíváme (posíláme cca 4 e-maily na naši databázi ročně). Je nějaký způsob, jak zjistím, jaká je otvíratelnost e-mailů? Děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za otázku Martino, měření otvíranosti je právě důvodem vzniku mailingových systémů jako je Clipsan. Pokud to Váš rozesílací systém neumí a chcete to, nastal čas na změnu. I když posíláte jenom několikrát za rok 🙂
   Jednoduše pak změříte nejen otvíranost, ale i proklikovost a další ukazatele. Dáte také lidem možnost se odhlásit apod.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Využijte chatboty v podnikání
Ještě nevyužíváte nový marketingový trend, který drtí všechny ostatní?
Tak hned sáhněte pro návod „Využijte chatboty v podnikání”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.