10 nejčastějších chyb při tvorbě článků, videí a dalšího obsahu


10 nejčastějších chyb při tvorbě článků, videí a dalšího obsahu

V dnešní době směřuje téměř veškerá energie marketérů do tvorby obsahu. Není se čemu divit. V porovnání s tradičním marketingem stojí obsahový marketing o 62 % méně, a přitom přináší přibližně 3x tolik poptávek (zdroj).

To platí jenom, když při tvorbě neděláte zbytečné chyby. A ruku na srdce, vím o tom hlavně proto, že jsem je sám dělal. (A ještě se jich občas dopustím. Pssst.)

Tady je tedy seznam 10 chyb, které při tvorbě obsahu děláme všichni, včetně tipů, jak se jim elegantně vyhnout.

1) Tvoříte to, co zajímá vás

Začneme jednoduše složitou otázkou: Proč se vlastně věnujete tvorbě obsahu?

Třeba chcete získat nové kontakty, nové zákazníky, vybudovat značku. K tomu potřebujete zájemce, leady (angl. poptávky), zákazníky. Ty nezískáte tím, že budete psát o tom, co baví vás.

Musíte tvořit obsah, který bude užitečný právě pro čtenáře. Něco, co jim pomůže, ne jenom zvětší vaše ego.

Teď možná máte otázku vy: A jak na to?

Není to nic složitého. Všímejte si toho, na co se zákazníci nejčastěji ptají. Co je nejvíc zajímá. Na které otázky hledají odpovědi.

V otázkách zákazníků najdete ta správná témata pro všechny články, e-booky, videa nebo i webináře.

2) Chcete toho stihnout moc

Velká chyba, hlavně na začátku, je chtít dělat všechno hned najednou.

Člověk se podívá na nějaký úspěšný blog, pustí se do kurzu a teď to najednou prolomí.

 • Je jednoduché si naplánovat 3 články na blog za týden.
 • K tomu přidat alespoň denně příspěvek na sociální sítě.
 • Jedno video týdně je taky brnkačka.
 • A webinář? To stačí jednou za 14 dní.

Nechci být sýček, ale když nemáte dost zkušeností, totální smysl pro optimalizaci nebo dostatek lidí ve firmě, tak tohle je cesta s rychlým koncem.

Když nevíte, co děláte, tak je opravdu lepší se zaměřit raději na kvalitu než kvantitu. Začněte raději pozvolna a jednoduše.

Naplánujte si každé 2 týdny zveřejnění jednoho článku. Nebo videa. S jeho zveřejněním souvisí i jeho propagace na sociálních sítích a odeslání mailingu s odkazem na nový článek. Víc jsem o tom psal v článku 7 způsobů, jak zvýšit návštěvnost blogu.

Až teprve v okamžiku, kdy tohle bude fungovat jako po drátkách, a budete pravidelně střílet do světa nové příspěvky a propagovat je, tak se vrhněte na další krok.

Třeba budete chtít nabídnout e-book ke stažení. Tvorba sice trvá déle, ale vy máte minimálně dvě výhody. Za prvé budete mít už nejen zkušenosti s psaním článků. Za druhé do e-booku můžete zabalit to, co už máte vytvořeno.

Hotovo? Tak teprve pak hurá na další krok.

Nejdříve si osvojte jeden fungující způsob tvorby obsahu, pak můžete přidávat další a testovat, co funguje nejlépe.

3) Nemáte dost času ani lidí

Ještě, než se rozhodnete, že se po hlavě vrhnete do tvorby obsahu, tak se zastavte a zamyslete se nad tím, KDO ten obsah bude tvořit.

 • Budete to vy osobně? Víte, kolik času to zabere a máte ho vůbec v kalendáři?
 • Máte ve firmě někoho, kdo ten prostor bude mít a je schopný tvořit?
 • Nebo máte peněz jako šlupek a můžete investovat do nového kolegy? Případně si najmout nějakého externistu?
 • Nebo budete články kupovat hotové na tržištích?

Odpovědi na tyhle otázky jsou nesmírně důležité, protože tvorba obsahu zabere hodně času. A navíc je to běh na dlouhou trať.

Nestačí jednou v potu tváře něco vytvořit, vydat orgasmický vzdech a pak půl roku odpočívat. To by vás dostihla další častá chyba…

4) Publikujete nepravidelně

Jestli chcete dlouhodobé výsledky v podobě nových zájemců a klientů, tak je potřeba publikovat obsah pravidelně.

Když se rozhodnete publikovat každých 14 dní na svém blogu nový článek, je potřeba to pak dodržet.

Čtenáři blogu pak budou vaše články pravidelně číst a část z nich si z toho vytvoří zvyk. Budou je vyhledávat, sdílet se svými přáteli i komentovat. A toho všeho si všimnou vyhledávače a budou vaše stránky, blog, videa posouvat ve výsledcích vyhledávání výš a výš.

Malý příklad. Dejme tomu, že zveřejníte po sobě 2 články, které třeba i budou zajímavé a zabodují u čtenářů, tak budou vyhlížet další.

