Co přineslo 10 měsíců obsahového marketingu


Co přineslo 10 měsíců obsahového marketingu

Když jsem se potkal s nadšeným balonářem Honzou Smrčkou, bylo mi jasné, že to je chlapík, který to dotáhne ještě daleko. Jedinečný člověk, který neuvěřitelně miluje to, co dělá – balony a všechno co s nimi souvisí.

Letos v únoru jsme se pustili do spolupráce a přidali k jeho fungujícím PPC kampaním další marketingový nástroj – obsahový marketing.

A výsledek?

Nárůst prodeje o 20 %, zlepšení pozice ve vyhledávačích a také 500 nových kontaktů na zájemce o balonové létání. Nejen to je na konci desetiměsíční spolupráce mezi naší firmou a Honzou Smrčkou – vzduchoplavcem a majitelem společnosti Balony Praha, s.r.o.

Mohl jsem napsat suchou případovou studii, ale k čemu by vám to bylo, že?

Proto v tomto článku najdete postupy a zkušenosti, které můžete použít ve svých marketingových počinech.

Seznámení s balony

S Honzou Smrčkou jsem se setkal už v roce 2014, kdy jsem viděl jeho parádní videa z létání balonem.

Postupně jsem zjistil, že se pan Smrčka balonovému létání věnuje už od roku 1983.  Má na svém kontě i úspěchy na mezinárodním poli – nejenom co se týče sportovního létání. Jako první Čech v historii přeletěl balonem přes kanál La Manche. Zároveň se opět jako první Čech letos zúčastnil jubilejního 60. ročníku nejstaršího závodu plynových balonů na světě Gordon Bennet Cup 2016.

V roce 1999 založil společnost Balony Praha, s. r. o., a začal se létání balonem věnovat profesionálně. V České republice je jeho dominantou Karlštejn, okolí Prahy a Plzeň.

Od doby, kdy jsme se poprvé potkali, jsme spolu několikrát mluvili, trochu více se poznali a v únoru 2016 začala intenzivní spolupráce.

Na prvních schůzkách jsme s panem Smrčkou probrali jeho podnikání. Co všechno dělá. Jakým způsobem prodává letenky. Jak svou činnost propaguje. Jakým způsobem a jak často komunikuje se svými zákazníky, případně zájemci o letenky. Pobavili jsme se i o hrozbách, které číhají v podobě levných nekvalitních letenek.

Na základě úvodních rozhovorů vznikl cíl naší spolupráce. Byl prostý: prodat víc letenek a odlišit se od konkurence.

Marketingová strategie, kterou jsme pro dosažení cílů zvolili, byla podpora osobní značky Jan Smrčka a práce s obsahovým marketingem.

Co to je ten obsahový marketing?

Obsahový marketing slouží k přitáhnutí pozornosti zájemců a pomáhá s jejich konverzí na zákazníky. A to, jak název napovídá, tvorbou obsahu. Takovým obsahem mohou být články, videa, audio nahrávky, fotky a různé další způsoby, kterými se zákazníky můžete komunikovat.

Počkat, ale to zní jako běžný marketing…

Ano, to je pravda. Ale obsahový marketing nemusí být jenom pěkné marketingové pojmenování. Obzvlášť, když se v něm soustředíte na tvorbu obsahu, který zájemci vnímají jako přínosný.

Cílem takového marketingu může být podobně jako u každé marketingové aktivity zvýšení zisku nebo budování značky. (Mimochodem, obvykle se každá marketingová aktivita prodává jako zvýšení zisku, a když to nefunguje, tak se řekne, že to aspoň buduje značku.)

Jestli chcete vědět víc, mrkněte na Obsahový marketing přitahuje pozornost jako magnet.

Začínáme optimalizací webových stránek

Jako první bylo potřeba zkontrolovat webové stránky z pohledu SEO. Tedy optimalizace pro vyhledávače. Důvod byl prostý. Pracovat na pevných základech, zlepšit pozici stránek ve vyhledávačích a také usnadnit zájemcům nákup letenek.

Stránky Balony.cz jsou na WordPressu, neměli jsme je sice plně pod kontrolou, ale hojně jsme pro nový obsah využívali plugin Yoast SEO. Víc o optimalizaci WordPressu pro vyhledávače najdete v článku 7 častých chyb SEO optimalizace ve WordPressu.

