25 chytrých způsobů, jak mít více kontaktů pro email marketing


Photo Credit: wetwebwork cc

Photo Credit: wetwebwork cc

Databáze kontaktů je poklad. Poklad, o který se musíme starat, pečovat a hlavně hlídat. Každý podnikatel, který prodává nějaký produkt a chce uspět, potřebuje zákazníky. To je logické, to ví každý. 🙂 Zákazníci si Vás v lepším případě sami najdou, ale mnohem častěji je potřeba jít jim naproti. Aktivně je vyhledávat.

Existuje zkratka?

Vybudovat vlastní kvalitní databázi zabere spoustu času, a proto se někteří jedinci snaží vše usnadnit např. tím, že si databázi koupí. Pokud nejde o koupi od obchodního partnera, kterému stoprocentně důvěřujete a který je sám velmi respektovaný, skončí to většinou neúspěchem a zbytečně vynaloženými prostředky.

Stejně tak nabídky firem, že odešlou Vaši obchodní nabídku svým „prověřeným“ kontaktům. Většinou se jedná o vyhozené peníze a příjemci mají o Vaší firmě spíše negativní obrázek. Raději se soustřeďte a získávejte kontakty sami, je to možná časově náročnější, ale výsledek je nesrovnatelný.

Je lepší mít 100 kvalitních kontaktů, které se zajímají o to, co děláte, než 1000 odkoupených, o kterých nic nevíte a neznáte jejich původ a hlavně oni neví nic o Vás.

25 cest, jak zvětšit databázi kontaktů

Pokud aktuálně nepracujete na tvorbě své vlastní databáze kontaktů (nebo se prostě chcete inspirovat), využijte alespoň jeden z následujících způsobů a dejte mi vědět, jak Vám funguje.

 1. Paradoxně nejrychlejší způsob, jak zvětšit svou databázi, je přímo v ní. Posílejte kvalitní a přínosný obsah a nikoliv pouze prodejní nabídky. Jednoduché pravidlo pro newsletter může být 3 hodnotné emaily na jeden prodejní. Lidé z databáze, kteří Vás znají a dostávají Vaše emaily, je pak automaticky přepošlou dál svým přátelům nebo kolegům, kterým se také mohou hodit.
 2. Připravte jednoduchý formulář pouze na zadání emailu. Tuším, že o svých zákaznících chcete vědět i velikost spodního prádla, ale více políček snižuje ochotu návštěvníka zadat do nich údaje. Pro emailovou databázi opravdu stačí email a jméno.
 3. Vložte formulář pro přihlášení k odběru novinek přímo na své stránky. Určitě ho dejte i do horní části stránek, protože pouze v patičce stránek má poměrně malou efektivitu. Já ho vkládám na konec článku, kde návštěvník dočte a začíná přemýšlet, co bude dělat dále.
 4. Napište vlastní ebook, návod nebo případovou studii a nabídněte návštěvníkům svých stránek, že jim ji zašlete na zadaný email. Všimli jste si brožury „8 kroků pro lepší pozici ve vyhledávači“ v pravém sloupci této stránky?
 5. Odměňte své zaměstnance za každou (samozřejmě legální) emailovou adresu, kterou přinesou. Vnitrofiremní soutěž o wellness pobyt pro nejlepšího sběrače adres může být skvělá týmová aktivita (zapojí se i ajťáci).
 6. Nabídněte slevový kupón pro nové členy Vaší databáze. Lidé, kteří budou chtít využít 25% slevu na Vaši službu v nejbližších měsících, budou nabídkou slevy potěšeni a přidají se do databáze.
 7. Natočte video seriál složený z krátkých hodnotných videí (2-3 minuty). První díl dejte k dispozici zdarma, ale pro sledování dalších dílů musí divák zadat emailovou adresu. Skvělý příklad je „5 nejčastějších chyb obchodníků“ od Business Success.
 8. Spojte se s partnerem (firmou nebo osobou) a nechejte zaslat svou propagaci na jejich databázi. Je nutné připravit produkt nebo službu, kterou nenabízí sám partner, ale zároveň pomůže jeho klientům. Partnerovi můžete nabídnout např. podíl na zisku nebo udělat propagaci jeho služeb ve Vašem newsletteru.
 9. Vytvořte nebo nechejte naprogramovat jednoduchý nástroj jako test, anketu apod. Uživatelé se do něj budou přihlašovat pomocí svých emailových adres. Např. my jsme k Valentýnu vytvořili aplikaci na sdílení video valentýnek.
 10. Na své propagační materiály (letáky, platáky, brožury) přidejte QR kódy (černobílé čtverce, které vidíte stále častěji), které obsahují odkaz na registraci do databáze kontaktů. Návštěvník si kód zobrazí ve svém mobilu, takže dejte pozor na optimalizaci stránek pro mobily. Vlastní QR kód si vytvoříte třeba zde nebo s omezenými možnostmi na Seznamu.
 11. Uspořádejte soutěž o výhru a nechejte účastníky zadat emailovou adresu. Když soutěž doplníte o pár otázek, můžete odpovědi využít pro své další marketingové aktivity. Například firma Rosana nabízela Zimní pobyt v Alpách.
 12. Buďte aktivní na LinkedIn. Sociální síť pro profesionály nabízí LinkedIn Groups, firemní profily a další možnosti, jak můžete s ostatními sdílet svůj vytvořený obsah. V průběhu diskuze můžete navrhnout přihlášení k odběru novinek. Pokud to uděláte citlivě a třeba dobře poradíte, druhá strana bude ráda.
 13. Naplánujte a odvysílejte vlastní webinář (např. pomocí Google Hangouts) a nechte zájemce zadat svou emailovou adresu, aby dostali upozornění hodinu před začátkem. Podrobnější návod, jak vytvořit webinář najdete v tomto článku Jak udělat vlastní webinář krok za krokem – Google Hangouts.
 14. Přidejte do svých emailů možnost sdílení na sociálních sítích (Facebook, Google+, Twitter) a tlačítko „Přeposlat příteli“. A hlavně napište výzvu ke sdílení, velmi málo čtenářů to udělá samo od sebe. Na konci emailu vložte odkaz na registraci, aby ten, kdo email dostane, věděl, co má udělat.
 15. Zaplaťte si reklamu na Googlu nebo Seznamu a odveďte návštěvníky na přistávací stránku s obsahem, který bude návštěvníky zajímat. Více v článku o našich zkušenostech s Google Adwords.
 16. Sbírejte emaily na živých setkáních – networking, výstavy – a ručně je zadejte do svého seznamu. Jako první jim pak pošlete email, který připomene událost a osobní setkání a uvítá je do Vašeho světa.
 17. Pište na cizí blog nebo do novin a přidejte výzvu k akci a odkaz k registraci pro odběr novinek z Vašeho emailu nebo blogu. Pokud píšete na blog, tak výzvu k akci umístěte jednak ke svému profilu a potom také na konec článku.
 18. Vložte odkaz na odběr novinek do všech svých videí na YouTube. K čemu jsou videa na YouTube, když Vám nezachytávají diváky? Spojte svůj kanál se stránkami a nastavte odkaz přímo do videa. Odkaz dejte také do popisu videa. Příklad je ve videu Pavla Fary.
 19. Udělejte si nové papírové vizitky, které budou motivovat k registraci do Vaší databáze. Vizitka je marketingový materiál jako každý jiný, akorát je trochu menší. Přidejte na ni výzvu k akci a začněte je aktivně rozdávat.
 20. Propagujte svůj obsah placenou reklamou na Facebooku. Na rozdíl od propagace na Google je to velmi jednoduché a cena za kontakt je zatím velmi nízká. O tomto způsobu jsem psal v článku na blogu Clipsanu.
 21. Uspořádejte vlastní setkání, konference, debaty nebo vzdělávací večery a sbírejte emaily návštěvníků. Například v Plzni jsem pořádal setkání Plzen.comm.
 22. Vložte na své stránky popup s registračním formulářem a nabídkou nějakého virtuálního pamlsku ve formě ebooku, videa nebo studie. Čtenáři se třeba nezaregistrují napoprvé, ale při druhé a další návštěvě si vytvoří k obsahu vztah a bude to pro ně dobrá volba.
 23. Publikujte své ebooky, přistávací stránky a odkaz na registraci do databáze v aktualizacích Google+ stránky a zároveň v části „Něco o této stránce„.
 24. Slučte několik databází do jedné. Máte databázi poptávek klientů, kteří si nic nekoupili? Máte vysokou hromádku vizitek? Dejte všem možnost zaregistrovat se k odběru kvalitního obsahu.
 25. Uspořádejte webinář s partnerem (partnerskou firmou) a požádejte ho, aby na něj pozval svou klientelu. Čas na přípravu obsahu webináře se sníží na polovinu a důvěryhodnost naopak dvakrát vzroste.
Photo Credit: gfpeck cc

