Jak na efektivní e-mail marketing v roce 2020


E-mail marketing je s námi už 41 let. Ale stále nepatří do starého železa.

Pro spoustu firem a podnikatelů je e-mail nejdůležitějším komunikačním kanálem. A přináší do firmy peníze.

I v roce 2020 se mu vyplatí věnovat.

V tomto článku se chci se zaměřit na 4 kroky, které fungují už několik let, a je jisté, že budou fungovat i v roce následujícím.

4 kroky k efektivnímu e-mail marketingu

 1. Rozšiřujte databázi kvalitními kontakty
 2. Posílejte uvítací sekvenci
 3. Připravte jednoduchý nákup
 4. Zasílejte pravidelné newslettery

Pro někoho je to možná málo blýskavé a „trendy“ a „cool“, ale proto je to důležitější.

1. Rozšiřujte databázi kvalitními kontakty

Kvalitní a relevantní databáze kontaktů (leadů) je základ úspěšného podnikání. V dnešní době už nejen na internetu. Pro někoho už je to možná klišé, ale rok od roku je tento fakt stále důležitější.

Na Vaše zákazníky totiž útočí stále více nejrůznější reklamy, sociální sítě, chatboti a další vychytávky, které  marketéři využívají. A zaujmout „obyčejným“ e-mailem je stále těžší a těžší.

Takže víc než kdy jindy je potřeba přitahovat ty opravdové ideální zákazníky a kašlat na zbytek. Je potřeba zpřesnit své cílení a své marketingové sdělení.

Z toho vyplývá, že své zákazníky musíte velmi dobře znát. Vědět, kdo jsou a jak s nimi komunikovat. Na jaké argumenty slyší a reagují.

Svou databázi nerozšiřujte o všechny. Nehoňte se jen za velkým číslem. I s malou databází totiž můžete hrát velké divadlo.

Věděli jste, že…

… firmy s menšími databázemi daleko lépe oslovují své zákazníky. Mají také vyšší míru otevřenosti i prokliků, oproti firmám, které mají databáze obsahující desítky tisíc kontaktů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GetResponse u 4 miliard e-mailů v období od ledna do června 2019.

Přitahujte své ideální zákazníky

Přitahujte lidi, kteří budou číst Vaše e-maily. Lidi, kteří si s velkou pravděpodobností ve finále koupí Vaše produkty nebo služby.

Jak? Samozřejmě pomocí správného magnetu na leady. Připravte pro zájemce úzce cílenou brožuru, webinář, kontrolní list nebo případovou studii.

A nezůstávejte jen u jednoho. Protože budou úzce cílené, tak takových magnetů potřebujete víc. Na každého totiž funguje něco jiného.

Pečujte o svou databázi

Ve své databázi najdete kontakty, které jsou aktivní. To znamená, že pravidelně čtou Vaše zprávy, reagují na nabídky, zkrátka jsou s vámi v neustálém spojení. To jsou ti zelení.

Na druhou stranu tam najdete lidi, kteří Vás po nějakém čase (nebo ihned) začnou ignorovat. Z nejrůznějších důvodů. Přestalo je zajímat, co děláte. Vyřešili svůj problém. Nepotřebují dál Vaše produkty.

Někteří z nich seberou poslední zbytky své energie a kliknou na tlačítko odhlášení. Ale většina ne. A Vám pak zůstávají v databázi jako „mrtvé“ kontakty.

Vaše databáze se bude přirozeně zmenšovat každý rok o 22%. (Hubspot)

Mrtvé kontakty pravidelně odstraňujte (nejdřív je zkuste vzkřísit živou vodou), protože jinak si zbytečně snižujete doručitelnost svých kampaní.

Poštovní servery (Seznam, Gmail, Yahoo apod.) vidí, že většina příjemců neotvírá zprávy a Vy dostanete nižší hodnocení. Ve finále se Vaše zprávy nedostanou ani k tomu, kdo o ně má zájem.  A to je škoda.