Oživujeme blog

Po základní analýze a úpravě nejproblematičtějších míst webu, jsme se soustředili na blog. Ten do té doby nijak aktivně nežil a příspěvky přibývaly spíše sporadicky.

Chtěli jsme tedy blog oživit a pravidelně na něm publikovat hodnotné články. Ty měly nejen pomoci s budováním osobní značky, ale také přiblížit balonové létání zájemcům, kteří prozatím z nějakého důvodu váhali nebo odkládali nákup letenek. A samozřejmě přitáhnout do koše balonu nové vzduchoplavce.

Dali jsme si troufalý cíl publikovat jeden příspěvek ze světa balonů každých 14 dní.  Na začátku jsme úplně nevěděli, jak to půjde, ale ve finále bylo témat víc než termínů publikování.

Navíc jsme pro jistotu měli k dispozici fotografie z balonového kalendáře na rok 2016. Ty jsme na blogu pravidelně v jednotlivých měsících zveřejňovali s krátkým příběhem nebo komentářem.

V dalších příspěvcích Honza Smrčka přinášel informace o akcích, kterých se účastnil se svým týmem, a také aktuality v balonovém létání. Poměrně populární byly články o osobních zkušenostech a celebritách, které se s panem Smrčkou proletěly v koši balonu.

Určitě je fajn, když tvoříte blog, ale když ho nikdo nečte, je to k ničemu. Jeden ze zdrojů čtenářů jsme viděli v odběratelích newsletteru.

Probouzíme newsletter

Každých 14 dní poslat nabídku na let balonem? To bychom moc odběratelů neměli a databáze by se spíše zmenšovala než rostla.

Díky tvorbě obsahu pro blog jsme mohli začít pravidelně komunikovat se zájemci o let balonem, které měl pan Smrčka ve své databázi kontaktů. Pro rozesílání newsletteru jsme překvapivě zvolili marketingový nástroj Clipsan. 🙂

Uspořádali a roztřídili jsme stávající emailové kontakty, doplnili oslovení a nahráli je do Clipsanu. Tito lidé se tak stali prvními příjemci nově připravovaného newsletteru.

V úplně pvním hromadném emailu se pan Smrčka připomněl, aby si příjemce vzpomněl „vo co jako de“ a představil samotný newsletter, který odešel za pár dní poté. Je to důležitý krok, protože s kontakty dlouho nikdo nemluvil a tak by na ně poslat rovnou plnou palbu znamenalo příliš mnoho odhlášení.

Na základě výsledků prvních newsletterů a informací z týmu pana Smrčky jsme zjistili, že tito příjemci nejsou jen lidé, kteří už někdy balonem letěli, ale jsou to lidé, kteří letenku pouze koupili někomu dalšímu.

Bylo tedy potřeba začít získávat kontakty na přímé zájemce o let balonem.

Sestavujeme brožuru

Přihlásit se k odběru zpráv je pro někoho velký krok. Tak velký, že do běžného newsletteru se přihlašuje méně jak 1 % lidí.

Potřebovali jsme tedy něco, co by pro návštěvníka bylo zajímavé a chtěl to získat výměnou za svou emailovou adresu. Dali jsme tedy dohromady brožuru s názvem „10 věcí, které musíte vědět před tím, než poletíte balonem“.

Tato brožura obsahuje odpovědi na nejčastější dotazy, které pokládají zákazníci při koupi letenky nebo před samotným letem. Brožura tak pomůže zájemcům o let balonem vyjasnit, co je čeká a nemine. A zároveň pomáhá s rozhodnutím těm, kteří z nějakého důvodu váhají.

Další nápady na magnety najdete v seznamu 51 odstínů budování databáze kontaktů.

Začínáme zachytávat nové kontakty

Vytvořenou brožuru bylo potřeba zveřejnit a začít získávat nové kontakty. Nechtěli jsme složitě zasahovat do stránek, a proto jsme zvolili vyskakovací okno, anglicky pop-up. Tohle okno vyskočí, když je návštěvník na stránce několik sekund, a nabídne brožuru ke stažení.

Sběr emailových kontaktů tímto způsobem měl konverzní poměr 5,13 %.

Vyskakovací okno je skvělá možnost, jak otestovat, že je o dané téma zájem. Když funguje, můžete se pustit do dalších 7 míst, kam vložit formulář na sběr kontaktů pro email marketing.