Photo Credit: gfpeck cc

Komunikujte přirozeně

Je dobré si uvědomit, že získáním kontaktu do databáze Vaše komunikace s potenciálním klientem teprve začíná. A platí podobná pravidla jako při obchodním rozhovoru v živém světě – postupně budujete důvěru a vztah a pokud odvedete dobrou práci, získáte nového zákazníka. Naopak pokud ho zahrnete prodejními nabídkami, akcemi a letáky, tak o něj velmi rychle přijdete.

Znáte a používáte tyto způsoby zvětšování databáze? Napište mi své zkušenosti.

Zapomněl jsem na nějaký kreativní způsob?
Podělte se s ostatními…

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

9 komentářů


 1. Karel Macalík napsal:

  Václave další video krásně vysvětlené :). Potřebuji ještě vědět, kam mám vložit tento kód přesně, do jaké části mého webu?

  1. Karel Macalík napsal:

   [googlefd32662281355fae.html]

  2. Vaclav Krajnak napsal:

   Karle, počítám, že se jedná o ověření z Googlu. Nejjednodušší je nahrát soubor pomocí FTP do kořenového adresáře webu.

 2. Petr Popek napsal:

  Krásně sepsáno Václave díky!

 3. David Řezáč napsal:

  Opět výborně napsané! Článek nelze v seznamu článků o emailingu nesdílet 🙂
  http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/22/

 4. štěpán napsal:

  Super tipy Václave, je možné dodat nějaký tip na plugin do wordpressu, který sbírá kontakty a odesílá e-book? Nejlíp zdarma? 🙂 Díky

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za komentář Štěpáne. Já rád platím za věci, co fungují a vydělávají mi, takže takový tip pro Vás nemám.

 5. Monika napsal:

  Dobrý den, díky za článek. Chtěla bych se zeptat, jak vložit formulář k odběru novinek na konec článku. Formulář mám v sidebaru, ale chci ho mít i pod článkem. Děkuji

  1. Václav Krajňák napsal:

   Moniko, díval jsem se, že máte stránky na WordPressu. Existují na to různé pluginy, já používám placený „WP In Post Ads“, ale nijak jsem to nestudoval, prostě jsem po něm sáhnul a vyhovuje mi.
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.