Jeden magnet nestačí

My v Clipsanu máme přes deset magnetů. (A tvoříme další.)

Některé magnety jsou malé, některé rozsáhlejší. Některé z nich propagujeme, jiné ne. Máme magnety pomocí, kterých rozšiřujeme svoji databázi. Máme i takové, které jsou určené pro zájemce, kteří už naše e-maily dostávají.

Jak sbírat kontakty?

Není nic jednoduššího. V systému Clipsan si vytvoříte jednoduše formulář na sběr kontaktů. Přizpůsobíte si ho podle potřeb. Pak jej vložíte na svůj web a…

…oslavujete každého zájemce, který si vyžádá to, co jste pro něj vytvořili.

2. Posílejte uvítací sekvence

Když si zájemce stáhne Váš magnet, máte jedinečnou příležitost představit svou firmu a nabídku. Pomocí série e-mailů, které se říká autoresponder neboli e-mailový automat.

Vaše snažení by nemělo skončit jen u toho, že získáte kontakt, pošlete mu brožuru a pak ticho. Několik týdnů se neozvete, a pak mu po půl roce pošlete svou úžasnou slevovou nabídku.

Jak by to dopadlo? Dotyčný už s největší pravděpodobností ani neví, kdo jste. Kde jste na něj vzali e-mailovou adresu. A vnímá Vás jako spam.

Nebo jste přišli, jak se říká, s křížkem po funuse. Zájemce řešil svůj problém před půl rokem. Samo od sebe ho nenapadlo, že by si od Vás mohl něco koupit. Promeškali jste svou příležitost a vaše konkurence si mne ruce.

Připravte ideální cestu

Takže v okamžiku, kdy získáte nového zájemce, neposílejte jednu zprávu, ale raději připravte zajímavou a příjemnou uvítací sekvenci. Využijte projevený zájem k tomu, abyste svého budoucího zákazníka nasměrovali k ultimátnímu výsledku – nákupu u Vás.

Tyto úvodní e-maily jsou nejdůležitější, protože si je drtivá většina zájemců opravdu přečte. Tedy měli by je číst. Protože si je v podstatě sami vyžádali.

A pokud nečtou, tak je někde nějaký problém. Když budete sledovat statistiky jednotlivých e-mailů, snadno odhalíte místo, kde zájemci ztrácí pozornost. A pak už je na Vás vyladit obsah jednotlivých e-mailů tak, aby zájemce dovedli až k Vaší pokladně.

Délka uvítací sekvence je minimálně 5 e-mailů, které dotyčnému pošlete v průběhu následujících několika dnů.

Sami testujte frekvenci a časové rozestupy mezi jednotlivými e-maily. V některých případech nám zpomalení zvýšilo výsledky. Jindy jsme zase slavili úspěch při zrychlení.

Věděli jste, že …

…průměrná otvíranost prvního uvítacího e-mailu je 88,7%. S každým dalším se postupně snižuje, přičemž u pátého e-mailu v sekvenci je to průměrně 56,3%. U desátého 43,55%. (GetResponse)

Co má být obsahem e-mailů?

Můžete prodávat hned v prvním e-mailu. Pokud to dává smysl. Nebo neprodávat vůbec, jen lehce naťuknout a nechat míč na straně zájemce.

Myslete na to, že cílem je „nažhavit“ zájemce na nákupní rozhodnutí.

 • Někdy to mohou být nejlepší a nejčtenější články na Vašem blogu.
 • Ukázka toho, v čem je Vaše řešení lepší než cokoliv na trhu.
 • Představení způsobu, jakým řešíte problémy zákazníků.
 • Samozřejmě i příběhy Vašich zákazníků.

Vyzkoušejte Clipsan zdarma

Když se někdo (Vy?! :-)) přihlásí k odběru newsletteru v pravém sloupci nahoře, dostane od nás sérii 5 e-mailů.