Jenže pak si dáte „pauzu“ a další článek napíšete až za půl roku. A začínáte opět od nuly. Ani ten největší nadšenec si totiž nevzpomene na tu parádu, kterou četl před několika měsíci. (Schválně, o čem jsem psal v červnu?)

A nezabodujete ani u vyhledávačů. I ty mají rádi pravidelnost.

5) Nepropagujete to, co vytvoříte

Můžete natočit sebelepší video, napsat úžasný článek, nebo vytvořit opravdu průlomový e-book. Ale když ho nebudete propagovat, moc lidí ho neuvidí.

Takže vždy, když natočíte nové video, napíšete nový článek, nahrajete nové audio, rozkřičte to do světa.

Připravte newsletter a rozešlete odkaz na všechny kontakty z databáze. Připravte příspěvek na všechny sociální sítě, co znáte. A na ty nejoblíbenější klidně několik.  A ještě takový příspěvek podpořte reklamou. Vyzkoušejte, že i se 100 Kč dokážete na Facebooku oslovit hodně lidí.

Samozřejmě vždycky placenou propagaci můžete obejít tím, že si naplánujete, že uděláte „něco virálního“. Bude se to šířit samo. Myšlenka je to vcelku dobrá, originální už ne. O „viralitu“ se snaží každý a jenom promile uspěje. Hodně štěstí.

6) Nevyzýváte k akci

Tohle je asi nejzávažnější chyba, kterou můžete udělat hned po nedostatečné propagaci.

Můžete nakrásně spustit reklamu, vrhnout do propagace hodně energie a peněz, lidé si váš článek přečtou, zhlédnou video, ale co pak? Ještě během titulků se zvednou, hodí zbytek popcornu do koše a odchází.

Co je cílem, kterého chcete s daným kouskem obsahu dosáhnout?

Co chcete, aby čtenář po dočtení článku udělal? Klikl na odkaz, zaregistroval se k vyzkoušení produktu, zanechal vám svůj kontakt? Tak mu to ale musíte říct.

Na konci každého obsahu nesmí chybět výzva k akci. Jasná, stručná, výstižná. Na téma výzev k akci si můžete poslechnout audio nahrávku.

7) Neoptimalizujete na klíčová slova

Kvalitní obsah je klíčem k umístění článků a tím i stránek ve vyhledávačích. Kromě toho, že je kvalitní, tak musí obsahovat slova, které lidé vyhledávají.

Říká se jim klíčová slova a pro každý obor, každé téma, jsou jiná. Opět je potřeba se zamyslet nad tím, co vyhledávají vaši zákazníci. Jinak hrozí, že napíšete skvělý článek, ale lidé ho ve vyhledávačích nenajdou.

Klíčová slova musí být nejen v obsahu stránek na webu, ale i v článcích na blogu nebo v popisech videí.

Jestli chcete získávat návštěvníky z vyhledávačů zdarma, tak přidejte klíčové slovo do titulku každého článku na blog. A přidejte ho i opakovaně do samotného textu.

To samé platí u videí. Hodně se v nich vyhledává třeba na YouTube. Klíčové slovo se tak musí objevit v názvu videa i v jeho popisu.

A jedno upozornění pro chytráky. Když klíčové slovo „nadužíváte“ a máte ho v každé větě několikrát, tak vyhledávače poznají, že je chcete ošálit. A přinese vám to jenom negativní body.

8) Máte chyby v tom, co říkáte

Když budete tvořit články, videa, e-booky, infografiky a další, tak můžete udělat dvě chyby.

Tou první jsou pravopisné chyby. Někde ulítne čárka v souvětí, sem tam špatné i/y, a tak dále.

Je lepší, když máte po ruce korektora, který tyto chyby odhalí a opraví. Ne vždy se to ale povede. Třeba když článek zveřejňujete na poslední chvíli. Nebo už potřebujete rozeslat mailing s akční nabídkou.

V minulosti jsem mockrát dostal od čtenářů za uši, že mám v článku pravopisnou chybu. Co na to říct? Samozřejmě je lepší mít vše bez chyb, ale nikdy to nesmí být na úkor dosažení cíle.

Mnohem závažnějšími chybami jsou chyby obsahové. Když si chcete vybudovat dobré jméno, vystupovat jako odborník, tak si ověřte fakta. Jinak budete za amatéra.

Ideální je psát o tom, čemu rozumíte. Zaměřte se na to, co je vaším denním chlebem. Ve svých textech a videích se věnujte nejčastějším problémům, které řeší zákazníci. Nejčastějším otázkám, které od nich slýcháte.

Pište o svých zkušenostech. Připravíte případové studie o tom, jak jste řešili určité zakázky. To má hodnotu pro návštěvníky, staví vás to do role experta a nemůžete šlápnout vedle.

9) Mícháte páté přes deváté

Chaos, mišmaš. Každý pes, jiná ves. Jednotlivé články, videa apod. jsou na různá témata, která spolu vůbec nesouvisí.