Firemní Facebook stránka

Dalším způsobem, jak být v kontaktu se zájemci o balonové létání a širokou veřejností, je Facebook. Honza už v minulosti úspěšně zkoušel mou strategii Dej palec a zapoj se, která přináší nové fanoušky a zároveň návštěvníky na stránky.

Letos jsme chtěli rozhýbat komunikaci na stránce a také přivést fanoušky na stránky. Sdíleli jsme tedy veškeré příspěvky z blogu a získávali návštěvnost.

Články, o které byl zájem, jsme navíc podpořili reklamou, aby se dostaly mezi víc lidí. Vychází mi lepší poslat peníze tam, kde už se něco děje, než se snažit něco tězce protlačit.

Velký zájem vzbudil příspěvek o tom, jak se Honza Smrčka dostal k balonovému létání. Jednak je to zajímavý příběh a druhak pomohla i skvělá fotka z lomu Velká Amerika, který je kousek od Honzovy centrály.

A vyplatilo se to tedy?

První stanovený cíl byl prodat více letenek.

Ten se podařilo splnit. Na základě informací od pana Smrčky víme, že prodal za letošní sezónu o 20 % více letenek než v loňském roce. Přesná čísla nebudu zveřejňovat. 🙂

Na tomto navýšení určitě neměly podíl jenom naše marketingové aktivity, ale také pravidelná PPC reklama a trendy ve společnosti. Balonové letenky se staly oblíbeným dárkem nejen mezi příbuznými a známými. Využívají je v současnosti i různé společnosti jako dárek pro své zaměstnance, nebo jako předmět soutěží.

Druhým cílem bylo odlišení od konkurence.

I tady jsem slyšel pozitivní reakce. Podařilo se mírně zvýšit ceny samotných letenek a lidé daleko více stojí o to letět v balonovém koši osobně se sympatickým vousáčem.

Musím říct, že je super pracovat s někým, kdo je osobnost a v podstatě značka sama o sobě. To se pak značka podporuje s radostí.

A vedlejší cíle…

V první řadě je to vůbec sestavení databáze kontaktů. Jedna věc je mít kontakty v šuplíku a druhá mít je k dispozici k okamžitému oslovení. Tato databáze se za 5 měsíců od zveřejnění brožury rozrostla o 500 nových zájemců.

Na blogu jsme zveřejnili za 10 měsíců 24 nových příspěvků. Z toho 10 příspěvků obsahovalo fotografie z balonového kalendáře a zbylých 14 příspěvků jsou více či méně obsáhlé články na témata související s balonovým létáním.

Pan Smrčka získal magnet na nové zájemce v podobě brožury. Díky ní může i několik let do budoucna rozšiřovat svou databázi o kvalitní kontakty na jedince, kteří uvažují o koupi letenky, ale prozatím váhají.

Někde jsme se i zasekli

Může to vypadat, že vše šlo jako po drátku a dva hrdinové jdou na západ zalitý sluncem. Ve skutečnosti se i na naší společné cestě objevily některé problémy, které bylo potřeba vyřešit.

Jako první jsme se museli popasovat se šablonou WordPressu. Byla postavená na míru a zrovna část pro blog nebyla plně dotáhnutá do dnešních standardů.

Další věc, ke které jsme se museli postavit čelem, byly gramatické chyby, které se čas od času vloudily do připravovaných článků. Zainteresovali jsme tedy do jejich přípravy korektorku.

Myslím, že to je věčný boj, protože někteří chyby najdou, i když článek projde korektorka. Každopádně výsledná cena článku se sice o něco zvýšila, ale co bychom pro čtenáře a milovníky české gramatiky neudělali.

Komplikace představovala v některých případech i vzdálená spolupráce. Sladit termíny schůzek bylo občas docela divoké. Balonáři mají totiž zvláštní denní režim. Létají brzy ráno při svítání a večer při západu slunce. A proto v průběhu dne dohání spánkový deficit. Museli jsme si tedy zvyknout na to, že když my pracujeme, kapitán balonu spí a obráceně. 🙂

Víte, co bylo úplně nejtěžší?

Začít. Dát dohromady databázi. První článek. První newsletter. Sepsat brožuru. Pak už ta obsahová mašina jede „skoro sama“.