 • Ihned po přihlášení dostane první a uvítací e-mail.
 • Další den mu posíláme odkaz na 10 nejčtenějších článků z blogu.
 • Následují další e-maily v rozestupu 3-4 dnů, kdy zájemce dostává další hodnotné tipy z oblasti e-mail marketingu.
 • A v posledním e-mailu najde výzvu k akci, aby si vyzkoušel náš Clipsan.

Jsme s ním v neustálém kontaktu 12 dní a za tu dobu dostane řadu tipů jak vylepšit svůj marketing. Pokud ho to zaujme, má možnost to hned vyzkoušet v praxi, protože má k dispozici Clipsan, který mu s tím pomůže.

Jak nastavit e-mailovou sekvenci

Dobrá zpráva je, že nemusíte posílat jednotlivé e-maily sekvence ručně každému zájemci zvlášť.

V Clipsanu si jednou nastavíte e-mailový automat a ten bude pracovat několik týdnů, měsíců i let za Vás. V předem stanovených časech a dnech bude posílat e-maily a na žádný nezapomene.

Automat napojíte na svůj formulář nebo zachytávací stránku a hotovo. Tedy stále je na Vás přivést zájemce k formuláři.

3. Umožněte zájemci jednoduše nakoupit

Teď nastal čas zúročit všechny předchozí kroky.

Získali jste kontakt na opravdového zájemce o Váš produkt. Pomocí uvítací sekvence jste mu dovolili nahlédnout pod pokličku a ochutnat něco za Vaší nabídky. A teď čas, aby objednal.

Věděli jste, že…

…60% spotřebitelů tvrdí, že nakoupili díky e-mailové zprávě, kterou dostali. (Optinmonster)

Jak to udělat, aby zájemce nemusel zbytečně vymýšlet a hledat nejlepší způsob, jak získat to, co nabízíte? Jak být neustále k dispozici bez toho, abyste platili za někoho, kdo bude na telefonu 24/7?

Odpovědí je on-line objednávkový systém. Podobný jako známe z e-shopů. Jen bez složitého košíku.

Člověk přijde, jednoduše vyplní objednávku a koupí si to, co nabízíte. Ať je to konzultace, seminář, on-line kurz nebo i fyzický produkt.

Autoři prodávají na přímo

Michal Bartoš napsal v roce 2018 knihu Smysluplné vztahy. Nechtěl ji prodávat přes tradiční distribuce, ale chtěl na přímo oslovit své fanoušky a sledující, kterých má na sociálních sítích požehnaně.

Vytvořil si prodejní stránky a teď kdokoliv může kdykoliv přijít a koupit si jeho knihu. Mimochodem velmi zajímavou.

Jak začít prodávat

V prodejní části služby Clipsan zadáte jednoduše to, co nabízíte. Napojíte systém pro okamžitou platbu kartou. Veškeré faktury se vystaví automaticky a jen, když to dává smysl.

Pak prodejní formulář nebo rovnou celou prodejní stránku postavíte před své zájemce a už se jen radujete z výsledků.

4. Zasílejte pravidelné newslettery

Ne každý si koupí hned. Naopak. Většina si hned nekoupí. Koupí až později.

Z toho důvodu zůstaňte s kontakty ve Vaší databázi v komunikaci. Pravidelný newsletter, který Vás jednou za čas připomene, je ideální.

Díky tomu se vyhnete přílišnému nátlaku a necháte na zájemcích, aby uznali, kdy jsou připraveni nakupovat. Ale neznamená to, že jim nebudete dělat nabídky.

Je super, když se Vám podaří nakombinovat užitečné informace a lákavé nabídky. To je důležité. E-maily, které posíláte, by měly být hodnotné. Nesmí to být jeden prodejní e-mail za druhým.

Přesný poměr prodejních a neprodejních e-mailů není vytesaný do kamene. Dá se říct, že dobrý začátek je dělat to fifty-fifty. Polovinu e-mailů, kterou posíláte, natvrdo prodávejte. Druhou polovinu buďte užitečný přítel.