Každému se nezavděčíte a stejně tak nemůžete připravit obsah, který se bude líbit každému, kdo přijde na vaše stránky nebo na blog.

Zvolte si na začátku jedno téma a to vytěžte. Pak přidávejte další. Opět vyjděte od zákazníka, z toho, jak si svého ideální zákazníka nadefinujete. Jak vypadá, co ho zajímá, na co se ptá. Jaká témata ho zajímají?

Teprve pak pro něj začněte tvořit a rovnou podle redakčního plánu. Budete mít danou cestu, kterým tématům se kdy chcete věnovat. Pak se nemůže stát, že budete připravovat obsah podle toho, co vám cvrnkne do nosu, i přestože to nezapadá do původního konceptu.

Přidám ještě druhý pohled na míchání témat. Úzkou specializaci.

Jak by tento blog vypadal, kdybychom napsali 140 článků jenom o jedné části marketingu – email marketingu? A jak by vypadal, kdyby byl jenom o šablonách newsletterů?

To nevím, ale nejspíš by neoslovil našeho ideálního zákazníka. Byl by moc úzce zaměřený a pro „odborníky“ na email marketing.

10) Mluvíte složitě

Zase se vrátím k první chybě, kterou jsem v tomto článku zmínil. Nepíšete pro sebe, ale píšete pro své zákazníky. A podle toho musíte zvolit jazyk, kterým budete mluvit.

V každém oboru existuje slang nebo speciální názvy, které běžně používáte a kolegové z oboru jim rozumí jim. Ale zákazníci často ne. Obzvlášť ti, co danou službu nebo produkt kupují poprvé.

Je velká pravděpodobnost, že když takové výrazy dáte i do svých textů nebo videí, čtenáři jim nebudou rozumět.

Všechno záleží na cílovém příjemci. Když je to erudovaný odborník, tak si potrpí na odborný text s odbornými výrazy. Když chcete mluvit s „normálními“ lidmi, tak všechno zjednodušte.

Jestli mermomocí chcete odborný výraz použít, tak ho raději rovnou vysvětlete. Vzpomínáte si na „leady“ z první chyby?

Bez chyb to nejde

Chyby dělá každý. Včetně mě. Takže jestli jste se našli v nějaké z uvedených chyb, tak se jednoduše poučte pro příště.

Nechcete, aby vás strach z chyb paralyzoval. Lepší článek s gramatickými chybami než žádný. Lepší video bez výzvy k akci než žádné video. Lepší ultra odborná audio nahrávka než žádná.

Ti nejlepší zákazníci a klienti vám ty chyby prominou a často u nich i díky nim získáte body navíc 🙂

S jakou chybou se nejčastěji setkáváte?

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

11 komentářů


 1. Petr Kelar napsal:

  Vašku, opět velká pochvala … toto si vylepím v kanceláři a budu se na to denně dívat. A samozřejmě přemýšlet nad všemi 10-ti chybami. No prostě „svatá pravda“ …

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Že by nové desatero? Zas tak moc si nefandím 🙂 Děkuji Petře!

 2. Melcher Milan napsal:

  Začínáte se mi líbit a ty informace se mi také začínají líbit.
  Děkuji.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji Milane 🙂

 3. Ondřej Mišustov napsal:

  Nejčastější chyby jsou čárky nezi slovy. Gramatiku odbourávám ve wordu. Na delší články, mám korektorku, ale úvodníky a popisky k videím si dělám sám. V odboné části už jsem taky udělal fatální chybu. Naštěstí mi dal kamarád ,,advokát“ avízo a tak jsem bleskem přetočil video. Ze všech chyb se snažím poučit. Třeba teď připravuji popisky a úvodníky pro prezentaci dalšího info-videa. Vše, třeba i jednoduchou větu píši ve wordu, abych měl gramatickou jistotu. Většinou správně trefím i čárky.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Ondřeji děkuji za dobré tipy, jak zatočit s gramatikou. I když si myslím, že gramatika je zdaleka nejmenší chyba 🙂

 4. Teron Gorefiend napsal:

  První bod je nesmysl, nebo přinejlepším mizerně formulován. Pokud by téma nezajímalo v první řadě mně, proč bych se do háje vůbec pouštěl do blogování, youtubingu nebo čehokoli podobného? A pokud se člověk vrhne do něčeho, co ho nebaví a/nebo nezajímá, tak se to sakra rychle projeví…další body souhlas

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Jsem rád, že se Vás první bod vůbec netýká 🙂
   Osobně si myslím, že to je největší chyba. Když jsem procházel blogy, videa a příspěvky na trhu, tak překvapivě spousta jich je o tématech, která zajímají prodejce a ne o tom, co zajímá zákazníka.

   1. Teron Gorefiend napsal:

    Prosím o rozvedení, protože nerozumim logice Vašeho komentáře…

 5. Filip Bartoš napsal:

  11. chyba je nekvalitní intro picture 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Dobrý postřeh Filipe, díky za něj 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.