Co o naší spolupráci řekl Jan Smrčka

jan-smrckaTento rok jsme zvedli ceny letenek a i přesto se prodej zvýšil o 20 %. Lidé se stále častěji ptají přímo po mé osobě a chtějí letět se mnou a nikoliv s anonymním pilotem. Přisuzuji to budování osobní značky, včetně osobního mailingu a blogu. Schůzky s panem Krajňákem byly vždy velmi příjemné a zároveň jsme vymysleli zajímavé marketingové akce. Skvělá byla i podpora, protože jsem velmi rychle dostal odpovědi na své otázky a potřebné změny provedli bleskurychle. Jestli se ptáte na doporučení? Určitě ano. Svěřte se mu.

Na ty internety nemusíte být sami

Přestavil jsem vám příběh jednoho svého klienta. Snad se mi podařilo namalovat, že se můžete věnovat své vášni, a přitom mít v týmu někoho, kdo se postará o to dělat to, v čem jste profík.

Honza Smrčka je v létání balonem profík s velkým P. Má to štěstí, že se své vášni může věnovat profesionálně. Starosti s marketingem a vším tím okolo raději nechá ostatním.

Obsahový marketing můžete tvořit, i když nejste rozený spisovatel a televizní celebrita. Není to sice zadarmo, ale pokud zvolíte dobrého partnera, investice se vám vrátí.

Jestli uvažujete nad parádním vánočním dárkem pro své blízké nebo chcete v roce 2017 vyzkoušet něco nového, rezervujte si letenku na Balony.cz. Letět s Honzou bude radost. 🙂

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Václav pomáhá podnikatelům a malým firmám napříč obory prodávat a vydělávat na internetu víc pomocí strategií a systémů na maximalizaci zisku. Založil službu pro automatizaci prodeje a marketingu Clipsan. Nahrává týdenní podcast pro podnikatele a marketéry Strategické zisky.

Sdílejte

9 komentářů


 1. Miloslav Kokeš napsal:

  Václave, fajn článek :-). Inspirace k tomu, abych i já konečně začal s obsahovým marketingem. Navíc jste mi vykouzlili úsměv na tváři, když v odstavci o práci jazykové korektorky vidím gramatickou chybu. Jen v dobrém :-), příjemné vánoce a šťastný vlet do nového roku 2017 🙂

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Děkuji za zprávu Miloslave.
   Ta chyba tam samozřejmě byla schválně 😈 No, raději jsem ji dal pryč 😉
   Hodně energie do roku 2017 🙂

   1. Miloslav Kokeš napsal:

    Díky Václave, to budeme potřebovat asi všichni 🙂

 2. Milan Hloušek napsal:

  Děkuji Václave,
  nejvýkonnější strategie- a pan Smrčka to velice dobře pochopil, Vy jste mu pomohl a pomáháte dále.
  Před takovými lidmi,jako jste Vy smekám.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Vážím si Vašich slov, Milane

 3. Josef Hanáček napsal:

  Vašku. Perfektní článek. V lecčms mne inspiruje. Slova o češtině se mi taky líbila. Bohužel se chybička vloudila i na úvodní fotečku. Ve slově zažehnutí. Jinak díky za tvou práci.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky Pepo 🙂 mám pocit, že když někde chyby, tak je víc komentářů, tak z toho asi udělám pravidlo 🙂

 4. Jitka Spasova napsal:

  Zajímavé. Píšete o gramatických chybách, ale sám v každém článku, co tu
  máte, jich je spousty. I v tomto máte tolik chyb, že byste ve škole byl
  ohodnocen známkou 5.

  Ta korektorka není žádná korektorka, ale žena neznalá elementárních pravopisných jevů.

  1. Vaclav Krajnak napsal:

   Díky za postřeh Jitko, ještěže si o škole myslím své, jinak by se mě to třeba i dotklo.
   Někdo hledá chyby a někdo pozitiva, to je v pořádku 🙂
   A co se kolegyně korektorky týče, jsem na ni moc hrdý, protože tak nevděčnou a neviditelnou práci lidé nikdy neocení.
   Jak se říká: „Kdos bez viny, hoď kamenem“. Takže gratuluji a díky za kámen 🙂
Napište svůj názor

Novinky na email

Získejte nejnovější články a návody jako první.

Jak vybrat poskytovatele mailingového systému
Ještě nevyužíváte komunikační kanál, který drtí všechny ostatní?
Tak si hned nechte poslat 35stránkovou brožuru „Jak vybrat poskytovatele mailingového systému”!

Odesláním formuláře souhlasíte s tím, že údaje budeme zpracovávat pro marketing v souhladu s Ochranou dat a Podmínkami.