Pamatujte, že čím více dokážete převážit hodnotné informace oproti těm prodejním, tím lépe. Budujete tak svou značku v očích Vašich příjemců.

Pravidelně z chlaďáku i kavárny

Co je obsahem newsletteru k tomuto blogu, je Vám asi jasné. Články. Ale pojďme se podívat i jinam…

Hollandia vyrábí jogurty. A moc dobré. V rámci Hollandia Clubu zasílají pravidelné newslettery, ve kterých pořádají soutěže a sdílí novinky ze svého sortimentu.

Kavárenský řetězec Crosscafé cílí i na studenty. Tedy lidi, kteří podle některých studií už „neznají e-mail“. Realita je taková, že jejich novinky a akce čte nadprůměrný počet příjemců.

Jak posílat newslettery

Pomocí nového editoru v Clipsanu vytvoří čistý a přehledný newsletter téměř každý. Pomocí jednoduchého přetahování připravíte zprávu optimalizovanou pro počítač i mobil.

Výsledky můžete vyhodnotit u detailních statistik. Pak už se jen pochvalte za to, kolik příjemců zprávu otevřelo a kolik z nich kliklo na vložený odkaz.

Pusťte se do toho

Tak a jsme na konci. Tyto čtyři kroky nejsou žádným objevem nového desetiletí. Nicméně jsou podle mého úplný základ, který by měla mít každá firma. Ať už se pohybuje v digitálním světě, ale i v tom živém.

Pokud takový základ ještě nemáte, je nejvyšší čas na tom zapracovat. Bez něj máte velmi malou šanci zvládnout novinky a možnosti, které nové desetiletí přinese.

Naplnění těchto kroků není ze dne na den. Chce to nějakou práci na začátku a pak průběžný čas na newsletter. Ale je to něco, co má ve Vašem podnikání skutečný smysl.

Spoustu věcí můžete jednou nastavit a pak automatizovat. Zbude Vám čas pouze na tvorbu obsahu. To už za Vás nikdo neodmaká 🙂

Otevřete si účet v Clipsanu a využijte naší vánoční akce na rok 2020

Pokud chcete v roce 2020 zavést nějaký z těchto 4 kroků, vyzkoušejte marketingový a prodejní systém Clipsan. Stihnete to v ten nejlepší moment, protože mezi 25. 12. 2019 a 31. 12. 2019 budeme mít velmi zajímavou vánoční akci ?.

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

4 komentáře


 1. Milan Hloušek napsal:

  Hezký den Václave ,
  dá se prosím marketing a autoresponder + fakturace , propojit s Clipsanem z MIOWEBU 3.0

  1. Václav Krajňák napsal:

   Ano Milane, máme klienty, kteří používají na tvorbu stránek různá řešení. Tvorba stránek v MioWebu je jednoduchá a je možné do nich vložit i formuláře z Clipsanu. Jak na sběr kontaktů, tak na prodej.

 2. Jiří Nosek napsal:

  Dobrý den, Václave,
  těmi „kvalitními kontakty“ jste uhodil hřebík na hlavičku, zrovna řeším, jak pročistím svou databázi, ale je mi líto neaktivní smazat, aniž bych se pokusil je reaktivovat, protože kdyby z těch 1500 neaktivních zabrali dva, vyplatí se mi je třeba i oslovit po jednom adresně… Hodil by se článek, jak na důkladný pokus o reaktivaci před smazáním, co všechno se dá zkusit, než stisku se slzou v oku DELETE… Každopádně díky, zkvalitnění databáze a zlepšení konverze všech nástrojů včetně webu bude jednou z mých hlavních priorit na r. 2020.

  1. Václav Krajňák napsal:

   Dobrá poznámka Jiří, mazat rozhodně ne. Aspoň ne ihned. Já doporučuji buď reaktivační kampaň nebo občasné naťuknutí. Samozřejmě osobní e-mail přímo od Vás je nejlepší.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.